Návod na ušití jednoduché tašky - "žebradla"

3. ledna 2015 v 13:04 | Neri |  Kreativní nápady
Konečně se dostáváme také k přesnému popisu šití. Jelikož se počítá s tím, že čtenáři jsou úplní začátečníci, prvním pokusem bude plátěná taška přes rameno, tzv. žebradlo. Výhodou je, že dle jednoho postupu si můžete udělat několik naprosto odlišných tašek. Záleží, jaký si vyberete materiál, zapínání, ozdoby, … fantazii se meze nekladou. Jelikož už doma jednu plátěnou tašku tohoto typu mám (dobře posloužila na larpu, takže pokud tam jezdíte, taková taška z bavlny či lnu je skvělá… ostatně doufám, že právě larpařům tato škola šití pomůže k vlastním kostýmům), rozhodla jsem se udělat druhou ze zbytku krepsaténu, takže vypadá spíše slavnostně. Na fotografiích ovšem tento materiál trochu zlobí, vytváří odlesky a nevypadá to úplně nejlépe, však uvidíte. Fotit téměř neumím, tak prosím o shovívavost. Postup snad bude jasně patrný.


Nejprve, co budete potřebovat?
  • látku - vyberte si takovou, jakou chcete tašku, to je jasné; měla by být nejlépe pevná; množství zvolíte podle velikosti, metr by měl stačit, ale samozřejmě můžete být trochu kreativní a sešít tašku i z více druhů látek, jen takové složitější věci možná nechte až na druhý pokus po pochopení postupu
  • křídu, barevně takovou, aby byla na látce vidět
  • pár špendlíků
  • jehla a stehovka
  • krejčovské nůžky
  • papír, u menší tašky postačí A4
  • niť barevně ladící s látkou
  • šicí stroj


Postup:

Nejprve si z papíru vystřihneme čtverec ve velikosti, jakou chceme mít tašku. Přeložíme napůl tak, aby na sobě byly budoucí spodní rohy tašky, a ty zaoblíme. Sice je můžete nechat hranaté, bude se to lépe šít, ale vzhledově to nevypadá příliš dobře, takže já je vždy zaoblím.Vezmeme si látku. Látkou se snažte vždy šetřit, nenechávejte příliš velké mezery mezi jednotlivými díly, mezery dělejte jen tak velké, aby vyšly přídavky. Napoprvé můžete být zmateni, co to jsou ty přídavky, ale všechno si vysvětlíme. Teď totiž začíná ta část šití, kterou si budete muset projít u šití pokaždé - vykreslování a vystřihování dílů.

Nachystáme si látku. Vykresluje se vždy na rubovou stranu (tedy tu, která pak bude uvnitř a ne zvenku tašky). Já šila ze zbytků, takže jsem měla látku rozstřiženou na více částí ještě předtím, než jsem vykreslovala. Myslete na to, že vám z látky musí vyjít celá zadní strana (= plocha o velikosti vaší papírové předlohy x2), přední strana (1x předloha), pruh látky kolem obvodu přední strany a pruh látky dost dlouhý na popruh přes rameno. Látku přeložíme tak, aby se nám na ni vešla předloha, a vrchní nezakulacenou stranu předlohy přiložíme těsně na ohyb látky. Předlohu na látku přišpendlíme. Dáváme si pozor, aby kolem všech stran mimo přehyb bylo místo asi 2,5 cm (to jsou přídavky). Přišpendlenou předlohu na látku obkreslíme křídou.Nyní, když toto máme, musíme díl vystřihnout. Hlavně nesmíme stříhat po obvodu křídy!!! Na to si dejte pozor, občas se to stává i zkušenějším švadlenkám, když se trochu zamyslí. Musíme po každé straně nechat těch 2,5 cm. Později pochopíte proč. Takže si vezmeme k ruce pravítko a buď si vyznačíme křídou druhý obvod o 2,5 cm dál anebo stříháme rovnou dle nůžek. Já kreslit nebudu.


Vystřihli jsme díl tašky, který tvoří zadní díl. Teď nás čeká stříhání dalších dílů. Princip je velmi podobný. Přední díl vystřihneme stejně, jen ho nestříháme na přehybu, ale uprostřed látky (samozřejmě ne uprostřed úplně, to by moc látky nezbylo, ale necháváme přídavky na všech stranách, včetně té horní). Pak musíme vystřihnout pruh látky, který dá tašce třetí rozměr, aby se do ní také něco vešlo. Jeho délku zjistíme tak, že si změříme délku třech stran předního dílu - dvou bočních a té spodní - přičemž radši pruh uděláme o něco delší a pak zastřihneme při dalším šití, než riskovat, že bude moc krátký. Šířka by měla být kolem 3 cm + přídavky. Nezapomeňte si vyznačit křídou, kde je popruh a kde přídavky (zkrátka si ten pruh nakreslete a pak opět vystřihněte o přídavky širší podle pravítka).

Poslední nutný díl je právě popruh přes rameno, délku odměříme samozřejmě dle toho, jak dlouhý ten popruh potřebujeme a jak vysoko/nízko chceme pak tašku mít. Jeho šířka záleží na vás, měl by být pohodlný k nošení. A nezapomínejte u všech dílů na přídavky 2,5 cm! U popruhu můžou být trochu kratší (2 cm).

Další krok už je trochu těžší, musíme dát díly dohromady. Sešíváme stále z rubové strany, přídavky musí po sešití zůstat uvnitř tašky! Nejprve přistehujeme boční pruh k přednímu dílu tašky a to tak, že křídou nakreslené čáry se stýkají. Po této linii pak budeme šít, proto je nutný přídavek. Látka by nedržela u sebe, kdyby byla sešitá jen v okraji a nic nepřečnívalo. Tento krok musíte udělat opravdu pečlivě a dávat si pozor, aby se ve všech bodech linie z kříd stýkaly a to i v zaobleném rohu, protože po této sestehované linii pak budeme šít a chyby zde už budou na tašce po ušití vidět. Na obrázku níže vidíte, jak má přistehovaný pruh na předním dílu vypadat.


Teď si na stroji nastavíme jednoduchý přímý steh a po sestehované linii prošijeme. Jak zacházet se strojem vysvětlovat nebudu, každý stroj je trochu jiný, takže si na to musíte přijít dle návodu a vlastních zkušeností sami.


Teď musíme ukončit niť. Jiné stroje neznám, ten můj šije dvojitě a ukončuje se jednoduše tak, že se obě nitě protáhnou pomocí jehly na rubovou stranu a udělá se na nich několikanásobný uzlík. Teď můžeme oba přídavky společně trochu zastřihnout, aby byly o něco kratší, ale moc to nepřehánějte. Dále totiž na stroji nastavíme začišťovací steh. Moderní stroje už asi mají jiný, ten můj postarší má takovýto klikatý steh.


Tímto stehem v okraji prošijeme přídavky. Tím se začistí, tzn., že se látka nebude párat. Začistit se musí většina látek, jen málokterá se vůbec nepáře. Takže toto je činnost, kterou budete při šití dělat hodně a často. Nitě opět ukončíme a dalším krokem je sešití zadní strany tašky s pruhem. Zastřihneme a začistíme přídavky. Tentokrát při začišťování začistíme i nesešitou "přebývající" polovinu zadního dílu. Tato bude potom tašku uzavírat.Teď už zbývají jen poslední kosmetické úpravy. Okraje tašky, které nejsou nikde sešité, přeložíme tak, aby byly vevnitř a zvenku bylo vidět přeložení, nikoli třepící se okraj. Toto se poněkud těžko vysvětluje, zkrátka založíme okraj trochu dovnitř, prostehujeme a prošijeme. Ukázáno na (pořád ještě z rubu) přední straně tašky:


To samé uděláme i na zadní straně, resp. na okraji, který bude přečnívat přes tašku a uzavírat ji. Pro lepší rovnoměrnost, tedy aby bylo založení všude stejně široké, je místo přeložení vyznačeno křídou a stehovkou. Nakonec tašku obrátíme do líce. Takto by měla vypadat hotová bez popruhu:


Na obrázku se zdá, že vrchní díl tašku nepřekrývá celou, ale překrývá, jen jsem to pro účely demonstrace schválně povytáhla. Teď si můžete tašku dozdobit, pokud máte chuť, popř. přišít zapínání. Lze tam dát třeba patentky, ale klidně se obejdete i bez zapínání.

Nakonec ušijeme popruh na tašku. Popruhy se šijí podobně jako ramínka u oblečení, existují na to dva způsoby. Buď si vezmete popruh z rubové strany, přeložíte napůl a sešijete kousek od okraje, pak obrátíte; anebo šijete z líce a založíte dovnitř. První způsob je pro začátečníky asi jednodušší, jen se ujistěte, že je popruh dostatečně široký, jinak se bude špatně obracet. Až popruh ušijete, prostě ho všijete dovnitř do tašky, jeden konec na levou stranu (toho pruhu, co vám drží oba díly tašky pohromadě) a druhý na pravou. A taška je hotová.

Už jsem to zmínila, můžu zmínit znovu, toto je jednoduchý návod a tašku jde ušít samozřejmě i složitěji. Můžete zavírací díl zdvojit, aby vypadla hezky i z vnitřní strany. Můžete tašku sešít z více druhů látek, třeba půlku vzorovanou a druhou půlku jednobarevnou. Vymyslet si zapínání, kapsy, dokonce lze tašku udělat i pevnější tím, že pruh vystřihnete dvakrát, sešijete, vsunete do něj proužek z plastu (tím bude mít taška pevné dno a okraj) a klidně můžete stejným způsobem zpevnit i strany, takže taška už nebude připomínat žebradlo, ale klasickou pevnou kabelku. To už jsou ovšem pokusy pro šikovné ručičky, nikoli postupy pro začátečníky.

Do komentářů piště, jak se vám návod líbil, jestli jste dle něj zkusili tašku ušít a jak to dopadlo a hlavně, jestli chcete další takovéto návody a co by na nich šlo udělat lépe.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zuzik Zuzik | 25. října 2016 v 2:00 | Reagovat

:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama