MBTI pro život

2. února 2015 v 19:33 | Neri |  Psychologie
Myers-Briggs Type Indicator neboli typologie osobnosti MBTI je jednou z nejzajímavějších a nejspolehlivějších typologií osobnosti dostupných v moderní psychologii a zároveň přístupných i široké veřejnosti. I bez pomoci psychologa si každý jedinec sám dokáže určit, do kterého typu spadá a dle charakteristiky svého typu lépe pochopit své povahové vlastnosti, nadání, slabé stránky, chování ve vztazích, apod. Tato typologie vychází z dalších starších typologií, třeba využívá klasické dělení na introverty a extroverty, ale jde mnohem více do hloubky.

Každý jednotlivý typ se skládá ze čtyř písmen. Každé písmeno určuje jeden (dá se říct) hlavní povahový rys. Spojením všech 4 rysů vzniká kombinace tvořící typ, jak už bylo psáno výše. Zajímavost této metody spočívá v tom, že ze 4 písmen dokázali tvůrci metody vytvořit velmi složitý, dlouhý a komplexní popis osobnosti. Ten je dodnes dále rozvíjen různými "nadšenci" do MBTI typologie, samotnými zástupci všech 16 typů i odborníky, takže si můžete přečíst i na internetu různé charakteristiky, různě podrobné.

Vílí magazín vám postupně přinese podrobné překlady všech typů, ale abyste mohli začít zkoumat, nejprve musíte zjistit, do kterého typu spadáte.

Existují testy na internetu, které mohou a nemusí být spolehlivé, jednak s ohledem na otázky a pak také záleží na tom, jak dokážete být objektivní, když jde o popis vás a vašich vlastností. Nejlepší co můžete do začátku udělat je přečíst si charakteristiku všech 4 dvojic písmen a sami odhadnout, která kombinace by mohla být ta vaše. A pokud si nebudete u jednoho z písmen jistí (např. nevíte, jestli jste INFJ nebo INFP) nejlépe uděláte, když si přečtete charakteristiky obou možných kombinací - a to už sami uvidíte, co jste více vy a co ne. Objektivita je opět nutná, ovšem. Nemá smysl se snažit být "lepšími", přijdete tak nejen o chyby, ale hlavně o dobré vlastnosti svého typu, které jste mohli rozvíjet a využít, kdybyste si nic nenalhávali.Rozbor jednotlivých písmen:

Introvert x extrovert (I x E)

První osa určuje, jak se chováme ve společnosti lidí.

Rozdíly mezi introverty a extroverty by měly být každému, kdo už se někdy zajímal o psychologii, zcela jasné - proto jen ve zkratce. Introverti jsou zaměřeni dovnitř, na sebe. Rádi jsou sami a mají svůj klid, věnují se umění, čtení, procházkám… mají blíže k fantazii, více přemýšlejí, příliš dlouhý pobyt ve společnosti ostatních lidí je psychicky vyčerpává (což neznamená, že nemají rádi lidi, jen potřebují dost času o samotě), potřebují své soukromí. Jdou ve všem více do hloubky - ve vztazích, v úvahách, … Bývají spíše plaší a nejistí, ale samozřejmě existují i introverti, na kterých byste to nepoznali.

Extroverti se zaměřují ven, na druhé, na okolí, na společnost. Špatně snáší, když jsou dlouho sami, potřebují být mezi lidmi, v centru dění. Společnost ostatních je nabíjí. Snadno se seznamují, jsou otevření, přátelští, ale také trochu "povrchnější", neztrácí tolik času úvahami, spíš konají.Intuitivní x smyslový (N x S)

Druhá osa určuje, jakým způsobem přijímáme a zpracováváme informace, a jak se díváme na svět.

Intuitivní lidé spoléhají nejvíce právě na svou intuici, představivost, myšlení. Mají rozvinutou fantazii, hodně přemýšlí, často se ztrácí v myšlenkách, nejdřív zvažují a až pak konají. Zajímá je, co jak funguje, proč je to tak a ne jinak, jak by mohlo být lépe. Jsou to myslitelé, vizionáři.

Smysloví lidé se zajímají o to, co je právě teď a jaké to je. Pozorují víc, než přemýšlí. Vnímají smysly, ne myslí, jsou ukotveni v přítomném okamžiku, nohama na zemi. Zajímají je fakta a věci dle nich "jsou, jak jsou". Vystihuje je slovo pragmatičtí.


Myšlení x cítění (T x F)

Třetí osa určuje, jak pracujeme s emocemi a na základě čeho se rozhodujeme.

Lidé s převahou myšlení se rozhodují na základě logických faktů. Neberou ohled na své ani cizí emoce, záleží jen na tom, jestli je jejich rozhodnutí správné z rozumového hlediska. Nenajdeme mezi nimi snílky ani romantiky, pracují s fakty a čísly a osou pravdivé/nepravdivé.

Lidé s převahou cítění jsou zaměřeni na emoce, rozhodují s ohledem na ostatní lidi, na to, co je lepší/horší z citového a morálního hlediska, logika jde stranou, čísla je až tolik nezajímají. Hlavní je pro ně harmonie, pomoc bližním, dělat sobě i ostatním radost. Radši budou šťastní než mít pravdu.


Usuzování x vnímání (J x P)

Čtvrtá osa zahrnuje naše "taktiky", jak postupujeme v životě, zaměstnání, při plnění cílů.

Lidé s převahou usuzování mají rádi přesné plány, postupy krok za krokem. Než někam jedou, naplánují všechny detaily, rezervují hotel. Nedělá jim problémy denní rutina (alespoň v některých činnostech), dodržují termíny. Rozhodnutí dělají co nejdříve, chtějí mít věci uzavřené.

Lidé s převahou vnímání potřebují mít všechny možnosti otevřené, mají rádi svobodu, jsou velmi přizpůsobiví a s každou situací se vyrovnávají teprve, až přijde. Nedělají si plány. Není u nich neobvyklé, že změní názor ze dne na den, rozhodují se dlouho, termíny dodržují s obtížemi, všechno dělají na poslední chvíli. Na lidi s převahou usuzování můžou působit jako nespolehliví až nepraktičtí.


Na základě kombinací dvojic písmen se dále typy dělí ještě do rolí, které ztvárňují ve společnosti. Kombinace -NT- označuje osobnosti analytické, které věci rády zkoumají a chtějí vše pochopit; -NF- jsou diplomaté nebo idealisté, kteří se snaží pochopit sami sebe a udělat svět lepším; -S-J jsou označováni jako ochránci, konzervativní lidé, kteří udržují pořádek ve společnosti a posledními jsou průzkumníci -S-P, přizpůsobiví jedinci, kteří žijí aktuálním okamžikem.
Nyní už možná víte, který typ je ten váš, a příště se podíváme na jednotlivé typy trochu hlouběji.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama