Síla vděčnosti a lásky

21. února 2016 v 15:18 | Neri |  Duchovní cesta
Dokážu si představit, s jakou nechutí otevíráte tento článek. Možná mezi vámi je pár vlaštovek, které jsou nadšené, ale nemyslím, že je to většina. Proč? Protože aktuálně jsou články o vděčnosti úplně všude. Je to technika, která je nám duchovními učitele k nesnesení vnucovaná, tak moc, až nám vyloženě leze krkem. Tedy alespoň já to tak cítila (a přiznám se, že ještě pořád někdy cítím :-)). Proč tedy, i když ji tak nemám v oblibě, o vděčnosti píšu? Je to snadné. Je nám tak vnucovaná, že to zkrátka musí mít důvod a tím je - vděčnost je důležitá a (skoro si troufám až říct) nezbytná. Neoblíbené dveře vděčnosti a lásky naneštěstí předchází i těm dveřím viny.

Vděčnost je neoblíbená proto, že je většině z nás vrcholně nepřirozená. Koho tady v České republice, a kdekoli jinde ve škole, učili rodiče vděčnosti? Možná bychom tyto lidi spočítali i na prstech jedné ruky. Přiznejme si to, téměř nikdo z nás neumí být vděčný. Někdy si myslíme, že jsme vděční, když se spokojíme s málem, ale být vděčný a spokojit se s málem není to samé. Schválně, kolikrát jste dneska poděkovali za to, co máte? Kolikrát jste poděkovali za své přátele, střechu nad hlavou, jídlo na stole, pitnou vodu, oblečení, které nosíte,… a tak můžu pokračovat hodiny. Kolikrát jste poděkovali za peníze? Za lásku? A kdy jste naposledy poděkovali SOBĚ, za vše, co jste zvládli? Co vaše tělo? Máte nohy, ruce, žaludek,… dokážete si představit svůj život bez nich? Nejspíš ne. A jste za ně vděční? A dámy, jste vděčné za svou dělohu, možnost mít děti, za svá prsa a zadek… anebo si jen stěžujete, že chcete větší, menší, že vás menstruace bolí a rozčiluje? Chcete vypadat jinak? Pak nejste vděční, ani, co by se za nehet vešlo a vaše tělo vám to pravděpodobně oplácí. Pardon, že to říkám tak otevřeně, ale je to tak. Kolikrát si lidé mohou říkat: Co ona má za důvody být nespokojená, taková hubená? A je pravda, že jsem hubená a že jsem spokojená a že slyším občas i hnusné komentáře na svou postavu (jako, že jsem příliš hubená a beztak nejím) a dříve jsem se trápila tím, že bych měla přibrat a být víc normální, atd. Přešlo mě to. A v momentě, kdy jsem začala své tělo oceňovat takové, jaké je, ubylo komentářů a přibylo pochval a dokonce i moje proporce se trochu (v mých očích) "vylepšily". Samy od sebe.


Ale to jsem psala již v samostatném článku. Radši se vraťme k oné vděčnosti. Už jsem vám ukázala, že vděční nejsme a řekla, že vděčnost je nám obvykle nepřirozená. Co s tím? No, musíme se ji pracně učit, překonat svůj odpor a bez ohledu na něj to zkoušet. Jak? Pro začátek si zkuste najít každý den 10 věcí, za které jste vděční, a upřímně za ně poděkovat. Nevadí, pokud vděčnost hned necítíte. Zkoušejte to, poctivě každý den, dokud vděčnost opravdu cítit nezačnete. Nenuťte se být vděční hned za všechno, hledejte to, co vám dělá OPRAVDOVOU a silnou radost. Kolikrát je snazší být vděčný za nové šaty/elektroniku/dobré jídlo, než za střechu nad hlavou, která už je pro nás samozřejmostí. Naučíte se být vděční i za ni, ale chvíli to potrvá. Je to nové, nezvyklé a nepohodlné. Nebuďte na sebe tvrdí, nevyčítejte si, když to hned nepůjde dle vašich představ, ale snažte se. Časem se naučíte být vděční. Jen to nesmíte vzdát.

K tomuto opravdu mohu doporučit knihu Kouzlo od Rhondy Byrne (ano, autorka Tajemství). Je tam kolem 30 cvičení na vděčnost na každý den a kdysi mi to už pomohlo v těžkém období. Dokonce jsem si přitáhla jednu věc, které jsem ani za bohy do té chvíle nemohla dosáhnout. Za zkoušku to stojí. Doporučuji z vlastní zkušenosti. A dobrá kniha k přečtení je také Moc, od stejné autorky. Ta se spíše než na vděčnost zaměřuje na sílu lásky. Nejen lásky k bližnímu svému, ale hlavně lásky ke všem věcem. Hledejte to, za co jste vděční a také to, co milujete. Myslím, že tam bylo hezké cvičení - všímat si každý den věcí, které milujeme, a jsou kolem nás. Ať už jde o auta, oblečení, přírodní scenérii, hezké slečny nebo pány, zkrátka, cokoli. Vidíte roztomilého pejska? Fajn, řekněte si v duchu: Miluji toho pejska. Všímat si hezkých věcí vede k pozitivnějšímu myšlení. A opět, myslím, že je to hezké cvičení pro všechny, ať už jsou na tom psychicky jakkoli. Každý najde něco, co má rád. Kdo se dívá, najde. Tak hledejte.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama