Když princ nejede a nejede

18. října 2016 v 0:39 | Neri |  Moudra ze života
Nám ženám se někdy stává, že už od mládí vyhlížíme toho prince, co přijede a spasí nás. Změní naše životy k nepoznání (k lepšímu), udělá nás šťastnými a bude tím dokonalým mužem, o jakém jsme vždy snily. Když jsme malé holčičky, je to snadné, stačí, že je princ krásný a zachrání nás a hned se zamilujeme. Tedy, alespoň si to tak představujeme. Později už ten dokonalý princ přijíždí v autě, má stabilní, dobrou práci, miluje děti a rád chodí do divadla. Muži zase čekají na princezny, na ty ženy, které budou tak krásné, křehké, dokonalé, zároveň nadšené pro vyvařování večeří i zahřívání postele. A tak čekáme. Teď je nám sice špatně...

"Ale počkej, až přijde princ..."

... nebo princezna, tak se určitě vše spraví. A teď vážně. Hádám, že už jste dospělí nebo se k dospělosti alespoň blížíte a začíná vám docházet, že nikdo nepřijde, nespasí vás a nevyřeší vaše problémy. Došlo vám, že pohádky jsou pro děti a realita je jinde. To je v pořádku, tak to holt je. Přesto ale zůstává ta touha mít vedle sebe někoho, muže či ženu, se kterým budeme šťastní, v naplňujícícm vztahu, ať už to pro nás konkrétně znamená cokoli. Co ale dělat, když ten princ nejede a nejede?
U Sněhurky si příklad neberme. Čekat a čekat, dokud nezešedivíme a neuvadneme, není tou pravou strategií. Také vám nebudu radit, že máte začít chodit více do společnosti, třeba do barů, a někoho aktivně uhánět. Je to již takovým, bohužel však pravdivým, klišé, že ten pravý či ta pravá se objeví ve chvíli a na místě, kde to nejméně čekáme. Pokud však chcete vyjít svému štěstí naproti, dám vám pár rad, v čem by mohl být zakopaný pes a co můžete zkusit, aby ten princ přecejen přijel. Lépe řečeno - podíváme se na hlavní překážky, které nalezení partnera či partnerky brání.


1. Rozhodnout se a opravdu chtít

Pokud se mají dvě osoby setkat, musí po tom obě silně (podvědomě) toužit.
Anebo zkrátka v sobě mají něco, co toho druhého přitahuje jako magnet.
A toto "něco" může být jak pozitivní, tak negativní.Možná si myslíte, že tento bod můžete přeskočit. Určitě jste si jisti, jestli nějakého partnera a vztah chcete nebo ne. Naneštěstí to málokdy bývá tak snadné, jak si myslíme. Někdy chceme vztah prostě proto, že na nás okolí tlačí. Někdy si myslíme, že vyřeší naše problémy. Někdy jsem si tak zvykli na fakt, že jsem vztah chtěli, až jsem úplně přehlédli, že situace se změnila. Někdy tvrdíme, že vztah chceme, ale nemáme na něj v životě prostor - ať už je tím myšlen čas nebo vůbec ochota a schopnost někoho milovat. Je důležité si ujasnit, co vlastně chceme a jestli to chceme. Nikoli navenek, ale niterně, uvnitř, dokonce podvědomě. Často se stává, že člověk marně touží po vztahu, myslí si, že jej potřebuje, ale ve skutečnosti vztah podvědomě nechce. Buď se ho bojí - bojí se zranění, odmítnutí, ztráty své svobody; nebo jednoduše není ochoten se vzdávat svého pohodlí, přizpůsobovat se, měnit svůj život, vynakládat čas a energii na snahu udělat někoho dalšího šťastným. Možná nám ve skutečnosti všechny ty vztahové ústupky nestojí zato.


Někdy chceme brát, ale nedochází nám, že vztah je i dávat a že na to možná ještě nejsme plně připraveni. Někdy si podvědomě myslíme, že nejsme dost dobří na to, aby nás někdo miloval. Tyto věci často vychází z dětství a našeho vztahu k sobě a rozebereme je v bodě 4. Důležité je pochopit, že někdy myslíme, že vztah chceme, ale doopravdy jej ještě nechceme. Ať už je důvod jakýkoli, je to v pořádku. Nemusíte chtít. Jen si v sobě udělejte pořádek a rozhodněte se, jestli vaše podvědomé důvody a vědomé důvody dochází ke stejnému závěru. Jak na tom jste? Chcete vztah nebo ne? Chováte se jako osoba, která je ochotna navázat spojení s někým dalším nebo si držíte odstup? Šance jsou, že pokud byste vztah opravdu chtěli, nějaký už máte. Pakliže vám v tom nebrání ještě něco jiného.

Tarotová karta Milenci nás učí, že vztah vyžaduje volbu. A tato volba musí často přijít ještě před tím, než svého partnera skutečně potkáme. Musíme se rozhodnout, že chceme nalézt partnera a mít s ním vztah. Jinak to prostě nevyjde.2. Najít si svá "proč"

Je důležité vědět, jestli něco chcete, ale je také velmi důležité vědět proč. Najděte si co nejvíce důvodů, proč vztah chcete. Některé vám budou možná připadat triviální, ale sepište si všechny. Je jedno, jestli chcete mít hluboký vztah, chcete o někoho pečovat, chcete založit rodinu nebo chcete mít někoho, kdo vás poškrábe na zádech a podívá se s vámi večer na film. Možná chcete partnera do společnosti. Vaše proč úzce souvisí také s tím, jaký váš partner má být. Co je pro vás opravdu důležité? Pokud v prvé řadě toužíte po rodině, bylo by vhodné hledat partnera, který chce také rodinu a je připravený ji založit. V těch nejzásadnějších bodech prostě nemůžete nasadit růžové brýle a říkat si, že se změní. Pokud chcete děti, nesnažte se budovat vztah s někým, kdo od začátku tvrdí, že žádné nechce. Tím byste jen oddalovali nevyhnutelné neshody a nespokojenost ve vztahu. Zamilujte se, ale ujistěte se, že chcete od vztahu to samé, co ten druhý. Nebojte se o tom mluvit. Šance jsou, že pokud se váš potenciální partner tématu budoucnosti a rodiny vyhýbá, nemyslí to s vámi příliš dlouhodobě a vážně. Přesněji, nemyslí to tak s nikým. Nehledá dlouhodobý vztah. Není nutné hned po první schůzce plánovat společnou budoucnost, ale ujistěte se, že chcete od budoucího vztahu - s kýmkoli - oba to samé.

V tom jsem trochu odbočila, ale svá proč si určitě najděte. Možná nakonec zjistíte, že většina z nich je irelevantní nebo je možné svá přání naplnit i bez partnera. Neříkám, že se máte vzdát touhy po lásce a postarat se o sebe sami. Spíše se vám může stát, že jakmile si naplno vědomě uvědomíte, že ke svému štěstí partnera nepotřebujete, už jej nebudete chtít. Přesněji vám dojde, že jste jej nikdy doopravdy nechtěli a šlo vám jen o to zařídit si skrze něj své štěstí. Tedy vaše vědomá touha nebyla podvědomě vůbec tak silná, aby mohlo dojít k navázání jakéhokoli vztahu. Na druhou stranu, pokud partnera stále chcete, je to také v pořádku a můžeme jít na další bod.


3. Ujasnit si, jaký má být - partner i vztah

Dovolujete si snít? Rozmysleli jste si už, jaký by měl váš partner být? Klidně si opět sepište všechny požadavky a přání, co vás jen napadnou. Je přirozené, že chceme, aby se nám náš partner líbil a abychom si rozumněli, ale k tomu jsou další věci, které chceme. Někdo chce, aby partner hodně vydělával. Někdo chce, aby měl určité zájmy. To hlavní, co by se na našem seznamu mělo vyskytovat jsou vlastnosti, které souhlasí s naší představou ideálního vztahu. Pokud chceme monogamní vztah, přirozeně si obvykle přejeme, aby byl partner věrný. Pokud chceme děti, měl by je chtít také. Pokud chceme parťáka na sport, můžeme si na to najít kamaráda anebo chtít partnera, který také sportuje. Je spousta věcí, které můžeme chtít. Svůj seznam sepište pečlivě, ale nemějte jej příliš dlouhý, jinak nakonec nenajdete :-) Měl by se vejít na jednu stranu A4 a i to je dost velké. Stačí deset, max. 15 bodů. Dejte tam to nejdůležitější, to, bez čeho se zaručeně neobejdete. Pak si také zhruba sepište, jak by měl vypadat onen ideální vztah, po kterém toužíte, a zkontrolujte, jestli jste popsali partnera, který by byl takového vztahu schopen a hodil se pro něj.

Malý tip: Se svým seznamem si vyhrajte i po grafické stránce. Neberte to jen jako cvičení pro zábavu, přistupte k tomu vážně, jako byste psali seznam Ježíškovi nebo nějakou objednávku. Vezměte si třeba hezký papír, pečlivě všechny body zapište a ujistěte se, že jste nic podstatného nevynechali.

Musím se přiznat, že s podobným seznamem mám svou osobní zkušenost a kupodivu velmi přesně fungoval. Sepsala jsem jej asi půl roku nebo rok předtím, než jsem opravdu potkala osobu, která splňovala všechny body na něm. Tou dobou už jsem na seznam dávno zapomněla, ale našla jsem ho později a ke svému údivu zjistila, že ano, opravdu splňoval vše. Včetně detailů, jako že by měl mít rád historii a být vyšší než já :-)4. Zapracovat na svém vztahu k sobě

Nikdo nejsme dokonalý a nejspíš nemáme nikdo ani dokonalý vztah k sobě. Vždy jsou období či chvíle, kdy si říkáme, že možná nejsme dost dobří pro partnera, po jakém toužíme. Podvědomě se bojíme, že nás opustí a držíme si radši odstup, čímž vztah dost strádá a často na tom také končí. Někteří z nás nejsou spokojeni se svým tělem a neradi se svlékají před partnerem. Někteří... kecám, všichni, máme nějaký druh vztahového vzorce, který vznikl v dětství. Pořád přitahujeme stejný typ mužů či žen, který se k nám nehodí. Pořád potkáváme takové, kteří nás nerespektují, nemilují, nechtějí, odmítají, možná dokonce přímo ponižují, podvádí nebo nám ubližují. Většinou nehrozí, že přijde princ a zachrání nás. Teprve až se zachráníme sami, až se naučíme říct DOST, já si přece zasloužím něco lepšího. Až začneme respektovat a přijímat sebe, pak teprve může přijít někdo, kdo přijme nás. Na druhou stranu není dobré se ve snaze o sebelásku a seberozvoj příliš ztratit, utopit. Pak také hrozí, že se budeme tak dlouho vylepšovat, až zapomeneme, že jsme dobří už takoví, jací jsme. Ono se pak může taky lehko stát, že potkáme někoho, kdo nás taky bude chtít jenom vylepšovat, místo aby nás bral takové, jací jsme :-) Partnery je třeba brát trochu jako zrcadlo a trochu s nadhledem. Ne každá protivná nálada nebo odmítnutí toho druhého nám ukazuje, že máme nějaký problém se sebou. Ale někdy to tak bohužel je.
5. Žít svůj život

Asi nelze dost zdůraznit, že i když chceme partnera, potřebujeme si vybudovat život i bez něj. Mějte své koníčky, svou práci, dělejte to, co máte rádi. Překonávejte své hranice a běžte za svými sny. Tam někde, venku, na té cestě za svými sny potkáte někoho, kdo vás vezme z ruku a půjdu za nimi s vámi. A také půjde za těmi svými. Nakonec, vztah je o tom být dva na problémy obou. Na výhry i prohry. Těžko však najdete vztah, když kolem něj vystavíte celý svůj život. Stavte svůj život kolem sebe a vztah berte jako jeho součást.


6. Udělat si místo a trochu snít

Naopak je třeba ve svém životě pro vztah také udělat místo. Někdy se do té honby za svými sny nebo do práce natolik ponoříme, že už není dost času ani prostoru pro někoho dalšího. Představte si, že už partnera svých snů máte. Máte na něj tolik času, kolik vám vyhovuje spolu s partnerem v (ideálním) vztahu trávit? Máte pro něj místo ve svém životě? Takový malý trik co se týče zákona přitažlivosti je jednat tak, jako byste partnera už měli. Ne, že budete chodit imaginárně za ruku přede všemi ve městě a hrát si na blázna. To by vám asi ani před vámi samotnými neprošlo. Ale můžete udělat pár změn. Můžete vyhradit trochu místa ve skříni, naučit se spát na jedné straně postele nebo koupit kafe, čaj, víno či cokoli jiného byste partnerovi nabídli a mít to doma. Můžete si vyhradit každý týden dvě hodiny volna v rozvrhu na potenciální rande a ten čas zatím trávit třeba sami se sebou. Pečovat o sebe, dělat, co máte rádi a snít o tom, jaké by to bylo partnera mít. Jak byste se cítili. Anebo můžete jen tak relaxovat, odpočívat, čas se vždy nějak využije. Ujistěte se ale, že nějaký čas máte. Do plného hrnečku už nenalijete další mléko a di plného života už nevměstnáte partnera. Jednoduše řečeno, aby něco někam (do vašeho života) mohlo přijít, musíte na to mít místo. Možná budete muset něco obětovat, aby tomu tak bylo. Něco omezit. Ano, to se stává, berte to jako přípravu na vztah. Vztah je někdy omezující. Pokud jej ale opravdu chcete, znáte své důvody a stojí vám to, tak ta omezení zvládnete.

Pokud jste stále nenašli, v čem děláte chybu, pro jistotu si ještě můžete zkusit projít těchto 7 bodů. V zásadě tam však není nic výrazně nového oproti tomuto článku :-)

Přeji hodně štěstí a pevnou vůli při hledání prince či princezny!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Romana Romana | Web | 19. října 2016 v 19:28 | Reagovat

Moc krásně a výstižně napsaný. já jsem růžové brýle už dávno doložila, nějaký ten pan dokonalý princ není, už dávno umřel....

2 Nerisa Nerisa | E-mail | Web | 23. října 2016 v 0:15 | Reagovat

[1]: Možná, že princové opravdu nejsou, ale pokud nevěříte, že nějaký vhodný muž tam venku je (i přes své chyby a nedokonalost), tak jej samozřejmě nepotkáte a nedáte mu ani šanci. Rozhodnutí je samozřejmě na vás :-) Sama vím, že je snazší zahořknout než se snažit dát šanci něčemu realistickému. Ale možná to není váš případ a jen mi to tak připadá :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama