Tanec jako terapie

2. února 2015 v 19:25 | Neri |  Kreativní nápady

Existuje jedna činnost, dobrý zvyk, který by v nějaké podobě měl mít každý - a tím zvykem je tančit. Nezáleží na tom, jestli máte nebo nemáte talent, jestli se trefujete do hudby anebo ani trochu, nesejde na tom, jestli znáte kroky nebo nějaké triky z moderních tanců. Nemusíte umět vůbec nic. Ale tančete. Tančete, když jste sami a nikdo se nedívá, tančete na svou oblíbenou píseň tak, jak to cítíte, aniž byste řešili, jak u toho vypadáte nebo jestli to děláte "správně". A proč vlastně mluvím o tanci?

Tanec je pro lidi jedním z nejpřirozenějších pohybů, věřte tomu nebo ne. Když hraje hudba, všichni máme přirozeně sklony se hýbat podle ní, i když to třeba potlačujeme nebo si to neuvědomujeme. Pokud se opravdu uvolníte a pustíte si hudbu, sami uvidíte, že to tak je. Alespoň maličké, nepatrné pohyby vaše tělo bude téměř automaticky provádět. To je ostatně nejlepší způsob, jak s tancem začít, pokud se opravdu bojíte, že vám to nepůjde. Jednoduše se postavte někam, kde máte dost prostoru, pusťte si hudbu a nechte ji na sebe působit. K žádným pohybům se nenuťte, nechte je přicházet přirozeně, a když se budete cítit dobře, můžete je trochu prohloubit, zvýraznit. Klíčem je vůbec nepřemýšlet, jen poslouchat a hýbat se. Dělat jen to, na co se cítíte, žádné odkoukané kroky a pohyby.

Jaké jsou tedy výhody tance, proč tančit? Tanec umožňuje odpoutat se od přemýšlení, vyjádřit a vybít své emoce, lépe se sžít se svým tělem, uvolnit se, přenést pozornost do přítomného okamžiku, jeho rychlejší formy vylepšují také fyzickou kondici, pomáhají hubnutí a stejně jako při sportu i při tanci vylučujeme endorfiny. Navíc má tanec mnoho druhů a forem, záleží jen na nás, jak ho pojmeme, takže je to druh pohybu, který můžeme zcela přizpůsobit sobě. Můžete tančit rychle i pomalu, elegantně i výrazně, můžete dokonce křepčit kolem jako v epileptickém záchvatu, dokud si to užíváte, je to v pořádku. Možná nakonec zjistíte, že vás tanec zaujal natolik, že zkusíte i pár tanečních lekcí. Mezi ženami je momentálně oblíbený třeba flirt dance a pole dance, ale škála tanců je velmi pestrá. V některém z příštích dílů bych třeba ráda napsala o gothic bellydance, velmi zajímavém stylu břišního tance, který není až tak rozšířený.

Tanec ostatně ve vílím magazínu nesmí chybět, je všeobecně známo, že je to činnost vílami milovaná a podporovaná a jejich "vílí večírky" se bez tance, improvizovaného divadla a hudby nikdy neobejdou.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama