Proč je tak důležité být sám sebou?

25. října 2016 v 14:40 | Neri |  Sebepoznání
Mluvím o tom pořád. Být sám sebou. Být pravdivý. Být autentický. Považuji to za naprostý základ lidské existence, věc číslo jedna, kterou se musí každý v životě naučit. Resp. ke které se musí opět vrátit, protože jako děti jsme všichni byli sami sebou, jen nás to odnaučili. Ale...

P R O Č ?! Proč mám být sám sebou? Proč je to tak důležité?

Pro nás, kteří snahou o návrat k sobě žijeme je zvláštní, že někdo vůbec pochybuje o významu autenticity. Vždyť je to přirozené. Je to normální. Má to tak přece být.

Ale zkusila jsem se nad tím zamyslet hlouběji, poskytnout odpověď těm, kteří zatím sami před sebou utíkají. Proč to dělají? Třeba si myslí, že jejich pravé já okolí nepřijme a ostatní je nebudou mít rádi. A to je vážná obava, protože podvědomě v sobě máme zakořeněné, že bez ostatních nepřežijeme. Jsme bytosti společenské, potřebujeme kontakt s ostatními a obzvlášť pravda je to pro extroverty. Také možná myslí, že nejsou dostatečně dobří takoví, jací jsou, což souvisí s prvním důvodem. V obou případech musíme nějak naložit s tím odmítnutím sebe. Nemůžeme být nikdo, nějakou osobnost (personu, masku) si osvojit potřebujeme. Dokonce jich máme obvykle několik pro různé příležitosti.


Doma nosíme masku skvělé matky a manželky. V práci masku skvělé kolegyně a podřízené/šéfky. Muži nosí před kamarády masku drsňáka a doma před manželkou jsou radši citliví a starostliví ;-) Zamilovanost a změna osobnosti by vydala na celý článek. Mám k tomu dokonce takovou historku ze života. Vím o jednom muži, rodinném známém, který je docela pohodlný, sobecký, rád se napije a snad se dá označit občas i za šťouravého a nepříjemného. Pokud si ovšem najde přítelkyni, proměňuje se v její přítomnosti v naprostý opak. Je milý, pozorný, plní, co jí na očích vidí, zkrátka naprostý princ. Měl to tak i se svou první manželkou. Vzala si pozorného, milého muže, který se po pár letech manželství změnil, resp., vůbec se nezměnil, ale sundal masku. Velmi se divila, koho si to vlastně vzala, a vztah se za chvíli rozpadl. Proč? Protože byl od začátku založený na lži. Vzala si někoho jiného, než pak doma měla. Znáte ten hořkosladký vtip, který tvrdí, že: Ženy si berou muže a doufají, že je změní - marně. Muži si berou ženy a doufají, že se nezmění - marně. Tak ten v realitě může platit v obou případech i naopak. Někdy si ženy berou muže a oni se pak změní nebo muži chtějí měnit své partnerky.

A teď už ke konkrétním důvodům, proč je lepší být sám sebou. A doufám, že jeden důvod už jste z předchozího příkladu pochopili.1. Pokud jste sami sebou a nehrajete žádné hry, opustí vás lidé, kterým se nelíbí, kdo jste. Ano, je to pravda. Také je pravda, že pak poznáte lidi, kteří vás mají rádi takové, jací jste. VÁS, ne vaši masku.

2. Pokud jste sami sebou i v období prvního randění a poznávání, váš partner hned ví, jestli se k sobě hodíte nebo ne a ušetříte hodně času a mnohá zklamání v budoucnu.

3. Pokud se rozhodnete být sami sebou, rozhodnete se také, že své skutečné já přijmete. Takové, jaké je. Znamená to, že už nemůžete zkoušet být někým jiným a vylepšovat se nebo zatajovat své chyby a slabiny. Budete se s nimi muset vyrovnat.

4. Když se s nimi vyrovnáte, přestanou být kostlivcem ve skříni. Přestanete žít ve strachu, že někdo objeví, jak jste ve skutečnosti k ničemu, a použije vaše chyby proti vám. Když je přijmete, ztratí nad vámi vaše "chyby" moc (stejně to funguje i s potlačovanými emocemi).

5. Když zjistíte, kdo jste, zjistíte také, co je pro vás vhodné. Jaké jídlo, jaké vztahy, jaké bydlení, jaké koníčky chcete opravdu dělat VY. Začnete svůj čas trávit tím, co vás opravdu baví, a začnete si zařizovat takový život, jaký sami chcete.

6. V životě, jaký upřímně chcete, se budete cítit dobře, spokojeně a naplněně. Budete méně nešťastní, budete méně závidět ostatním, získáte více vnitřního klidu.

7. Objevíte, v čem jste dobří, jaké jsou vaše silné stránky a v čem můžete vyniknout. Objevíte dost možná i své poslání, proč tady jste, co máte dělat - a váš život získá nový smysl.

8. Není to skvělý pocit, že děláte přesně to, co máte a jde vám to, protože je to stvořené pro vás?

9. Nebudete mít důvod lhát a dělat se lepšími než jste. Začnete za své činy přebírat zodpovědnost. A když nemusíte lhát, nemusíte ani vymýšlet lži, výmluvy a všechny si je pamatovat. Zjednodušíte si život.

10. Je skvělý pocit se cítit sám sebou a být přijímaný pro to, jaký jsem.


Stojí to za to. Možná vás teď váš strach, zkušenost a pohodlí odrazují, ale když se tou cestou zkusíte dát, už se nikdy nevrátíte zpátky. Zjistíte, že je mnohem lepší a pohodlnější být ve své vlastní kůži. Za výsledky ručím :-) Nejtěžší je začít a vytrvat než se dostaví, ale pak to stojí zato.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Alena Alena | Web | 26. října 2016 v 8:35 | Reagovat

Skvěle a pravdivě napsáno!!!!!!!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama