Být šťastný = pozitivně myslet?

6. března 2018 v 9:03 | Neri |  Psychologie
Lidská společnost se neustále mění a s ní i priority. Dříve nám stačilo, že se nemáme až tak hrozně a když jsme se měli hrozně, stačilo nám se mít o trochu líp. Když byl hladomor, chtěli jsme dobrou úrodu. Když mor, chtěli jsme hlavně přežít a být zdraví. Čím méně katastrof nás jako společnost potkává, tím více prázdnoty zůstává. Už neřešíme, jestli se najíme nebo budeme mít střechu nad hlavou, alespoň většina z nás ne. Modlou dnešní doby se stalo štěstí. Ale co je to štěstí?

Psychologie se také dříve zabývala především léčením "nemocí". Později humanističtí psychologové (jako Rogers a Maslow) přišli s jiným přístupem. Místo, aby na lidech hledali chyby a snažili se je opravovat došli k tomu, že "lidé jsou v zásadě dobří a směřují k sebe-aktualizaci", tedy že všichni chceme směřovat ve svém životě někam dál, vyvíjet se. Chceme si naplnit své základní potřeby, ano, ale také chceme dělat něco víc. Čím dál častěji chceme žít smysluplný život. V Americe se objevilo "hnutí" pozitivní psychologie, které staví na podobných základech. Místo nemocí zkoumá štěstí a snaží se přijít na to, jak vypadá šťastný život, jak ho mít, jak se (všichni) mít lépe.

Pozitivní psychologie není jen o tom "jak šťastně myslet". Naopak přichází s myšlenkou, že k dlouhodobému štěstí je třeba víc než jen "být veselý". Pokud chcete, můžete se podívat na TedTalk jednoho ze zakladatelů pozitivní psychologie, kde vám vysvětlí, co je dle psychologů štěstí a šťastný život a jak ho mít. Také, pokud umíte anglicky, se můžete otestovat a zjistit, jak na tom jste právě vy :-) Pro ty líné a ne-angličtináře však shrnu, co to tedy ten spokojený život je.


Podle Seligmana existují tři podoby spokojeného života:


1. Život plný potěšení

V takovém životě člověk zažívá maximum pozitivních emocí, vyhledává věci, které jsou mu příjemné a snaží si ty věci užít na maximum. Může to být dobré jídlo, dobrá společnost, zábava, ... Nevýhodou tohoto života je fakt, že na příjemné pocity si člověk docela snadno zvykne a brzy mu přestávají stačit. Je to jako, když jíte stejné jídlo pořád dokola. Dříve či později se vám zprotiví a už vám tolik nechutná. Takový život by jistě zahrnoval mnoho "bytí v přítomném okamžiku" a "pozitivního myšlení", přesně tak, jak to učí někteří nadšenci do zákona přitažlivosti. Hlavně se vyhýbat negativitě! Z dlouhodobého hlediska je takový život ale poněkud... nenaplňující.


2. Život naplněný

Naplněný život má člověk, který zná své silné stránky a využívá je. Člověk, který dělá věci, které má rád. Člověk, který má dobrou práci a baví ho, spokojené partnerství, dobré zdraví, ... Nemusí mít všechno, ale něco důležitého má. Zažívá tzv. stav "flow", kdy se natolik ponoří do své milované činnosti (třeba práce nebo koníčku), že nevnímá svět kolem, v tu chvíli necítí nic, ale je z dlouhodobého hlediska o dost spokojenější, než jen člověk s životem plným potěšení.


3. Život smysluplný

Smysluplný život máme tehdy, když děláme, co máme rádi, využíváme svých silných stránek a to všechno navíc pro dobro a ve jménu něčeho, co nás přesahuje. Zkrátka pomáháme lidem, měníme svět, máme pocit, že naše práce má smysl. Nemusíte být ani v mírových sborech, abyste měli smysluplný život. Stačí, že máte pocit, že váš život má význam. Smysluplný život může mít i uklízečka, pokud má pocit, že její práce ostatním přináší pohodu a radost a že je pro ně důležitá. Nakonec, když budete vděční lidem kolem vás za to, co pro vás a ostatní dělají, budete šťastnější nejen vy (že umíte ocenit dobré věci), ale i oni (že někdo oceňuje je) a tímpádem znovu vy (jste pro ně nějak důležití, těšíte je).


Z výzkumů vyplývá, že smysluplný a naplněný život přináší větší dlouhodobý pocit štěstí, než život plný potěšení.

A co je největší štěstí? Přece mít život smysluplný, naplněný... a jako třešničku na dortu si ho umět i vychutnat :-)

Nakonec chci říct - a je to i z mé vlastní zkušenosti - že pozitivní myšlení je dobrý nástroj, ale není to ta hlavní cesta ke skvělému životu. Nejprve se pokuste najít něco, co vám jde a milujete to a najít způsob, jak to smysluplně využít pro sebe i ostatní. Když v životě najdete smysl, dostat se z depresí (kde je pocit absence smyslu dost silný) a jiných potíží se dostanete mnohem snáze. A pak se můžete pokusit i o tu vděčnost a oceňování toho, co je.

Spokojený život je tak trochu jako strom - v zemi máte kořeny, to, co je vám dáno už díky genům, předchozímu životu... zkrátka vaše talenty, to, na čem můžete stavět. Potřebujete ale také větve a roztáhnout se do světa (smysluplnost), abyste na nich mohli nést listí (ty drobné radosti).


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 rydlzdenek rydlzdenek | E-mail | 14. března 2018 v 14:08 | Reagovat

Pěkné počtení, i když tomu s mým jednoduchým
myšlením moc nerozumím. Dítě se narodí
a je šťastné ve společnosti svých rodičů.
A to trvá až do té doby, kdy začne přemýšlet.
Bez nějaké složité psychologie ví, co se mu líbí
a snaží se to hledat nebo spíš vyhledávat.
Podle životní úrovně svých rodičů se zařadí
a porovnává se se spolužáky a dětmi kolem.
Pak přijdou hormony. Holkám rostou prsa,
začínají špinit, kluci začnou mít erotické sny
a první orgasmy. Nevím jak děvčata, ale kluci
začínají vyhledávat na internetu a snaží se
naprosto bez hlubšího významu takové
hormonální výkyvy srovnávat.
No a pak založí rodinu. Kluci hlavně proto,
že mají v hlavě jenom to jedno !
A tady bych se zastavil. Nějak mám pocit,
že tohle všecko, co jsem psal, řídí nějaká
energie nebo co, a to naprosto bez ohledu
na rozum člověka a jeho pátrání po tom,
jak být šťastný. Prostě proto, aby člověk
jako tvor nevyhynul.
Závěrem bych chtěl říct, že s tím, co píšete
se to navzájem nevylučuje.
To jsem se nějak rozepsal. Teď se půjdu
podívat do ledničky, abych si udělal radost ! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama