Daň peklu

3. března 2015 v 22:28 | Neri |  Knihy

Autorka Holly Black je známá především ve spojení s knižní sérií Kronika rodu Spiderwicků (dle který vznikl i příjemný stejnojmenný film), na které spolupracovala, ale na kontě má i svou vlastní trilogii. Bohužel je z ní přeložen pouze první díl (ačkoli snahy o fanouškovský překlad druhého dílu tu byly také) a vyšel v Knižním klubu v roce 2007. Nezdá se tedy, že by se chystalo pokračování.

Krátce k ději. Hlavní hrdinkou knihy je dívka Kaye, která má do normálnosti opravdu daleko. Žije s nezodpovědnou matkou, škole příliš nedá a ještě k tomu všemu se jí začnou dít podivné věci. Oživí kolotočového koně, očaruje svého vrstevníka a povídá si se skřítky. Bláznivá? Možná, ale pak se ocitne ve světě, kde nachází tvory podobné sobě sama a najednou se všechno, co znala, rozpadá jako domeček z karet. Samozřejmě nebyla by to kniha pro mladé dámy, kdyby se neobjevil i nějaký ten nepravděpodobný románek. Bohužel, svět pohádek vůbec není tak krásný a bezpečný, jak by se nezasvěceným mohlo zdát. A co teprve, když znají vaše skutečné jméno…

Musím přiznat, že tuto knihu miluji. Nejen proto, že jsou v ní víly, ale hlavní hrdinka a její přístup ke světu, fantazie a určitá romantičnost myšlení je mi velmi blízká. Kniha Daň peklu, ač český název dle mého obsahu tak úplně neodpovídá, je nevšedním čtenářským zážitkem a zanechala ve mně hluboký dojem. Jsou chvíle, kdy si říkáte: Tohle se ale přece doopravdy neděje. Anebo: Od kdy je v krutosti tolik krásy? Ano, možná jsem zkrátka tragická romantička a je mi jasné, že ne každý čtenář dokáže knihu stejně ocenit, ale pokud milujete víly a fantasy a trochu té potemněle kouzelné atmosféry, zajisté si přijdete na své. Obzvlášť, pokud jste si někdy představovali, že jste utajené víly nebo skřítci.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Atris M. Atris M. | E-mail | Web | 3. března 2015 v 22:40 | Reagovat

Ačkoli už si z knihy jako takové moc nevybavím, rozhodně nezapomenu, jak jsem z ní byla nadšená po prvním přečtení (až tak, že jsem si jí v knihovně půjčila podruhé :D).

Co se názvu týče, taky jsem ho úplně nechápala (obzvlášť pak v souvislosti se jménem původním), ale na druhou stranu - člověk musí brát v potaz zájmy nakladatele a "Daň peklu" je rozhodně něco, co dokáže přilákat aspoň jeden pohled.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama