MBTI - Architekti INTJ

3. března 2015 v 22:11 | Neri |  Psychologie

INTJ jsou jako jedni z nejvzácnějších a nejvíc strategicky schopných typů dobře obeznámeni s osamělostí, jsou jich v populaci asi 2% a u žen je toto číslo ještě menší. Samozřejmě je třeba počítat s tím, že testování jsou jen orientační a nelze vyzkoušet celé lidstvo planety, přesto… vzácnost je vzácnost, ať už jsou procenta dvě nebo tři a půl. Je pro ně často těžké najít někoho, kdo se jim svým intelektem vyrovná. Mají dobrou představivost, jsou rozhodní, ambiciózní, uzavření a zvědaví, ale svou energií neplýtvají. Pokud si určí cíl, tak za ním půjdou přes všechny překážky. Říct, že jsou snílci, by bylo hrubou chybou, ale přesto v nich je cosi takového, něco, co je nutí jít za svou hvězdou, bez ohledu na to, jestli je podle ostatních možné jí dosáhnout. Nehoní se za nemožnými cíli, ne, oni mají přesný cíl a přesný plán, a pokud neuspějí, je to tím, že ten plán nebyl dokonalý a příště dokonalý plán vymyslí a uspějí. Skoro se nabízí myšlenka, že největší vynálezci a myslitelé byli INTJ. A možná to není až tak úplně od věci. Jsou cyničtí, co se týče ostatních lidí (nelibují si v drbech, plytké konverzaci a celkově nesnáší ignoranci a povrchnost), ale svým vizím věří. V jejich písmenech je přece N za intuici a to už o něčem vypovídá.


INTJ milují vzdělání, dá se říct. Ale nemusí ho milovat, stačí, že jsou zvědaví a často považování za geeky a knihomoly a někdy jsou na to ještě hrdí. Zmínila jsem intuici. INTJ jsou dobří ve vymýšlení a prosazování nových myšlenek a vynálezů, které prosadí díky svému sebevědomí, síle vůle a samozřejmě logickým argumentům. Jsou velmi realističtí. Jako introverti se obvykle drží v pozadí, nesnaží se prosadit mezi extroverty, nebudou tancovat na stole, radši budou stranou popíjet svou sklenku a pátrat v davu po lidech, jako jsou oni - podobně inteligentních, hlubokých a stojících stranou. S takovými si rozumí. Samozřejmě nejdříve důkladně promyslí, jestli si budou rozumět, než se s někým seznámí. Pro INTJ je život jako velká šachovnice, plánují každý tah, zvažují každý krok a spoléhají na svůj bystrý úsudek více, než na náhodu. Nejednají na základě emocí, což emocionální typy irituje a možná proto jsou i postavy smyšlených zločinců často situovány jako INTJ.Emoce jsou jejich achilovkou, ne proto, že by byly jejich projevy pro okolí nepřijatelné, ale spíš proto, že je neumí projevit, neumí si s nimi ani poradit. Mnozí INTJ je dokonce sami považují za neomluvitelnou slabost. Odmítají si přiznat, že jsou také jen lidé a lidé jsou emocionální bytosti. A to přináší problémy. Když někdo své emoce popírá, odmítá je a snaží se je potlačit, neumí je kontrolovat ani vyjádřit, tak se stávají mocným spodním proudem, kostlivcem ve skříni, který může kdykoli vykouknout a svého pána srazit na kolena. Někteří INTJ se svých emocí bojí a popírají je (vlastně většina), jiní se časem naučí je kontrolovat a využít pro své účely, třeba tak, že se jim snaží přijít na kloub a zjistit, co v nich emoce vyvolává, jestli jsou dobré nebo špatné a co s tím lze dělat.


Tohle příliš nesvědčí romantice. Ve vztazích jsou INTJ… chladní. Nejen v nich, ale už při jejich hledání pátrají po partnerovi, který splňuje jejich specifická kritéria, poznávají ho a odškrtávají okénka na pomyslném seznamu žádaných vlastností. Stejně jako ve všem, i pro získání dlouhodobého vztahu mají plán. Problém je, když ten plán nevychází - a on nevychází, protože vztahy nejsou otázkou chladné logiky. A na tom INTJ ztroskotávají a hledání vztahu se tak stává opravdovou výzvou, možná největší v jejich životě. Časem někteří pochopí, že musí i city zahrnout do svých plánů. Jiní zahořknou a usmyslí si, že ostatní jsou prostě příliš nelogičtí a hloupí, aby uznali genialitu jejich způsobu vybírání partnera. Nejvíce atraktivní jsou ironicky ve chvíli, kdy se přestanou snažit a jsou prostě sami sebou. Pak můžou ostatní přijít k nim a INTJ dokáží být dobří partneři, budou řešit všechny problémy, které přijdou a dávat svému protějšku svobodu a důvěru, jakou by od jiného typu dostat nemusel. Ano, nedokáží nikdy pořádně ventilovat své emoce a nebudou plýtvat energií na melodramatické projevy citů, ale dokáží být věrní, upřímní a opravdu je raní, když se rozpadne něco, do čeho investovali tolik času a snahy. Možná vztah berou tak trochu jako projekt, ale partner, který je dobře zná, v tom může vidět výhodu. Nebylo už výše zmíněno, s jakou vytrvalostí a snahou se věnují svým projektům? Ovšem, že ano. Nakonec, nejlépe si rozumí s typy, které jsou jim podobné, především IN__. S intuitivními cítí přirozenou spřízněnost a introverti jsou často stejně hlubocí, sečtělí a nezávislí jako oni. Jen je dobré, aby alespoň jedno písmeno bylo rozdílné pro udržení "náboje" ve vztahu.


Silné stránky: skvělé, rychlé a kreativní myšlení; vysoká sebedůvěra; rozhodnost a nezávislost; odhodlanost a pracovitost; otevřenost myšlení; je schopen vynikat téměř v čemkoli se mu zamane


Slabé stránky: arogantní; kritický; přespříliš analytický; potlačuje emoce (a špatně snáší cizí projevy emocí); odměřený; těžko navazuje vztahy; samotář; nesnáší pevně organizované struktury bez logického základu a opovrhuje těmi, co v nich dobrovolně jsou


Čerpáno z této, na lidech testované, stránky: http://www.16personalities.com/intj-personality
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sima Sima | 22. července 2015 v 9:28 | Reagovat

O MBTI si myslím, že je to skvělý test, a předávám tuto zkušenost dál, zatím vždy seděl. Dozvěděla jsem se o něm od bývalého partnera, takže všechno zlé je aspoň k něčemu dobré:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama