Beltaine

30. dubna 2017 v 13:23 | Neri |  Pohanství a druidismus
Všechno nejlepší k dnešnímu svátku, mé milé čarodějnice!

Původně jsem chtěla nové číslo magazínu vydat už v dubnu, ale nenadálý spisovatelský blok vedl k tomu, že jeho vydání bylo poněkud odloženo a vyjde 2. května. Jelikož by tak článek o Beltainu byl poněkud opožděn, rozhodla jsem se jej vydat už dnes. Právě dnes je totiž přelom dubna a května a k tomuto dni patří pohanský svátek/čarodějnický sabat Beltaine. Tak pokud jsou vám pohanské zvyky blízké, zkuste si užít trochu té magické atmosféry jednoho z prastarých svátků. Proč? Protože v dnešní době ztrácíme spojení s přírodou, svými předky a vůbec oním pocitem "posvátnosti", který býval spojený s někdejšími rituály. Někdo tento pocit hledá na křesťanských mších, někdo jej zažívá jednou ročně o Vánocích. Pohané, na druhou stranu, mohou dodržovat oslavy všech svých svátků a užít si přítomnosti kouzla častěji.

Tento svátek býval dobou veselí, oslav, zapalování ohně a také lásky (z toho nejspíše vychází dnešní 1. máj). Vítal se příchod jara a léta, konec období temna. Venku všechno začíná růst, je vhodná doba pro praktikování magie a početí dětí. Kdysi se prý na Beltaine pořádaly oslavy v přírodě, kde si na jeden den všichni symbolicky "sundávali snubní prsteny", nosili masky a milovali se všichni se všemi, resp. s kýmkoli chtěli, a děti narozené v tento den byly děti Beltainu a starala se o ně celá vesnice společně, neboť neměly jasného otce. Takové děti byly považovány za požehnání. Je však otázkou, nakolik jsou tyto zkazky pravdivé a nakolik jen výplodem bujné fantazie moderního člověka :-)

Dnes se zapaluje oheň a pálí se v něm čarodějnice, což trochu zavádí inkvizičními procesy, nicméně dříve spalovaná figura představovala ve slovanských zemích bohyni Morenu, vládkyni zimy, tmy a smrti, a pálena byla symbolicky proto, aby zima definitivně odešla a vládu převzala bohyně léta, např. slovanská Lada nebo keltská Rhiannon.


Pokud si chcete přečíst obsáhlejší článek o tomto svátku, doporučuji třeba tento.

Já se už jen krátce pozastavím nad tím, jak můžete tento svátek slavit i sami doma, pokud po tom toužíte (samozřejmě ideální je, pokud můžete pozvat přátele někam ven, udělat si oheň, skákat přes něj, tancovat a zpívat, pít pivo či medovinu a opékat špekáčky, ale… ne každý má to štěstí, že je obklopen podobně "postiženými" lidmi :-D).

Pokud můžete jít třeba na zahradu a udělat si malý táboráček, určitě to udělejte, pokud ne, zapalte si doma alespoň pár svíček, neb bez ohně by to nebyl pořádný Beltain. Praktikujete-li čarodějnictví, můžete zkusit očistné rituály, příp. magii lásky - ale pozor!, čarováním ovlivňovat něčí vůli je špatné a tento akt většinou nevyjde, pouze se vám vrátí (karma) v něčem třikrát horším. Magie lásky je tedy užitečná pouze tehdy, když si nechcete přitáhnout konkrétní osobu, ale třeba jen partnera, kterého ještě neznáte. Můžete si sepsat třeba seznam vlastností, které si u partnera přejete, představovat si, jaký by byl a jak by vám s ním bylo, srolovat pak seznam do ruličky a třeba zapečetit voskem a uložit na bezpečné místo. Jednou, až potkáte lásku svého života, můžete vosk zlomit a podívat se, jestli je opravdu takový, jak jste si přáli :-) Také můžete popsat nějaký špatný zvyk nebo nepříjemnou situaci, které byste se chtěli zbavit - či naopak přání ke splnění - a tento papírek spálit.

A určitě si udělejte nějaké dobré jídlo, nalijte oblíbený nápoj, pusťte si hudbu (třeba rovnou nějakou pohanskou, skupiny jako je, Faun, Dead Can Dance, v magazínu zmíněná Oonagh, Asonance,…) a zatančete si. Čarodějnickým zvykem je také vyzdobit svůj oltář v barvách svátku (např. zelená) a obléknout si "speciální obřadní oděv". Ale jak se do oslav pustíte je jen na vás. Hlavně si to užijte :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nikola Nikola | Web | 1. května 2017 v 14:10 | Reagovat

Měla jsem Beltaine se vším všudy, Keltové by měli radost...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama