MBTI idealisté - INFP

2. května 2016 v 11:29 | Neri |  Psychologie
Konečně jsem si mezi maturováním vyhradila chvíli času na sepsání dlouho plánovaného článku o tomto typu MBTI. Ano, trvalo mi to, na druhou stranu - můžete být rádi, že jsem INFJ, být INFP tento plán bych nejspíš nedodržela :-D

INFP jsou velcí idealisté. Nadpis článku skutečně není náhodný. Vždy vidí v lidech i situacích to nejlepší, vždy očekávají, že všechno bude dobré, jsou nezlomní optimisté a snílci. Udělají vše proto, aby napravili, co je rozbité a uvnitř mají velkou vášeň, odhodlání, které na první pohled nebývá vidět, neboť jsou introvertní, plaší a někdy působí i odměřeně. Ne, že by nebyli milí az dvořilí, jen si svůj svět nechávají pro sebe.

Někteří lidé mají problém poznat, jestli jsou INFJ nebo INFP, ale dle mého tady existuje mnoho rozdílů. Možná nejsou na první pohled patrné díky záměně jednoho písmenka (J a P), ale MBTI typy jsou komplexní osobnosti. Neskládají se pouze ze čtyř vlastností (písmen), neliší se jen v tom, jestli "soudí nebo prožívají". Kombinace vytváří naprosto specifickou osobnost, odlišnou od všech ostatních. Mimochodem, INFP jsou v populaci zastoupeni asi 4%. Někdy se mohou cítit nepochopeni, ale pokud najdou někoho svého typu, přináší jim to velkou spokojenost, nadšení, inspiraci. Touží po tom, aby mohli své nadoblačné vize a sny sdílet s někým dalším. Velmi důležité jsou pro ně jejich ideály, či zásady, ale ideály je přesnější slovo. Budou stát za tím, co je dobré, krásné, vznešené a ctnostné. Představte si rytíře jako byl Don Quijote nebo optimistického písničkáře a snílka, který se toulá krajem a skládá balady o krásných očích žen, hrdinských skutcích a zabíjení obrů, které ovšem vždy šťastně končí. A někdy i tak, že chudák nepochopený obr se stal přítelem rytíře, protože přece neublíží chudáčkovi obrovi! Co když má doma tři děti?


Abyste chápali, INFP nezáleží na odměnách ani se nebojí trestů. Udělá, co je správné, a na ničem jiném nezáleží. Co na tom, že cesta do pekla bývá dlážděná šlechetnými úmysly. To je jedna z věcí, ve které se liší od INFJ. INFJ je mimojiné velmi racionální. Uvědomuje si následky svých činů, netrpí přehnaným optimismem, někdy bývá i zahořklý. Má své nadoblačné vize, ale nevěří v jejich uskutečnění a to je mu neustálým zdrojem bolesti. INFJ vše naplánuje, zváží všechna pro a proti a teprve pak možná učiní nějaké kroky. INFP jde a vrhne se do všeho po hlavě s těmi nejlepšími úmysly a nezlomným přesvědčením, že to dobře dopadne. I když spadne na držku, zvedne se a jde dál, jako by nic. Pokud znáte tarot, připomeňte si kartu blázna. Klidně půjde až k propasti, pokud zrovna běží za motýlem. A když spadne, tak co, nějak to dopadne. Má v sobě dětskou důvěru a naivitu. "Tancuj, jako by tě nikdo neviděl. Zpívej, jako by tě nikdo neslyšel. Miluj, jako by tě nikdy nikdo nezranil a žij, jako bys žil v ráji." Tak trochu i žije ve své vlastní fantazii.

Jsou ve velkém spojení se svými emocemi, jsou kreativní, mají hodně nápadů a umí je dobře předávat ostatím, ať už slovně nebo písemně. Kde jsou INFJ napřed před svou dobou a neschopní se prosadit, INFP s tím nemají problém. Bývají často spisovatelé, básníci, herci, příp. komici. Vzpomínáte na pohádku o hodném obrovi? Může se stát, že budou pomáhat lidem. Bez rozmyslu se dají k mírovým sborům a budou snášet veškeré nepohodlí se svým pověstným optimismem. Nemají problém se naučit více jazyků, soucítit s lidmi a už bylo řečeno, že je pro ně důležitější žít svými ideály než se mít dobře. Ostatně, často jim k tomu "mít se dobře" stačí málo. Pár přátel a kytara. Jsou dost přizpůsobiví. Vyhýbají se konfliktům, mají rádi harmonii a krásu, ale nesnáší rutinu, pokud trvá příliš dlouho, proto dávají přednost novým myšlenkám, nápadům, zkouší nové věci (jejich perceiving - P vlastnost).

Mají rádi společnost lidí, rádi rozebírají věci zvláštní a neobvyklé, komunikují v metaforách a smybolech, jsou zvědaví a zajímají se o druhé, ale jako introverti kolem sebe nutně potřebují jen pár dobrých přátel. Nevadí jim naslouchat a jsou v tom opravdu dobří, ale svůj vlastní život tak snadno nesdílí. Mají komplexní vnitřní svět a příliš kontaktu s lidmi je vyčerpává. Někdy se potřebují stáhnout do ústranní, do své samoty a jen tak snít nebo přemýšlet. To mají s INFJ společné. Někdy se dokonce ve své samotě natolik uzavřou, že chvíli trvá, než se dokáží vrátit zpátky mezi lidi. Pak ale převáží jejich optimismus, kreativita, nadšení a znovu běží za svými sny, spolu s ostatními snílky, kterým samozřejmě pomohou na nohy pokud náhodou zakopnou.

Silné stránky: snění, kreativita, vymýšlení a zkoušení nových věcí, porozumění druhým, psané a mluvené slovo, diplomacie, schopnost vypadta navenek, jak chtějí, optimismus

Slabé stránky: dělá jim problémy racionalismus, logické myšlení, plánování, rutina, vykonávání jednotvárné práce


Pro anglicky rozumící INFP pár milých obrázků a hlášek: http://personalitygrowth.com/infp-memes-and-funny-pictures/; https://cz.pinterest.com/jacmcneil/infp/
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Anchor Anchor | E-mail | Web | 2. května 2016 v 15:21 | Reagovat

Občas teda valím oči a říkám si "nééé, tak kurnik co jsem to za typ, že by ten INFJ, jak jsem si dřív myslela", ale pak si uvědomuju, že INFP charakteristiky na mě vlastně naštěstí nakonec sedí :D Jinak moc děkuju za článek! Mám sto chutí tě obejmout! :-D

2 Anchor Anchor | E-mail | Web | 2. května 2016 v 15:24 | Reagovat

Jo už jsem si vzpomněla, co mi to vrtalo hlavou - jsem od přírody melancholik, ale mívám i optimistické tendence :-D

3 Anchor Anchor | E-mail | Web | 2. května 2016 v 15:24 | Reagovat

[2]: Ježiš, chtěla jsem napsat "pesimista"! :-D

4 Nerisa Nerisa | E-mail | Web | 2. května 2016 v 16:02 | Reagovat

Tak to gratuluju, že ses našla :-D

5 Marek Marek | 25. června 2017 v 12:49 | Reagovat

Nic proti, ale když už píšeš vlastní článek, tak od srdce a z vlastní zkušenosti.
Obšlehy z jiných stránek moc neoceníme :-)
Jinak máš pěkně zpracovaný web.

6 Nerisa Nerisa | E-mail | Web | 26. června 2017 v 11:20 | Reagovat

[5]: Nic proti, ale většina lidí by pochopila, že když člověk píše článek o typologii z psychologie, musí mít zdroje, které tomu rozumí lépe než on. Já nejsem vystudovaný psycholog a nevytvořila jsem tuto typologii, tu vytvořily Mayers a Briggs. Obě již dávno po smrti. Mnoho jiných čtenářů je rádo, že zde sdílím poznatky nasbírané z různých zahraničních webů, které si nedokáží se svou (ne)znalostí angličtiny přečíst. Chtěla bych vidět tebe, jak bys psal o MBTI z vlastní zkušenosti. Možná tak jeden článek obecně o svém názoru a ten nikoho moc nepoučí :-) Nicméně pokud ti odbornější články tolik vadí, stačí pořádně hledat a najdeš tady mnoho jiných, které jsou zcela neodborné pouze z mé hlavy ;-)

7 Nerisa Nerisa | E-mail | Web | 26. června 2017 v 11:21 | Reagovat

[5]: P. S. "Obšleh" je kopírování slovo od slova. Pokud si přečteš ony zdroje, uvidíš, že tak to rozhodně není.

8 kritik2 kritik2 | 30. června 2017 v 20:13 | Reagovat

Začnu lépe - Ahoj :-)
Odbornost beru spíš jako něco, co není jen z třetí ruky, ale jako kombinaci širších znalostí a pak osobních zkušeností.
Nejlíp nějakýho příslušníka z každý takový skupiny, který má u těch zásadních vlastností dominantní preference a tom člověku udělat malý příběh nebo rozhovor. Jednotlivý funkce dosadit do životních situací. To by byla teprv pecka :-P Ale to by bylo asi dost časově náročný.
Na druhou stranu by to tvůj web mohlo udělat docela originální, protože takovouhle lehkou parafrází trpí všechny blogy zastíňující výše zmíněný první zdroj. Jako správný infp mám projetý snad všechny podobný weby :-D  :-D takže vím. Vlastně mám dojem, že většina lidi procházejících podobný weby jsou jako my. Tzn. poznávají svět i ostatní skrz sebe a tak jsme v tomhle prostředí asi jako doma :-(

9 Nerisa Nerisa | E-mail | Web | 30. června 2017 v 23:28 | Reagovat

[8]: Dobře, chápu tvůj pohled na věc. Rozhodně není v mých silách poznat do detailu každý z oněch typů osobně, protože jsem jakožto INFJ introvert a známosti navazuji málo a obtížně. Navíc mnoho typů je docela nespolupracujících, znala jsem třeba ISTP, kterému ta typologie připadala jako blbina. Většinou ji zbožňují právě intuitivní typy. Četla jsem články třeba z pohledu přímo zástupců některých typů, ale to byli hlavně INFJ a INTJ. Jeden (nejspíš) INFP, kterého znám, naprosto odmítá typologie jako je tato, že je to omezující, škatulkující a vůbec nikdo nemůže popsat jeho jedinečnost několika písmeny. Jeho výhrady ke škatulkování jsou takovou součástí jeho idealismu. Nikdo by nikdy neměl být souzen, atd. Já jsem víc praktická. Takže jsou naše debaty někdy docela zábavné, protože mně jeho představy připadají strašně chaotické a neaplikovatelné na realitu a pro něj je zase má systematičnost omezující a prý všechny soudím, když věci zjednodušuji pro lepší pochopení :-) Podobný problém v chápání vidím i mezi námi. Ty máš hezkou představu, jak by to mělo být, já mám zase svou a neshodují se. Co se dá dělat :-)

Každopádně, popisuji tady obecně typy, aby někdo, kdo o nich nikdy neslyšel, měl trochu obrázek a mohl je - pokud má zájem - sám zkoumat v sobě a svém okolí stejně, jako to dělám já. Z mého J pohledu je nesmysl, abych tady rozebírala nějaké konkrétnější interakce mezi typy a jejich odlišnosti, dokud jsem ani nepopsala všechny typy a čtenáři je všechny neznají. Ano, vím, že existují jiné články - ale převážně zahraniční a ne každý umí anglicky.

Pokud ti tohle vadí, nechceš číst základní věci, které už znáš, pak nechápu, proč je čteš :-) Chceš-li články z vlastní zkušenosti o INFP, napiš je ty. Víš, jak by podle tebe měly správně vypadat, tak nevidím důvod, proč bych je dle tvých představ měla psát já, když to jistě dokážeš líp :-)

10 Rosnička Rosnička | E-mail | Web | 25. září 2017 v 15:36 | Reagovat

Často si lítá s hlavou v oblacích
A na očích růžové brýle má
Občas se vracím v rozpacích
Když se těch brýlí občas vzdá

Je totiž snílkem, co v hlavě má svůj svět
Svět plný ideálů, na kterých bude stále lpět
A když jej nutí zůstat nohama na zemi
Stává se jeho život celou obklopenou mřížemi

Skrze mříže vidí krutost okolního světa
A jeho duše skrz všechen smutek strádá
Ale svobodu mu může dodat jedna věta
Do které veškeré své naděje vkládá

Za mřížemi bude nadále hledat cestu ven
Znova nasadit ty brýle a snít si ten svůj sen
O tom jak v jeho žilách ryzí láska proudí
Kterou stále hledá a přitom neustále bloudí

Až se jednou za ty mříže na svobodu dostane
Až konečně najde svého vysněného anděla
A s jeho pomocí pak hrdě ze dna povstane
Stejně tak jak povstal bájný fénix z popela

I když jej za tím snem čeká ještě dlouhá cesta
Na které může mít zdání, že jej osud trestá  
Fantazie vždy bude jeho věrným společníkem
Pokud se tím trestem stane trosečníkem

A na ostrově obklopený samotou bude stále snít
O tom, jak každé ráno vstává s tebou po svém boku
A z těchto představ bude čerpat neoblomnou vůli žít
A tyto představy jej provází na každém jeho kroku

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama