Proč si moudré ženy těžko hledají partnera

1. září 2016 v 17:28 | Neri |  Mezilidské vztahy
Všimli jste si, že paradoxem dnešní doby je, že "na ocet" zůstávají ženy, které jsou krásné, inteligentní, samostatné, vzdělané, schopné, zkrátka, všestranně nadané? Ženy složité, moudré, zajímavé, o které by podle (možná jen mojí) logiky měla být rvačka, ale přitom je nikdo nechce? V minulosti zůstávaly samy ženy, které byly chudé nebo škaredé, dnes je to skoro naopak. Netvrdím, že každá zadaná žena není hezká... spíš, že mnohé jsou samy, aniž by chtěly a psychologové, kouči, duchovní i "obyčejní" lidé se snaží přijít na to, proč tomu tak je. Proč všechny ty ženy, které na sobě pracují a umí se o sebe postarat, zůstávají samy?

Samozřejmě existuje několik teorií. Říká se, že muži se nedokáží srovnat se svou rolí. Neví, jak být partnery pro ženy, které už nepotřebují ochránce, průvodce, autoritu či zdroj příjmů. Neumí být rovnocenní, nedokáží se cítit jako pořádní chlapi vedle ženy, které se o sebe postará sama a nepotřebuje. Muži nesnesou, že nejsou potřební.

Duchovnější lidé pak tvrdí, že je to o polaritě jin a jang a taková samostatná žena, co se nenechá opečovávat, nemá dost jinu aby jangového muže přitahovala. To je všechno sice hezké, ale co tedy potom zbývá? Má se přetvařovat? Má se nechat opečovávat, i když ji to třeba až obtěžuje? Má posbírat své sny a dát je do náruče svého muže, aby je splnil za ni, aby nebyla tak mužská a aktivní? A co dominantnější dámy jako já, mají se nutit do podřízenosti, která jim není přirozená? Proč prostě muži nedokáží najít svou hodnotu aniž by si ji dokazovali tím, že ženu řídí a chrání?

A já netvrdím, že mi vadí, když za mě někdo přivrtá poličku, odnese nákup, zaplatí večeři nebo řídí auto. Vůbec ne. Ale nebudu hrát hloupou, neschopnou nebo submisivní, když taková nejsem. Nebudu řešení svých problémů nechávat na jiných. Já své problémy řeším ráda. Ráda mám kontrolu nad svým životem. Ráda rozhoduji. Mám s tím přestat jen proto, abych vyhověla ženské roli? Feministky by zaplakaly. A ani já to neudělám, ostatně, proč také? Aktuálně jsem sama zcela dobrovolně. Píšu teď spíš pro ty, které by někoho chtěly, být trvale single jim nestačí, ale nikoho nemůžou najít a nechápou to. Proč? Proč je pro muže tak těžké být se ženou, která jej nepotřebuje - nebo dokonce nějak převyšuje?
A dnes už to není jen v tom, že vydělává více peněz nebo má větší vzdělání. Pokud jste si nevšimli - a já se vsadím, že všimli, obzvlášť když čtete blogy jako je můj - aktuálně je velký zájem o sebe-rozvoj, zvyšování sebe-vědomí, návrat k ženskosti, intuici, sesterství, rituálům, návrat k přírodě, přirozenosti a již delší dobu také zájem o nadpřirozeno, esoteriku, východní nauky a různé druhy rozvoje osobnosti. Ano, dříve oblíbené new age, wicca a magie ustupuje spíše psychologičtější, méně náboženské formě rozvoje své duše (ačkoli duše je pořád stejná, to jen člověk se vyvíjí, ale neřešme detaily). Duše je hodně skloňované slovo. A tak se ptám, co s těmi ženami, které navíc ke všemu nastoupily tu cestu sebe-rozvoje? Co s ženami, které používají intuici, věří samy sobě, mluví o svých cyklech, citech, jsou upřímné, milující, plní si sny a jdou za svým, co s ženami, které už nesnesou muže, kteří lžou, podvádí a nejdou do vztahu na plno? Čím jste moudřejší, tím více moudrosti chcete a potřebujete od svého partnera. Už vás nebaví jen tak randit a čekat, co z toho bude. Nepropadnete prvnímu muži a víte proč? Protože to máte už za sebou. Moudrá žena se poučila. Už nepotřebuje všechny ty nepovedené vztahy, aby ji učily. Chce víc. A ví co chce. A pro muže je to někdy dost děsivé.

Když se inspiruji tím, co říká Lilia, jsme na muže prostě "moc". Moc cokoli. Moc divoké, moc upřímné, moc chytré, moc nezávislé. Snad mi pánové prominou, ale myslím si, že tato vlna se zatím týká hlavně žen a k mužům přichází jen pomalu a většinou skrze jejich partnerky. Muži se ještě hledají, ještě neumí být moc, nedokáží zvládat svou novou roli a nedaří se jim ženy dohnat a proto je nechtějí. Nechtějí ženy, které jsou na ně moc, protože sami jsou pro sebe "málo". Nemají dost sebevědomí a sebejistoty, aby je ustáli. Radši si vyberou ženu, která je bezpečnější, známější, víc normální. Nejspíš nás muži časem doženou, ale do té doby máme smůlu. Především my INFJ, které máme alergii na lhaní, faleš a plytké vztahy přímo ve vínku.

K tomuto tématu jsem nedávno našla velmi hezký zahraniční článek a s dovolením jej teď volně přeložím. Není dlouhý. Jmenuje se Většina mužů nedokáže zvládnout moudrou ženu, zde jsou důvody proč tomu tak je. Zdroj článku v originále: http://themindsjournal.com/most-men-cant-handle-a-deep-woman-heres-why/ (pokud umíte anglicky a téma vás zaujalo, určitě tam najdete více podobných, dobrých článků k zamyšlení)


Čím složitější jste, tím těžší je si najít někoho pro vztah. Můžete randit jak chcete, ale v určitém bodě se postup vztahu zastaví a je to především proto, že jste až příliš vyspělé. Ne každý muž je dost silný na to, aby zvládl moudrou ženu. Zde jsou důvody, proč tomu tak je:

1. Taková žena pokládá hluboké otázky. Moudrá žena bude překračovat hranice vaší komfortní zóny a pokládat otázky, které ještě nejste připraveni zodpovědět. Dokonce i na prvním rande vás bude zkoumat do hloubky a pokládat osobní a filozofické otázky. Nikdy si nebude užívat plytkou konverzaci.

(Muži, ale i některé ženy, se prostě necítí dobře, když se někdo cizí hned zajímá o to, co považují za své soukromí, možná dokonce citlivé místo. Nechtějí vykládat karty na stůl, chtějí se dělat lepšími a zaujmout. Moudré ženy nemají o takové hry zájem, chtějí rovnou vědět, jestli je muž dost zajímavý na to, aby do něj investovaly čas a ne, to, že hrajete fotbal není zajímavé. Takových je. Mnohem lepší je vědět, jestli souhlasíte s potraty, co si myslíte o politice, co byla vaše nejoblíbenější hračka v dětství, o čem tajně sníte a za co se nejvíce stydíte...)

2. Taková žena je upřímná. Opravdu hodně upřímná. Skoro neomalená. Bere své zásady velmi vážně a jednou z věcí, kterých si váží, je upřímnost. Odpoví vám pravdivě na jakoukoli otázku a očekává to samé od vás.

(Už si tím vším prošla a už ji to nebaví. Lži, iluze, nutnost odkrývat skutečnost... proč s tím ztrácet čas? V jejích očích nemá smysl lhát, tajit nebo se snažit být lepším. Ostatní často milujeme právě pro jejich slabiny - a jak jsou nám díky nim podobní - spíše než pro to, že jsou skvělí a neomylní. A k čemu slouží lhaní jinému než k zakrývání svých chyb? Abyste na ni brali ohledy? Připadá vám vůči komukoli ohleduplné mu klamat? Když zatajujete pravdu, berete druhému možnost se správně rozhodnout - dle svého nejlepšího vědomí a svědomí.)


3. Taková žena ví, co chce. Nebo koho chce. Ví hned od začátku, jestli se jí líbíte a nepotřebuje randit s různými lidmi a zkoumat své možnosti, aby si byla jista svými city. Její srdce bije jen pro několik speciálních osob a pozná je hned, jak je uvidí.

(A je to tak. Žena, která promlouvá se svou intuicí pozná skoro hned, kdo je její spřízněná duše a takové osoby se drží. Pokud cítí, že to nikam nevede, prostě to nikam nevede a nebude plýtvat časem. Naopak pokud ví, že je někdo ten pravý, nebude dělat drahoty a hrát hry a předstírat nezájem. Je dospělá. Chce dospělý vztah.)


4. Moudrá žena chce hluboký vztah. Chce dlouhé konverzace o vašem životě, chce slyšet historky z minulosti, chce pochopit vaši bolest a chce zlepšit váš život. Chce opravdový vztah, který je něčím víc, než chozením na rande a zábavou.

(Chce o vás vědět zkrátka úplně všechno, čím intimnější, tím lepší. Ne proto, aby to využila proti vám. Chce jen vědět, kdo jste, chce vám být na blízku, aby vám mohla být oporou, kterou touží být - a to samé čeká od vás. Chce vědět, koho miluje, nechce nejistotu a iluze.)

5. Taková žena se nebojí blízkosti. Nebojí se k vám přiblížit, nebojí se, že se zraní. Nemyslí si, že jí seberete svobodu nebo její sílu. Její moudrost a blízkost jdou ruku v ruce a vždy si bude vážit krásy takové blízkosti ve vztazích.

(Popravdě, svou sílu ani svobodu už si nikdy vzít nenechá, takže pokud to někdo zkouší, rychle mu dá najevo, že takto NE.)

6. Moudrá žena do vás vidí. Dokáže vidět, kdo doopravdy jste a co vás dělá zranitelnými. Nebude se držet zpátky a klidně vám řekne, co na vás vidí nebo jak dobře vás dokáže přečíst. I když je vám to nepříjemné, chce, abyste věděli, že vám rozumí a můžete s ní být sami sebou.

(Má intuici, má zkušenosti a má ráda pravdu, jak již bylo řečeno. Manipulace je jí cizí, nebaví ji. Chce být vedle vás sama sebou a chce, abyste vy byli sami sebou také. Buď to bude vztah dvou skutečných lidí - takových, jací opravdu jsou - nebo to není vztah pro ni. Nebude s nikým, kdo ji nebere takovou, jaká je.)

7. Taková žena vyžaduje stálost. Naprosto ji odrazuje, když je někdo nestálý nebo se chová nezodpovědně. Touží po silném propojení s druhým a ví, že stálost je základem takového pouta. Nebude se účastnit vztahových her.

(Většinou nemá potřebu kontrolovat telefon, hledat stopy rtěnky nebo dělat scény. Bere vztah dvou lidí jako rozhodnutí obou - ale když to rozhodnutí nikdy nepadne a nestojí si oba za ním, ví, že z toho skutečný vztah nikdy nebude.)

8. Taková žena dělá vše naplno. Může vás to lehce zneklidňovat. Její pocity jsou silné a její myšlenky také. Nikdy nebude lhostejná vůči věcem, které jsou pro ni důležité - a ne každý její vášeň pro věc vydrží.

(Nepřetvařuje se a příliš ani neovládá. Už je smířená s tím kdo a jaká je a nebude hrát, že je to jinak. Nebude se tvářit, že je jí něco jedno, když není. Nebude stát stranou, když někdo útočí na její morální zásady. Nemá smysl ji zadržovat, řekne, co si myslí, cítí, jak to vidí a komu se to nelíbí, zřejmě má smůlu.)


9. Moudrá žena umí milovat pouze hluboce. Pokud ji nedokážete milovat stejně hluboce, odejde. Neví, jak s někým jen tak randit, pokud je opravdu zamilovaná nebo jak být kamarádkou člověka, kterého miluje. Moudrá žena pozná, když se s někým nemůže setkat na půli cesty a pomalu se odpoutá od každého, kdo není ochoten jí dát hlubokou lásku, kterou potřebuje.

(Možná nepřestane milovat, protože hluboká láska jen tak nemizí, ale nenechá se zraňovat. Bude se zabývat něčím jiným.)

10. Moudrá žena na vás nebude čekat. Nebude čekat na to, až se rozmyslíte nebo až přestanete váhat, jestli s ní být. Je silná a odhodlaná a nebude plýtvat svými city na někoho, kdo neocení, jaká je. I když hledá speciální druh lásky, moudrá žena se nebojí zůstat úplně sama.

(Ona to ví od prvního okamžiku - ví co chce, ví, jestli jste to vy a očekává, že se rozhodnete také. Nechápe, co vám na tom trvá tak dlouho. Očekává, že budete sami naslouchat svému srdci stejně jako ona. Nemá pochopení pro kličky, hry a hlas rozumu. Někdy ho vyslechne, ale pokud cítí, že je to správné, tak to tak je - a nerozumí tomu, že vy stále nevíte.)

Tak co čtenářky, poznáváte se v tom? Už jste také unavené z "normáních" mužů, kteří neumí být sami sebou?

A co vy, čtenáři? Zvládli byste chodit s takovou ženou? Nebo vás to děsí?

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lada Lada | Web | 2. září 2016 v 16:52 | Reagovat

Snažím se být silná, život mě to ostatně naučil A vedu k tomu i své dcery. Je pravdou, že chlapi se takových žen asi bojí, obrázek doby!

2 Nerisa Nerisa | E-mail | Web | 23. října 2016 v 0:22 | Reagovat

[1]: To chápu. Většina žen se naučila, že je jednodušší a lepší se spoléhat samy na sebe. Na druhou stranu onen obrázek doby je způsoben právě tím, že se ženy přestaly na muže spoléhat a vzaly jim jejich roli ochránců a hlavy rodiny. Tímpádem teď neví, kde a jak zase najít tu svou roli a identitu a z toho pramení možná i mnoho jejich nešvarů. Na nás ženách je, abychom se naučily být "silné" - uvnitř - ale uměly také přijmout pomoc a podporu mužů, když je nabízena a potřeba. A zároveň abychom je inspirovaly k tomu, aby také začali hledat sebe a svou novou roli. Věřím, že časem se všechno zase srovná a bude více moudrých mužů, kteří se moudrých žen nebudou bát :-)

3 Ellbereth Ellbereth | 22. června 2017 v 14:12 | Reagovat

Jedním slovem....děkuji!!! Je hezké to vidět pojmenované bílé na modrém :-D klidně se pod toto podepíšu. Jsem navíc INFJ, takže o zábavu mám skutečně postaráno. Jen bych asi dodala, že tyto problémy se netýkají jen partnerských vztahů. Hodně věcí lze vypozorovat i u přátel, hodně lidí jsem takto už radši odřízla. Jsem na ně prostě MOC :-D  :-D  :-D

4 Nerisa Nerisa | E-mail | Web | 23. června 2017 v 14:34 | Reagovat

Nevím, nemyslím, že je problém sehnat přátele, kteří jsou také "moc". Takových žen je čím dál tím víc. Krom toho by jeden čekal, že když jsi na někoho opravdu moc, uteče on, ne ty :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama