Lekce, které vás potkají na cestě životem 1

4. září 2016 v 9:36 | Neri |  Duchovní cesta
Všechny bez rozdílu nás v životě potkávají překážky, problémy a výzvy. Všichni zažíváme bolest, strach, zklamání a ptáme se PROČ. Proč nás potkalo zrovna tohle? Proč nevěra, proč rozvod, proč finanční problémy, proč vyhazov z práce, proč my, proč teď, proč takhle? Lidé mají spoustu otázek, samozřejmě, je to součást našeho vývoje. Někdy se dokonce ptáme, proč se zatraceně musíme pořád někam vyvíjet a nemůžeme zůstat stejní a v klidu. Nemáme rádi vnitřní bolest. Nikdo ji rád nemá a kdo tvrdí, že je skvělá, trochu zakrývá své skutečné pocity pod masku duchovního klidu. Přiznejme si to. Jsme lidé. Trpíme a nechceme trpět. Je to součást naší přirozenosti. Bohužel se všichni musíme učit - já to nevymyslela - a ve škole ze všeho nejméně. Bolest je dobrý učitel. Ale je nepříjemná. Kdyby nebyla, nebyla by učitel. Kdyby se nám bolest líbila, nedělali bychom vše proto, abychom se jí vyhnuli. A právě snaha vyhnout se jí a cítit se dobře vede k tomu tak chtěnému růstu. Někdy mě to štve. Chtěla bych se na všechno vykašlat, nechci nikam postupovat, chci si sednout na zadek a být šťastná. Nebo neštastná. Ale taková, jak teď jsem, bez dalších výzev a překážek. Jsem z toho už unavená. A je to vrcholně lidské. Přesto budou lekce přicházet dál a mě nezbude než se s nimi vyrovnat. Stejně jako vy, protože svému růstu nikdo z nás neuteče. Můžeme to jen bojkotovat, nehledat řešení a rochnit se ve svém utrpení. Prodlužovat ho. Ale stejně ty lekce nezmizí.

Dostala jsem intuici a určité vědění, abych ho mohla předávat lidem. Ani o to jsem se neprosila, ale když už to mám a mám potřebu své myšlenky sdílet, tak dobrá, prosím, udělám to. A dnes zde máte seznam lekcí, které vás mohou ve vašem životě dříve či později potkat. Seznam věcí, které se budete muset naučit, ať už chcete nebo ne. Některé už máte úspěšně splněné, některé vás čekají a některým se možná pro tento život vyhnete a potkají vás až v příštím. Přesto se vám pokusím odpovědět na některé ty vaše otázky "proč já a proč se děje zrovna tohle". Dokonce vám vám i příklady toho, jak se příchod každé lekce může projevovat. Nejspíše nedokážu pokrýt úplně všechny životní situace, ale budiž vám to alespoň malým tahákem, jak zjistit, proč si zrovna procházíte peklem. A také třeba utěší vědomí, že vaše bolest není způsob jak vás potrestat nebo zničit, jen tvrdá škola života. Seznam je dlouhý, doporučuji si tedy odkaz na článek někam uložit a pročítat jej buď postupně anebo pouze hledat, jakou lekcí si procházíte, když jste aktuálně z něčeho zoufalí. A pokud opravdu nevíte, u kterého bodu začít, vyberte si tu lekci, jejíž název je vám nejodpornější, nejvíc vás pobuřuje a už o té věci nechcete nikdy nic slyšet. To bude ta pravá ;-)

PS: Můžete mít pocit, že některé body se vylučují. To proto, že "ideálním stavem" není žádný extrém, nýbrž naprostá rovnováha naprosto ve všem. Samozřejmě taková rovnováha netvoří již žádný prostor pro rozvoj, proto jí duše v životě dosáhnout nemůže anebo po jejím dosažení odchází. Splnění některých lekcí může vést k otevření lekcí nových. Např. se naučíte, že nesete zodpovědnost za svůj život, ale to poškodí vaši sebelásku, protože se obviňujete - tedy musíte najít rovnováhu mezi zodpovědností a sebeláskou. Navíc se u každého tyto lekce projevují jinak. Nemusí na vás sedět celý seznam projevů lekcí, ale obecně platí, že čím víc bodů splňujete, tím déle vám potrvá lekci zvládnout. Musíte toho hodně vyřešit. Pokud splňujete jednu, dvě větičky, znamená to, že tuto věc ještě nemáte plně dořešenou, ale již jste se někam pohnuli.


1. Naslouchání svému srdci a intuici
(souvisí s lekcemi 2, 10, 11, 12, 14, 22, 24, 25)

Cíl: Slyšet svůj vnitřní hlas. Řídit se citem, který vám říká, co máte správně dělat. Přijímat své city a chápat, proč přišly. Využívat rozum v situacích, kdy je to nutné (např. úloha z matematiky), ale rozhodovat se hlavně srdcem a jít tak svou vlastní cestou, tam, kam máte správně jít. Rozumět vedení svých andělů a jiných průvodců a nebát se o něj požádat.

Projevy lekce v životě: Ať děláte co děláte, zdá se, že se vždy rozhodnete špatně. Špatná rozhodnutí vás pronásledují, litujete svých činů. Řídíte se za každou cenu rozumem, neustále propagujete logiku a považujete ji za jedinou a nejlepší cestu. Hádáte se s lidmi, kteří říkají, že se řídí srdcem - vadí vám a nechápete je. Nevíte, co máte v životě dělat, kam směřovat, cítíte se ztracení. Cítíte, že se máte nějak zachovat, ale neuděláte to a vymství se vám to. Máte nápady, náhlá vnuknutí, ale zpochybňujete je a ignorujete. Často trpíte migrénami. Máte problémy se srdcem nebo nervovou soustavou.


2. Sebejistota
(souvisí s lekcemi 1, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 17, 22, 25)

Cíl lekce: Uvědomit si, že jen vy sami víte, co je pro vás nejlepší a že si můžete veřit. Vědomí, že ostatní, ačkoli to s vámi mohou myslet dobře, vám do hlavy ani srdce nevidí. Víra ve vlastní cestu, vlastní intuici a vedení. Přesvědčení, že víte, kam jít a jdete správně.

Projevy lekce v životě: Ostatní se vám neustále snaží říkat, co máte dělat. Dávají vám "dobré rady" a vy je poslechnete, ale pak toho litujete, jste nešťastní, ukáže se, že to nebylo nejlepší řešení. Musíte neustále řešit problémy a konflikty, které vznikly v důsledku toho, že jste jednali dle přání někoho jiného. Snažíte se zavděčit rodině, přátelům nebo partnerovi a potlačujete vlastní pocity. Nenasloucháte své intuici a srdci, protože by to ostatní považovali za hloupé, nerozumné nebo vás jinak soudili. Bojíte se soudů ostatních. Máte o sobě nízké mínění, neustále kritizujete svá rozhodnutí, raději dáváte život do cizích rukou, protože si myslíte, že sami nejste dost zodpovědní, schopní a rozumní. Někdy se chováte jako dítě, čekáte, že o vás bude pečovat někdo jiný, nejste samostatní. Jste závislí na rodičích nebo partnerovi, neuděláte nic bez pokynů nebo souhlasu šéfa. Trpíte depresemi, sebelístosti, neustále si vyčítáte minulé chyby. Zpochybňujete vše, co děláte, hledáte na svém konání jen chyby. Chcete vše vědět předem, předvídat, mít kontrolu. Ustavičně plánujete, bojíte se změn a nejistoty, bojíte se, že si nedokážete v nečekané situaci poradit. Nejste vůbec flexibilní. Pokud už se rozhodnete dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, máte potřebu svá rozhodnutí obhajovat, vymlouvat se. Ostatní vás zahrnují ostrou kritikou za to, že jdete svou vlastní cestou. Odráží vaši vlastní nejistotu a vnitřní výčitky. Připadá vám těžké si stát za svým, jako by všichni šli proti vám a vy museli neustále bojovat. Narodili jste se do prostředí, kde na vás měli jasná očekávání, ale nedokázali jste je naplnit nebo jste nechtěli a je vám to vyčítáno. Byla na vás hozena zodpovědnost, se kterou si neumíte poradit. Jste ve vedoucí roli a jste z toho nejistí. Najednou je vše na vás a musíte se rozhodovat, dokonce i za ostatní. Trpíte bolestmi zad nebo hlavy v důsledku pocitu, že je toho na vás moc. Jste často nemocní a ostatní se o vás musí starat, čímž se podvědomě vyhýbáte nutnosti postarat se o sebe sami.
3. Sebepřijetí
(souvisí s lekcemi 2, 3, 4, 5, 6, 7, 11, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 21, 23, 25)

Cíl lekce: Pochopit, že jste dokonalí přesně takoví, jací jste. Chápat, že vaše vlastnosti, talenty i slabiny jsou promyšlenou kombinací, která z vás dělá člověka, kterým jste; a že být takoví jací jste je naprosto nutné k tomu, abyste správně plnili svou úlohu zde na Zemi. Jste jedineční a jste potřební a svět by bez vás nebyl stejný. Být si jistý, že jste v pořádku a můžete být sami sebou, protože tam venku existují lidé, kteří vás takové příjmou. Přijímáte sami sebe a vše, co jste udělali, pokazili či řekli v minulosti. Ztrácíte potřebu něco předstírat, jste s pravdou smíření. Také ostatním dovolujete, aby byli sami sebou a přijímáte je takové, jací jsou.

Projevy lekce v životě: Neustále sami sebe kritizujete a vaše okolí vám to odráží zpátky. Vaši rodiče nikdy nebyli spokojení s tím, jací jste, vždy od vás chtěli větší výkony, srovnávali vás s jinými, chtěli od vás, abyste byli takoví, jací nejste. I v dospělosti se neustále srovnáváte s jinými lidmi. Toužíte se změnit a být jako svůj idol nebo jiná dokonalá představa správného člověka. Chcete být jiní než jste, hezčí, úspěšnější. Nejvíce vám vadí to, co nelze změnit. Lidé kolem se vás pořád snaží měnit také. Partner vám vyčítá, co všechno je na vás špatně - a vy mu věříte. Stejně, jako věříte rodičům, takzvaným přátelům nebo spolužákům. Máte pocit, že je na vás vše špatně, počínaje vzhledem, přes nízkou inteligenci, až po nevhodné vlastnosti. Myslíte si, že vás nikdo nemůže milovat a podezíráte ostatní z toho, že své city jen hrají. Vybíráte si nevhodné partnery, kteří vás ponižují nebo vám dokonce ubližují. Nesnášíte své tělo a trpíte komplexy méněcennosti. Jste perfekcionisté, kritičtí vůči sobě i ostatním. Trpíte anorexií, bulimií, jste závislí na plastických operacích nebo se sebepoškozujete. V duchu se sebou mluvíte velmi negativně, nadáváte si. V zásadě se stále psychicky týráte, ponižujete. Můžete mít masochistické sklony. Potřebujete neustále společnost, nesnesete být jen sami se sebou a nic nedělat.


4. Sebevědomí
(souvisí s lekcemi 2, 3, 5, 10, 11, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 23)

Cíl lekce: Vědět, jaký jsem člověk. Být k sobě upřímný, nepřikrašlovat si skutečnost. Být sám sebou. Vědět, co chci, co nechci, co mi vadí, co miluji. Být schopný a ochotný sdělit své myšlenky, city, plány a touhy. Být na sebe hrdý, nikoli přehnaně, ale nestydět se za to, jaký jsem.

Projevy lekce v životě: Už jste tak dlouho dělali, co po vás chtěli jiní, že jste úplně zapomněli na to, co chcete vy, jací jste a jaký je váš názor na různé záležitosti. Vaši rodiče vás nutili, abyste převzali odkaz rodu, třeba dělali práci, kterou vám vybrali. Vždy jste se jen snažili zavděčit ostatním. Považujete plnění vlastních přání za sobecké a bezohledné vůči ostatním. Máte partnera, který je velmi dominantní, chce vás ovládat, o všem rozhoduje a vy se vším musíte souhlasit. Cítíte se ztracení, trpíte depresemi. Často se nudíte. Nevíte, co vás baví, nemáte koníčky. Děláte práci, kterou nesnášíte a vybrali jste si ji proto, že si to někdo přál - anebo jste netušili, co chcete vy a zlákala vás finanční odměna. Peníze, prestiž a přijetí společností stavíte nad své vlastní štěstí a zájmy. Myslíte si, že ke štěstí stačí peníze nebo partner. Neumíte být sami. Můžete střídat sexuální partnery proto, abyste se cítili lepší, žádanější. Oblékáte se zásadně nenápadně a tak, jak se to líbí ostatním. Nechcete nikde vyčnívat. Bez ocenění ostatních si připadáte k ničemu. Uděláte témeř cokoli pro pochvalu, uznání, pocit úspěchu. Dokážete se roky honit za kariérou v oboru, který vás nebaví, jen abyste ostatním dokázali, že jste dobří, bohatí a děláte něco prestižního. Svou hodnotu určujete dle materiálních věcí, majetku. Neumíte si stát za svým názorem, žádný nemáte nebo prostě souhlasíte s ostatními. Bojíte se konfrontace a toho, že vás lidé nebudou mít rádi, když budete prostě sami sebou. Neradi zkoušíte nové věci, bojíte se, že je pokazíte a ostatní vámi budou pohrdat nebo se vám vysmějí. Dáváte tedy přednost pouze známým činnostem. Neumíte si říct o odpovídající plat. Spokojíte se vždy s málem a myslíte si, že si víc nezasloužíte. Trpíte různými drobnými zdravotními problémy, např. vyrážkami na kůži, kazivostí zubů, opary. Hrbíte se a můžete mít skoliózu nebo něco s páteří.


5. Zodpovědnost, vědomí vlastní viny, příčin a následků
(souvisí s lekcemi 2, 3, 4, 6, 8, 10, 11, 12, 14, 15, 17, 20, 21, 24, 25)

Cíl lekce: Být si vědom toho, že za svůj život jste zodpovědní jen vy sami a jen vy sami ho můžete změnit. Vědět, že vás nikdo nespasí, nezmění věci k lepšímu, že je vše jen ve vašich rukou. Také vědět, že pokud vám někdo ubližuje, je na vaší zodpovědnosti, jestli ho nadále budete trpět ve svém životě. Přestáváte obviňovat ostatní lidi, vládu či jiné organizace za to, že nežijete život, jaký chcete. Uvědomujete si, že vždy můžete změnit situaci, ve které jste, nebo přístup k ní. Jste smíření se svou zodpovědností, umíte se poučit ze svých chyb. Uvědomujete si, jaké bude mít vaše chování následky a také, že příčinou všeho, co se vám děje, je něco ve vás.

Projevy lekce v životě: Obviňování všeho druhu. Obviňujete své rodiče z toho, že vám zničili život, protože vás špatně vychovali, týrali, byli chudí, pesimističtí, sráželi vám sebevědomí. Odmítáte vyrůst, odpustit a uznat, že cokoli rodiče napáchali máte ve svém moci napravit, změnit. Nedokážete uznat svou chybu. Vyčítáte partnerovi, že vás dělá nešťastným. Vadí vám, že děti nejsou dle vašich představ, zlobíte se na ně a vyčítáte jim, že máte hrozný život proto, že se chovají špatně. Útočíte na ostatní slovně, fyzicky nebo s nimi manipulujete. Myslíte si, že vám všichni jen ubližují, cítíte se jako oběť. Vše děláte pro rodinu a na sebe si neuděláte čas - pak si stěžujete. Partner ani děti vám doma nepomáhají, vy kolem nich pořád jen skáčete. Rozhodnutí necháváte na druhých, nechcete nést zodpovědnost. Neděláte vůbec nic pro zlepšení své situace, raději jen hledáte důvody, proč něco nejde. Sníte, ale nic neděláte pro splnění svých snů. Čekáte, že váš život spraví někdo jiný a vadí vám, když to nedělá. Čekáte na zachránce, prince na bílém koni. Sníte o vztahu, který vám změní život a napraví vše, co na svém životě nemáte rádi. Můžete se po hlavě vrhat do nových vztahů a odcházet, jakmile prvotní zamilovanost opadne. Opět vám ten druhý nezměnil život. Prožíváte časté zklamání. Děláte si představy a domněnky, jak by věci měly být a rozčilujete se, když nejsou. Kdykoli onemocníte, viníte někoho jiného, že vás nakazil nebo vystavil situaci, která k nemoci vedla. Nepokládáte si otázky typu: Co můžu dělat, abych se měla líp? Proč jsem onemocněla, co se mi tělo snaží říct? Proč se mi stala tato věc, co se mi snaží vyšší moc naznačit? Pokud se něco stalo, automaticky hledáte vinu u jiných. Trpíte paranoidní nebo hystriónskou poruchou, myslíte si, že ostatní po vás jdou a vy jste ta oběť. Manipulujete s ostatními a děláte scény, aby se chovali dle vašeho očekávání a tak vás "udělali šťastnými". Nesnesete, aby byli lidé kolem vás sobečtí a dělali to, co těší je. Nesmí být spokojení, pokud vy nejste. Nerespektujete rozhodnutí a hranice ostatních. Jste sebestřední.


6. Přijetí skutečnosti takové, jaká je, smíření se životem
(souvisí s lekcemi 2, 3, 5, 7, 8, 9, 10, 14, 15, 25)

Cíl lekce: Smířit se s tím, jak věci jsou. Být si jistý, že vše má svůj důvod, jen ho zatím nemusíte vidět. Poznat, že ne vše je možné kontrolovat. Být k sobě upřímný, být objektivní, přiznat si, jaká je aktuální situace. Věci lze změnit, ale nejprve je třeba se smířit s tím, jaké jsou teď. Je třeba vědět, odkud vycházíte, abyste na mapě našli cestu do cíle.

Projevy lekce v životě: Neustále proti něčemu bojujete. Jste tvrdohlaví, vzdorovití, odmítáte se smířit se situací, která se vám nelíbí. Přes stromy nevidíte les. Nejste upřímní k sobě ani ostatním. Jste pokrytečtí, popíráte, lžete. Na ostatních chyby vidíte, ale u sebe ne. Často se cítíte v depresi, zoufalí nebo vyděšení, protože se bojíte, že se vaše aktuální situace nikdy nezmění. Neustále utíkáte - od lidí, od sebe, od pravdy. Pokud se vám něco nelíbí, záměrně to nevidíte. Přehlížíte manželovu nevěru, příznaky nemoci nebo něčí zradu, omlouváte ostatní i sebe, nechcete o ničem nepříjemném vědět. Neustále se snažíte myslet pozitivně, negativní emoce si nepřipouštíte. Když je vám do pláče, radši se nějak rozptýlíte. I když se na někoho zlobíte, nic neřeknete. Vyhýbáte se svým emocím. Odmítáte je. Můžete být nadšení z duchovních nauk, které propagují necítit, být vždy šťastný, povznesený. Potlačujete své skutečné city a myšlenky. Pokud si o někom myslíte něco špatného, jste z toho zděšení a vyčítáte si to. Řídíte se přísným morálním kodexem a pokud ho porušíte, ospravedlňujete se. Na negativní zážitky se snažíte zapomenout. Jste nepoučitelní. Jdete hlavou proti zdi, zkoušíte nemožné, nikdy si nepřiznáte neúspěch. Představa, že vaše aktuální situace nikdy nebude jiná a lepší ve vás vyvolává hrůzu a/nebo sebevraždené myšlenky. Máte rádi změnu, nesnášíte rutinu. Jste věčně nespokojení se svým životem. Může vás potkat také slepota nebo hluchota, příp. méně závažné problémy se zrakem nebo sluchem. Nechcete nic vidět a slyšet.


7. Nelpění, přijetí změn
(souvisí s lekcemi 2, 6, 8, 9, 11, 14, 16, 17, 18, 21, 25)

Cíl lekce: Pochopit, že změny jsou v životě nutné a nevyhnutelné. Jít s proudem. Být smířený se smrtelností sebe i ostatních. Chápat, že některé změny jsou k lepšímu. Věřit sobě i plánu vyšší moci. Věřit, že bez ohledu na změny se budete mít stejně jako teď nebo ještě lépe. Přestat vše kontrolovat. Zbavit se potřeby všechno vědět. Dokážete snést nejistotu.

Projevy lekce v životě: Bojíte se změn. Milujete rutinu. Neustále vše plánujete, nikdy nejednáte spontánně, nejste flexibilní. Máte svůj život nalinkovaný od narození až do smrti, přesně víte, který rok si pořídíte dům a kdy splatíte hypotéku a každá odchylka vás zneklidňuje. Stejně tak máte své rituály a plány každý den a neradi měníte program. Chcete o všem všechno vědět a mít nad vším kontrolu. Velmi dlouho se rozhodujete. Těžko a pomalu reagujete na nové situace. Chcete klidnou práci, kde nehrozí nenadálé změny, např. účetní - a rozčiluje vás každá změna zákonů. Neustále se strachujete o život sebe a svých blízkých. Úmrtí nesete těžce. Nevěříte na posmrtný život, anděly nebo vyšší moc. Očekáváte, že po smrti není už nic - anebo je nejisté, co bude - a to vás děsí, proto se snažíte smrti všemožně vyhnout. Jste velmi opatrní, skoro hypochondři, každá bolístka vás znejistí. Máte množství všemožných pojištění a úspor, pro případ, že by se něco stalo. Chcete předvídat naprosto vše a být na vše připraveni a irituje vás, když musíte improvizovat. Neradi měníte druh jídla, který jíte, místo bydliště, cestovní kancelář, se kterou jezdíte na dovolenou. Vaše heslo pro otravné prodejce je: Nechci nic měnit! A když chce muž/žena koupit něco nového, přicházíte s: To staré je ještě dobré, díra se zašije. Nedůvěřujete a prověřujete, jak partnera tak děti. Bojíte se, že by mohli brát drogy, partner by vás mohl podvádět, apod. Děsíte se toho, že by partner odešel. Jste na něj přece zvyklí! Umíte být neuvěřitelně tvrdohlaví, pokud po vás někdo chce změnu vašich zvyků. Raději ani nepojedete na obchodní cestu nebo dovolenou, abyste nemuseli vstávat v jinou hodinu než obvykle. Nemusí to být ale vždy tak extrémní. Trpíte bolestmi kloubů, hlavy, žaludku.


8. Pokora, odpuštění
(souvisí s lekcemi 2, 5, 6, 7, 9, 14, 15, 16, 20, 21, 24, 25)

Cíl lekce: Pochopit, že existuje něco vyššího než vy. Víte, že to "vyšší" je moudřejší a ví lépe než vy, co je pro vás i ostatní nejlepší. Dokážete uznat, že něco nevíte. Dokážete si kleknout a poprosit nebo se pomodlit, aniž byste se cítili ponížení. Víra ve svou intuici. Pochopit, že ostatní lidé mají také svou důležitou úlohu na tomto světě a nejste o tolik lepší, než oni. Všichni, vy i oni, mají svou hodnotu. Porozumění ostatním. Nechcete s sebou tahat závaží z minulosti, nestřádáte křivdy. Vzdáváte se pomsty nebo potřeby vracet se ke starým hádkám. Nemusíte schvalovat skutek nebo slova druhého, ale nechováte v sobě zášť, která by vám ubližovala.

Projevy lekce v životě: Nevěříte v žádnou vyšší moc, co nelze vysvětlit vědou pro vás neexistuje. Spoléháte se jen na sebe, představa, že něco vyššího ví víc než vy je pro vás směšná. Všichni věřící lidé jsou pro vás blázni nebo náboženští fanatici. Věříte jen v moc lidského rozumu a po smrti je podle vás pouze temno. Nevěříte v duši, vaše osobnost je přece tvořena spojeními neuronů. Když je vám těžko, může za to někdo jiný nebo vy a zlepšit to také může jen někdo jiný nebo vy, nežádáte nikdy o pomoc vyšších sil, nemodlíte se. Myslíte si, že všechno víte nejlépe, jste tvrdohlaví a neuznáte vlastní chybu. Názory ostatních vás nezajímají, neboť jen ten váš je ten skutečný a pravý. Neustále se s někým hádáte, abyste prosadili svou pravdu. Často v hádkách vytahujete staré křivdy. I po deseti letech si dobře pamatujete, co partner provedl a stále mu to vyčítáte a zazlíváte. Neumíte odpouštět. Mstíte se. Obviňujete ze všeho zlého spíše ostatní než sebe. Povyšujete se nad ostatní, ponižujete je slovně nebo fyzickým násilím. Pomlouváte ostatní, kteří vám připadají hloupější než vy, trapní či divní. Na každém hledáte chyby a baví vás o cizích chybách mluvit, zatímco své vytrvale zakrýváte. Hodnotu člověka posuzujete dle vzdělání, majetku, společenského chování, morálky. Jste snob. Nebavíte se s nikým, kdo nedosahuje vašich kvalit. Můžete být narozeni v bohaté rodině. Možná jste o svůj majetek naopak nedávno přišli a teď se cítíte skutečně ponížení, pokoření a nedokážete vidět vlastní hodnotu. Ocitli jste se na čas v těžké životní situaci, finanční krizi nebo dokonce bez domova. Poznali jste, co je to být mezi chudými, nemocnými nebo nevzdělanými lidmi a začínáte vůči nim cítit soucit. Možná zatoužíte dokonce po tom, abyste takovým lidem pomáhali, dáte se na charitu nebo odcestujete do některé z rozvojových zemí. Můžete mít problémy s klouby (neschopnost se ohnout).


9. Odevzdání, trpělivost
(souvisí s lekcemi 6, 7, 8, 14, 16, 19, 21, 22, 23, 25)

Cíl lekce: Už jste smířeni s tím, jak věci jsou, jste smířeni sami se sebou a věříte v něco vyššího. Dokážete se vyrovnat se změnami a přitom být zodpovědní za svůj život. Pokud máte pocit, že něco nemá být, přestanete se o to snažit. Umíte čekat. Dokážete jít za svými sny a po něčem toužit, konat a snažit se, ale poznáte, kdy už je to zbytečné a je na čase vše odevzdat do rukou vyšší moci. Umíte pustit své touhy a přání, nelpět na nich a nechat vše na náhodě. Dokážete žít v nejistotě. Dokážete jít s proudem. Dokážete vyrazit na cestu, aniž byste tušili, kdy dojdete. Dokážete být bez svého majetku, dokážete se smířit s čímkoli, co vás zrovna potká. Stačí vám málo.

Projevy lekce v životě: Hromadíte majetek, nedokážete nic vyhodit, šetříte. Neustále dřete a těžce se snažíte naplnit své cíle a přání, aniž byste se zamysleli nad tím, jestli vám opravdu přinesou štěstí. Workoholismus, syndrom vyhoření, únava, neustálé překážky, nic se vám nedaří, jste vyčerpaní, snažíte se, ale jakoby bezcílně. Cokoli děláte nevede k cíli. Zapomínáte používat svou intuici, jste jen v hlavě. Nedokážete se spolehnout na pomoc ostatních, vše uděláte nejlépe sami. Myslíte si, že se bez vás svět zhroutí a když si na chvíli sednete, nic se neudělá, firma zkrachuje, rodina i dům zpustnou. Neumíte odpočívat a užívat si přítomný okamžik. Snažíte se mít neustále vše pod kontrolou. Nedokážete riskovat a spolehnout se na náhodu. Nevěříte příliš své intuici ani ostatním. Nevěříte ve vyšší moc nebo si myslíte, že to s vámi nemyslí dobře. Jste podezíraví. Odmítali jste se odevzdat proudu života tak dlouho, až vás potkala nějaká nehoda. Stali jste se bezmocnými, odkázanými na pomoc bližních nebo právě na náhodu. Problémy s páteří, končetinami, slepota. Snaha překonat překážky, které se vyskytly proto, že ještě nepřišel vhodný čas. Netrpělivost. Tak rychle se za něčím ženete, až upadnete nebo vběhnete pod auto.


10. Samostatnost
(souvisí s lekcemi 1, 2, 4, 5, 6, 11, 12, 13, 14, 17, 20, 21, 22, 25)

Cíl lekce: Chápete, že se na sebe můžete plně spolehnout a když to bude nutné, dokážete vše sami - zatímco zároveň dokážete přijmout také pomoc ostatních a brát je jako prostředek k dosažení cíle, pokud se ovšem sami rozhodnou vám pomoci. Dokážete být sami, bez partnera, přátel i jakýchkoli jiných lidí. Umíte sami jet na dovolenou, jít do kina, užíváte si svou společnost, zabavíte se sami, nenudíte se. Umíte se samostatně rozhodnout a žít, jak chcete vy. Nejste závislí na společnosti a pomoci ostatních, ale ani je neodmítáte.

Projevy lekce v životě: Nevěříte svému úsudku. Nedokážete udělat nic sami. Jste závislí na ostatních. Potřebujete mít neustále u sebe partnera, přátele nebo rodinu, nevydržíte ani na chvíli sami. Sami se nudíte, nevíte co dělat nebo co si počít. Rádi byste něco udělali, ale vždy potřebujete doprovod. Nic nezkusíte sami, nikam sami nepůjdete, nic neuděláte, aniž by vás někdo vedl za ručičku. Nedokážete bydlet sami, chcete raději spolubydlící, co kdyby se něco stalo. Nevíte, co si počít bez rad ostatních, neumíte se sami rozhodnout. Nezdravě lpíte na svém partnerovi, dusíte ho, žárlíte, děsíte se toho, že by mohl odejít, snížíte se i k citovému vydírání, spácháte demonstrativní sebevraždu. Myslíte si, že sami byste byli nešťastní. Hledáte v partnerovi nebo jiných lidech spásu. Neumíte se sami postavit svým problémům. Čekáte, že vás ostatní budou opečovávat a chránit. Nemáte vysoké vzdělání, nečtete, nezajímáte se o to, co se děje kolem vás, jaké jsou zákony. Klidně žijete v nevědomosti, protože očekáváte, že tyto věci budou vědět ostatní a pomohou vám s nimi. Pokud něco neumíte, raději, než byste se to učili, požádáte někoho jiného, aby to udělal - i kdyby jste byli schopni se to naučit a udělat sami. Možná jste byli nedávno hozeni do situace, kdy jste úplně sami a nikoho kolem sebe nemáte. Přestěhovali jste se a ztratili kontakt s přáteli, přišli jste o partnera nebo se pohádali s rodiči a teď jste nuceni si poradit sami. Jste tak "nemohoucní", až můžete onemocnět - dočasně i trvale. Můžete skončit na vozíku, mít autonehodu nebo oslepnout.


11. Sebevyjádření
(souvisí s lekcemi 1, 2, 3, 4, 5, 7, 10, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 23)

Cíl lekce: Jste smíření s tím, kdo jste a jací jste a připadá vám naprosto v pořádku být sami sebou. Klidně vyjadřujete své názory, zatímco respektujete i názory cizí. Jste slušní, ale důslední. Pokud něčemu věříte, stojíte si za tím, i kdybyste stáli sami proti davu. Své tvůrčí nadání vyjadřujete stejně volně. Pokud rádi zpíváte, píšete nebo kreslíte, s láskou se těmto činnostem věnujete a rádi sdílíte výsledky své práce s ostatními, aniž byste potřebovali jejich pochvalu. Považujete své výtvory za dobré, stačí, že se vám líbí, ale nadále se zlepšujete. Nevyčítáte si, že nejste hned dokonalí. Uvědomujete si, že dokonalý není nikdo. Přestali jste se srovnávat s ostatními a nepotřebujete s nimi soutěžit ani je překonávat.

Projevy lekce v životě: Bojíte se vyjádřit svůj názor, očekáváte nepochopení, kritiku, odsouzení nebo odmítnutí vaší osoby. Přetvařujete se, nejste sami sebou, říkáte to, co si myslí ostatní, opakujete cizí věty. Trpíte trémou, když máte mít proslov nebo mluvit před více lidmi. Svůj zpěv, kreslení či jiný talent považujete za nedostatečný a výsledky své práce záměrně shazujete, abyste působili skromně a ostatní vás měli rádi nebo abyste se vyhnuli zklamání, když vaši práci někdo neocení. Svou tvorbu si necháváte pro sebe a pokud už ji někomu ukážete, tak se slovy: Moc mi to nejde. Je to jeden z mých nejhorších výtvorů (i když je nejlepší). Nestojí to za to. Asi se ti to stejně nebude líbit. Budeš zklamaný. Vím, že je to hrozné, nemusíš to říkat. Bojíte se postavit sami za sebe, protože nevěříte, že jste dost dobří, máte pravdu, apod. Neustále se srovnáváte s ostatními, soutěžíte, chcete být lepší než oni, ale vždy si připadáte horší a máte z toho hrozný pocit. Trpíte zdravotními problémy souvisejícími s krkem, jako jsou záněty hlasivek, angína, zvětšené mandle, příp. koktáním nebo jinými poruchami řeči. Je možné, že jste byli nedávno donuceni promluvit nebo se jinak projevit, např. jste museli přednést projev, prezentaci, zazpívat před lidmi, ...


Pokračování v druhém článku. Pokud možno, otevřete si je oba zároveň ve dvou záložkách, abyste mohli hledat souvislosti mezi lekcemi.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama