Proč a jak si vybíráme bolest

21. února 2016 v 15:25 | Neri |  Sebeláska
Zdá se tedy, že vás předchozí článek neodradil a chcete vědět víc o tom, jak a proč si vybíráte bolest. Pokud nevíte, o čem mluvím, doporučuji vám, abyste si přečetli dva předchozí články, neboť články v tomto čísle na sebe z většiny přímo navazují. Víte-li, o čem mluvím a chcete číst dál, skončíme už s úvodem a půjdeme přímo na věc. Níže najdete cvičení. Nabídnu vám několik otázek, na které si potřebujete najít své vlastní odpovědi. Doporučuji vám, abyste si všechny otázky někam opsali a na každou zvlášť co nejupřímněji odpověděli. Piště, co vás napadá, moc nad tím nepřemýšlejte. Pokud vás nic nenapadá, zkuste tedy přemýšlet, ale necenzurujte se. Nic není špatně. Účelem je zkrátka najít SVÉ vlastní odpovědi - nikdo jiný než vy neví, jaké jsou, a nikdo nemá právo je soudit. Dokonce ani vy nesmíte. Piště, co vás napadá a pak to třeba učesejte do něčeho (pro vás) srozumitelného. Vypíchněte to nejdůležitější. Až skončíte s otázkami, čtěte, prosím, dále.

Cvičení:

Nyní si představte, že žijete život, po jakém toužíte. Že jste šťastní a spokojení, máte vše, nač si jen vzpomenete, vaše zdraví je skvělé, vaše vztahy jsou harmonické, děláte práci, kterou jste vždy chtěli dělat a plníte si všechny své sny. Představte si to do naprostých detailů. Kde žijete? Co děláte? Jakými lidmi jste obklopeni? Dosud to bylo snadné, snít o krásných věcech, ale teď se musíte podívat na temnou stránku toho všeho, na důvod, proč jste se rozhodli tyto věci nemít a být místo toho nešťastní.

 • Co hrozného by se mohlo stát, kdyby se mi tohle všechno splnilo?
 • Čeho se bojím? Co mě nejvíce děsí na životě, jaký chci?
 • Co mě odrazuje od provádění změn?
 • Bojím se nesouhlasu okolí? Bojím se, že budu divný/divná?
 • Myslím si, že přijdu o věci, které mám rád teď? Mám strach, že mě opustí lidé, na kterých mi záleží?
 • Bojím se, že se nenávratně změním, že už nebudu sám sebou a stanu se horším člověkem?
 • Zasloužím si splnění všech svých snů?
 • Zůstanou mi všechny věci a lidé, které k sobě přitáhnu?
 • Bojím se, že když zažiju štěstí, zase mě opustí a pak mi bude hůř, než předtím?
 • Mám strach ze zklamání? Bojím se, že jsem si vše krásně vysnil/a, ale realita bude nedostačující?
 • Bojím se, že když vše dostanu, můj život ztratí smysl, protože nebude kam dál jít?
 • Jaké nevýhody s sebou nese splnění mých snů?
 • Jaká je podle mě cena za spokojenost?
 • Stanu se bezcitným/bezcitnou k utrpení druhých, když už ho sám/sama nebudu zažívat? Bojím se toho?
 • Mám něco proti šťastným lidem? Připadají mi otravní, divní, naivní, že nežijí v kontaktu s realitou?
 • Bojím se, že ztratím inspiraci pro svou uměleckou tvorbu, když budu spokojený/spokojená?
 • Čeho dalšího se bojím? Co mě děsí? Co opravdu nechci zažít a pravděpodobně mě to potká, když začnu žít život, po jakém toužím, když najdu vysněnou spokojenost?

Z těchto otázek už jste nejspíš pochopili, kam celým tím cvičením i předchozími články mířím. I když po něčem toužíme, žije v nás takový malý pesimista (nebo chcete-li realista), který hledá na všem to špatné. Neustále nás podvědomě ovládají strachy, které si mnohdy ani neuvědomujeme a brání nám v dosažení toho, co chceme. Brání nám ve změně, protože změna je děsivá. Teď je vám mizerně, ale už jste si na to zvykli. Rozhodnout se pro změnu znamená vystavit se všem svým obavám. Vynést je z podvědomí na světlo a učinit volbu, že navzdory jim půjdete za svým. Nepomůže si je pouze uvědomit. Musíte si také uvědomit, že jsou oprávněné. Ano, je to tak. Ve vašich očích jsou pravdivé a na ničem jiném nezáleží. Vysvětlím to na příkladu. Chcete být bohatí, ale bojíte se, že se stanete nafoukanými, bezohlednými, přestanete soucítit s chudými, opustí vás vaši blízcí přátelé nebo vás začnou využívat (a vy tak zjistíte, že nebyli moc dobří přátele a přijdete o spoustu iluzí, ve kterých je vám teď docela dobře), lidé vám budou závidět, někteří vás budou chtít okrást a vy budete žít ve strachu, že o svůj majetek přijdete. Krom toho jsou s penězi jisté starosti, věci, nad kterými jste doteď nemuseli přemýšlet. Kam je uložíte? Jak je využijete? Nepromrháte je? Bojíte se, že s penězi neumíte dost dobře zacházet a finanční poradci vás podvedou a vy to ani nepoznáte. To je spousta obav a jsou naprosto oprávněné. Vlastně je zde velké riziko, že všechno toto potkáte, budete-li bohatí. Ale vy to chcete a trápí vás, že jste chudí. Tak co s tím??

Pokud vás jako první napadlo, že se těch obav musíte zbavit, gratuluji, jste mezi většinou lidí, kteří nikdy nebudou bohatí, a pořád je to bude trápit, protože jim nikdy nedojde, že jdou proti svému podvědomí a to zcela podvědomě. Budete si myslet, že bohatství chcete a budete se o něj snažit, ale nepřijde. Nepřijde, protože jste zametli pod kobereček své skutečné a oprávněné obavy a odmítáte je vidět, i když tam pořád jsou. Tak dobrá, tudy cesta nevede. Tak kudy ano?


Dávej si pozor na to, co si přeješ, protože se ti to může splnit. Je to tak. Všechny vaše obavy jsou oprávněné. Jediná otázka, kterou si musíte položit, volba, kterou musíte udělat, zní: Pokud se naplní všechny mé obavy naprosto stejně, jako moje touhy a přání, jsem pořád ochotný/ochotná to, co chci, přijmout do svého života? Dokud své obavy přehlížíte, ukecáváte se, že to třeba nebude až tak hrozné a chcete jen polovinu, jen tu jasnou, krásnou a šťastnou polovinu svého snu, bez všech jeho nevýhod. Jdete proti svému snu. Nesplní se. Pokud něco chcete, musíte být ochotni to přijmout i se všemi riziky, nevýhodami a odvrácenými stránkami. Jistě, že můžete hledat pozitiva na problémech. Je dobré se zbavit falešných přátel a pracovat s penězi se přece naučíte. Ale tato řešení přichází sama teprve tehdy, když se vzdáte potřeby je mít. Pokud by řešení neexistovala a vše zlé se mělo naplnit stejně jako dobré, chcete pořád svůj sen? Pokud ano, pokud se pro to vědomě rozhodnete, zbavíte se odporu proti svému snu. A když už v sobě nemáte odpor, může se splnit. Cesta je volná. Pokud se rozhodnete, že vám to vlastně nestojí za to, opět, cesta je volná. Ale ne cesta k vašemu snu, ale k osvobození se od něj a bolesti z toho, že se neplní. Upřímně se rozhodněte, jestli vám to za to stojí anebo ne. Pokud stojí, věřte mi, přijde to. Teď už ano. Pokud nestojí, věřte mi, přestanete se tím trápit.

Nesplněné sny nám působí tu největší bolest. A jedním z nesplněných snů je i touha být spokojený. Pokud chcete být spokojení, ale někde hluboko uvnitř zároveň nechcete, protože se bojíte, že vás to změní/že to přejde/že vás to zklame/cokoli dalšího, tak nebudete spokojení. Musíte do toho jít se všemi klady i zápory, s příležitostmi i riziky. Jen tak se opravdu vydáte na cestu. A jak jsem již psala, cesta je děsivá. Cesta znamená jít ruku v ruce se všemi vašimi obavami a riskovat jejich naplnění. Co víc, počítat s tím, že se naplní. Cesta znamená zbavit se odporu k tomu, čeho se nejvíc bojíte. Proto je to cesta peklem. A proto na jejím konci čeká světlo. Světlo vedoucí nad zem, pryč ze zoufalství, vstříc další cestě. Cestě vědomého spokojenějšího života.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama