Nikdo po vás nejde a proč nevěřím na karmu

21. února 2016 v 15:14 | Neri |  Věci mezi nebem a zemí
Možná už jste pochopili, že svůj život máte ve vlastních rukou. Možná ještě pořád čekáte, že vás zachrání někdo jiný. A možná máte dokonce pocit, že po vás jde nějaká vyšší moc, která vám ničí život. Ať už tu vyšší moc nazýváte Bůh, Universum, osud nebo karma, můžu vás ujistit, že se mýlíte. Nikdo po vás nejde. Nevím, jaká je vaše víra, jestli jste zapřisáhlí křesťané, buddhisté, ateisté nebo třeba pohané. Nevím, jestli věříte v reinkarnaci, karmu nebo v osud. Nevím nic. Ale nemyslím si, že existuje bůh, který by neměl nic lepšího na práci, než vám osobně házet klacky pod nohy. To se na mě nezlobte.

Katolická církev má mnoho chybiček, kvůli kterým ji odjakživa nemám v lásce a nehodlám si příliš brát servítky ani kvůli vám, katolickým čtenářům, pokud mezi vámi nějací jsou (ale myslím si, že ne, neboť to by možná byly mé články považovány za kacířství a který věřící by četl "kacířské nesmysly"?). Hlavním problémem je koncepce, že Bůh trestá hříchy a hříšníci jdou do pekla. Je samozřejmě hezké dodržovat desatero, ale žít celý život ve strachu z plamenů pekelných je - peklo. Takže ano, peklo existuje. Existuje tady a teď, když mu to dovolíte.

Na druhou stranu, i pokud nevyznáváte nic tak omezujícího jako je určité náboženství, církev, apod. a věříte v Boha nebo Universum sami a vycházíte ze svých vlastních názorů, můžete mít pocit, že po vás jde. Vidíte kolem sebe špatné věci, které se dějí, a nechápete, jak to může ta milující bytost "tam nahoře" dovolit anebo proč se to děje zrovna vám, když jste neudělali nic špatného. Můžete mít pocit, že vám něco vyššího ubližuje jen pro své zvrácené potěšení. Ať už Bůh nebo osud, cítíte se bezmocní. To je strašný stav bytí. Velmi bolestivý. Když dáváte svou moc, svůj život, do rukou něčeho vyššího a přitom věříte, že vás to nenávidí, jak můžete očekávat od života cokoli dobrého? Já vím, že nemůžete.


Jak z toho ven? Uvědomte si, že není nic "vyššího nad vámi", vy jste součástí toho vyššího, jakkoli to nazýváte. Vy JSTE Bůh, Universum, vy jste svůj osud. Neexistuje žádné oddělení. Pokud budeme pracovat s principem víry v Universum, samým základem této víry je přesvědčení, že tato "bytost" je VŠÍM a ve VŠEM. Tedy i ve vás. Z mého pohledu nejde o oddělenou entitu, ale o obrovské puzzle, poušť či oceán, tvořený nepředstavitelným a neuchopitelným množstvím dílků, zrnek písku či kapek, chcete-li. Ano, Universum je jako oceán. Oceán je tvořen kapkami a vy jste tou kapkou. Vy, váš anděl, stůl, za kterým sedíte i vítr za okny. Vše je vším. A vy jste toho neoddělitelnou součástí. Jak můžete být nenáviděn tím, čím jste? Ano, můžete nenávidět sami sebe. Takže jediná podoba vesmíru, která vás nenávidí, jste vy. A opět jste to jen vy, kdo to může změnit. Je snadné být oběť, je těžší být zodpovědný. Druhá věc, která by vám mohla pomoci, je hledat důkazy, že vás má vyšší moc vlastně ráda. Co dobrého vás potkalo? Co se vám povedlo? Nepřehlížejte tyto věci. Jaký skutečně silný a nevyvratitelný důkaz máte, že vás něco vyššího nenávidí? Je nenávist jediné vysvětlení pro to, co se vám děje?

Věřím na zákony vesmíru, ale nevěřím na karmu. Lépe řečeno, nevěřím na karmu z minulých životů. Nemyslím si, že dostáváme tresty za něco, co jsme provedli v životě, který už si ani nepamatujeme. Bůh/Vesmír/vyšší moc není idiot. A nebojím se to říct otevřeně: Je naprosto idiotské být trestán za něco, co už si nepamatuji, za něco, co udělal člověk, kterým už dnes NEJSEM. Minulé životy mají svůj význam. Není vyloučeno, že se naše duše učí více životů za sebou stejnou věc anebo potkává stejné lidi. To se stává. Ale nemyslím si, že máme nedořešené účty. Pokud něco udělám v jednom životě, zůstává to v něm a končí to smrtí. Další život, další nepopsaná deska. Zákony vesmíru říkají, že vše dobré i zlé se nám vrátí, ale já si myslím, že záležitosti z aktuálního života se vrací v aktuálním životě, a dále už to nejde. Nevím, co jsem komu udělala v minulých životech, které si nepamatuji. Kdybych za to měla být trestána, jistě bych věděla za co. Ano, Universum není hlupák. Karma je pro mě jen výmluva a docela hezký byznys pro některé lidi. Netvrdím, že to dělají ze špatných úmyslů. Nepochybně tomu spousta lidí věří, ale já ne. Minulé životy nás mohou poučit, pokud si na ně vzpomeneme, ale nejsou zdrojem našeho aktuálního neštěstí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama