Setkání, která mění život

21. února 2016 v 15:16 | Neri |  Mezilidské vztahy
Cesta nahoru je především o nás, ale jaký by to byl život, kdybychom zapomínali na lidi, které máme kolem sebe? O kolik těžší by byl bez všech, kteří nám radí, pomáhají, podávají ruku, když to potřebujeme, jsou našimi zrcadly, když něco odmítáme vidět, učí nás, podporují a někdy zraňují, abychom pochopili, že bolest je v nás a jsme za sebe zodpovědní? Ať už jsou naše vztahy příliš závislé nebo příliš nezávislé anebo zcela v pořádku, ostatní lidé jsou nezbytnou součástí našeho života. A vztahy tímpádem také. Které vztahy, která setkání nás ovlivňují nejvíce na naší "cestě nahoru"? Kdo nás nutí k největšímu vývoji, vyzývá nás, zkouší a utěšuje, když se nedaří? Obvykle jsou to naše spřízněné duše a náš dvojpaprsek.


Spřízněné duše

Často používáme slovo "spřízněná duše" pro svého "dokonalého partnera", ale to není úplně správné označení. Spřízněné duše jsou mnohem větší skupina, komplexnější a (s trochou nadsázky) je mnohem snazší s nimi vycházet. Oni "dokonalí partneři" jsou dvojpaprsky, nikoli spřízněné duše, ale k těm se ještě vrátím později. Spřízněné duše jsou tady od toho, aby nám pomáhaly, provázely nás a podporovaly. Dvojpaprsky nás vyzývají, učí a nutí k vývoji tak velkému a překotnému, až je to děsivé. Navíc se názory na ně velmi různí, každý vám řekne něco jiného a kolikrát se informace i navzájem vylučují. U spřízněných duší se většina tak nějak shoduje.

Spřízněné duše jsou tedy duše, které jsou s námi nějak spřízněny a to ne fyzicky, ale duchovně. Jsou to obvykle osoby, se kterými jsme sdíleli své minulé životy a někdy bývají i ze stejné skupiny duší (pakliže jsme lidé, jsou lidé, pakliže máme jiný druh duše - opět jsou stejného typu anebo alespoň nejsou lidmi, takže chápou naši odlišnost). Spřízněnou duši není až tak obtížné poznat. Je to někdo, koho potkáte, chvíli se s ním bavíte a máte pocit, že se znáte věky a můžete mu všechno říct. Vztah mezi vámi je poměrně snadný, příjemný, přátelský. Jste si oddaní, můžete si říkat cokoli a víte, že to ten druhý pochopí. Je to idylka, přístav na rozbouřeném moři. Zatímco ostatní lidé vám nerozumí, spřízněná duše ano. A pokud ne, má alespoň pochopení pro vaši odlišnost. Pokud se cítíme osamělí a hledáme přátele, obvykle toužíme (alespoň podvědomě) právě po přátelství se spřízněnou duší, protože taková přátelství jsou skutečně hluboká, naplňující a zahání osamělost. Především pokud naše duše nejsou lidské (několik takových mezi námi skutečně je), potřebujeme někoho, kdo nevidí svět lidskýma očima.

Vztahy se spřízněnými dušemi nejsou nutně navždy. Některé přichází jen na okamžik, obvykle proto, aby nám ukázaly, že jsme skvělé bytosti, že nejsme sami a tam venku jsou další lidé, nám podobní, kteří nás chápou. Pak se mohou naše cesty rozejít anebo můžeme být přáteli až do konce života, ale klid, pochopení a pocit, že se dlouho známe, provází celý takový vztah. Občas potkáme někoho, s kým se také cítíme dobře a jsme přátelé, ale přitom nejsme spřízněné duše. Občas je těžké to rozeznat. Pokud však máme konflikty, máme obavy některé věci s tím druhým sdílet a chybí ten pocit "znám tě odjakživa", o spřízněnou duši nejde.Dvojpaprsky

Existuje-li v tomto vesmíru nějaké setkání, které vás zvedne ze židle, srazí k zemi, shodí do vodopádu a pak vás nechá plavat ve zdivočelé řece, je to setkání s dvojpaprskem. Neberte si to špatně, je to krásné setkání plné pozitivních emocí a je to nejlepší věc, co vás může potkat, ale je to taková… nejlepší věc jen pro odvážné. Dvojpaprsek je ta vaše "druhá polovina", řečeno s nadsázkou, neboť nejste rozpůlená, nýbrž celistvá duše. Je to někdo, kdo se vám v tolika ohledech podobá a v tolika jiných vás doplňuje, že je zkrátka dokonalý partner. Je to jako když jste vidlička a on je nůž, každý sám jste důležitý (jen vidličkou lze sníst salát a jen nožem ukrojit chleba), ale spolu jste příbor a zvládnete zpracovat cokoli :-) Ne každý potká svůj dvojpaprsek v tomto životě, ne každému je to souzeno. Někoho čekají vztahy se spřízněnými dušemi, někoho manželství s někým úplně cizím, no pokud máte potkat svůj dvojpaprsek, obvykle to víte anebo vám to život alespoň nenápadně naznačuje. Vztahy nevychází, nic není to "ono". A je to tento pocit, to podivné "není to ono", co vás nutí pořád hledat "víc", tedy váš dvojpaprsek. Na rovinu říkám, že jakmile ho najdete, už nikdy nebudete stejní a na 99% už nebudete ani schopni mít plnohodnotný vztah s kýmkoli jiným. Musím vás trochu postrašit :-)

Pokud vás toto téma zajímá a chcete slyšet více, nezoufejte. Chci tento článek udržet krátký a to nejen proto, abych vás neunudila, ale hlavně - mám plán na celý speciál na toto téma. Dostanete tolik článků o dvojpaprscích, že budete záplavou informací zcela vyčerpaní a budete prosit: Už dost, už dost! Takže teď budu trochu zanedbávat čtenáře se zájmem o jiná témata. Mám zkrátka takovou osobní potřebu sepsat vlastní články na téma dvojpaprsků, poté, co jsem přečetla stovky zahraničních, vyslechla si protikladné názory a vše porovnala s vlastními zkušenostmi. Z toho všeho tedy budu čerpat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hana Hana | E-mail | 16. března 2016 v 11:44 | Reagovat

Ahoj, či dobrý den? :)

Mám potřebu Ti tykat, i když se neznáme, ale tvoje články mluví hluboko do mé duše.
Chci Ti poděkovat, protože vše, o čem píšeš, asi právě potřebuju slyšet. Chystám se na celé číslo o dvoupaprscích :)

Zajímalo by mě, zda poskytuješ konzultace na tato témata. Je možné za Tebou přijet?

Díky
Hanka

2 Nerisa Nerisa | E-mail | Web | 19. března 2016 v 13:23 | Reagovat

[1]: Ahoj Hano, klidně tykej, mně to nevadí. S konzultacemi se to má tak... ani mě nenapadlo, že bych měla nějaké poskytovat :-)Sice jsem toho na toto téma hodně načetla a dost i napsala, ale říkám si, že když já nejsem schopná dát se zpátky dohromady se svým dvojpaprskem, těžko někomu poradím. Pokud tě to ale neodradilo a máš nějaké otázky nebo cokoli (nevím, co tě vedlo k myšlence na konzultaci), může mi napsat na mail silentshadows@seznam.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama