Jak se naučit jazyk, zn. samouk

2. února 2015 v 19:35 | Neri |  Rady a tipy
Na úvod mi dovolte říct, že naučit se jazyk bez docházení na kurzy a poslouchání učitelů opravdu JDE. Pokud jste se teď nadchli a doufáte, že nebudete muset ani jako věčný začátečník učení se jazyku vzdát, tak vás zklamu. Jde to, ale vyžaduje to mnohem větší snahu a vytrvalost než učení se s učitelem. Proč? Protože pokud nejste pedant, který má den i týden naplánovaný přesně na hodinu a je schopen tento rytmus dodržovat, tak je dost dobře možné, že po prvním týdnu či měsíci nadšení toho necháte. Ne proto, že by vám to nešlo a nebavilo vás to (i takoví jsou), ale že si nenajdete čas. Ono docházet pravidelně do kurzu, kde se jednou týdně něco učíte, sice nestačí na dokonalé ovládnutí jazyka (rozhodně ne rychlé), ale je tady dobrá šance, že něco v té hlavě utkví. Když se na to podíváte jednou za půl roku, aby se neřeklo, tak se nenaučíte nic.

A já to vím, já se učím španělsky už asi tři roky a umím sotva tři věty. Tak. Asi si teď říkáte: Jak chce kohokoli naučit se učit cizí jazyk, když to sama neumí? Výborná otázka. Taky si ji pokládám. No, naštěstí mám tu přednost, že vím, kde dělám chyby… a tu nevýhodu, že jsem zkrátka chaotická povaha a neumím se ničemu věnovat pravidelně. Skvělou radou pro spisovatele je: "Piště každý den. Alespoň pár vět. Jednu stránku. Hlavně každý den." Já psala někdy stránku týdně, jindy dvacet stran za den, a tak. Jsem prostě nepravidelně žijící člověk. Tu knihu jsem dopsala. Naučit se španělsky se mi nedaří. No hablo espaňol. A přitom se mi ten jazyk tak líbí a chtěla bych ho umět.

Zkoušela jsem všemožné věci pro samouky, třeba interaktivní příběh se španělštinou, výukové lekce online na internetu i se cvičeními, vše v angličtině. Anglicky totiž umím, jsem angličtinou obklopená celý život, takže jeden jazyk jsem se naučila. Ne jako samouk, měla jsem klasické školní hodiny, ale ano, většinu jsem pochytila z her, filmů, textů, apod.


Co tedy udělat pro to, abyste se cizí jazyk sami naučili?

1. Musíte chtít. Opravdu, ale opravdu chtít, mít silnou motivaci a VYTRVAT.

2. Každý den pro to něco udělat. Pište si kartičky se slovíčky a noste je v kabelce, prohlížejte si je v tramvaji, pouštějte si doma nějaké online lekce (pokud je seženete), zkoušejte číst a překládat texty, kupte si knihu pro samouky (nejlépe s CD) a učte se, učte se, učte se.

3. Najděte si svůj způsob, kterým se učíte nejlépe. Posloucháním? Psaním? Čtením? Využívejte ho na začátku jako primární, ale myslete na to, že u jazyka se musíte naučit všechny části - číst, psát, mluvit i rozumět.

4. Nenechte se odradit tím, že z počátku neumíte skoro nic a ničemu nerozumíte, gramatika je otravná a už chcete mluvit. Všechno chce čas, buďte trpěliví.

5. Obklopujte se tím jazykem co nejvíce. Pokud možno, přenastavte si ovládání něčeho do toho jazyka, hrajte na PC hry v tom jazyce, zkoušejte číst zprávy, atd. Hry jsou nejlepší v tom, že třeba rovnou vidíte předměty a u nich napsané názvy, takže si spojujete jména s objekty bez zakomponování druhého jazyka.

6. Dopisujte si s rodilým mluvčím. Najděte si kamaráda, který se bude učit stejný jazyk, a komunikujte spolu v něm. To jsou skvělé způsoby, jak se naučit.


Čím déle se jazyk učíte, tím více máte možností, tím více rozumíte a můžete zkoušet těžší a těžší věci. Možná jsem neporadila nic nového. Toto si lze najít i jinde, čímž si lze i ověřit, že neříkám nic, co bych si sama vymyslela, a nefungovalo. I přesto, jednu věc chci, abyste si z tohoto článku odnesli. JDE to, když VYTRVÁTE. Pokud nevytrváte, žádné rady ani metody vám nepomůžou. Vše je jen o vaší vůli.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Amila Amila | 29. prosince 2016 v 10:59 | Reagovat

Trochu jiná forma výuky cizích jazyků, při níž jsou použity příběhy:

http://www.stories.cz/cs/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama