Nemusíte se měnit

17. dubna 2018 v 11:31 | Neri |  Sebeláska
Dneska jsem narazila na článek na jiném webu, který mě tak trochu inspiroval k sepsání vlastního. Resp., připomněl mi myšlenku, se kterou se tak nějak dlouhodobě srovnávám. Vidíte ji v nadpisu článku. A ještě jedním dechem dodávám: Nemusíte se měnit kvůli nikomu - ani kvůli sobě! A vím, že pro mnoho z nás, co se tak či onak dostali k seberozvoji se to snáze řekne než vezme za své. Pořád máme dojem, že nejsme dost dobří takoví, jací jsme. Už jen to, že bychom se sebou měli být spokojení, i když nejsme, je tak trochu snaha o změnu, ne? A na psychologii.cz byl také dobrý článek o (ne)měnění sebe sama, když už jsme u toho, klidně si jej přečtěte také :-) Na psychologii mám ráda, že se zabývá duší a její bolístkami (ale v rámci třeba pozitivní psychologie také radostmi), ale zůstává z části vždycky nohama na zemi, v reálné lidské zkušenosti, pokouší se na věc nahlížet logicky a ověřovat ji výzkumem, zatímco duchovno je dobrý dodatečný rozměr, ale někdy až příliš nereálné, sluníčkářské a odtržené od skutečného života. O vztahu psychologie a esoteriky ale dneska mluvit nechci. Možná příště :-)

Možná si to mnoho lidí neuvědomuje, možná je to jen můj názor a mýlím se, ale možná tak 80% lidí, které zajímá duchovno, se k němu dostalo právě proto, že trpí méněcenností apod., dalších 15% si prošlo nějakým traumatem, který nedokázali zpracovat bez víry v něco vyššího a možná tak 5%, pokud vůbec, se zajímá o duchovno jen proto, že se chce rozvíjet, že je to baví, nevychází to z žádného pocitu, že jsou nedostateční a jejich život je nedostatečný a musí se "napravit" a zlepšit. Pravděpodobně jsem v těch prvně zmiňovaných 80%. Všechny ty "nedostatečné děti", které mají odmala pocit, že je nikdo nemiluje proto, že jsou vadní takoví, jací jsou... všichni se snažíme dosáhnout něčeho víc, být něco víc, dokázat ostatním a sobě, že jsme dobří lidé. Snažíme se být dokonalí, nikdy se nechovat dětinsky a nevyspěle, nedržet křivdy a odpouštět, nesoudit lidi a bezpodmínečně milovat... schválně, jestli se v tom poznáváte. A proč? Jen proto, abychom byli dost dobří, dost milovatelní. Psala jsem o tom již stokrát. A kdykoli se snažíme o nějaké to sebe-přijetí, zdá se to jako zbytečná snaha, neb jak přijmout sebe, když už snaha přijmout sebe je snahou se změnit a být lepší, jiní?

Je to trochu neintuitivní, ale vzdát to je asi to nejlepší, co můžou lidé jako my udělat. Vzdát to se sebou, zcela a kompletně. Vzdát snahy být duchovnější a lepší (pokud si něčím máte projít a naučit se to, hádejte co, stejně se to naučíte, i když nechcete, před tím neutečete ani sezením s rukama v klíně). Vzdát to a dělat si, co chci. Klidně i chyby, protože právě chyby jsou ten nejlepší výukový materiál, nikoli snaha jim předcházet a mít vše pod kontrolou. A být dokonalí rovnou.

Ani nespočítám, kolikrát jsem si myslela, že nejsem hodná toho mít vztah, protože se někdy chovám hrozně a dětinsky, urážím se, odháním lidi, moc na nich visím, nejsem spokojená sama, atd., že ještě musím být nezávislejší a schopnější a vyspělejší a zkrátka... bezchybná, než mě někdo bude chtít. A pak jsem nevěřícně zírala na všechny ty holky kolem, co se chovaly často mnohem hůř než já, nezvládaly své emoce, dělaly scény, hádaly se kvůli pitomostem, byly náročné a dětinské a žárlivé a protivné... a měly muže, kteří je milovali. Nechápala jsem, jak je to možné. Já se snažila tyhle věci ovládat a neprojevovat a stejně jsem byla sama. Proč ony můžou být "špatné" a někoho mít a já ne? Jistě, zákon přitažlivosti. Ony se asi dost dobré cítí, vidí chyby na partnerovi. Kdo ví. Já ne. Já vždy hledala chyby u sebe, protože tak to přece vyspělí a hodnotní lidé dělají. Nehážou své problémy na ostatní. Jsou zodpovědní. Ohleduplní. Bezchybní. Znáte to :-)

Jsou ale chvíle - a doufám, že budou čím dál častější - kdy na všechno kašlu. Kdy je mi úplně u prdele, že nejsem dokonalá, že nejdu příkladem, že se někdy zlobím nebo brečím, že si dělám, co chci a možná to není rozumné a možná to není "správné" a možná si nabiju držku, ale čert to vem, já to chci. Chci žít!!! Nechci být pořád rozumná a dokonalá. Chci dělat ty hloupé chyby, protože můžu, protože je to příjemné. Chci to se sebou vzdát a být, kým jsem, místo abych se vylepšovala. Chci být žena, ne "vyrovnaná bezpohlavní duchovní bytost". Chci si tu lidskou existenci užít, když už jsem tady.

A tak znovu opakuji své staré chyby a nebývale si to užívám :-)) Jsem zamilovaná a šťastná, mám konečně pocit že - i když to není dokonalé - mám někoho, na koho se můžu spolehnout, ke komu se můžu přitulit, spát s ním, být "jeho" žena, konečně po tom všem dramatu kolem dvojaprsku si můžu užívat něco klidnějšího, spokojenějšího, něco, co mi neleze na nervy každý den. Něco, co je alespoň z části opětované. Je to na dálku a (zatím?) nezávazné a je mi to vlastně jedno. Chci z toho jen vytěžit maximum, dokud můžu. Už jsem se naučila, že v životě mám, co mám, darovanému koni je lepší nekoukat na zuby a být vděčná za každou trochu štěstí, co si někde zvládnu ulít (ráda bych ale podotkla, že to není "provizorium" jako jsem o tom psala, alespoň to tak necítím, mám pocit, že je to naprosto ok a je mi dobře). Nejprve jsem se tomu bránila, říkala jsi, že jsem pěkně blbá, zase se "takhle" zamilovat do někoho, kdo je daleko a nechce se mnou mít vážný vztah... ale nakonec jsem to vzdala, protože... s tím stejně nedokážu a nechci bojovat. Láska je pro mě něco velmi vzácného, navíc taková, kdy s tím druhým můžu opravdu trávit čas, i když vzácně, kdy vím, že to taky chce a jsme si blízcí psychicky i fyzicky... páni, zázrak :-) Nebudu si stěžovat. Budu si to užívat. Budu prostě ráda, že jsem žena, že mám muže, že to miluju a nic mě netěší jako tohle. Haha, jsem už taková. Jsem jaká jsem. Dělám si, co chci. A je to to nejlepší, co můžu být a dělat.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Vénya Vénya | 23. dubna 2018 v 6:30 | Reagovat

Moc ti to přeju. Jak člověk uvolní své sevření, hned jde všechno lépe.

2 Nielian Nielian | Web | 23. dubna 2018 v 12:34 | Reagovat

Držím palce :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama