NEVERWINTER

3. března 2015 v 22:25 | Neri |  Pc hry

Pokud máte rádi počítačové hry, obzvlášť ty fantasy MMORPG typu World of Warcraft, Aion nebo Lineage 2, hra z dílny Cryptic Studios, o které budu dnes psát, vás zajisté potěší. Její název je Neverwinter a pokud vám ten pojem něco říká, nejspíš nejde o náhodu. Starší hra Neverwinter Nights nese ten stejný název a to název města, které je do češtiny obvykle překládáno jako Letohrad. Ačkoli každá z těchto her funguje na jiném principu, mají společný základ a tím je svět Forgotten Realms. Znáte-li tedy Dračí doupě, znáte už i prostředí, ve kterém se celá hra odehrává. Stejná města, stejní bohové, stejné rasy.Kde hru sehnat a jak začít hrát?
Potěšující zprávou je, že Neverwinter je free-to-play, tedy zadarmo a stačí jej pouze stáhnout na oficiálních stránkách distrubutora hry Arc. Tam si vytvoříte účet a stáhnete downloader Arcu, který vám celou hru stáhne a nainstaluje. Trvat to bude až několik hodin, záleží i na rychlosti připojení, takže pokud se připojujete z více míst, nechte si stahování na den, kdy budete mít k dispozici rychlé připojení.

První seznámení se hrou
Po nainstalování celé hry ji jednoduše spustíte a můžete začít hrát. Nutnost spouštět pokaždé nejprve Arc je otravná, ale s tím bohužel neumím nic udělat. Teď k těm příjemnějším záležitostem. Tvorba postavy nezabere dlouho. Na výběr máme několik běžných ras - elfové, drowové, hobiti, trpaslíci, lidé. Několik ras je bohužel placených, což je jedna z mála vad na kráse této hry.

Hra jako taková placená sice není a dá se bez problémů hrát i bez přispívání na chod, ale některé věci jsou přístupné pouze za zeny, což je herní měna, kterou si hráči kupují za reálné peníze. Za zeny je třeba větší počet slotů na postavy, speciální jezdecká zvířata nebo dračí rasa. Dá se hrát i bez zenů, ale pak tyto věci zkrátka nemáte.

Výběr povolání je opět docela klasický - roguna, hunter, mage, paladin, fighter, warlock, cleric. Každé má svá pozitiva a negativa a záleží na tom, co vás baví hrát. Roguna, fighter a warlock jsou damage dealeři, cleric a paladin podpora. Hunter mi osobně přijde jako jeden z nejslabších, může přepínat mezi útoky na dálku a na blízko, ale příliš toho nevydrží. Pokud hodláte chodit dungeony a PvP, což se dá předpokládat, že budete, je dobré si vybrat clerica. Cleric je vítaný v každé partě, jako jediný umí léčit, v čemž je nepostradatelný (hlavně v PvP není jiný způsob léčení, navíc má i znehybňovací kouzlo) a obvykle je to spíš šťastná náhoda, když má parta clerica, než pravidlo. Do party je užitečný i paladin (guardian fighter), ale mě osobně jeho hraní nebaví, není pro každého.

Damage dealeři jsou kapitola sama pro sebe, každý umí něco jiného. Fighter naběhne s obouručním mečem, ale je pomalý a neohrabaný. Roguna je zase o rychlosti, užijete si s ní skákání, uhýbání, plížení a zákeřných útoků, se kterými dává obrovská zranění a obvykle se umisťuje na prvních příčkách v počtu zabitých nepřátel a velikosti uděleného zranění. Warlock je speciální kategorie v tom, že vysává životy, má svého služebníka (jakéhosi ducha) a také uděluje značná zranění. Problém je v tom, že na sebe obvykle natáhne všechny povtory, právě díky velkému zranění, a pak to neustojí. Na rozdíl od roguny se nemůže schovat. Mág je class vydělený, jakožto controller. Jeho síla je ve zpomalování nepřátel.Při zakládání si krom výběru rasy a povolání také určíte vzhled postavy, její minulost, jakého boha uctívá a kolik bodů chcete dát do jakého skillu. Jak už jste možná pochopili, hra je v angličtině. Má spoustu zcela jasných popisků týkajících se výhod ras, jaké skilly jsou nutné pro povolání, co dělá která schopnost, apod. Pokud neumíte anglicky, bude vám dělat problémy zjistit, který skill si máte dát a co hůř, jaké schopnosti. Rozdělování bodů do schopností je třeba dělat uvážlivě, je jich jen omezený počet, přibývá 1 bod na level, takže není prostor na plýtvání. Jinak hra není složitá, naučíte se kontrolovat všechny schopnosti pár klávesami, a když umíte uhýbat speciálním útokům (což mně osobně přijde jako úžasné, protože hráč ovlivní vlastní šikovností, jestli se nepřítel trefí nebo ne) a ovládat správně útoky, co máte, půjde vám to dobře. Žádné složité strategické plánování.


Možnosti hry
Nakonec chci ještě (a hlavně) vyzdvihnout, v čem je tato hra tak dobrá, že stojí za to ji hrát. Co všechno lze v Neverwinteru dělat, jaké má možnosti? Jistě vás nepřekvapí, že základem je levelování a PVE. Celou hrou vás provází questy, jejichž plnění je hlavním předpokladem postupu na vyšší úroveň. Výchozí lokací je samotné město Neverwinter, ze kterého jste pak posílání po celém království a tam plníte dílčí questy. Každá lokace má jakýsi příběh, questové linie se vůbec snaží držet příběhu a krom zabíjení mobů, toho je jako vždy hodně, se setkáte i s jinými úkoly, jako je provázení šílené ženské kanály, sázení kytiček nebo doručování… kytiček. V každé lokaci je na konci série questů minidung s minibosem, obvykle zvládnutelný v jedné osobě, ale někdy dá zabrat.
Během levelování se vyskytují další příležitosti, jak si hru ozvláštnit. Můžete vyrazit nakoupit novou výbavu na aukci, shánět artefakt, pomocníka nebo koně, především však jsou tady skirmishe, dungy a PvP. Jelikož v NW fungují achievmenty, jistě budete chtít zvládnout úplně všechny skirmishe a dungeony, které ve hře jsou. Bohužel jsou omezeny na úroveň, takže je třeba si to hlídat, pokud opravdu chcete získat všechny achievmenty. Do dungeonu lze vstoupit jen v pětičlenné partě. Do té se lze dostat dvěma způsoby. Buď oprášíte svou angličtinu a budete shánět ochotné spolubojovníky, kteří už pak můžou být v rozmezí jakýchkoli úrovní na jakýkoli dung, anebo se jednoduše přihlásíte do fronty dostupné pod kláveskou L. Tam je omezení levlové, ale nemusíte nic dělat, jen čekat. Někdy je to čekání (hlavně na dungeony) otravně dlouhé. Skirmishe mají stejný systém přihlašování jako dungeony, ale obvykle se na ně party sbírají mnohem rychleji. Seřazování se děje náhodně, takže pokud vy nejste ten cleric, nikdy nevíte, jestli nějakého mít budete.

Rozdíl mezi skirmishem a dungeonem tkví v tom, že dungeon je klasická dlooouhá lokace, kterou musíte skrz moby a pár minibosů projít a ž k hlavnímu bosovi. K němu vejde celá parta společně, a když umřete, máte smůlu, už se k nim nemůžete vrátit, dokud ho nezabijí nebo on nezabije je (všechny). A že se to stává. Někdy se povede posledního bose zabít až na potřetí. Skirmishe naproti tomu fungují na principu "návalů" mobů, kdy stojíte nebo pobíháte po menší oblasti a potvory útočí ve vlnách s jedním nebo více minibosy v průběhu. Za splnění dostanete odměnu, achievment, diamanty a dobrý pocit J Ty diamanty jsou hlavní, je to další měna, kterou lze získat obvykle jen za splněné dungeony a skirmishe a nakupuje se za ně výbava na aukci, takže jsou potřebné.

Maximální úroveň je 60 a hraní s ní nekončí. Na výběr máte z foundry, což jsou questy tvořené hráči, PvP zápasů (opět v náhodně vybraných skupinkách), epických dungeonů a skirmishů a několika kampaní, pro které plníte každý den pár questů a tím postupujete. Čím výše jste v kampani, tím lepší odměny na vás čekají - hlavně nezanedbatelné bonusy (boony) do útoku, obrany, apod. Krom toho probíhají eventy typu jarní a zimní festivaly, kde můžete soupeřit v rybaření nebo chytání prasat.


Nakonec stručný přehled, plusy a mínusy


+
-
uživatelsky přívětivé ovládání
bonusy za skutečné peníze
zábava i na maximálním levelu
malé možnosti při zakládání postavy
dungeony a skirmishe
dlouhé čekání na dungeony
možnost plnění achievementů
časově náročné, hlavně kampaně
možnost uhýbání při boji
diamanty na výbavu se těžko shání
foundry - můžete sami tvořit questy
party se tvoří náhodně a ne vždy výhodně
eventy a akce se speciálními odměnami
procházet znovu všechny questy
a lokace s novou postavou je nudné
příjemná a vyspělá grafika
návykové
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sylvanas Sylvanas | E-mail | 12. února 2017 v 12:05 | Reagovat

Zdravím máš tady ve svém článku dost nepřesností. 1. ZEN jako herní měna se dá samozřejmě získat i ve hře a to výměnou za Ad (astrální Diamond) které získávaš s questu nebo rozebráním dropnutych itemu.2. Všechno co se prodává v ZEN se dá samozřejmě na AH (burze) sehnat za AD včetně batohu. 3. Ve hře jsou dva healeri a to clerik a paladin kdy nejlepší healer je právě paladin. 4.Po přečtení plus/mínus jsem došel k závěru že jsi to hrál asi a jen pár měsíců po startu hry.

2 Nerisa Nerisa | E-mail | Web | 13. února 2017 v 11:35 | Reagovat

[1]: Pokud vidíš, článek má datum z března 2015. Věci, které se od té doby změnily (třeba zmíněný max level 60, možnost chodit low dungeony i na vysokých levlech a v méně lidech, apod.) v něm zahrnuté nejsou. Jde pouze o první dojmy, kdy jsem hru objevila a nelze čekat, že bude článek aktualizován s každou novinkou. Nevedu tady herní magazín :-) Od toho je tam to datum vydání, aby lidé mohli posoudit, nakolik aktuální to info je.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama