Otherkin - novodobé šílenství nebo utajovaná skutečnost?

25. října 2016 v 13:14 | Neri |  Věci mezi nebem a zemí
Otherkin je složenina ze slov other = jiný a kind = druh (v hovorové řeči se využívá i alternativa kin) a je to označení, které sami pro sebe začali používat někteří lidé, s tím, že nejsou lidé, ale jiné bytosti, třeba draci, víly, mimozemšťané, vlkodlaci, upíři, démoni a další. Otherkin byla/je v zásadě subkultura, spojení těchto lidí, kteří mají svá fóra a weby, kde diskutují o tom, jaké je být jiný, jak proběhlo jejich "probuzení" (=uvědomění si, že nejsou lidé) a o svých zvláštnostech, resp. zvláštnostech svého druhu.

Zajímavé je, že tyto věci se málokde dočtete. Pokud už někdo píše o Otherkin, tak pouze shrnutí o tom, co onen pojem znamená a do detailů se nepouští. Já kdysi objevila český web s velkým množstvím článků o různých druzích otherkinů, probuzení, teoriích jejich původu,… zkrátka celý teoretický základ, na kterém tato subkultura stojí. Sdílela jsem odkaz na něj i zde na blogu. O pár let později už blog neexistuje. Jako by se po celé té záležitosti slehla zem. Také v angličtině je pouze pár webů, málokterý s podrobnějšími informacemi.

Podle mě nikdo nemá odvahu o tom psát. Možná jim přišlo mnoho rozhořčených reakcí od lidí, kteří je mají za šílence. Možná si otherkini svou filozofii sami rozmysleli na naléhání okolí a psychiatrů. Možná jsou opravdu praštění. A možná ne. Možná je na jejich smýšlení o vlastní odlišnosti něco pravdy.

Doreen Virtue napsala úspěšnou knihu Pozemští andělé o duších víl, čarodějů, andělů a mimozemšťanů v lidském těle. Někteří příslušníci duchovní komunity ji považují za snůšku smyšlených keců, jiní ji mají pomalu za svoji bibli a jsou šťastní, že někdo konečně vysvětlil, co jsou zač. V zásadě je tedy uznávaná a nikdo ji moc neřeší. Teorie otherkinů se od té její až tak moc neliší. Také si myslí, že mohou být vílami. Tak proč oni jsou za blázny a ona až tolik ne? Pokud mezi námi chodí vtělené víly, proč by se zde nemohla objevovat i jiná stvoření, jako jsou zmínění draci nebo i démoni? Je to odvážná otázka, to uznávám, a její zodpovězení nechávám na každém z vás. Můžete se pustit do drsné diskuze a mlátit se argumenty, proč to možné je nebo není. Můžete si své názory nechat pro sebe. Ale než se do toho pustíte, měli byste vědět více, než lze vyčíst ze základního popisu na wikipedii.
Jací jsou otherkini?
Pokud se někdo cítí být člověkem, zřejmě ho nikdy ani nenapadne, že by tomu mohlo být jinak. Tím chci říct, že zájem o otherkin komunitu musí nejprve někde vzniknout. Často za tím stojí pocity vyčlenění ze společnosti, jinakosti, osamělosti. Jedinec začne pátrat po tom, proč je tak jiný než ostatní. Tehdy může narazit třeba právě na nějaký článek o otherkin. Jak ale poznat, jestli je to správné vysvětlení jeho "divnosti"? Otherkini prý sdílí určité charakteristiky, např.: cítí se mnohem starší, než jejich prarodiče; stýská se jim po domovu, jen neví, kde je; rozčiluje je a omezuje jejich lidské tělo, třeba nechápou, proč nedokáží létat; mají některé smysly až příliš vyvinuté - třeba sluch, čich; trpí nepochopitelnými zdravotními obtížemi, třeba bolestmi zad v oblasti, kde by mohla být křídla; touží po plastické operaci, jako je např. zašpičatění uší; při hledání svého vnitřního dítěte najdou štěně… nebo dráčka; cítí určité spojení s přírodou a mají "divné" touhy, jako jít tančit při měsíčku nebo na něj výt; lidská řeč jim připadá nedostatečná k vyjádření jejich myšlenek; ostatní o nich říkají, že jsou divní,…

Záměrně je to trochu přehnané, ale v zásadě to tak s otherkiny je.


Probouzení (awakening)
V otherkin komunitě jde o proces, který může trvat dny, týdny, ale i měsíce nebo roky. "Spící" otherkin se probouzí a začíná si uvědomovat, že není jako ostatní a hledat svou skutečnou identitu. Je to chvíle, kdy jej napadne, že možná není tak úplně člověk a vydá se za hledáním sebe sama. Dalo by se to s trochou nadsázky přirovnat k duchovní pubertě. Přes pochyby o svém lidství se probouzející se dostává k myšlence, že patří k jinému druhu a snaží se vypátrat, jaký druh tedy může být. Probouzení končí uvědoměním si, že patří k určité "otherkin rase" a tuto skutečnost přijme. Často se pak stává součástí komunity dalších otherkinů, se kterými diskutuje o radostech a strastech života otherkina mezi lidmi. Členové komunity se navzájem podporují, sdílí své zážitky, dávají si pocit, že v tom nejsou sami. Takto to zní možná trochu jako sekta, ale jde o běžnou zájmovou skupinu, obvykle třeba na internetovém fóru, kde klábosí o svých fantomových končetinách stejně, jako jiní o fotbale.Dvě teorie o původu otherkinů
V zásadě existují dvě hlavní teorie o tom, jak je možné, že někdo není lidskou bytostí, ačkoli aktuálně žije mezi lidmi a jeho tělo působí maximálně lidsky. První teorie tvrdí, že otherkini mají lidská těla a duše svého otherkin druhu. Druhá teorie se přiklání spíše ke genetice a vlivu předků. Tvrdí, že mezi předky otherkina byl skutečný (nelidský) zástupce jeho druhu. Druhou teorii považuji osobně za velmi přitaženou za vlasy, jelikož nehmotné bytosti se bez těl zkrátka nemají jak rozmnožovat. Víla nemůže mít dítě s člověkem, pokud nemá lidské tělo (tedy není vílí duše v lidském těle). Tak jednoduché to je. A toto dítě je pak zase fyzicky jen člověk a vílí duše jeho matky nijak neovlivní, jakou duši bude mít.


Otherkin rasy
Nutno dodat, že druhů otherkinů je nepřeberné množství. Patří tam téměř všechny bytosti z nejrůznějších pohádek a mýtů. Nejčastější jsou různé andělské bytosti, víly, elfové, skřítci a jiní přírodní tvorové, dále pak draci, démoni, upíři a dokonce i zvířata. Běžní jsou otherkini, kteří svou duši považují za vlčí, kočičí nebo třeba koňskou. Tyto skupiny bytostí mají svá specifika, ale není snadné je najít někde do detailu sepsaná, což je jeden z důvodů, proč mnoho otherkinů velmi dlouho tápe a nedokáže určit, do které skupiny patří, i když už jsou si jistí, že nejsou lidmi.


Fantomové končetiny
Chcete-li lépe porozumět těm, kteří se považují za otherkin, musíte bezpodmínečně znát také pojem fantomová končetina. Z lékařského hlediska jde o končetinu, která byla amputovaná, ale člověk si ji stále jaksi uvědomuje, i když už ji nemá. Např. cítí záškuby a jiné nepříjemné fyzické projevy. Z hlediska otherkinů je fantomová končetina taková astrální končetina, něco, co by mělo být viditelné pouze na astrálním či jiném jemnějším těle člověka, nikoli na fyzickém. A tuto končetinu si otherkinové uvědomují, vidí ji svým třetím okem nebo ji vidí jiní. Typická jsou různá křídla, ocasy a rohy, ale může jít také o celou astrální podobu, která se liší od fyzické (např. je otherkinovo astrální tělo vyšší, má delší uši,…). Fantomové nebo astrální končetiny považují otherkini za jedno z poznávacích znamení svého druhu, ale nemusí být úplně směrodatné, protože jakmile si někdo své astrální tělo uvědomuje, měl by jej také dokázat svou vůlí tvarovat (funguje to podobně, jako když víly ve své pravé podobě bez fyzického těla mohou záměrně měnit svou podobu). Tzn., že si může křídla přimyslet jen proto, že se za anděla považuje.


Jména
Otherkini často cítí, že jejich pozemské jméno neodpovídá jejich já, resp. že to není jejich skutečné jméno a proto si zvolí jiné, výstižnější, které používají a pod kterým se představují ať už je nebo není jejich oficiálním jménem dle matriky a občanského průkazu.


Bohužel nemůžu plně nahradit původní české stránky o otherkin, dokonce na ně už nemůžu ani odkázat, protože byly zrušeny. Něco si však pamatuji a to jsem s vámi sdílela, abyste si mohli udělat přesnější obrázek. Jsem také trochu zvědavá, jestli i mně bude psaní o tomto tématu natolik vyčteno, že to s blogováním zabalím. Ale já se nedám! Hodlám psát o kontroverzních tématech kdykoli se mi zachce. A kde jinde by měl být článek o otherkin než zde, na blogu pro všechny, kteří si připadají jiní?


Seznam dalších zdrojů o otherkinech v AJ, které ještě (zatím) existují:
krátký rozřazovací test - spíše pro zajímavost než skutečně vypovídající
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama