Hledání vlastního stylu

3. března 2015 v 22:29 | Neri |  Osobní styl
V předchozích číslech jsme si představili pět stylů, pět možností, jak můžete pojmout svůj vlastní fantasy styl. Účelem nebylo dodávat přesné návody, ale inspiraci, jak přinést do svého života více kouzla i skrze oblečení, jinými slovy, jak tématiku přírody, fantasy a magie (a oblibu v ní) vyjádřit skrze oblékání. Protože "šaty dělaj člověka", především tedy to, jak se na něj díváme, je velmi důležité, aby náš styl odrážel naše nitro, to, jací uvnitř doopravdy jsme. A každý je jiný. Proto i těch pět typů je odlišných. Máme jeden pro spíše praktické ženy, jeden velmi romantický, jeden pro dámy, jeden pro temné čarodějky, zkrátka všehochuť. Ve skutečnosti to ovšem jsou spíše podtypy než typy.

Abychom mohli nosit oblečení jakkoli odlišné od normálu, či dokonce velmi výrazné, což fantasy styl nepochybně je, musíme mít velkou odvahu a chuť překonávat konvence. Ne každá žena takovou chuť má, především dámy, extra praktické sportovkyně a hvězdy kolektivu, kterým záleží nejvíc na tom, co si druzí myslí, tohle oblékání nenadchne. Dámy mají rády klasiku, sportovkyně džíny… Co máte rády vy, které tohle čtete? Pokud máte rády oblečení neobvyklé a inspirované historií, pak se třeba najdete v jednom z těch pěti stylů. Nebo budete kombinovat všechny, to je na vás. A tak… jak poznáte, který k vám nejvíce sedí? Zkusím vám s tím pomoci.

Královny milují luxus. Potrpí si na pravé šperky, drahé látky a elegantní provedení. Obdivují urozené dámy z minulých století, kdy hlavními atributy bylo dobré vychování, krása a schopnost být dobrou manželkou. Královnám záleží na společenském postavení, dobrém vzdělání a od ostatních očekávají úctu. Nejčastěji jsou narozeny ve znamení lva, kozoroha nebo panny. I když je to styl inspirovaný historií a fantasy, není až tak výrazný, nepotrpí si na výstřednosti a inspiruje se hlavně obdobím středověku.

ANO pravé šperky, kožešiny, látky jako samet, satén a brokát, šaty, elegantní ženské střihy, podpatky
NE vulgárnost, výstřednost, napodobeniny, "obyčejné" přírodní látky, kanady

Víly jsou nenapravitelné romantičky, hravé, křehké, něžné a pečující bytosti, které si potrpí na všechno milé a roztomilé. Krom toho samozřejmě milují zvířata a květiny a tato láska se odráží i v oblékání. Nosí především šaty a sukně, někdy i dlouhé, ale nejčastěji nad kolena. Milují pastelové barvy a doplňky a potisky představující květinky, mašličky, motýlky,… Látky preferují jemné a měkké, rozevláté, jako je třeba šifon. Vílího vzhledu jim dodávají třpytky, čelenky s květinami a vůbec květiny ve všech podobách.

ANO květiny, motýlci, drobné šperky, sukně, šaty, pastelové barvy, volánky, balerínky
NE kožešiny, příliš strohé šaty, všechno temné a drsné jako ostny, lebky, …Čarodějky představují onu "temnou stranu síly". Na jednu stranu jsou hluboké a moudré, zajímají se o magii, věštění, bylinkářství či psychologii, ale také mají silné spojení s temnými stránkami lidských bytostí, smutkem, sexualitou. Často mají za sebou deprese, osamělost, nepochopení, jsou spřízněny s nocí a smrtí, melancholií, ale tyto věci vidí správně jako součást života, nikoli něco zlého. V oblékání preferují tmavé barvy, jako je fialová, černá a rudá, šperky s čarodějnickými symboly, oblečení výstřední, sexuálně provokující, sukně buď dlouhé až na zem nebo velmi krátké, úzké kalhoty. Velkou inspirací je pro ně gothická subkultura, která u nás má delší tradici než jiné fantasy inspirované styly.

ANO temné barvy, korzety, glády, provokativní oblečení, šněrování, masivní stříbrné šperky
NE kytičky a motýlci, drobné roztomilé doplňky, světlé barvy, střídmostLovkyně preferují praktičnost před krásou, jsou spíše sportovní, divoké. Zajímají se o ženy válečnice, všechny fantasy hrdinky, které vzaly život do svých rukou, obdivují Johanku z Arku, inspirací je jim oblékání ze středověku, ale mužské. Nosí bílé košile, pásky, kožené kalhoty, jen málo šperků a spíše přírodních. Láká je šerm a lukostřelba, můžou jezdit na larpy, kde bojují po boku mužů. Jsou silné, svérázné, upřímné a schopné se o sebe postarat. Nezávislost je jim vším.

ANO praktické oblečení, kalhoty, krátké sukně, košile, vlasy svázané do copu nebo drdolu
NE rozevláté sukně, mnoho šperků, podpatkyCikánky jsou tak trochu na pomezí mezi lovkyní a čarodějkou. Jsou nezávislé a nespoutané a mají rády volný pohyb, ale také mají blízko k magii a věštění, jsou ženštější, rády provokují. Láká je cestování, zažívání nových věcí, svoboda, jsou takové moderní kočovnice. Nosí oblečení zemitých barev, ale i velmi pestré, inspirované selskými oděvy, někdejšími cikány, etno a hippie érou. Šperků nosí hodně, nejrůznější cetky z kovů jako je bronz nebo mosaz, také polodrahokamy, dřevěné přívěsky, peří, …

ANO přírodní šperky, dlouhé sukně, šátky, pestré a zemité barvy, krajky, sandále, plátěné kabelky
NE luxusní materiály, podpatky, složité účesy, minisukněPři prohlížení ukázek jste si mohli všimnout, že některé prvky se opakují ve vícero stylech. Třeba krajky a dlouhé šaty jsou pro fantasy a historií inspirované styly úplně běžné téměř ve všech možných podobách. Přesto byly doufám rozdíly mezi styly jasně patrné. Jde tady především o jakési vyzařování, dojem, který oblečení dělá na okolí. Lovkyně může mít sukni, přesto bude vypadat jako lovkyně, praktická, schopná kdykoli vyrazit do akce. Čarodějka má kolem sebe auru tajemna. A tak dále. Hlavní je rozlišit, které vyzařování je to nejlépe vyjadřující vaši duši. V dalších článcích budeme ještě pečlivěji zkoumat jednotlivé styly, povíme si především, jak uzpůsobit fantasy modely pro běžné nošení.

A samozřejmě, stejně jako pro ženy platí tyto styly velmi podobně i pro muže. Zatím jsem pány nechala stranou, přecejen se o oblékání zajímají většinou méně, ale to neznamená, že jsou všichni stejní. Existují elegantní gentlemani, lovci a "drsňáci", čarodějové, … snad jen víla nemá u mužů svou obdobu. Zvážím tedy i sepsání podobného článku pro muže.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Luz Luz | 24. března 2015 v 16:38 | Reagovat

Tak ke mně nejvíc sedí ta cikánka nebo víla. Miluju takový ten "Bohemian" styl, barvy spíš tmavší, syté nebo neutrální, světlé v kombinaci s tmavými, přírodní materiály. Vždycky jsem měla ráda i gothic styl, ale není to tak úplně pro mě, mám ráda spíš přirozenost a jednoduchost a typický gothic styl bývá hodně vyumělkovaný (líčení, hodně doplňků, barvené vlasy apod.)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama