Královna víl Aine

3. ledna 2015 v 13:51 | Neri |  Víly, bohyně a ostatní bytosti

Kdysi možná nejvýznamnější bohyně Keltů, Jezerní paní, nyní jedna z tzv. vílích královen - to je Aine. Chceme-li se dozvědět více o této bohyni (či vílí královně) a jejím původu, musíme pátrat v irské a keltské mytologii. Podle ní byla Aine dcerou jednoho z Tuatha de Danaan (bytosti, uctívané jako bozi, které kdysi údajně obývaly irské území) a ženou boha moří. Není překvapením, že pověsti mají více verzí, které tyto příbuzenské vztahy různě upravují. Dle jiných zdrojů byla naopak pouze příbuznou boha moře.

Nejasné to bylo i s jejím nejznámějším synem, jediným, kterého nepočala z vlastní vůle. Jeden zdroj tvrdí, že byla znásilněna, jiný, že přinucena souhlasit se sňatkem, aby dostala zpátky svůj plášť. Jinak ale brala Aine roli bohyně lásky velice vážně a často si pro svou potěchu vybírala lidské muže, se kterými měla mnoho dětí, čímž si vysloužila pověst Leannan Sidhe, tzv. "vílí milenky". Její děti se staly novou rasou, vílo-lidskými kříženci. Co se s touto rasou stalo, už nikdo neví. Skoro se nabízí možnost, že nebyla dcerou Tuatha de Danaan, ale právě jejich matkou (ačkoli za tu je považována bohyně Dana). A copak ve světě víl a kouzel záleží na příbuzenských svazcích? Vlastně ne. Co je však podstatné:


Aine je bohyní mnoha tváří. Byla uctívaná jako bohyně slunce i bohyně měsíce, bohyně lásky, umění a krásy, bohyně přírody a úrody, léčitelství, bohyně prosperity, bohyně matka…


Jak tento výčet napovídá, byla vlastně univerzální bohyní (podobně jako egyptská Isis), která v případě nutnosti zastávala všechny potřebné role. Nejspíš proto je i dnes velmi často uctívaná novodobými pohany, především ženami, protože jako ochránkyně žen je známá také. Lze se na ni obrátit s žádostí o zlepšení manželství, ochranu životního prostředí, či odvahu k plnění vlastních snů. Nabádá nás k akci.

Jako vílí královna (či spíše matka všech elementálních bytostí) je ta pravá k zprostředkování kontaktu s říší víl a mnoho lidí se na ni obrací i za tímto účelem. Znalcům řecké mytologie hodně napoví, že Aine je vlastně spojením Artemis, Afrodity a Démétér. Všechny domény těchto třech bohyní ovládá i Aine. Z keltských bohyní je zase úzce spojována s Danou, Morrigan a Brigit.Zariskuje a podnikněte kroky k získání toho, po čem celým srdcem toužíte.
Láska je ta nejmocnější magie a šíří světlo do celého světa.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama