Bohyně exotické

3. ledna 2015 v 13:54 | Neri |  Víly, bohyně a ostatní bytosti

Egypt


Hathor

Je jednou z nejvšestrannějších a nejoblíbenějších bohyní. Ve své době zastávala mnoho funkcí, byla patronkou žen, krásy a lásky, ale také vší zábavy, zpěvu, hudby a tance. Zároveň byla ženou boha Hora, kterému jednou pomohla, když byl zraněn strýcem a také ochránkyní faraonů. Říkalo se, že v podobě božské krávy všem budoucím králům dává pít. Byla ovšem i bohyní smrti. Jejím pomocníkem byl škaredý trpasličí bůh Bes, ochránce dětí. Jakožto univerzální bohyně pomáhá všem ženám bez rozdílu s nalézáním vlastní hodnoty, uvědomováním si své krásy, s nalezením lásky a pomáhá i v uměleckých oblastech, jejichž patronkou je.


Isis (Eset)

Pokud existuje bohyně milovanější a univerzálnější než Hathor, je to bezpochyby Isis. Matka jednoho z prvních faraonů, královna a moudrá čarodějka. Isis byla známa svými kouzelnými schopnostmi a inteligencí. Její lsti napálily mnohé bohy a přinesly výsledky, které považovala za nejmoudřejší. Byla také ochránkyní přírody, bohyní měsíce a ano, i smrti. V jednom z nejznámějších příběhů byl její manžel, bůh Osiris, zabit vlastním bratrem, roztrhán na kusy a roznesen po celé zemi. Isis jej milovala tak oddaně a vroucně, že nepřestala, dokud všechny jeho části nenalezla, pak je spojila a přivedla Osirise k životu (či spíše neživotu, stal se bohem mrtvých). Toto vše vypovídá mnoho o jejím čarodějném umění, manželské lásce a oddanosti a také léčitelských schopnostech.

Jak už bylo řečeno, Isis má mnoho rolí. Můžete ji zavolat na pomoc skomírajícímu manželství, k vyléčení těla, srdce i ducha, anebo pokud vám schází vyrovnanost a odvaha, především ve vůdčích pozicích. Isis připomíná, že v každé z nás je matka a manželka schopná velké lásky, čarodějka, která pomocí své lsti a intuice dokáže vyřešit mnohé problémy; moudrá paní smrti, která ví, že vše má svůj začátek a konec, nejen život, ale i všechny cykly v něm a vládkyně, mocná a silná, která ochraňuje ostatní a plní svůj božský úkol.


Bastet

Bastet, neboli Sachmet, je bohyní dvou tváří. Na jedné straně bohyně koček a ochránkyně domova, na druhé pomstychtivá, mocná a krvelačná válečnice, oko boha Rea. Tato lví bohyně byla stvořena původně jako nástroj pomsty lidem, kteří se odvrátili od svého nejvyššího boha, ale později se přeměnila v mírnou kočičí bohyni. Stejně jako ona má v sobě každá žena přítulnou kočičku i mocnou lvici, je ochránkyní domova, štěstí a lásky v něm a občas jej musí chránit i silou. Stačí vzpomenout na to, co se říká - Chrání to jak lvice svá mláďata.
Maat

Odjakživa byla bohyní spravedlnosti, tou, která radí faraonům a váží srdce mrtvých, než jsou vpuštěni do posmrtného života. Maat je moudrost a spravedlnost. Ztělesňuje férová jednání. Obraťte se na ni kdykoli máte pocit, že se vám stala nespravedlnost. Někdo vám ukřivdil. Anebo pokud vás čeká soud či jiné jednání se zákonem a doufáte v očištění. Stejně tak dohlíží na obchody a vše, kde je potřeba férovost na obou stranách.

Mezopotámie

Ištar (Inanna)

Bohyně lásky, mateřství a sexuality, léčitelství, zároveň však i války. Mocná a obávaná. Byla spojována s planetou Venuší. Dle pověstí se jí jednou zalíbil hrdina Gilgameš, který ji odmítl a přivolal tak na sebe její pomstu. Jiná pověst naopak ukazuje její opačnou stránku. Sestoupila do podsvětí za svou sestrou, ale aby to mohla udělat, musela nejprve odevzdat všechny odznaky své moci. Bezbranná vstoupila dovnitř ve víře, přesto ji sestra zabila. Naštěstí byla nakonec znovu oživena. Tímto Ištara také připomíná, že někdy je nutné v symbolické rovině zemřít, aby bylo možné se zrodit znovu, lepší.


Indie

Kálí

Je bohyní smrti, konců a zbavování se starého. Je divoká, nespoutaná, temná a obávaná, podobně jako biblická Lilith. Zobrazována je s náhrdelníkem z lidských hlav, na bitevním poli, kolem samé atributy smrti a války, sama má černou kůži. Je jako bouře, která se přežene a nenechá kámen na kameni. To vše vyvolává hrůzu a strach z její moci. Ve skutečnosti je někdy nutné staré zbořit a spálit, aby mohlo přijít něco nového. Pracovat s její mocnou energií není snadné, musíte být připraveny pustit se všeho, co už vám neslouží a chopit se nových věcí, to vše ve shonu, rychlosti její bouře.

Lakšmí

Tato bohyně je naopak mírná, bohyně klidu, štěstí, krásy a blahobytu. Přináší radost a teplo domova a bohatství, jak světské tak duchovní. Je laskavá, ale nabádá k odříkání. Jejím symbolem je lotosový květ. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 sanctity69 sanctity69 | Web | 3. ledna 2015 v 14:08 | Reagovat

Zajímavý článek :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama