Bylo, nebylo, dospělý dostal naději

25. října 2016 v 13:04 | Neri |  Divadlo, filmy a seriály
Některé pohádky začínají za sedmero horami a některé u televizní obrazovky. Ta moje vlastně přišla při žehlení. Když jsem sama, na televizi se vůbec nedívám, ale tehdy jsem zrovna byla o prázdninách u rodičů a to je v obýváku obrazovka zapnutá pořád. Byla to náhoda, že máma zrovna zapomněla přepnout kanál a nechala tam seriál, na který se jinak nedívala. Bylo, nebylo. Přesně tak. To je název seriálu. Možná jej znáte, možná ne, ale určitě stojí za to, abyste mu dali šanci. Já mu ji po čtvrt hodinové ukázce dala a rozhodně jsem nelitovala.

Bylo to zrovna v době, kdy jsem zoufale potřebovala naději. Pokud si vzpomínáte, psala jsem, že nenávidím svého vnitřního snílka, resp., že jsem si veškerou naivitu, sny a touhu po šťastných koncích zakázala. Téměř všechny nás to potká. Dospělost, realita, starosti a neúspěchy. Kde pak hledat naději? Jak vůbec doufat v obrat k lepšímu? Pochopila jsem, že dospělí potřebují pohádky stejně jako děti. Anebo možná ještě více. Děti se učí, že dobro vítězí nad zlem a dospělí se učí, že pohádkám se nedá věřit. Jenomže něčemu věřit musíme. Někdo nám musí ukázat, že zázraky existují, jinak se nám vyhnou. Každý přece ví, že víra je pro uskutečnění zázraků nutná.

A tak jsem našla svoji víru v seriálu. Zase jednou mi do života přišlo přesně to, co jsem potřebovala. A možná teď něco podobného potřebujete také. Proto vám chci říct, jak mi tento seriál vlastně pomohl a v čem je tak výjimečný :-) Důvodů mám tolik, že je v zájmu zachování stručnosti článku shrnu do několika bodů:
  • Je to pohádka pro dospělé. Zatímco princezny od Disneyho nemusí řešit naše běžné životní starosti, postavy v seriálu musí. Je jedno, že to jsou princezny, mágové a slavní lukostřelci, trápí je láska, zrada a nedostatečnost smyslu vlastní existence úplně stejně, jako nás.
  • Někdy ztrácí víru. A znovu ji nachází. A my diváci ji znovu nacházíme s nimi.
  • Každá pohádková postava má svůj životní příběh, který dalece přesahuje to, co o ní víme ze známých pohádek. Každý zloduch má své důvody, proč je "zlý" a s většinou z nich budete za několik dílů soucítit.
  • Občas není jasné, kdo je hrdina a kdo padouch. Ani v životě někdy nelze říct, že je někdo naprosto špatný, když o něm nic nevíme. A samozřejmě i "ti dobří" mají své chyby, obavy a problémy. Například strach z blízkosti a závazků.
  • Ale lidé se nemění snadno. Naopak se mění zhruba stejně nesnadno jako v realitě.
  • Je tam magie! Co víc potřebujete?
  • Výkony některých herců jsou brilantní. Už vždycky si budu Rampelníka představovat jako jeho hlavního představitele. Je zkrátka dokonalý.
  • Pravá láska je obrovská síla, ve kterou po zhlédnutí seriálu začne věřit snad i ten nejotrlejší cynik (já). Překážkám se samozřejmě nevyhne, ale ne vždy vše končí happyendem.
  • Kostýmy v seriálu jsem nepřekonatelně úžasné a já si velmi přeji, abych jednou dokázala sama vymyslet a vytvořit něco alespoň z poloviny tak dokonalého, jako jejich návrhář.
  • Velmi propracované jsou i lokace a rekvizity. Mnoho místností skutečně ve studiu existuje tak, jak je vidíme na obrazovce, nejde pouze o triky a efekty. A jsou vytvořené do detailu.


Abych také něco shodila, po zhlédnutí několika sérií se mi občas zdá, že některé zápletky se opakují, postav je tolik, že v nich jeden ztrácí přehled a v každé sérii je nějaké nové zlo, které je třeba překonat. Překážky se až neuvěřitelně kupí a sotva se něco vyřeší a lidé se setkají, zase je hned něco rozdělí. To je občas otravné. Chápu, že je těžké být originální a scénáristé se snaží. Někdy by to ale trochu chtělo prolomit schéma.

Já to však všechno odpouštím kvůli výše uvedeným superlativům, faktu, že mi vrátili naději a také pohlednému představiteli Hooka. Ano, nemohla jsem si nechat ujít možnost si alespoň jednou dovolit být za povrchní mladou slečinku ;-) Nakonec přikládám ukázku, resp. takový sestřih.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama