Vědátoři INTP

25. října 2016 v 13:08 | Neri |  Psychologie
V rámci MBTI typologie jsme si již rozebrali typy INFJ, INTJ, INFP a je jen přirozené, že si tentokrát rozebereme posledního zástupce intuitivních typů, kterým je INTP. Pokud bychom chtěli INTP dát nějakou slovní nálepku, nejlépe by se k němu hodilo přízvisko "vědátor", možná dokonce trochu zmatený vědec. Zatímco INTJ má ve všem pořádek, plánuje a ovládá se, INTP je více nahodilý, spontánní. Pokud má skvělý nápad, hned se vrhne do jeho uskutečňování, aniž by se příliš zamýšlel nad tím jak dosáhnout jeho uskutečnění. Vrhne se na cestu a doufá, že se cíl ukáže. Někteří INTP jsou také věrni svému předobrazu nepraktických vědců a nezřídka se jim stává, že vyrazí na nákup, ale vrátí se za šest hodin bez nákupu, zato s hlavou plnou nových myšlenek.

Dle výzkumů jsou jich asi 3 % v celé populaci a je to zjištění, které se jim bude pravděpodobně líbit, neboť nesnáší představu, že by byli považování za běžné nebo obyčejné. Cení si svého intelektu, vynalézavosti a kreativity a jsou rádi, pokud i ostatní lidé vidí tyto jejich kvality a umí je ocenit. Rádi také hledají řešení problémů, nejasnosti, spojitosti, vzorce a nové způsoby, jak něco udělat. Čím nejasnější, tím lepší. Ponoří se do chaotického problému se zájmem a nadšením, jaké se jen tak nevidí. Jen pak nečekejte, že vám vytvoří přehlednou a strukturovanou zprávu o svých výsledcích. Takovými banalitami se zkrátka nezatěžují. Nemají na to čas. Támhle už je zase něco nového, co je třeba prozkoumat, tak si nějak přeberte tu změť geniálních myšlenek, které vám řekli (a pro ně jsou naprosto uchopitelné a pochopitelné, zatímco vy jste ztraceni v překladu).
Jelikož jsou T typem - upřednostňují rozum před city - je pro ně těžké chápat emocionální výlevy jiných lidských bytostí. Chtějí vše sdělit stručně, jasně a logicky, jinak to není hodno jejich zájmu a tečka. Také nemají rádi, když někdo kritizuje jejich názory a myšlenky. Pokud využije navíc citové důvody, proč je něco špatný nápad, tím spíš se tím nebudou zabývat. Oni sami už své myšlenky rozebrali ze všech možných úhlů, protože se bojí, že něco přehlédnou a jejich představy se nenaplní. Děsí je selhání. Rozčilují je pravidla a autority, které je omezují v jejich intelektuálním rozletu a uskutečňování idejí. Naproti tomu bývají dobří ve vysvětlování složitých principů jednoduchou formou, pro ty "méně nadané". Jsou spíše samotářští, vystačí si bez společnosti, zaměstnají se svými zájmy a myšlenkami a dokážou se do svého vnitřního světa ponořit natolik, že jim unikne fakt, že už tři měsíce nebyli na kávě se svými přáteli (pokud nějaké mají). Své emoce skrývají, nemají potřebu je naplno vyjadřovat a zatěžovat jimi okolí. Pokud jsou dotčeni nebo raněni, reagují obvykle ostrým sarkasmem.

Při seznamování umí docela obstojně flirtovat, slovíčkaří, jsou dokonce hraví, partnerovi obvykle imponují právě svou vášní pro své myšlenky a vnitřní svět, zápalem a inteligencí. Jsou nezávislí, docela plaší a nesnadno navazují společenské kontakty a partnerství, ale jakmile již s někým začnou na vztahu pracovat, jsou obvykle loajální a nechtějí již odvedenou práci jen tak zahodit. Radši se vyhýbají střetům, třeba snahou o naprostou upřímnost a vzájemné porozumění. Konflikty se snaží řešit logickou cestou, což málokdy funguje. Jejich partneři jim mohou vyčítat, že jsou neustále ve své hlavě, věnují se více svým velkým myšlenkám než jim a nejsou romantičtí - a možná by to uměli, kdyby dostali návod, ale nějak je ani nenapadne, že by měli.

Vhodná povolání: vědci, architekti, právníci (umí skvěle hledat kličky nebo díry v argumentech jiných), detektivové, analytici, programátoři, matematici, hodí se pro ně práce na volné noze (nemají rádi omezování), ale pokud by měli třeba sami zakládat firmu, pravděpodobně by se díky nízké organizaci dlouho neudržela, v takové chvíli potřebují spojit síly s méně chaotickým typem (s koncovým J, např. INTJ, ISTJ) a být inovátory s nápady, nikoli tím, kdo firmu přímo řídí


 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama