Zklamání, napětí a trocha vzteku... aneb politika

13. ledna 2018 v 22:46 | Neri |  Archiv mých úvah a názorů
Věc se má tak - obvykle sem politiku a svoje názory příliš netahám. Obvykle nemám proč. Možná, že i kdybych měla, tak v tom nevidím smysl. Někdy mám pocit, že lidstvo jako celek mi přináší jen nekonečné, neměnné zklamání nad svou ignorancí. Nebýt některých lidí, kteří dokazují, že existují i světlé výjimky, už jsem nad lidmi asi dávno zlomila hůl. Ne, že bych často neměla pocit, že už jsem tu hůl opravdu zlomila a na všechny svoje ideály kašlu, protože se "stejně nic nezmění". Na druhou stranu je to výmluva, kterou upřímně nesnáším. Když budu sedět na prdeli a mlčet a to samé udělá 5 milionů lidí, tak je jasné, že se vůbec nic nezmění. Proto, když přecejen jednám dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, musím udělat alespoň něco, abych si dokázala, že se na tom nedostatku snahy něco změnit nepodílím. Alespoň ne tak moc, jako mnozí jiní. A pak jsou tady samozřejmě takoví, kteří se aktivně a bez skrupulí podílí na tom nechat věci při starém a hrozném, protože jim asi vyhovují nebo si dokonce myslí, že směřují k těm lepším zítřkům. To je na tom to nejsmutnější. Jistě, není se čemu divit, když ignorantská většina bojuje proti rozumnější menšině. A i v psychologické literatuře s obecným přehledem se uvádí, že zatímco ti vzdělanější dají na fakta a přemýšlí, těm ostatním stačí silně zapůsobit na emoce plamenou řečí, která vůbec nemusí mít žádný podklad v realitě. Jako třeba ta příšerná hrozba uprchlíků, kteří nás přišli zaplavit! A vlastně u nás vůbec nechtějí být a utíkají do Německa.

Jistě, že mluvím o výsledku dnešních voleb, ale i tak obecně, o lidstvu, idealismu a budoucnosti. Nejsou to ale ani tak dnešní výsledky, co mě znechutilo, jako komentáře lidí na internetu. Možná je to tím, že hloupá ovce se vždycky ozve, zatímco rozumní lidé drží hubu, protože už dávno přišli o chuť se o cokoli snažit. A když přecejen začnou mluvit, jsou označeni za naivní idealisty a umlčeni. Jistě právem, protože snaha o lepší budoucnost a naplnění jakýchkoli jiných ideálů by měla být trestná a mělo by se za ni zavírat, protože nám narušuje naši stabilní, již mnoho let po hnilobě páchnoucí společnost. Když se něco rozkládá, prostě si to nabalzamujeme, vystavíme (jako Lenina) a budeme to obdivovat a tvářit se, že je všechno v pořádku a že pokud se věci změní, tak jen k horšímu, protože to je česká mentalita - radši se budeme mít blbě, co kdybychom se pak měli ještě hůř! Když už jsem u toho Lenina, náš současný prezident také místy připomíná chodící mrtvolu, ale toho už jste si asi všimli i beze mě.

Zajímalo by mě, jak může lidem unikat ta ironie, že nadávají na to, že politika je strašná, jsou v ní jen nepoctiví hajzli a zloději... a pak jdou a ty zloděje volí, všude se tím chlubí a jsou na to hrdí. Protože přirozeně, když někdo hezky mluví a říká to, co chceme slyšet, tak je to určitě pravda. Proč by nám lhal? No proč by? (A pak kdo je tady naivní, pcha.) To, že když si porovnáme výroky z roku dva jedna a roku dva dva, tak si naprosto odporují - u toho samého člověka - přece nikoho nezaráží. Proč by ty výroky také porovnával, to by pak musel uznat, že volil lháře a my tak neradi uznáváme své chyby, že?

Každopádně, abych nebyla jen negativní, těsí mě, že se do sněmovny nečekaně dostali Piráti. Co z toho bude se teprve uvidí, ale rozhodně jim dávám přednost před stranou vedenou amorálním lhářem, který si nevidí na špičku nosu, vymýšlí na lidi způsoby, jak jim ztížit život (a jistě, zabránit únikům na daních) a sám jde příkladem tím, že využije každé kličky, které může, aby se obohatil a přilepšil si. Správný vzor. Nesnáším lidi, kteří si neumí nejprve zamést před vlastním prahem. Ano. No a pak tady máme Zemana, který naší zemi dělá ostudu doma i v zahraničí, vůbec jej nelze označit za reprezentativní osobnost, svoji propagandu zakládá na iracionálním strachu nevzdělaných lidí a chlastá jako duha. K tomu se ohání silnými hesly, jako" Smrt všem abstinentům a vegetariánům." Což je něco, co by si podle mě prezident neměl nikdy dovolit vyslovit - nejen proto, že to uráží mě osobně, ale hlavně proto, že takových "života-nehodných" lidí v jeho zemi můžou být tisíce a všechny je vlastně, jen tak ze srandy, poslal do pekel. Nemluvě už o tom, že nejspíš velmi obdivuje státníky zemí, ze kterých si jistě chceme brát všichni příklad, země tak ach demokratické. Toho chcete i nadále za prezidenta? Mně stačilo, co předvedl za ty poslední čtyři roky...

Abych se přiznala, v minulých volbách jsem v druhém kole volit nešla, protože vybrat si mezi dvěma kandidáty, z nichž jsem nechtěla ani jednoho, jsem odmítla. Pro mě už to bylo prašť jak uhoď, ale letos půjdu do druhého kola volit Drahoše. Radši mu dám šanci ukázat, co v něm je a jestli bude lepším prezidentem, než abych čekala, že se zlepší Zeman. To nehrozí. Ostatně, definicí šílenství je zkoušet pořád tu stejnou věc a očekávat jiné výsledky. Nicméně se zdá, že značná část voličů je s jeho vystupováním spokojená. Přece nemůžu čekat, že lidé, kteří hledají své štěstí u piva v hospodě, bude zajímat, jestli má naše země a její reprezentace nějakou úroveň... hlavně, že pije pivo s nima a mluví stejně sprostě, to je přece super... (a to říkám, i když proti sprostým slovům nic nemám - jen podle mě nepatří do úst prezidenta na veřejnosti)

Možná jsem se rozohnila o trochu víc, než jsem chtěla, podstatné ale je, že pokud chceme, aby to tady nějak vypadalo, aby budoucnost byla lepší než minulost a konečně dát vale stínu komunismu, musíme s tím něco dělat, nevymlouvat se a jít k těm volbám. Spojit se a volit pana Drahoše proti tomu, co už jsme měli a stálo to za nic. A pokud se neukáže být o moc lepším prezidentem - já to risknu. Za čtyři roky budou třeba ješt jiní, lepší kandidáti. Hlavní je se o změnu snažit a nevzdat to, když jednou uděláme chybu. Nejen v našich osobních životech, ale právě i v politice, když jde o budoucnost nás všech a naší Země.

A možná jsem po většinu času zahořklá a říkám si, že to jde s touhle zemí i s lidma z kopce, že jsou to idioti a nikdy se nepoučí, že si nechávají lhát do očí a ještě tomu tleskají, že vzdávají naděje na vše dobré a vysmívají se idealistům - jako jsem dle všeho asi i já - ale to neznamená, že jsem taková pořád. Jsou chvíle, kdy se ve mně ta polomrtvá chuť bojovat za něco, co má smysl, vynoří a pak je mi jedno, co si kdo pomyslí a jestli lidem připadám hloupá a naivní. Nejsem. Právě proto, že vidím, jak špatné věci jsou, právě proto si musím schválně a záměrně zvolit, že radši budu bojovat za ty ideály, i když ten boj třeba nikdy nevyhraju, než abych to nechala, jak to je, řekla si, že to nemá smysl a rochnila se v sebelítosti nad sebou i lidstvem. A i když, zdá se, umím bojovat lépe slovy než činy, radši dám najevo, co si myslím, alespoň těmi slovy, než bych se na to úplně vykašlala, jako spousta ostatních. Cynismus je bezpečnější, příjemnější, často zábavnější, ale k žádným lepším zítřkům nás nikdy nedovedl. Lidé, kteří chtějí jít vpřed a vzdávají se a mlčí nikam nedojdou. Lidé, kteří vpřed nechtějí, naopak udělají vše proto, aby věci zůstaly při starém. Pak se divte, že prohráváme, když nehneme prstem. Cynismus je možná bezpečnější, ale o něco usilovat a něčemu věřit vám dá něco mnohem cennějšího - smysl. A pokud jste si nevšimli, smysl v životě většiny lidí dnešní západní civlizace chybí. Aby nechyběl, když jsou vším zklamaní, nic je nenadchne, nic je neohromí, nic jim nestojí za snahu a vše už viděli.

Několik let jsem strávila v děsných s*ačkách a někdy si říkám, že už mě to dávno zlomilo, ale ne, ještě nejsem mrtvá. A dokud jsem tady, pořád mám k tomuhle světu co říct a pořád mám o co usilovat a pořád se můžu rozhodnout, že budu hrdým idealistou místo zdeptaného, smutného a poraženeckého cynika. Ostatně, nepřišla jsem sem a neprošla si tím vším, abych prostě seděla a nechala všechno svému osudu. Určitě svět nespasím, ale můžu se alespoň pokusit na něm udělat malou bezvýznamnou stopu.

A pokud alespoň jednoho člověka tenhle článek přesvědčí, aby šel k těm volbám a hodil tam hlas - nebo udělal něco jiného, co má smysl - tak jsem svou stopu udělala a můžu za to být ráda. Nikdo z nás nemá zodpovědnost za celý svět, nikdo ho nezmění... každý je jen kapkou v moři, ale moře je tvořeno spoustou kapek. Bez kapek by nebylo moře. Tak pojďme udělat alespoň malou vlnku :-) 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama