Umění nicnedělání

2. února 2015 v 19:18 | Neri |  Sebeláska

V tomto čísle jste se (doufejme) naučili víc o tom, jak jít za svými sny, plnit své plány a vůbec, jak se v životě někam posunout. Teď už zbývá jen jediná věc a tou je naučit se nedělat nic a odpočívat. Je čas práce, je čas zábavy a je čas, kdy práce i zábava musí jít stranou a člověk si potřebuje prostě a jen odpočinout, mít chvíli sám pro sebe, pečovat o své tělo, dopřát si něco dobrého, přečíst si knížku, pustit hudbu, anebo jak ten ležet a přemýšlet. Lehnout si a nedělat nic. Hrozné, že? Někdo má už jen při pomyšlení na něco takového výčitky. Tolik se toho musí udělat a já nemám dělat nic?! Co rodina, o kterou se starám. Co práce? Co domácnost? Co mé koníčky? Co všechny ty cíle a kroky, které musím podniknout pro jejich dosažení? No, ony prostě počkají.

A pokud jste reagovali právě takto, je to jasný důkaz toho, že se musíte naučit odpočívat. Povinně si vyhraďte každý den alespoň 30 min a dělejte něco čistě odpočinkového. Nejlépe nedělejte nic. Žádná kniha ani televize. Jen si lehněte, zavřete oči a nic nedělejte. Můžete přemýšlet. A pokud takto nevydržíte ležet ani 5 minut, nezbývá, než na to jít postupně. Jeden den dvě minuty, další den tři, a tak dále. Dobré je si pro začátek, pokud opravdu nevydržíte odpočívat, najít něco, co vyplní tu dobu odpočinku a bude vám připadat užitečné (Jakožto kozorožka vím, o čem mluvím. Jestli je pro mě něco horšího než dělat neužitečné věci, je to nedělat nic. Ale konečně se těch pár let snahy o zmírnění výčitek začíná vyplácet…). Pusťte si nějakou namluvenou řízenou meditaci nebo meditační hudbu. Třeba na přitahování přání.

Úžasná věc je ASMR. Možná jste o tom nikdy neslyšeli, tak ve zkratce vysvětlím: ASMR je vlastně metoda navození stavu uvolnění na základě zvuků. Na youtube můžete najít mnoho zahraničních nadšenců do této metody, kteří čtou na kameru nebo mikrofon pohádky (velmi tichým hlasem až šepotem), ťukají na různé povrchy, škrábou, probírají se předměty… takto vysvětlené to zní bláznivě, ale určité zvuky vyvolávají v mozku stav uvolnění, navozují pocit bezpečí, skoro jako byste byli malé děti zpátky doma u maminky. Zkrátka je to psychologicky velmi uvolňující a až to sami vyzkoušíte a najdete si ty správné zvuky, které jsou vám příjemné, pochopíte. A pokud ne, nejspíš hledáte špatně nebo jste si nedali na uši sluchátka (blízkost zvuku je důležitá).

ASMR, meditace nebo hudba jsou jedny z nejlepších způsobů relaxace. Také pobyt v přírodě a zvuky přírody působí blahodárně na lidskou psychiku. Duševní odpočinek je ostatně ten nejdůležitější, stres je všudypřítomný a zničující. Takže se naučte odpočívat nejen fyzicky, ale hlavně právě psychicky. To už může zahrnovat i nejrůznější činnosti, každý má své činnosti, které na něj působí odpočinkovým dojmem - a na jiné zase ne. Mělo by to být něco, u čeho se nepřemýšlí. Někoho uklidňuje zahradničení, někoho třeba jen sednout si a hledět z okna. Pak různé druhy terapií - kreslením, tancem,… hlazení zvířat (jistě jste slyšeli o návštěvách psů a koček v nemocnicích, mít kočku na klíně a hladit ji je uklidňující) nebo i fyzický kontakt mezi blízkými lidmi. Objetí, pohlazení…

Takže si dneska napusťte vanu, pusťte si meditaci nebo zvuky přírody, sedněte si k oknu s kočkou na klíně nebo se přitulte k partnerovi a nedělejte vůbec nic. Čas od času to potřebujete a co víc, vy si to zasloužíte. Nedovolte své mysli, aby vám tvrdila opak.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama