Rozmazluji se, tedy jsem

25. října 2016 v 14:26 | Neri |  Sebeláska
Ve snaze o sebepřijetí a sebelásku můžeme mít někdy pocit, že je to samá práce a žádná zábava. Měnit staré zvyky je nepohodlné a bolí to, tím spíš, že se nám neustále ozývají připomínky původních přesvědčení, kterých už bychom se rádi konečně zbavili a nahradili je lepšími myšlenkami. Po čase však přijdou i ty příjemnější části oné cesty za lepším životním pocitem. Jednou z nich je rozmazlování se.

Když se snažíte mít rádi, učíte se mnoho různých dovedností. Učíte se stát si za svou pravdou a vytyčit si hranice, za které nikoho nepustíte. Učíte se zabavit sami, přijímat své emoce a možná i uklidňovat svoje vnitřní dítě. Učíte se brát vážně svá omezení, nenutit se do něčeho, co se vám nelíbí. Pečujete o sebe. Dovolíte si jít do postele, když je vám špatně, místo abyste dodělali tu zprávu do práce nebo referát do školy. A věříte si, že to zvládnete později, až vám bude lépe. Svět se nezboří, když nebudete výkonní.


Dalším krokem od péče o sebe je sebe-rozmazlování, taková nadstavba. Ze začátku pro nás vypadá jako nepotřebný luxus, ale čím více se máme rádi, tím ochotnější jsme dát i luxusu šanci. Jakmile se dosadíme na onen pomyslný zlatý trůn v království svého života, začne nám docházet, že je na čase, abychom se k sobě chovali jako ke králům a královnám, princům a princeznám. Někteří z nás to umí přirozeně, jiným to naopak dělá obrovské potíže. Jsme přeci skromní (a tímpádem hodní a dobří). Jsme rozumní. Praktičtí. Šetrní. Musíme se uskromnit, protože… (nějaké vyšší cíle, nepříznivá životní situace, živíme rodinu a děti potřebují věci do školy,…). Možná jsme si už zvykli si na sebe občas udělat čas, ale utrácet za sebe peníze? Plýtvat časem na něco zcela "k ničemu"? No tedy! Jak nemyslitelné.

Stejně to zkuste. Dovolte si být (alespoň občas) méně rozumní a skromní, více rozmarní, líní, pohodlní a rozmazlení. Jistě, je dobré pohodlí opouštět pro své dobro, jít za svým snem, apod., ale nezapomeňte se občas zastavit a přivonět ke květinám, jak se říká. A když už se rozhodnete sem tam rozmazlit, udělejte to pořádně, bez kompromisů. Jak? Třeba tak, že…


  • Kupte si opravdu kvalitní čokoládu, drahé víno nebo cokoli máte rádi. A tím myslím to nejlepší, co si dovedete představit a můžete si dovolit. Žádná levná čokoládová tyčinka nebo krabičák, protože se musí šetřit. Jen to nejlepší pro vás i vaše zdraví.
  • Když už jsme u toho nakupování, splňte si občas přání a kupte si ty krásné šaty, luxusní hodinky nebo cokoli jiného chcete (a opět, je to ve vašich možnostech). Vím, že to víte, ale někdy potřebujeme trochu popostrčit zvenčí a dostat "povolení". Na co čekáte, až jednou nebudete muset platit účty, až… žádné takové až nejspíš nepřijde. Je jen teď.
  • Rozmazlujte také smysly. Příjemná voňavka, dlouhá koupel, oblečení nebo povlečení v barvě a materiálu, který milujete. Udělejte si svůj malý rituál, zapalte svíčky, dejte do vázy ke snídani květiny, ozvláštněte si den.
  • Co si takhle dát alespoň jeden den v měsíci, kdy NIC NEMUSÍTE? Dovolíte si spát, dokud se nevzbudíte a nevstat, dokud se vám nebude chtít. Nebudete nic dělat do práce, nic uklízet, jen si vyjdete na procházku, zahrajete oblíbenou hru, přečtete knihu, budete relaxovat.
  • Udělejte si výlet, malou, jednodenní dovolenou. Vyrazte na místo, kam jste se chtěli podívat, ale nějak na to nebyl čas. Nebo na své oblíbené místo.
  • Dopřejte si kontakt se zvířaty. Většinu lidí velmi těší a naplňuje, když pečují o nějakého mazlíčka nebo si na klíně chovají kočku, hladí psa, apod. Nemáte-li vlastního, nabídněte se přátelům, že jim vyvenčíte psa nebo si dejte jezdeckou lekci. Pokud dobrovolně vypomůžete v útulku, navíc budete mít dobrý pocit z toho, že jste udělali dobrou věc.
  • Věnujte se tomu, abyste se cítili krásní. Někdy stačí taková maličkost, jako umýt si vlasy, a rázem je nám lépe. Zvyšte si trochu sebevědomí :-) Oblečte si něco, v čem se cítíte sexy, navoňte se, oholte, umyjte - ano, i muži :-) A nezapomeňte se na sebe potom usmát do zrcadla, ať víte, že si někdo všiml, jaký jste kus. Podávám to možná trochu s humorem, ale myslím to vážně. Všichni se potřebujeme cítit žádoucí. Jakmile zanedbáváme vnější schránku, trpí i naše vnitřní já, protože se cítí tak nějak… opomíjené, neopečovávané. A to přece nechceme.
  • Čas. Nejvíce nám schází a proto je někdy největší rozmazlování si dopřát trochu času navíc. Dopřejte si více času na snídani, více času s přáteli, více času, kdy povinnosti předáte někomu jinému a věnujete se sobě.
  • Dovolte si se smát a bavit. Kupte si lístky na koncert, do kina nebo do divadla. Jděte na ples, pokud vás něco takového láká. Pořiďte si taneční lekce nebo třeba lekce vaření. Dělejte, co se vám líbí. Co nejvíc. Život není jenom práce (ano, připomínám to i sama sobě).
  • Posledním bodem apeluji hlavně na ženy. Nechte si pomoci. Dovolte mužům, aby vás chránili, pečovali o vás, dávali vám peníze, vozili vás v autě, nosili vaše těžké tašky a dovolte si být ženami. Nechte tahání cihel na nich. Noste lodičky, pokud vás to těší. Ne, není to praktické. Nelze s nimi běhat po městě a zařizovat kupu věcí. Těžko v nich odnesete tři tašky (a dítě v zubech). To je právě to rozmazlování v jejich nošení. Ne oteklé nohy, ale fakt, že s nimi nic nemůžete, takže nemusíte. Nemusíte být akční, výkonné a ve všem samostatné. Můžete si obout lodičky a cupitat v nich k autu nebo na tramvaj a nějaké výkony hodit za hlavu. Alespoň na jeden den. Sem tam si prostě dovolte být princezny.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama