Úklid nezbytný pro život

2. února 2015 v 19:40 | Neri |  Sebepoznání
Možná se ptáte: Proč? Proč se zabývat takovou otravnou a nepříjemnou činností, jako je uklízení? Dobrá, jsou lidé, kteří mají uklízení rádi a pak jsou takoví, kteří nemají. Nejen děti nesnáší uklízení. Ale dovolte mi vysvětlit to proč. Proč je dobré a vhodné si alespoň jednou za čas uklidit?

Nebudeme se teď bavit o žádných z důvodů hygienických nebo společenských (však zvířata v lese také neuklízí a člověk je původem zvíře), ale vezmeme to z hlediska více psychologického a duchovního. Doufám se shodneme na tom, že každý konec je nový začátek, co víc, že když chceme něco nového, musíme tomu nejprve uvolnit místo. Chcete-li si koupit nové auto, přece si nenecháte v garáži stát to staré, kterým už jezdit nebudete. Staré auto prodáte, darujete synovci, v nejhorším případě necháte odvézt někam do šrotu, ale nenecháte ho stát v garáži. Dokud tam stojí, nové auto se tam nevejde. A tak je to v životě se vším, dokonce i s méně hmotnými statky.

Všichni máme omezené prostředky a omezený prostor ve svém životě. Můžete namítat, že dle duchovních principů jsme bytosti s neomezenými možnostmi, ale to je jen teorie. V praxi máme mnohá omezení, která se sice mění, posouvají a zmenšují, ale naše mysl omezení zkrátka vytváří a tak existují. Když něco chcete, musíte tomu udělat místo v tom svém omezeném prostoru. Chcete nový dům? Asi nebudete bydlet ve dvou naráz. Ten druhý pronajmete. Chcete jinou přítelkyni nebo přítele? Ano, možná chvíli vydržíte žít dvojí život a pendlovat mezi dvěma partnery, ale postupem času to začne být vyčerpávající a budete si muset vybrat (nemluvě o tom, že na to vaše podvádění mohou přijít). Pokud máte moc práce a nemáte pro partnera místo vůbec, nemůže do vašeho života přijít. A tak dále. A to s úklidem úzce souvisí. Mluvím tady o úklidu ve vašem životě, vašich záležitostech a ano, i ve vašich věcech, protože to, co uvnitř je i venku a naopak. Vaše okolí odráží váš vnitřní stav.

Proto vás vyzývám: Ukliďte si! Zbavte se všeho starého a nepotřebného. Vyházejte všechny věci, které nepoužíváte, nepotřebujete, nechcete a jen vám zbytečně zabírají místo, protože jste mysleli, že je potřebovat budete, protože vám je někdo daroval, atd. Nechte si jen to, co máte opravdu rádi, co má ve vašem životě místo a chcete to v něm mít i nadále. U oblečení se třeba říká, že (snad vyjma společenského) cokoli neoblečete 1 rok, už pravděpodobně neoblečete nikdy. Bez milosti tedy ty staré a nepoužívané věci vyhoďte. Vy sami moc dobře víte, co pro vás má užitnou a citovou hodnotu a co ne. Můžete si schovávat staré milostné dopisy, ale vyhoďte deset let staré zaplacené složenky, které už určitě nikde nebudete ukazovat.

A ukliďte si i v sobě. Přestaňte dělat věci, které nechcete, a jen vás okrádají o čas. Věci, které by se dělat měly, ale nepřináší vám potěšení. Bez zaváhání říkám, ať přestanete chodit do aerobiku s kamarádkou, pokud vás to nebaví a chodíte tam kvůli ní. Přestaňte číst časopisy, kde se píše, jak se máte chovat a oblékat, abyste byla dost dobrá a krásná žena (nebo muž) a radši ten čas věnujte péči o sebe sama, učení se sebelásce, svým koníčkům. Pokud pořád pracujete přesčas a výsledky tomu neodpovídají, hledejte, kde je chyba. Vyhraďte si místo práce pár hodin čas na pouvažování nad tím, jak zlepšit efektivitu té práce (aneb když máš tupou sekeru, nejdřív si ji nabrus a pak běž kácet stromy). Přestaňte se vídat s lidmi, se kterými se necítíte dobře. Naučte se říkat ne všemu, co dělat nechcete a najednou budete mít víc času, víc prostoru na to říkat ano tomu, co dělat CHCETE!
Jelikož je tohle číslo motivační a mnoho lidí si stěžuje, že nemá čas jít za svými sny a cíli, že jsou příliš unavení a zaneprázdnění, tak nemohu doporučit nic lepšího, než si opravdu vyhradit čas na úklid. Když zjistíte, co vás okrádá o čas a dělat vlastně ani nemusíte, posunete se o velký kus k tomu dělat něco jiného a pro vás lepšího. Tak to vyzkoušejte a ukliďte si. Já věřím, že nebudete litovat.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama