Dramatický, temný a nezapomenutelný

3. března 2015 v 22:33 | Neri |  Kreativní nápady
Tanec, který propojuje temnou gothickou subkulturu s dávným východem a veselým břišním tancem? Ano, takový tanec existuje a můžeme ho nalézt pod jmény gothic bellydance nebo dark fusion. Poprvé jsem měla možnost jej spatřit naživo v rámci brněnské akce Afterdark Fair, ale slyšela jsem o něm už dřív. Jednu věc tomuto tanečnímu stylu nelze upřít a to je, že umí zaujmout - a zanechat dojem. Dokáže se opravdu dotknout všech "temných duší", jde o zážitek, na který se nezapomíná.

Už z názvu vyplývá, jak tento tanec vznikl. Je odnoží orientálního tance, používá jeho pohyby a rekvizity, spojují je i rytmy v hudbě, ale gothic bellydance je mnohem temnější, inspirovaný prvky gothické subkultury. Větší temnota se projevuje v hudbě i kostýmu, pohyby tanečníka jsou dramatické, někdy až záměrně trhané, výraz tváře spíše pohřební než rozjásaný, záleží na tom, co zrovna vyjadřuje. Rekvizit lze použít opravdu mnoho, od křídel a šavlí, přes šátky až po masky, složitější kostýmy, u nichž se postupně odkládají části… a cokoli, co jen tanečník vymyslí, aby vytvořil kýžený dojem nebo předal příběh svého tance.

Nelze určit, kdo přesně nebo kdy vymyslel gothic bellydance. Zdá se, že vznikal na více místech současně, zásluhou mnoha tanečníků, kteří přinášeli nové nápady. Ve známost vešel zhruba v 90. letech minulého století a od té doby zájem o něj roste. Začít s tímto tancem není jednoduché, neexistují školy, především ne u nás, jen občasná setkání a pár výukových videí ze zahraničí. Na většinu si musí každý tanečník přijít sám a cesta vede skrz lekce klasického orientálního tance. Když navíc připočteme nutnost záliby v temných a dramatických prvcích a emocích, jen těžko se lze divit tomu, že příliš tanečníků gothic bellydance nepotkáváme - a i jako diváci musíme velmi těžko hledat, jak se dostat k podobnému vystoupení. Jak bylo zmíněno výše, třeba Afterdark Fair je událostí, kde je možné na vystoupení tohoto druhu narazit a třeba se najdou i další místa, jen je třeba hledat - a to především ve vodách gothické subkultury a jejích vyznavačů. A pro ty, kteří se bojí někam vyrazit je k nalezení dost ukázek na youtube, za všechny hovoří třeba tyto dvě:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama