MBTI idealisté - INFP

2. května 2016 v 11:29 | Neri |  Psychologie
Konečně jsem si mezi maturováním vyhradila chvíli času na sepsání dlouho plánovaného článku o tomto typu MBTI. Ano, trvalo mi to, na druhou stranu - můžete být rádi, že jsem INFJ, být INFP tento plán bych nejspíš nedodržela :-D

INFP jsou velcí idealisté. Nadpis článku skutečně není náhodný. Vždy vidí v lidech i situacích to nejlepší, vždy očekávají, že všechno bude dobré, jsou nezlomní optimisté a snílci. Udělají vše proto, aby napravili, co je rozbité a uvnitř mají velkou vášeň, odhodlání, které na první pohled nebývá vidět, neboť jsou introvertní, plaší a někdy působí i odměřeně. Ne, že by nebyli milí az dvořilí, jen si svůj svět nechávají pro sebe.

Někteří lidé mají problém poznat, jestli jsou INFJ nebo INFP, ale dle mého tady existuje mnoho rozdílů. Možná nejsou na první pohled patrné díky záměně jednoho písmenka (J a P), ale MBTI typy jsou komplexní osobnosti. Neskládají se pouze ze čtyř vlastností (písmen), neliší se jen v tom, jestli "soudí nebo prožívají". Kombinace vytváří naprosto specifickou osobnost, odlišnou od všech ostatních. Mimochodem, INFP jsou v populaci zastoupeni asi 4%. Někdy se mohou cítit nepochopeni, ale pokud najdou někoho svého typu, přináší jim to velkou spokojenost, nadšení, inspiraci. Touží po tom, aby mohli své nadoblačné vize a sny sdílet s někým dalším. Velmi důležité jsou pro ně jejich ideály, či zásady, ale ideály je přesnější slovo. Budou stát za tím, co je dobré, krásné, vznešené a ctnostné. Představte si rytíře jako byl Don Quijote nebo optimistického písničkáře a snílka, který se toulá krajem a skládá balady o krásných očích žen, hrdinských skutcích a zabíjení obrů, které ovšem vždy šťastně končí. A někdy i tak, že chudák nepochopený obr se stal přítelem rytíře, protože přece neublíží chudáčkovi obrovi! Co když má doma tři děti?


Abyste chápali, INFP nezáleží na odměnách ani se nebojí trestů. Udělá, co je správné, a na ničem jiném nezáleží. Co na tom, že cesta do pekla bývá dlážděná šlechetnými úmysly. To je jedna z věcí, ve které se liší od INFJ. INFJ je mimojiné velmi racionální. Uvědomuje si následky svých činů, netrpí přehnaným optimismem, někdy bývá i zahořklý. Má své nadoblačné vize, ale nevěří v jejich uskutečnění a to je mu neustálým zdrojem bolesti. INFJ vše naplánuje, zváží všechna pro a proti a teprve pak možná učiní nějaké kroky. INFP jde a vrhne se do všeho po hlavě s těmi nejlepšími úmysly a nezlomným přesvědčením, že to dobře dopadne. I když spadne na držku, zvedne se a jde dál, jako by nic. Pokud znáte tarot, připomeňte si kartu blázna. Klidně půjde až k propasti, pokud zrovna běží za motýlem. A když spadne, tak co, nějak to dopadne. Má v sobě dětskou důvěru a naivitu. "Tancuj, jako by tě nikdo neviděl. Zpívej, jako by tě nikdo neslyšel. Miluj, jako by tě nikdy nikdo nezranil a žij, jako bys žil v ráji." Tak trochu i žije ve své vlastní fantazii.

Jsou ve velkém spojení se svými emocemi, jsou kreativní, mají hodně nápadů a umí je dobře předávat ostatím, ať už slovně nebo písemně. Kde jsou INFJ napřed před svou dobou a neschopní se prosadit, INFP s tím nemají problém. Bývají často spisovatelé, básníci, herci, příp. komici. Vzpomínáte na pohádku o hodném obrovi? Může se stát, že budou pomáhat lidem. Bez rozmyslu se dají k mírovým sborům a budou snášet veškeré nepohodlí se svým pověstným optimismem. Nemají problém se naučit více jazyků, soucítit s lidmi a už bylo řečeno, že je pro ně důležitější žít svými ideály než se mít dobře. Ostatně, často jim k tomu "mít se dobře" stačí málo. Pár přátel a kytara. Jsou dost přizpůsobiví. Vyhýbají se konfliktům, mají rádi harmonii a krásu, ale nesnáší rutinu, pokud trvá příliš dlouho, proto dávají přednost novým myšlenkám, nápadům, zkouší nové věci (jejich perceiving - P vlastnost).

Mají rádi společnost lidí, rádi rozebírají věci zvláštní a neobvyklé, komunikují v metaforách a smybolech, jsou zvědaví a zajímají se o druhé, ale jako introverti kolem sebe nutně potřebují jen pár dobrých přátel. Nevadí jim naslouchat a jsou v tom opravdu dobří, ale svůj vlastní život tak snadno nesdílí. Mají komplexní vnitřní svět a příliš kontaktu s lidmi je vyčerpává. Někdy se potřebují stáhnout do ústranní, do své samoty a jen tak snít nebo přemýšlet. To mají s INFJ společné. Někdy se dokonce ve své samotě natolik uzavřou, že chvíli trvá, než se dokáží vrátit zpátky mezi lidi. Pak ale převáží jejich optimismus, kreativita, nadšení a znovu běží za svými sny, spolu s ostatními snílky, kterým samozřejmě pomohou na nohy pokud náhodou zakopnou.

Silné stránky: snění, kreativita, vymýšlení a zkoušení nových věcí, porozumění druhým, psané a mluvené slovo, diplomacie, schopnost vypadta navenek, jak chtějí, optimismus

Slabé stránky: dělá jim problémy racionalismus, logické myšlení, plánování, rutina, vykonávání jednotvárné práce


Pro anglicky rozumící INFP pár milých obrázků a hlášek: http://personalitygrowth.com/infp-memes-and-funny-pictures/; https://cz.pinterest.com/jacmcneil/infp/
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Anchor Anchor | E-mail | Web | 2. května 2016 v 15:21 | Reagovat

Občas teda valím oči a říkám si "nééé, tak kurnik co jsem to za typ, že by ten INFJ, jak jsem si dřív myslela", ale pak si uvědomuju, že INFP charakteristiky na mě vlastně naštěstí nakonec sedí :D Jinak moc děkuju za článek! Mám sto chutí tě obejmout! :-D

2 Anchor Anchor | E-mail | Web | 2. května 2016 v 15:24 | Reagovat

Jo už jsem si vzpomněla, co mi to vrtalo hlavou - jsem od přírody melancholik, ale mívám i optimistické tendence :-D

3 Anchor Anchor | E-mail | Web | 2. května 2016 v 15:24 | Reagovat

[2]: Ježiš, chtěla jsem napsat "pesimista"! :-D

4 Nerisa Nerisa | E-mail | Web | 2. května 2016 v 16:02 | Reagovat

Tak to gratuluju, že ses našla :-D

5 Marek Marek | Včera v 12:49 | Reagovat

Nic proti, ale když už píšeš vlastní článek, tak od srdce a z vlastní zkušenosti.
Obšlehy z jiných stránek moc neoceníme :-)
Jinak máš pěkně zpracovaný web.

6 Nerisa Nerisa | E-mail | Web | Dnes v 11:20 | Reagovat

[5]: Nic proti, ale většina lidí by pochopila, že když člověk píše článek o typologii z psychologie, musí mít zdroje, které tomu rozumí lépe než on. Já nejsem vystudovaný psycholog a nevytvořila jsem tuto typologii, tu vytvořily Mayers a Briggs. Obě již dávno po smrti. Mnoho jiných čtenářů je rádo, že zde sdílím poznatky nasbírané z různých zahraničních webů, které si nedokáží se svou (ne)znalostí angličtiny přečíst. Chtěla bych vidět tebe, jak bys psal o MBTI z vlastní zkušenosti. Možná tak jeden článek obecně o svém názoru a ten nikoho moc nepoučí :-) Nicméně pokud ti odbornější články tolik vadí, stačí pořádně hledat a najdeš tady mnoho jiných, které jsou zcela neodborné pouze z mé hlavy ;-)

7 Nerisa Nerisa | E-mail | Web | Dnes v 11:21 | Reagovat

[5]: P. S. "Obšleh" je kopírování slovo od slova. Pokud si přečteš ony zdroje, uvidíš, že tak to rozhodně není.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama