Ženy, které jedí ve svitu luny - Anita Johnstonová

3. ledna 2015 v 13:01 | Vénya Lunová |  Knihy

Jak mohou ženy proměnit svůj vztah k jídlu a vlastnímu tělu prostřednictvím intuice, mýtů a prastarých příběhů.

Ačkoli by se mohlo zdát, že kniha by se podle své anotace na obálce (viz výše) měla pojednávat o poruchách příjmu potravy u žen a jejich vztahu k jídlu, opak je pravdou. Podává nejprve poměrně ucelený předobraz dřívějších dob, které se vyznačovaly úctou k ženství a matriarchátu, který dříve panoval, a to nejen strohými informacemi, ale za pomocí starých příběhů, které alegoricky odhalují tuto část minulosti. Dále se zabývá symbolickou podstatou hladu, který může být nejen fyzický, ale také emocionální, což je v dnešní době velmi častým jevem, který je třeba si uvědomit. Od těchto dvou aspektů hladu se kniha dostává k závislosti na jídle, a to nejen k přejídání, ale také hladovění a odhaluje jejich emocionální příčiny. Je velmi zajímavé se dozvědět vnitřní pohnutky k takovému jednání z tohoto pohledu. Autorka nezapomněla ani na další emocionální příčiny těchto problémů, jako je nízké sebevědomí, chybějící sebeláska, potlačování ženství v sobě a ztracená ,,moudrost těla'', která byla dříve každému člověku vlastní, avšak s nástupem moderního lékařství (které má ale samozřejmě také své kladné stránky) byla potlačena až zapomenuta.

Kniha citlivě promlouvá k ženám, aby opět pochopily svou ženskou sílu, kterou dříve disponovaly, aby v sobě opět objevily ztracenou intuici a mohly ji znovu využívat, také jim radí, aby v sobě nalezly určitou míru asertivity a schopnosti říkat pravdu nejen sobě, ale i okolí, aby se naučily odmítat a přijímat věci podle svého uvážení a láskyplně se chovat k sobě i svému tělu.

Ať již máte či nemáte poruchu příjmu potravy (což opravdu není jen těžká forma anorexie či bulimie, ale také závislost na cvičení, přílišné řešení a zabývání se jídlem, odpírání si určité potraviny nebo snaha neustále zkoušet nové diety), kniha vás může svými příběhy velmi zaujmout a můžete ji číst pouze jako oddechové čtení po práci. Je vhodná také pro muže, aby lépe pochopili a dokázali akceptovat ženský aspekt myšlení a mohli ji za její intuici a empatii začít opět obdivovat. Myslím, že si to ženy zaslouží.

Vaše Vénya
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama