Proč vznikají závislosti

2. února 2015 v 19:14 | Neri |  Sebeláska

Existuji vícero důvodů, proč jsou lidé závislí na jiných lidech, na omamných látkách, na věcech, na majetku, na jakýchkoli aspektech svého života, bez kterých se nedokáží obejít. O závislosti mluvím hlavně v tom smyslu, že jde o jakýkoli návyk, který nám škodí. Škodí nám kouření, negativní myšlení, odmítání lidí, kteří nás mají rádi, drogy, alkohol, káva, nezdravé jídlo… zkrátka spousta věcí. A já chápu, že je nemožné se zbavit ze dne na den všech špatných zvyků, že je nutná motivace, kterou možná nemáte a velká snaha. Nenutím vás nic měnit. Jde mi spíš o to, abyste své závislosti (ať už jsou jakékoli) pochopili. Proč vzniká závislost?

Psychologové a příručky metodické prevence by vám vyjmenovaly nějaké jistě pádné důvody, stejně tak byste na ně dokázali přijít i sami (i děti na ZŠ sami nalézají důvody vzniku závislostí jen s malým přemýšlením). Jistě, závislost vzniká, když něco uděláme víckrát, pravidelně, obzvlášť když nám to přináší příjemné pocity. Můžete namítnout, že kouření není příjemné, než si na ně tělo navykne. Lidé se dusí, cigareta mnohým páchne, tak proč se stanou závislými? Přemýšlejte. Proč to vlastně zkouší v první řadě? Když opomineme zvědavost, ta může být opravdu jen jednorázová a neškodná, tak se objevuje mnoho psychologických důvodů. Ano, kouření může přinášet příjemné pocity. Pocity sounáležitosti s vrstevníky, kteří nám cigaretu nabídli. Pocity vlastní důležitosti, jak jsme "cool", že kouříme. Cítíme se dospělejší, silnější, možná i svým způsobem bohatí. A jelikož nám ta samotná činnost přináší určité psychické uspokojení, zvykne si na ní i tělo a pak přijde závislost a absťáky.

Závislí si nalhávají, že můžou kdykoli skončit a my ne-závislí víme, že to není pravda. Ano, můžou skončit, ale ne jen tak, protože všechny závislosti jsou v první řadě psychické a teprve až potom fyzické. A nemůžete svůj mozek jen tak oloupit o příjemné pocity, aniž by si začal stěžovat. Základní lidskou potřebou je totiž vyhnout se nepříjemnému a získat co nejvíc příjemného. A základním důvodem vzniku závislostí je nedostatek lásky. Jako příklad jsem uvedla kouření, ale existuje mnoho psychologických skrytých závislostí, které jako závislosti nevnímáme - a přesto jsou. Jsme závislí na ostatních lidech, na jejich chvále, pozornosti, dotycích, lásce. Ano, lidská bytost nemůže žít bez lásky a je schopná udělat cokoli, aby si ji zajistila. Pro lásku rodičů naprosto přeměníme v dětství svůj charakter, spoustu vlastností upozadíme a rozvíjíme ty, které se rodičům líbí. A tak v dospělosti zjistíme, že nenávidíme svou práci, ale "táta chtěl, abych byl doktor jako on" a náš partner nás ponižuje, ale "já ho potřebuji, nemůžu bez něj být a možná má nakonec pravdu v tom ošklivém, co o mně říká…".

Ve většině z nás je něco jako propast, hluboká rána, která vznikla z nedostatku lásky. A ta rána nás bolí a děsí a musíme onu propast něčím zaplňovat. Každý má svůj způsob, jak si "házet hlínu do jámy". Někdo se přejídá. Určitě jste slyšeli o emočních jedlících. Tito lidé prostě potřebují lásku stejně, jako všichni ostatní a jejich náhražkou je jídlo. Cítí se dobře a spokojeně, když jí něco dobrého, tak si po těžkém dni nebo hádce s milovaným člověkem sednou k televizi a jí. Pak třeba tloustnou a vyčítají si to, ale nemůžou s tím přestat. Opravdu nemůžou, protože nikdo nemůže přestat toužit po lásce. A tak, protože lásku necítí a neví, jak ji získat, vrhají se lidé do zvyků, které přinášejí příjemné pocity. Jsou závislí na lidech, na drogách, na jídle, na sexu. Potřebují tu svou "náhražku lásky", aby byli vůbec schopni žít dál a nějak fungovat. Problémem je, že takto můžete svou propast plnit donekonečna a nikdy se nezaplní, protože všechny tyhle věci jsou opravdu jen náhražkami. Pokud máte velký hlad, pomůže se trochu napít. Jenomže to nestačí k zahnání hladu, tak pijete víc a víc, ale dokud se nenajíte, hlad nezmizí. Proto závislí požívají čím dál větší dávky, přestávají jim rychle stačit a potřebují víc. Ale nejde to. Hlad po lásce neutišíte žádným jiným potěšením.

Ráda bych vám poradila, čím tedy hlad po lásce utišit, ale to nevím. Každý z nás má své důvody, proč se cítí nemilován a své způsoby, jak se milován cítit. Každý potřebuje něco jiného a musí sám zjistit, co to je a jak to získat, jak se naučit si svou potřebu plnit a neumlčovat ji jinými prostředky. Je to běh na dlouhou trať, ale nejspíš je to i jeden z mála spolehlivých způsobů, jak být šťastný. Protože když žijete s propastí v sobě, prázdnotou po něčem, co člověk bytostně potřebuje, nemůžete být úplně spokojení. Ten hlad se bude pořád ozývat. Můžete ho záměrně ignorovat, ale bez vašeho vědomí (díky podvědomí) se bude do života promítat stále dokola v podobě závislostí, bolestivých situací, atd. Jediným řešením, jak se zbavit nějaké potřeby, je ji naplnit. A závislostí ji bohužel nenaplníte.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama