Lekce, které vás potkají na cestě životem 2

4. září 2016 v 9:35 | Neri |  Duchovní cesta
Pokračování článku o lekcích, které vás mohou v životě potkat (první část článku zde).


12. Sebeláska, integrita
(souvisí s lekcemi 1, 2, 3, 4, 5, 10, 11, 13, 14, 16, 18, 19, 20, 21)

Cíl lekce: Máte se rádi takoví, jací jste. Vždy konáte tak, abyste se cítili a měli dobře, přičemž ale neubližujete ani ostatním a respektujete zase jejich právo na štěstí. Jste takoví, jací jste a vůbec vám to nevadí. Víte, že za své štěstí jste zodpovědni jen vy sami. Nebudete zůstávat ve vztahu s lidmi, kteří vás zneužívají, ubližují vám nebo nerespektují vaše hranice. Přebíráte zodpovědnost za své pocity, nenecháte si ubližovat ani rodinou nebo přáteli. Sdělíte lidem, když vám jejich chování vadí. Jste asertivní. Jste sami sobě nejlepším přítelem. Své štěstí stavíte nad štěstí ostatních, neboť víte, že vás nemohou udělat šťastnými o nic víc, než dokážete udělat šťastnými vy je. Neztrácíte čas výčitkami, ze svých chyb se poučíte a jdete dál. Každý den si na sebe vyhradíte chvíli času, kdy jste jen tak sami se sebou. Nešetříte na sobě, dopřáváte si, co máte rádi, věnujete se svým koníčkům, plníte si své sny. Odpočíváte, když to potřebujete. Posloucháte své tělo a intuici. Vyhledáváte to, co je pro vás dobré a odmítnete to, co není. Věříte si. V duchu se sebou mluvíte hezky, utěšujete se, když je vám zle. Jste k sobě i jiným upřímní, dovolíte si plakat, volně vyjadřujete své emoce - ale ohleduplně vůči ostatním. Dokážete někomu říct, že vás rozzlobilo jeho chování, aniž byste kritizovali jeho samotného. Stejnou lásku jako k sobě jste schopni cítit i k ostatním. Přijímáte sebe i ostatní takové, jací jsou. Se svým tělem zacházíte hezky, sportujete, zdravě se stravujete. Do sexuálních vztahů vstupujete pouze, pokud je to pro vaše nejvyšší dobro, nikoli ze soucitu vůči druhému nebo abyste si něco dokázali.

Projevy lekce v životě: V zásadě pravý opak předchozího odstavce. Nenávidíte se. Trpíte depresemi, poruchami příjmu potravy, neustále si něco vyčítáte, máte sebevražedné myšlenky, myslíte si, že jste špatný člověk a ostatním by bez vás bylo lépe. Myslíte si, že zpackáte, na co sáhnete. Nesnesete ani pohled na sebe do zrcadla. Věta "Mám se rád/a" zní jako obrovská lež, kterou nedokážete vypustit z úst. Zdravotní problémy jako opary, pohlavní a ženské nemoci, vyrážky, silné lupy a jiné problémy s kůží mohou ukazovat na podvědomé trestání sebe sama. Vše, co bolí nebo svědí. Sebepoškozování, masochismus, touha být ponižován nebo zneužit. Často se litujete, cítíte se neschopní, pláčete, ale vždy jen potají. Za sebe i své pocity se stydíte. Jste velmi tajnůstkářští, odmítáte ukázat, kdo doopravdy jste, žijete neustále pod vhodnou společenskou maskou, aby nikdo neviděl vaše pravé já a "jak jste odporní". Dřete do úmoru, nedopřejete si žádný odpočinek. Neděláte pro sebe nic dobrého, protože se vám zdá, že si to nezasloužíte nebo by to bylo sobecké. Radši zahodíte všechny své touhy, sny a plány aby vás měli ostatní alespoň trochu rádi, ale stejně jim lásku nevěříte. Máte problémy s navázaním partnerského vztahu, protože na sobě nedokážete vidět nic dobrého, neumíte se "prodat" ani na pracovním pohovoru, vaše nízké sebevědomí vám brání dělat mnoho věcí. Zůstáváte ve vztahu s někým, kdo vám ubližuje. Necháváte sebou citově manipulovat. Ostatní vás ponižují, kritizují, odmítají, nemilují, zkrátka okolí odráží vaše vlastní chování k sobě. Ubližujete si také nezdravým životním stylem, nedostatkem spánku a pohybu, nezdravou stravou.13. Vytyčení svých hranic
(souvisí s lekcemi 2, 3, 4, 10, 11, 12, 14, 17, 18, 19, 20, 22, 23)

Cíl lekce: Umíte říkat NE. Jste asertivní. Stojíte si za svým, respektujete své hranice i hranice ostatních. Nebudete dělat nic, z čeho nemáte dobrý pocit nebo co se příčí vašemu morálnímu kodexu. Nedovolíte ostatním, aby s vámi mluvili neuctivě nebo dělali něco, co se vám nelíbí. Nebojíte se sdělit, kdy je něco již přes čáru. Víte, jaké chování nedokážete ostatním tolerovat a také jim je tolerovat nebudete.

Projevy lekce v životě: Často si necháváte líbit chování, které vám ubližuje nebo se vám nějak příčí. Děláte to, co se líbí ostatním, nikoli vám. Mohli jste krást, abyste zapadli do nějaké skupiny, i když je to proti vaší morálce. Poskytujete své tělo mužům nebo ženám i tehdy, když nechcete, abyste si je získali. Vyhovíte požadavkům partnera jen, abyste si ho udrželi. Neumíte odmítnout, říci ne. Každému pomůžete, i když se vám to nehodí a trpíte tím. Snažíte se být neustále ochotní. Pomáháte i těm, kteří se k vám nechovají hezky. Oplácíte špatné chování dobrým. Jste "mouchy, snězte si mě". Neumíte někomu říct, že vás urazil nebo se vám nelíbí jeho chování. Trpíte nevyžádané návštěvy, urážlivé poznámky nebo ostrou kritiku. Nebráníte se, musí vás bránit jiní a pokud nebrání, v tichosti trpíte. Snažíte se hrát Matku Terezu, abyste se zavděčili a byli správní partneři, lidé či křesťané. Nikdy neuděláte nic "sobeckého" a pokud ano, máte výčitky. Rodiče vás vždy vedli k tomu, aby jejich přání pro vás byla na prvním místě. Vždy jste doma pomáhali jako hodné holčičky a chlapečkové, starali se o sourozence a dávali stranou svá přání. Trpíte zdravotními problémy souvisejícími s kůží nebo krkem, jako jsou vyrážky, lupy, plísně, angíny.


14. Pravdivost, autenticita, upřímnost
(souvisí s lekcemi 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 17, 20, 22, 23)

Cíl lekce: Být sám sebou. Ve všech oblastech života se rozhodovat dle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Vaše oblečení, vztahy, zaměstnání i domov odráží vaše nitro. Říkáte vždy pravdu. Nestydíte se za to, kým jste, co děláte nebo říkáte. Od ostatních chcete také slyšet jen pravdu. Jste upřímní, nehrajete hry, nepřetvařujete se. Jste sami sebou a to vždy, ať už se to lidem kolem líbí nebo nelíbí, nezapomínáte však na ohleduplnost. Sdělujete pravdu celou, ale jemně, nesnažíte se nikomu ublížit. Odpovídáte na otázky, které jsou vám položeny, ale víte, že nemusíte odpovědět, pokud nechcete. Pamatujete na své hranice, místo lhaní však odmítnete odpovědět. Máte právo řící: "O tom nebudu mluvit." Před svými nejbližšími tajnosti nemáte, pokud pravdu chtějí slyšet, řeknete ji. Pravda je součástí vaší blízkosti.

Projevy lekce v životě: Bojíte se říkat pravdu. Neustále něco hrajete a předstíráte, lež je pro vás důležitým prostředkem, jak se hladce pohybovat životem. Stydíte se za to, jací jste, obáváte se reakce okolí na pravdu. Raději podvedete partnera a pak lžete a zatajujete, než abyste řešili problémy v partnerství přímo nebo svou situaci nějak řešili. Chováte se vůči ostatním bezohledně, na prvním místě máte sebe. Můžete se utěšovat tím, že je pro ně lepší nevědět. Děsíte se toho, co se stane, až vaše lži vyjdou najevo. Máte heslo: Zatloukám, zatloukám a když na to přijdou, zatloukám dál. Na otázky odpovídáte lží nebo polopravdou. Umíte šikovně vymýšlet věrohodné historky a manipulovat nebo si to alespoň myslíte. Je možné, že ostatní o vašich lžích ví, jen vám to nesdělí. Jste nedůvěryhodní, neplníte sliby. Nežijete tak, jak si přejete žít, nevyjadřujete plně své pocity, snažíte se vypadat lepší, než jste. Děláte to, co je společensky uznávané, ne to, co doopravdy chcete. Většina vašich přátelství a vztahů je falešná, protože vás vaši přátelé doopravdy neznají a vy neznáte je, vybíráte si totiž obvykle podobně prolhané jedince. Je také možné, že jste naopak ve svém životě narazili na osobu, která je vám blízká, ale vyžaduje upřímnost, často se ptá, dokonce pokládá osobní otázky. Možná dokonce vidí do vašich lží a vyčítá vám je. Vy máte pocit, že lhát je nejlepší a lžete dál, abyste se takovým scénám vyhnuli. Vznikají kvůli tomu hádky. Anebo naopak jste s osobou, která záměrně přehlíží pravdu a vaše lži jí vyhovují více než krutá pravda. Už lžete tak dlouho, že ani nevíte, jak sdělit pravdu a přitom vztah nebo přátelství nerozbít. Riskujete vše, abyste zachránili své lži a iluze. Mrzí vás, že nemůžete být sami sebou a říkat pravdu, ale již nevíte, jak být upřímní. Vy sami se snažíte mluvit pravdu, ale lidé kolem vám lžou a zneužívají vaši důvěru. Snaží se vám ukázat, že ač si to neuvědomujete, v něčem stále ještě nejste upřímní a/nebo máte slabé hranice, slepě důvěřujete a jste těmi, kdo budou raději žít ve lži. Lžete sami sobě a nechcete vidět pravdu, protože se vám nezamlouvá. Necháváte se obelhávat, jelikož hezká iluze je vám milejší. Jakmile však pravda nakonec vyjde najevo, zjišťujete, že jste ztratili mnoho času a energie investováním do situace nebo vztahu, který neměl smysl.


15. Objektivita
(souvisí s lekcemi 5, 6, 8, 16, 20, 21, 24, 25)

Cíl lekce: Uvědomujete si, že jste více než jen vaše tělo. Víte, že máte duši, která bude po smrti pokračovat dál. Vaše duše je věčná. Dokážete se odpoutat od pozemských problémů a starostí a být spojení s vyšší mocí, svou duší nebo jen plně v přítomnosti. Vidíte věci z vyšší perspektivy, vidíte smysl věcí, dokážete se vcítit do jiných.

Projevy lekce v životě: Trpíte často depresemi, úzkostí nebo jinou duševní bolestí. Hodně si děláte starosti, obáváte se, co s vámi bude. Nedokážete ani na chvíli zapomenout na to, jak je vám špatně a toužíte po smrti. Nedokážete vidět věci objektivně, mimo své vlastní názory. Nedokážete vidět situaci pohledem někoho jiného. Jste tak uvězněni ve své pravdě, že vás pravda nikoho jiného nezajímá. Zapomínáte, že co je nejlepší pro vás nemusí být nejlepší pro ostatní. Podle sebe soudíte ostatní, myslíte si, že vše vnímají stejně jako vy a pak nechápete, že vám nerozumí nebo že s vámi nesouhlasí. Snažíte se ostatní napravovat, aby byli stejně správně jako vy. Těžko měníte názory.


16. Vděčnost
(souvisí s lekcemi 7, 8, 9, 12, 15, 18, 21, 25)

Cíl lekce: Být si vědom všech dobrých věcí, které se v životě dějí. Umět poděkovat, být vděčný, vážit si příznivých překvapení a hezkých chvil.

Projevy lekce v životě: Můžete dostávat znamení, která vás nabádají, abyste byli vděčnější. Padne vám zrak na knihu o vděčnosti, někdo vám říká, jak mu vděčnost změnila život nebo se naopak setkáváte s velkou nevděčností u jiných a nastavují vám zrcadlo. Pokud se rozčilujete, že je někdo nevděčný, možná vám jen ukazuje, že byste sami měli být vděčnější. Tato lekce je často důležitá pro pesimisty a všechny, kteří si neváží dobrých věcí ve svém životě a neustále myslí jen na to špatné. V důsledku toho jsou pak nešťastní. Také se může stát, že v životě o všechno přijdete a zbude vám jen málo. Pokud máte dostatek a nevážíte si ho, můžete o něj přijít. Pokud dostatek nemáte, je to vaše lekce, jak jej hledat i v drobnostech, aby mohl natrvalo přijít. Děláte si často starosti s penězi, chodí vám samé složenky, nikdy nemáte dost. Kritizujete partnera. Nic vám není dost dobré. Ani věci, ani lidé.


17. Odvaha
(souvisí s lekcemi 2, 4, 5, 7, 10, 11, 13, 14, 22, 23, 25)

Cíl lekce: Uvědomit si svůj strach, ale nepodlehnout mu. Jít za svými sny i přes překážky. Mít odvahu říkat, co si myslíte, být sami sebou a bránit také ostatní, na kterých vám záleží. Nebát se zkoušet nové věci a jít za svou intuicí. Vrhat se do akce a konat, ovšem s rozmyslem.

Projevy lekce v životě: Trpíte častým a neustálým strachem. Máte úzkosti. Pokud máte začít s něčím novým, raději se vymlouváte a hledáte důvody, proč je lepší nic nedělat. Vymlouváte se. Nemáte radost ze života, protože zůstáváte stále na místě. Bojíte se změny. Vzdáváte se při prvních překážkách. Neřeknete, co si myslíte, bojíte se odsouzení. Bojíte se lásky, udržujete pouze volnější vztahy, nenecháte nikoho, aby vás dobře poznal, k nikomu se nevážete, odmítáte být zranitelní. Neradi cestujete nebo opouštíte domov. Dáváte přednost jistotě před zážitky. Někdy necháváte vedení radši na jiných, protože sami nevíte, co byste si v jejich situaci počali. Potkávají vás samé těžkosti. Máte pocit, že musíte neustále jen bojovat a už jste unavení. Vaše rodina a přátelé vás nepodporují, na všechno zůstáváte sami. Ocitli jste se ve zcela nové situaci nevíte, jak se zachovat. Vaše jistoty byly zbourány. Podobně jako na tarotové kartě Věž musí lidé vyskočit z bortící se stavby ven, do neznáma, i vám život rozbořil vaši bezpečnou věž a nutí vás vyjít ven a zkoumat nové možnosti. Vstupujete právě do velké krize a nutí vás k růstu, kterému jste se až doteď bránili.


18. Vědomí vlastní hodnoty, "zasloužím si"
(souvisí s lekcemi 3, 4, 7, 11, 12, 13, 16, 20, 21, 25)

Cíl lekce: Pochopit, že jste dokonalí takoví, jací jste, i se svými chybami. Máte právo se mít dobře. Pouze vy určujete, co si zasloužíte a proč. Pro vyšší síly jste automaticky hodni veškerého dobra. Poznáváte, že nezáleží na rodičích, přátelích či nepřátelích, kteří vám říkali, jací jste a na co máte právo. Víte, že máte právo být šťastní, naplnění, mít dobrý vztah, práci, majetek nebo cokoli si přejete. Chápete, že toto právo jste dostali již při narození. Věříte, že si zasloužíte být šťastní. Neporovnáváte se s ostatními. Pokud někdo trpí, neznamená to, že byste měli trpět také, aby to bylo fér.

Projevy lekce v životě: Často posloucháte, že nejste dost dobří, chytří, hezcí nebo že se s vámi nedá vydržet. Sami si někdy tyto věci říkáte. Často toužíte po věcech, které nemůžete mít. Připadáte si prokletí, protože vaše přání se stále neplní. Snažíte se pořád někomu zavděčit - rodičům, přátelům, partnerovi, společnosti, šéfovi v práci... Myslíte si, že musíte dřít, abyste si zasloužili plat. Musíte být hodní a milující, abyste si zasloužili lásku. Četli jste Tajemství nebo podobnou duchovní literaturu a dospěli k názoru, že se vám nedaří nic přitáhnout, protože pro to nejste dost dobří, jste neschopní, nedokážete myslet dostatečně pozitivně. Máte pocit, že vás vyšší moc nemá ráda nebo po vás jde. Snažíte se být neustále dobří. Třeba dobří křesťané, abyste si zasloužili pobyt v nebi. Odmítáte materiální požitky nebo svá jiná přání. Buď dobré věci ve svém životě chcete a nedostáváte, proto ponižujete jejich hodnotu, nebo vám připadá špatné a neduchovní něco chtít. Snažíte se být křečovitě vděční a šťastní, i když se tak necítíte. Pranýřujete se, stydíte se za své touhy. Nutíte se ke skromnosti. Cítíte se nešťastní a nenaplnění. Jste přesvědčeni, že pokud se vám daří, buď to brzy skončí nebo se váš život pokazí zase jinde. Např. heslo "Neštěstí ve hře, štěstí v lásce" si překroutíte opačně. Pokud máte peníze, jste si jisti, že lásku nebo zdraví nedostanete nebo o ně přijdete. Myslíte si, že jeden člověk si zaslouží pouze určité množství štěstí nebo že dobré věci si zaslouží jen "dobří lidé". Vyčítáte si své špatné skutky a podvědomě se za ně trestáte. Žijete s velkou dávkou provinilosti. Litujete chudé lidi v rozvojových zemích. Říkáte si: Jak mohu mít všechno tohle, když oni nemají ani pitnou vodu? Jedna vaše část se chce vzdát majetku, abyste se cítili lépe ohledně méně "šťastných". Máte problémy s plícemi a dýcháním nebo se srdcem ("nezasloužím si žít").


19. Sjednocení s vlastním ženstvím/mužstvím
(souvisí s lekcemi 3, 4, 9, 11, 12, 13, 20, 21)

Cíl lekce: Jste smířeni se svým ženstvím nebo mužstvím a také s opačným pohlavím a máte k němu dobrý vztah. Víte, co je to být ženou nebo mužem. Nenecháte se omezovat genderovými rolemi, ale ani proti nim nerevoltujete. Žijete svou mužskou nebo ženskou část tak, jak je vám přirozené, aniž byste museli splňovat klasické schéma. Pokud jste žena, cítíte se být ženou. Pokud jste mužem, cítíte se být mužem. Máte jasno ve své orientaci, jste si vědomi své sexuality, prozkoumali jste ji a pochopili. Jste smířeni s opačným pohlavím a dokážete respektovat jeho kvality, zatímco si stojíte i za kvalitami svými. Mír mezi jin a jang. Smíření s matkou a otcem. Odpustili jste jim, ať už s nimi chcete být v kontaktu nebo ne. Máte rádi své tělo a jeho zvláštnosti, nestydíte se za něj.

Projevy lekce v životě: Již od narození máte problém se svou rolí ve společnosti. Přišli jste na svět jako transsexuál nebo osoba jiné než heterosexuální orientace. Vaše rodiče si přáli dítě jiného pohlaví, než je to vaše. Pokud jste žena, otec z vás chtěl mít chlapce, učil vás hrát fotbal nebo vám vyčítal vaši jemnost a ženskost. Pokud jste muž, matka si přála holčičku a velmi se na vás upínala. Již jako dítě jste jednomu z rodičů museli nahrazovat matku či otce, místo abyste byli dětmi. Byli jste ponižováni za věci, které byly typicky mužské/ženské nebo naopak za to, že jste nebyli "dost" mužští/ženští. Holčičkám bylo vyčítáno, že jsou příliš emocionální, pořád se fintí, hrají si jen s panenkami, apod. Chlapcům bylo vyčítáno, že je zajímá více čtení než fotbal nebo že neběhají za děvčaty. Máte komplikovaný vztah s rodičem stejného pohlaví, jako je to vaše. Odmítáte jeho mužské nebo ženské vality a stejné věci vám vadí na sobě. Stále ještě podvědomě revoltujete vůči rodiči nebo své roli ve společnosti. Možná jste žena a ráda vaříte, ale odmítáte stát u plotny, protože to považujete za ponižující. Možná se angažujete v nějakém agresivnějším hnutí za ženskými právy a snažíte se podobat mužům, abyste se jim vyrovnala. Možná jste muž a cítíte se neschopný proto, že nevyděláváte více než vaše žena nebo vám nejdou domácí opravy. Nedokážete se vyrovnat se svou genderovou rolí. Cítíte se jako neschopní rodiče. Pohrdáte opačným pohlavím, kritizujete jej a hledáte na něm chyby. Považujete ženy/muže za kořen všeho zla. Máte přátele pouze opačného pohlaví, se svým si nerozumíte. Snažíte se až nepřirozeně zapadnout do podoby ideální ženy či muže, aniž byste byli schopni své představy naplnit. Odmítáte sami sebe a máte nízké sebevědomí proto, že se vám zdá, že jste jako osoba svého pohlaví selhali. Máte velké problémy ve vztazích nebo sexu, soutěžíte s partnerem, chcete mít navrch. Odmítáte sex. Stydíte se za své tělo, máte pocit, že máte příliš malý penis/prsa nebo jinak neodpovídáte ideálu. Trpíte neplodností, frigiditou nebo máte nemocné pohlavní orgány.


20. Respekt vůči sobě i ostatním
(souvisí s lekcemi 3, 4, 5, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 18, 19, 22, 24, 25)

Cíl lekce: Chápete, že nemůžete nikoho soudit, protože o nikom nevíte vše. Uvědomujete si, že každá lidská bytost má právo na štěstí, svobodu a vlastní názory a rozhodnutí. Respeketujete rozhodnutí ostatních, i když s nimi nemusíte souhlasit. Nesnažíte se ovládat svého partnera ani děti, důvěřujete jejich úsudku. Nikomu nenutíte svou vůli. Respektujete svá fyzická, duševní i morální omezení. Nemanipulujete, necháváte ostatním jejich svobodu volby.

Projevy lekce v životě: Máte pocit, že vás nikdo nerespektuje. Neumíte si stát za svým. V práci či rodině spolknete své námitky a necháte po sobě šlapat. Obdivujete lidi, kteří maj přirozenou autoritu, protože ji sami nemáte. Možná se dokonce snažíte zavděčit osobě, která u vás autoritu má a děláte vše podle jejích představ. Ve vztahu jste raději submisivní. Svá přání nebo rozhodnutí si necháte snadno vymluvit. Máte pouze slabé argumenty. Těžko říkáte ne. Pokud se již snažíte hájit, máte pocit, že musíte druhého přesvědčit o své pravdě. Nedokážete jednat navzdory nesouhlasu svých blízkých. Ostatní ponižujete, ubližujete jim nebo si na nich léčíte své komplexy. Vyčítáte dceři, muži či komukoli jinému, že vám svými rozhodnutími ublížili. Vadí vám, když si někdo jiný stojí za svým místo aby plnil vaše přání nebo přání společnosti a byl "hodný". Dovolujete lidem, aby překračovali vaše hranice. Děláte věci, které dělat nechcete. Své tělo propůjčujete lidem, kterým jej doopravdy dát nechcete nebo v okamžiku, kdy nechcete. V posteli plníte partnerova přání a/nebo vás nutí ke styku či jiným aktivitám. Stali jste se obětí násilí, někdo nerespektoval vaše NE. Problémy s kůží nebo pohlavními orgány.


21. Bezpodmínečná láska
(souvisí s lekcemi 3, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 12, 15, 16, 18, 20, 22, 23, 24, 25)

Cíl lekce: Dokážete milovat, aniž byste toužili partnera vlastnit nebo měnit. Dokážete ukončit nefungující vztah a nechat partnera jít. Milujete své děti, přátele či domácí mazlíčky bez toho, abyste očekávali cokoli nazpět. Raději lásku dáváte než přijímáte. Milujete sami sebe natolik, že nebudete ve vztahu s člověkem, který se k vám nechová s láskou a úctou. Umíte si chránit své hranice a říct ne, umíte posoudit, jestli má vztah budoucnost. Neponižujete se proto, abyste mohli získat partnera. Umíte být sami. Dokážete někoho milovat, i když je od vás daleko, zadaný nebo jinak nedostupný. Nesnažíte se lásku ve svém srdci "zabít" ani když je neopětovaná, vnímáte ji jako dar. Za svou láskou k určité osobě si stojíte bez ohledu na překážky nebo nepochopení okolí. Milujete svého partnera proto, jaký je, i se všemi jeho chybami. Milujete, i když počáteční období zamilovanosti přešlo. Sundáváte růžové brýle. Máte partnera na stejné duchovní úrovni a s podobnými plány do života. Dosáhli jste vztahu se svým dvojpaprskem nebo spřízněnou duší.

Projevy lekce v životě: Vaše vztahy jsou velmi komplikované. Často se hádáte s dětmi, rodiči nebo partnerem. Máte pocit, že na vás ostatní vidí jen chyby a vůbec vás nemilují. Jako děti jste také neměli dost lásky a pozornosti, mohlo vám být dokonce ubližováno nebo jste o rodiče přišli. Lidé ve vašem okolí a rodině vám lezou na nervy, připadají vám nemožní a nesnesitelní. Máte za sebou mnoho partnerských vztahů, které ale nevyšly z nejrůznějších důvodů. Velmi toužíte po lásce, romantice a naplnění, ale nedokážete toho dosáhnout. Neumíte lásku dávat, jen berete. Nebo naopak jen dáváte, až nakonec nemáte z čeho. Váš partner je sobecký a využívá vaší dobroty nebo naopak vy využíváte dobroty jeho a jste sobečtí sami. Bojíte se lásky, proto raději zůstáváte sami nebo si i ve vztahu udržujete odstup. Týká se vás nevěra, ať už jako podvedeného nebo podvádějícího. Na svého partnera žárlíte a bojíte se, že vás opustí. Procházíte nebo jste si nedávno prošli nešťastnou, neopětovanou, platonickou láskou nebo za sebou máte těžký rozchod. Ve vztahu s dlouholetým partnerem chybí jiskra, už si nerozumíte jako na začátku nebo jste po počáteční zamilovanosti vystřízlivěli a pochopili, že nemáte nic společného. Často střídáte partnery, jakmile vás nový partner omrzí, hledáte dalšího, nejste schopni dlouhodobého vztahu. Děsí vás partnerská blízkost a intimita, nechcete poznat rodiče svého partnera nebo plánovat společnou budoucnost. Stále se děláte lepšími než jste, protože se bojíte, že si vaše skutečné já lásku nezaslouží. Navazujete stále nové vztahy pouze za účelem získání obdivu a zvýšení sebevědomí. Často chodíte na schůzky, ale nikdo není "ten pravý/ta pravá". Máte dlouhý seznam bodů, které váš budoucí partner musí splňovat a vybíráte zásadně rozumem. "Za plotem je tráva zelenější" - nikdy nejste spokojeni s tím, co máte doma, vždy opustíte stávající pro vidinu něčeho lepšího. Nechcete se usadit. Rodinu neplánujete. Na své děti máte množství očekávání a pokud je nesplňují, odpíráte jim důkazy své lásky, kritizujete je, zakazujete nebo je fyzicky trestáte. Nutíte své děti, aby byly hodné a vyčítáte jim, když nejsou. "Zlobila jsi, maminka už tě nemá ráda." Vaše děti vám neprojevují svou lásku, naopak vámi pohrdají, odmítají kontakt, opustily vás. Vaši přátelé se vás snaží neustále měnit nebo vy se snažíte měnit je. Lásku těžko projevujete i partnerovi, vyhýbáte se fyzickému kontaktu, nevíte, jak pochválit, pohladit, naopak nešetříte výčitkami. Nedělá vám problém říkat, co je špatně, ale neumíte ocenit, co je dobře. Jste ve vztahu věčně nespokojení, i když je vše vlastně dle vašich představ o dokonalém vztahu. Potkali jste výjimečnou osobu a vztah s ní znovu otevírá všechny staré rány, zpochybňuje vaše sebevědomí a učí vás mnoha důležitým lekcím. Bezpodmínečná láska je pravděpodobně jednou z nich.


22. Důvěra v ostatní
(souvisí s lekcemi 1, 2, 9, 10, 13, 14, 17, 20, 21, 23)

Cíl lekce: Pochopit, že je dobré spoléhat na sebe, ale někdy se musíte spolehnout i na ostatní. Poznat, kdy je možné někomu věřit a svou důvěru mu propůjčit. Umět riskovat zranění, zradu a zneužití důvěry a pokud k tomu dojde, oklepat se a jít dál. Mít stále otevřené srdce i poté, co bylo zraněno. Umět delegovat na ostatní, např. při práci ve firmě nebo domácnosti. Věřit partnerovi a ponechat mu svobodu.

Projevy lekce v životě: Ostatním důvěřujete buď slepě anebo vůbec. Neumíte si říct o pomoc. Záviset na ostatních vám připadá slabošské. Razíte heslo: Všechno zvládnu sám a nikoho nepotřebuji. Máte za sebou období, kdy jste někomu důvěřovali a on vaši důvěru zradil. Uzavřeli jste se lásce k ostatním. Vyhýbáte se společnosti. Jste věčně podezíraví. Tvrdohlavě lpíte na částech duchovních učení, která tvrdí, že pokud je člověk dost duchovní a miluje se, tak nikoho nepotřebuje, necítí se osamělý. Jste přesvědčeni, že si veškerou lásku musíte dávat sami, stejně tak sami musíte plnit své cíle. Za nataženou ruku akorát vynadáte. Myslíte si, že ve vašem okolí to s vámi všichni myslí špatně. Neustále si stěžujete na nekalé praktiky vlády, bohatých nebo dokonce členů své rodiny. Vidíte zradu i tam, kde není. Trpíte paranoidní poruchou. Neradi svěřujete své osobní věci nebo tajemství. Nemáte blízké přátele ani partnera. Vztahy navazujete nesnadno a pomalu. Nevěříte ve vyšší moc. Nedokážete delegovat práci, myslíte si, že jste nepostradatelní a jen vy uděláte všechno nejlépe. Děsí vás hry typu "zavažte si oči a nechte ostatní, ať vás chytí". Nikomu nepůjčujete své věci ani peníze. Řídíte se tvrdohlavě jen a jen vlastním úsudkem, nepřijmete ničí radu, ani se nad ní nezamyslíte. Irituje vás, když se vám někdo snaží poradit. Trpíte bolestmi kolen, zad nebo hlavy v důsledku přetížení psychického i fyzického. Nedůvěřujete doktorům a raději i vážné příznaky léčíte svépomocí. Špatně snášíte autority. Jste dominantní, nesnesete, aby vás někdo vedl. Musíte mít vždy a nad vším kontrolu a všechny dostupné informace ověřené nejlépe z několika zdrojů. Jste podezíraví i ve vztahu, kontrolujete partnera, děti.


23. Intimita
(souvisí s lekcemi 3, 4, 9, 11, 13, 14, 17, 21, 22)

Cíl lekce: Umět sdílet své nejhlubší myšlenky, touhy a přání s blízkým člověkem, partnerem, rodinou či přáteli. Být mezi blízkými sám sebou a nebát se být zranitelný. Mít blízké, intimní vztahy založené na vzájemné důvěře, upřímnosti, lásce a ohleduplnosti. Sdílet tělesná potěšení se svým partnerem, milenkou či milencem, ale pouze tehdy, když to cítíte jako správné. Navazovat takové typy vztahů, které jsou správné dle vašeho nejlepšího, nejvnitřnějšího vědomí a svědomí. Mít odvahu se spojit s jinou osobou na všech úrovních.

Projevy lekce v životě: Život vás naučil nedůvěřovat a držet si fyzický a/nebo citový odstup od ostatních lidí, rodiny, přátel či partnera. Nikomu nedůvěřujete natolik, abyste v jeho společnosti byli plně sami sebou. Máte i před dlouholetým partnerem mnohá tajemství, která nejste ochotni sdělit. Přetvářka, lži a strach z jejich odhalení. Snažíte se dělat lepšími než jste. Navazujete pouze krátké, povrchní vztahy. Vyhledáváte vztahy na jednu noc a odmítáte sdělit dokonce i své jméno nebo ve vztahu jakkoli pokračovat. Bojíte se blízkosti, nechcete ve svém životě nikoho dalšího, nezvete si nikoho do bytu, nesdílíte své věci. Můžete mít s někým roky vztah nebo poměr, aniž by vás doopravdy znal. Jste závislí na sexu nebo bez něj zkrátka delší dobu nevydržíte a nic víc než sexuální vztahy nechcete. Máte pravidla, která vás chrání před přílišnou blízkostí. Např. nikdy si nevolat, nepoznat vaše přátele, nikdy u sebe nepřespáváte. Partnery si vybíráte pouze na základě fyzického vzhledu a nezáleží vám na tom, jestli máte něco společného. Máte rádi svůj prostor a soukromí a nesnášíte, když do něj někdo vstupuje. Nechcete se v životě nijak omezovat, nechcete děti, hlavní je pro vás kariéra, koníček nebo něco jiného než vztahy. Často se vyjadřujete o druhém pohlaví silně negativně, jste cyničtí, zavrhujete lásku a vysmíváte se "šťastným párům". Jste znechucení z projevů lásky na veřejnosti a sami se jim vyhýbáte. Jsou věci, které neříkáte dokonce ani svým nejbližším přátelům, protože se za ně stydíte, nepochopili by je, atd. Velmi toužíte po blízkém vztahu s jiným člověkem, ale vaše touha se odmítá naplnit, protože sami neumíte vyjít ze své ulity a být zranitelní. Nikdy svému partnerovi ani jiným osobám nedáváte najevo své city, neradi se mazlíte, objímáte, neumíte chválit nebo říci "mám tě rád/a". To má ten druhý přece vycítit, nač to říkat. Pokud se zamilujete, odmítáte si to přiznat a vehementně tvrdíte, že necítíte vůbec nic. Cítíte se až příliš zranitelní, pokud k někomu hlubší city opravdu chováte. Bojíte se odmítnutí ostatních a ironicky si vybíráte právě odmítavé partnery, stejně chladné, jako jste vy. Máte sexuální problémy či nemoci pohlavních orgánů.


24. Empatie, pochopení ostatních, nesobeckost
(souvisí s lekcemi 1, 5, 8, 15, 20, 21)

Cíl lekce: Chápete pocity a myšlenky ostatních a respektujete je. Umíte pomoci, poradit nebo se věnujete dobročinnosti a děláte to dobrovolně a s láskou. Dokážete v ostatních vidět to dobré. Jste asertivní, umíte říci ne, ale také nabídnout pomoc. Umíte vyslechnout, aniž byste dávali nevyžádané rady. Zajímáte se o pocity a přání svých blízkých a vycházíte jim vstříc. Jste slušní a ohleduplní proto, že chcete, ne, že se to od vás očekává. Pomáháte bez nároku na odměnu nebo poděkování. Nezáleží vám na tom, co si o vás lidé myslí. Nejste hodní jen proto, aby vás obdivovali nebo přijímali. Lidé za vámi sami chodí pro pomoc nebo radu.

Projevy lekce v životě: Ostatní se k vám chovají špatně, vylévají si na vás zlost, léčí komplexy nebo vás dokonce šikanují. Narodili jste se jako černá ovce rodiny či společnosti, vyčníváte z davu a jste za to ponižováni nebo se vám vysmívají. Prošli jste si v životě mnoha těžkými situacemi, ať už to byly nemoci, psychické problémy, bankrot, bezdomovectví nebo dokonce nějaký druh postižení. Můžete trpět obezitou, silně se potit, mít křivé zuby nebo velmi vysokou či nízkou výšku. Často se cítíte nepochopeni, přehlíženi nebo ponižováni. Museli jste řešit mnoho problémů a proto znáte mnohá řešení. Zajímáte se o psychologii nebo duchovní nauky. Máte velkou empatii přirozeně anebo jste došli k pochopení ostatních skrze těžké životní zkušenosti, setkání s oběťmi nějaké katastrofy, apod. Naopak je možné, že jste právě vy ten člověk, který ostatní přehlíží, opovrhuje jimi nebo jim ubližuje. Pohrdáte slabšími, chudými nebo nemocnými a děsíte se toho, že byste mohli skončit jako oni. Jste arogantní, sobečtí, všechny jen kritizujete a zajímáte se jen o sebe. Nikdy neposloucháte, co vám ostatní říkají, zajímá vás jen, jak vyhrát válku. Jdete přes mrtvoly. Potkaly vás nepříjemné věci, stali jste se tím, kým jste opovrhovali nebo se vám vymstilo podlé jednání. Pomstili jste se za něco, co vám jiná osoba udělala, jen abyste pak svého činu litovali. Byli jste dlouho tak sobečtí, až se od vás vaši blízcí odvrátili. Musíte najít rovnováhu mezi dáváním a braním.


25. Vědomí existence vyššího smyslu věcí, důvěra v život
(souvisí s lekcemi 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 15, 16, 17, 18, 21)

Cíl lekce: Naučili jste se důvěřovat sobě i ostatním, ale již věříte také ve vyšší moc moudřejší, než jste vy. Věříte, že tato vyšší moc s vámi má ty nejlepší úmysly a jste plně smířeni se svou úlohou v tomto životě. Plníte vyšší plán, aniž byste měli potřebu vůči němu rebelovat. Věříte, že máte určitý osud a je to tak správně. Víte, že máte život ve svých rukou a je jen na vás, kam dojdete, navzdory tomu, co je vám předurčeno. Věříte svému vyššímu já, které váš osud naplánovalo a věříte v jeho nejlepší úmysly. Víte, že vše má svůj smysl a za každou překážkou nebo bolestí je možnost poučení a růstu. "Náhoda je jméno, které používá Bůh, když chce být inkognito." Nemusíte být věřící křesťani, ale máte určitý druh víry v něco moudřejšího, ať už je to vesmír, andělé nebo univerzální vědomí. Věříte, že toto vědomí vás miluje a chce jen vaše dobro. Máte důvěru v život a neobáváte se smrti. Pokud se něco stane, tak proto, že to tak mělo být nebo vás to má nějak poučit.

Projevy lekce v životě: Věříte jen sobě. Myslíte si, že Bůh po vás jde a vyšší moc je krutá, rozmarná a jen se vám mstí. Trpíte depresemi, myslíte si, že nic nemá smysl. Nevěříte v nic a už ani sami v sebe. Připadáte si prokletí a pronásleduje vás smůla. Cítíte se malí, bezbranní a zbyteční a zuby nehty se držíte všech jistot. Nesnesete změny, nejistotu, nevědět. Chcete vše prozkoumat, zanalyzovat a pochopit, abyste se uklidnili. Nesnášíte chaos. Jste silní ateisté a pohrdáte každým, kdo má nějakou víru. Potkala vás život měnící zkušenost, která vás donutila přehodnotit všechno, čím jste dosavadně žili a možná vás přivedla i k určité víře nebo náboženství. Jste tak pohlceni svou vírou a snahou zavděčit se vyšší moci, až jste ztratili ze zřetele své vlastní dobro. Patříte do nějaké sekty nebo se velmi přísně řídíte pravidly některého náboženství. Bojíte se smrti a snažíte se být co nejlepší, aby se vám někde v nebi zlé skutky po smrti nevymstily. Zpochybňujete vyšší moc, kritizujete ji, ptáte se, proč Bůh dopouští násilí a používáte to jako argument, proč nic vyššího nemůže existovat nebo je to kruté. Vaši rodiče, učitelé nebo jiné autority zneužívaly svou moc nad vámi a ublížili vám, což ve vás vyvolalo nedůvěru vůči jakékoli autoritě. Bouříte se proti svému osudu, životním podmínkám nebo lekcím, které podstupujete. Přejete si se vším skončit a umřít a nevěříte, že poslat vás sem bylo moudré. Zpochybňujete každý svůj krok životem a ptáte se: Jaký to má smysl? K čemu to je? Smysl ve svém životě stále nenacházíte, i když po něm vytrvale pátráte.

Nepanikařte, pokud jste se našli ve více odstavcích. Většinou nás opravdu velké problémy učí rovnou několik lekcí najednou, není to tím, že byste byli tak špatní a neschopní... nebo cokoli vás napadlo :-) Některé lekce se navíc v životě opakují, přichází, řekněme, vyšší obtížnost. Ráda bych vám také poskytla návod jak své lekce úspěšně zvládnout, ale to nedokážu. Sami musíte hledat cesty a způsoby pro svůj konkrétní problém/lekci a pokusit se pochopit, co je třeba udělat, abyste z bodu A (projevy lekce) došli do bodu B (cíl lekce). Doufám, že vám alespoň pomůže vědět, kde váš cíl je. Těžko dojít někam když nevíte kam :-)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama