Leden 2015

Velmi křehké osobnosti

17. ledna 2015 v 11:10 | Neri |  Mé deníkové zápisky
Už se vám někdy stalo, že jste měli vztah s osobou, který zrovna dvakrát nefungoval, vysával vás, ale přesto jste se jí nedokázali zbavit? Rozešli jste se, ale když se pak vrátila, stejně jste ji nedokázali odmítnout a tak to šlo pořád dál, dokud jste z toho nebyli úplně na dně? Mně se takový krásný vztah poštěstil a moje milá se nazývá deprese.

Dost jsem na to téma v minulosti četla. Prošla si čímsi jako internetovým programem proti depresi. Ale ona se vracela. Nejčastěji přicházela, když se můj život dostal do bodu, kde jsem nechtěla být a trávila čas věcmi, které mi nedávaly smysl a dostala mě od ní až změna prostředí, školy a tak podobně. Teď je zpátky bez jakékoli logické příčiny. Můj život by mohl být lepší, ale už to není tak, že bych školu nenáviděla a nechtěla do ní chodit nebo mi nedávala smysl. Nic mi sice nedává smysl, ale to je spíš důsledek než příčina tohoto stavu.

Myslíte, že existují lidé, kteří jsou prostě přirozeně nešťastní celé roky svého života? Ano, existují a trpí poruchou nálady, která se nazývá dystymie. Dys-mají všemožné problémy, věci, které jim nejdou a válčí s nimi celý život. Dystymikovi nejde být šťastný a válčí celý život se samotným životem, vše si moc bere, vše je moc těžké a složité. Řekla bych, že mnoho umělců a sebevrahů tímto trpělo, jen na to neměli žádný papír. Ale teď k veselejší části článku, vím, že nikdo nemá rád depresivní témata, ha.

Povíme si, jaké výhody má taková deprese! (Protože když je Čechům nejhůř, dělají si z toho srandu…)

1. Nemusíte vůbec nic dělat.
Faktem je, že vlastně vůbec nic dělat nemůžete. Záleží na síle deprese, ale není deprese, která by život neomezovala alespoň trochu. Jste příliš unavení, abyste pracovali, ale pracovat stejně musíte, takže tam chodíte. Všechno děláte pomalu, všechno je namáhavé, věci vám padají z rukou, nemůžete se soustředit, stačí 8 hodin práce a jste vysátí na celý den a už neuděláte nic. Chce se vám brečet z představy, že ještě musíte na nákup nebo udělat nějaký úkol. Koníčky?! Co to je? Nemáte sílu na žádné mimopracovní aktivity, žádné tvoření, žádné psaní, žádné ježdění na kole. Někdy ani nezvládáte vyjít schody. Únava, námaha, zoufalství, nekonečný kolotoč.


2. Vidíte, jak je všechno zbytečné a ušetříte si mnoho zklamání a námahy.
Sice obvykle nemáte sílu pracovat, ale… když už vás neomezuje energie, tak nic neděláte prostě proto, že to nemá smysl. K čemu je něco psát, stejně to nikdo nebude číst. K čemu je hrát na kytaru, stejně se to nikdy dost dobře nenaučím. K čemu zpívat, zpěvačka ze mě nebude. K čemu… proč… nemá to smysl, nic nemá smysl, všechno je zbytečné. Život sám o sobě se stává zbytečným a nesnesitelným a myšlenky na sebevraždu jsou jedinou nadějí do budoucna. Nepouštíte se do nových věcí, protože je vám předem jasné, že je nezvládnete. Tímpádem ušetříte spoustu času, peněz, energie a nervů, protože kdo nic nezkusí, nic nezkazí! A máte víc času ležet, koukat do stěny a litovat se. Životní ráj… ne?


3. Nemusíte se zabývat vztahy s lidmi.
S nikým se vám nechce mluvit, nikdo vám nemůže pomoci, nikdo vám nerozumí, nikdo vás nemá rád. Je jasné, že se všem ve svém okolí vyhýbáte, a když už jim řeknete, jak je vám hrozně a že to tu chcete zabalit, akorát se zděsí a přemlouvají vás, ať neblbnete. Což vyústí v onen pocit, že vás nechápou a že je zbytečně jen obtěžujete a bude lepší, když je zbavíte své přítomnosti jednou pro vždy. A to je přece skvělé! Proč smutnit nad tím, že vás nechce láska vašeho života, když jste stejně přesvědčeni, že jí bez vás bude líp? Už pro její dobro se o ni ani nebudete snažit. Jednak to (bod 2) nemá smysl a pak, co by dělala s tak depresivním člověkem, budižkničemu, který skoro (nebo úplně) není schopný pracovat, postarat se o sebe a ještě komunikovat s ostatními o čemkoli jiném, než je jeho hrozný duševní stav? Odpadají schůzky s lidmi, společenské konverzace a vůbec jakékoli kontakty. Pokud máte tu smůlu a musíte s někým žít v jedné domácnosti, budete tak hákliví na každý detail, neustále tak vystresovaní a protivní, že po nich budete akorát řvát, oni vás začnou nesnášet a přestanou otravovat s tím, že s vámi stejně není řeč a jste nesnesitelní. Sen každého asociála!


4. Vaše rodina a známí si ušetří mnoho peněz a starostí.
Pravděpodobně se brzy zabijete, takže všem ubyde práce se starostí o vás a množství peněz, které ušetří, je úměrné vašemu věku a každopádně velmi vysoké! Pokud jste ještě závislí na rodičích, jen si spočítejte, kolik je stojí ročně energie a jídlo, které spotřebujete, nemluvě už o elektronice, oblečení, nákladech na školu, výlety, apod. A když vás nebudou muset živit dalších X let, ušetří velké peníze! Ano, rakev a pohřeb také něco stojí, ale to je vlastně minimální investice, když to srovnáte s tím, co by za vás ještě utratili. Pokud pracujete, uvolníte místo novému nadějnému pracovníkovi, vždyť pracovní situace je hrozná. Uvolníte někomu byt, třeba mladé šťastné rodině, jakou vy mít nikdy nebudete. Vaše manželka si najde lepšího muže, manžel lepší ženu, děti dostanou lepší matku nebo otce, který se o ně postará a nebude celé dny jen ležet a nadávat na život. Lepší vzor, takový, který je naučí být šťastnými. A pokud jste důchodce, státu se velmi uleví, že nemusí platit váš důchod a když vezmete v potaz, jak cpete lékárníkům za léky a jak dlouhé jsou čekací fronty na domov důchodců… a kolik mládež stojí dojíždění za vámi… ano, všem vaše deprese ušetří mnoho starostí. Však lidé, kteří vás milují, to časem pochopí. A když ne, je to jejich problém, že nevidí rozumné výhody a utápí se v sentimentalitě. Vždyť vy přece víte, že jako člověk nestojíte za nic, tak proč by jim na vás mělo záležet? Troubové.


No dobrá, uznávám, není to tak vtipné, jak by mohlo být, ale hej! I tohle je výkon na někoho v depresi. Je těžké být vtipný v takovém stavu (a takové ty kecy, doplňte si dle libosti…).

PS: Tím se snažím nenápadně naznačit, že únorové číslo nejspíš nebude. Aktuálně je 17. ledna a já ještě ani nesestavila celý seznam plánovaných článků. Už je skoro hotový. Ale zatím články prostě nejsou a vypadá to, že do konce ledna ani nebudou.

Leden 2015 - Cestou bohyní

3. ledna 2015 v 14:21 | Neri |  Čísla

Úvodník


Máme tady první číslo tohoto roku a tentokrát bude zaměřeno spíše pohansky a hlavně - žensky. Tématem tohoto čísla jsou totiž bohyně a to nejen ty pohanské, ale i bohyně ukrývající se v každé ženě. Znamením měsíce prosince a ledna je kozoroh a tak nebudeme rušit tradici, i o něm si počtete. A jelikož počátek rou je vždy obdobím nových začátků, začnete se svým prvním tarotovým výkladem, prvním pokusem o šití a možná, kdo ví, zkusíte i zlepšit své sebevědomí. Opět něčím přispěla i spoluredaktorka Vénya Lunová, tedy se máte určitě na co těšit!




Cestou bohyně

3. ledna 2015 v 14:12 | Neri |  Posvátné ženství
Ano, poslední dobou se vynořuje stále více různých přednášek, seminářů a projektů na podporu ženství, sebehodnoty žen a návratu ke kořenům a ženské energii. Objevují se zapomenuté a znovunalezené archetypy, ženské bohyně různých kultur, od kterých se máme my ženy něčemu naučit. Bohyně, vnitřní bohyně. Mnozí o tom už slyšeli, ale pořádně neví, co si pod takovým souslovím představit. Co si o tom myslíte vy, milí čtenáři? Je hledání vnitřní bohyně jakýmsi dalším neurčitým fenoménem nebo má v sobě opravdu každá žena bohyni?

Přiznávám, že nevím. Neprošla jsem žádným ze seminářů hledání vnitřní bohyně a celá ta věc s božstvím mi trochu připomíná cestu k nadřazenosti a odstupu, ačkoli to jistě není účelem. Jak tedy uchopit myšlenku božství tak, aby to nebylo víc ke škodě než užitku? Všimněte si, že v řecké mytologii jsou bohové velmi podobní lidem. Každý z bohů má svou božskou moc a je nadřazený, ale když vypustíte tuhle část, zjistíte, že každá z těch dokonalých božských bytostí má mnoho nedokonalých lidských vlastností. Žádná bezpodmínečná láska a vykoupení hříchů. Jsou jako lidé, jenomže na rozdíl od lidí se za sebe a své chyby nestydí. Ač nedokonalí, stále jsou bohové a mají svou moc. To je poselství, které nám mohou polyteistická náboženství předat.

Takže najít svou vnitřní bohyni neznamená, že se žena stane nafoukanou a ve svých očích značně lepší, než jsou ostatní. Znamená to, že přijme svou osobnost se vším všudy a přesto se bude považovat za cennou a mocnou bytost. Znamená to, že přestane vinit ostatní za své činy a převezme zodpovědnost. A mimo jiné to také znamená, že v sobě přestane potlačovat stránky touto společností běžně nepřijímané a naučí se být silnou a stát si za svým, aniž by přišla o svou ženskost. Zní to nemožně? Možná trochu, ale staré bohyně jsou ve skutečnosti dobrými učitelkami.

Každá je jiná a něčím výjimečná, alespoň v rámci jedné kultury. Většina zemí měla svou bohyni lásky, bohyni umění, bohyni přírody, někde dokonce i bohyni války nebo smrti. Dívka, matka a stařena jsou třemi tvářemi trojjediné bohyně, které mimo wiccu často symbolizují tři různé bohyně. I v již zmiňované řecké mytologii lze nalézt bohyni dívku (Koré), její matku (Démétér) a třetí, ačkoli vlastně tu první bohatší o nové zkušenosti, Persefonu. Další bohyně jako Héra, Athéna nebo Afrodita jsou pak dalšími aspekty ženství, dalšími podobami dívky, matky či moudré vědmy. Nezáleží na věku, spíš na roli, jakou určitá bohyně hraje. A to je další věcí, kterou nás mohou bohyně naučit.

Každý vyniká v něčem jiném a v tom je dokonalý. Nikdo nemusí a nemá umět vše. Všimněte si, že jedna je bohyní jara a přírody, milující a pečující matka, vzor plodnosti. Jiná pouze svádí, užívá si a neváže se. Obě jsou perfektní takové, jaké jsou, skvělé v tom, jak žijí. Kdo by vyčítal Afroditě, že je koketní? Ona je bohyní lásky a jako taková je milována a uctívána. Bohyně nás učí, že každá žena si zaslouží být milována a uctívána přesně taková, jaká je. Jenomže aby tohle mohlo přijít, musí nejprve v sobě toto najít. Najít svou bohyni, zjistit, kdo je a zamilovat se do té osoby, kterou najde. To je cesta bohyně.

Bohyně evropské

3. ledna 2015 v 14:06 | Neri |  Víly, bohyně a ostatní bytosti
Mezi lidmi přetrvalo dodnes povědomí o mnoha a mnoha bohyních. Popravdě je jich tolik, že to na jeden článek nevystačí, jejich přehled je tedy rozdělen na dvě části podle místa vzniku jejich kultu. Chcete-li kráčet cestou bohyní, musíte je samozřejmě nejprve poznat. Každá z nich by si zasloužila víc prostoru, žel toho se jaksi nedostává. Proto zde najdete pouze stručný přehled evropských bohyní s jejich základní charakteristikou, kapánkem historie a poselstvím, které ženám přináší. Doufám, že si zde každá najdete tu svou (či více svých) a budete mít chuť zapátrat o dalších informacích. Nemusíte patřit mezi pohany, nemusíte na ně věřit, bohyně vám přináší svá poselství i bez toho.

Řecko a Řím

Héra/Juno

Manželka samotného krále bohů, královna, která musela trpělivě snášet manželovy eskapády, ačkoli velmi žárlila a mnohým Diovým milenkám se mstila. Představuje královnu v každé ženě, mocnou a silnou, která si nenechá líbit příkoří. Je pro ni důležité společenské postavení a soudržnost rodiny a je milující, i když přísnou matkou. Její odvrácenou stranu představuje pomstychtivost a žárlivost.


Afrodita/Venuše

Bohyně lásky a krásy, paní potěšení, marnivosti a posvátného ženství. Zatímco Héra a Démétér jsou matky, Afrodita představuje ženu jako milenku. Byla známá svými četnými avantýrami, nebála se svádět a dopřávat si vše, co se jí zlíbilo. Proti své vůli byla provdána za nehezkého boha kovářství, nikdy mu nebyla věrná, svou roli manželky nijak nectila. Sňatek byl přece proti její vůli. Její odvrácená strana je tvrdohlavost, pýcha, marnivost, dětinskost a promiskuita. I přes množství negativ má své kladné stránky. Učí ženy, aby znaly svou hodnotu, byly spokojené se svým tělem a dopřávaly si potěšení a nezbytnou péči o sebe sama. Ukazuje, že každá žena má v sobě tu posvátnou milenku a moc svádět a získat kteréhokoli muže bude chtít. Tuto sílu používá jako přednost, ne něco, za co by se měla stydět. Její láska je povrchní, ale ne falešná. Rozdává lásku a teplo všude, kam přijde.





Bohyně exotické

3. ledna 2015 v 13:54 | Neri |  Víly, bohyně a ostatní bytosti

Egypt


Hathor

Je jednou z nejvšestrannějších a nejoblíbenějších bohyní. Ve své době zastávala mnoho funkcí, byla patronkou žen, krásy a lásky, ale také vší zábavy, zpěvu, hudby a tance. Zároveň byla ženou boha Hora, kterému jednou pomohla, když byl zraněn strýcem a také ochránkyní faraonů. Říkalo se, že v podobě božské krávy všem budoucím králům dává pít. Byla ovšem i bohyní smrti. Jejím pomocníkem byl škaredý trpasličí bůh Bes, ochránce dětí. Jakožto univerzální bohyně pomáhá všem ženám bez rozdílu s nalézáním vlastní hodnoty, uvědomováním si své krásy, s nalezením lásky a pomáhá i v uměleckých oblastech, jejichž patronkou je.


Isis (Eset)

Pokud existuje bohyně milovanější a univerzálnější než Hathor, je to bezpochyby Isis. Matka jednoho z prvních faraonů, královna a moudrá čarodějka. Isis byla známa svými kouzelnými schopnostmi a inteligencí. Její lsti napálily mnohé bohy a přinesly výsledky, které považovala za nejmoudřejší. Byla také ochránkyní přírody, bohyní měsíce a ano, i smrti. V jednom z nejznámějších příběhů byl její manžel, bůh Osiris, zabit vlastním bratrem, roztrhán na kusy a roznesen po celé zemi. Isis jej milovala tak oddaně a vroucně, že nepřestala, dokud všechny jeho části nenalezla, pak je spojila a přivedla Osirise k životu (či spíše neživotu, stal se bohem mrtvých). Toto vše vypovídá mnoho o jejím čarodějném umění, manželské lásce a oddanosti a také léčitelských schopnostech.

Jak už bylo řečeno, Isis má mnoho rolí. Můžete ji zavolat na pomoc skomírajícímu manželství, k vyléčení těla, srdce i ducha, anebo pokud vám schází vyrovnanost a odvaha, především ve vůdčích pozicích. Isis připomíná, že v každé z nás je matka a manželka schopná velké lásky, čarodějka, která pomocí své lsti a intuice dokáže vyřešit mnohé problémy; moudrá paní smrti, která ví, že vše má svůj začátek a konec, nejen život, ale i všechny cykly v něm a vládkyně, mocná a silná, která ochraňuje ostatní a plní svůj božský úkol.


Bastet

Bastet, neboli Sachmet, je bohyní dvou tváří. Na jedné straně bohyně koček a ochránkyně domova, na druhé pomstychtivá, mocná a krvelačná válečnice, oko boha Rea. Tato lví bohyně byla stvořena původně jako nástroj pomsty lidem, kteří se odvrátili od svého nejvyššího boha, ale později se přeměnila v mírnou kočičí bohyni. Stejně jako ona má v sobě každá žena přítulnou kočičku i mocnou lvici, je ochránkyní domova, štěstí a lásky v něm a občas jej musí chránit i silou. Stačí vzpomenout na to, co se říká - Chrání to jak lvice svá mláďata.

Královna víl Aine

3. ledna 2015 v 13:51 | Neri |  Víly, bohyně a ostatní bytosti

Kdysi možná nejvýznamnější bohyně Keltů, Jezerní paní, nyní jedna z tzv. vílích královen - to je Aine. Chceme-li se dozvědět více o této bohyni (či vílí královně) a jejím původu, musíme pátrat v irské a keltské mytologii. Podle ní byla Aine dcerou jednoho z Tuatha de Danaan (bytosti, uctívané jako bozi, které kdysi údajně obývaly irské území) a ženou boha moří. Není překvapením, že pověsti mají více verzí, které tyto příbuzenské vztahy různě upravují. Dle jiných zdrojů byla naopak pouze příbuznou boha moře.

Nejasné to bylo i s jejím nejznámějším synem, jediným, kterého nepočala z vlastní vůle. Jeden zdroj tvrdí, že byla znásilněna, jiný, že přinucena souhlasit se sňatkem, aby dostala zpátky svůj plášť. Jinak ale brala Aine roli bohyně lásky velice vážně a často si pro svou potěchu vybírala lidské muže, se kterými měla mnoho dětí, čímž si vysloužila pověst Leannan Sidhe, tzv. "vílí milenky". Její děti se staly novou rasou, vílo-lidskými kříženci. Co se s touto rasou stalo, už nikdo neví. Skoro se nabízí možnost, že nebyla dcerou Tuatha de Danaan, ale právě jejich matkou (ačkoli za tu je považována bohyně Dana). A copak ve světě víl a kouzel záleží na příbuzenských svazcích? Vlastně ne. Co je však podstatné:


Aine je bohyní mnoha tváří. Byla uctívaná jako bohyně slunce i bohyně měsíce, bohyně lásky, umění a krásy, bohyně přírody a úrody, léčitelství, bohyně prosperity, bohyně matka…


Jak tento výčet napovídá, byla vlastně univerzální bohyní (podobně jako egyptská Isis), která v případě nutnosti zastávala všechny potřebné role. Nejspíš proto je i dnes velmi často uctívaná novodobými pohany, především ženami, protože jako ochránkyně žen je známá také. Lze se na ni obrátit s žádostí o zlepšení manželství, ochranu životního prostředí, či odvahu k plnění vlastních snů. Nabádá nás k akci.

Jako vílí královna (či spíše matka všech elementálních bytostí) je ta pravá k zprostředkování kontaktu s říší víl a mnoho lidí se na ni obrací i za tímto účelem. Znalcům řecké mytologie hodně napoví, že Aine je vlastně spojením Artemis, Afrodity a Démétér. Všechny domény těchto třech bohyní ovládá i Aine. Z keltských bohyní je zase úzce spojována s Danou, Morrigan a Brigit.



Zariskuje a podnikněte kroky k získání toho, po čem celým srdcem toužíte.
Láska je ta nejmocnější magie a šíří světlo do celého světa.

Žít jako... bohyně??

3. ledna 2015 v 13:49 | Neri |  Sebeláska

Jak znát svou cenu a přitom nezabloudit v krajinách nafoukanosti? Pár rad by se našlo...


Bohyně…

 • říká ano, když myslí ano a ne, když myslí ne.
 • přebírá plnou zodpovědnost za své činy.
 • si je vědoma toho, že její přítomnost tvoří její budoucnost.
 • se omluví, když cítí, že je to třeba a poučí se z každé "chyby", ale nic si nevyčítá.
 • umí říct, co si myslí, co cítí, co chce a potřebuje.
 • se za nic z toho, co si myslí, cítí nebo potřebuje, nestydí.
 • si váží svého těla, má ho ráda a pečuje o něj.
 • si váží sebe. Nenechá se zneužívat. Staví sebe na první místo.
 • považuje ostatní lidi za sobě rovné. Chápe, že každý z nich má také svou hodnotu.
 • věnuje většinu svého času tomu, co opravdu ze srdce miluje.
 • přijímá své dobré i špatné stránky a snaží se z nich vytěžit co nejvíc.
 • respektuje své cykly a ví, že je čas práce, čas tvoření a čas odpočinku.
 • pamatuje na sounáležitost s ostatními ženami.
 • nedovolí nikomu, aby ji spoutal. Je svá a svobodná.


Intuice - ženský kompas

3. ledna 2015 v 13:46 | Neri |  Posvátné ženství

Říká se, že ženy mají intuici a muži rozum. Každý samozřejmě ví, že i ženy mají rozum a muži intuici, ale jakýmsi prazvláštním způsobem mají ženy k využívání intuice blíž a je to pro ně obvykle snazší. Proč? Protože jsou ve spojení se svými pocity. Intuice není v zásadě nic jiného, než schopnost rozlišovat své emoce, dělat si na jejich základě správné závěry a řídit se tím, co nám pocity sdělují. Možná jsem to teď trochu zjednodušila, ale v principu to tak je. Intuice je totiž pocit. Jemnější než ty ostatní, těžko uchopitelný, vyžaduje to určitý cvik. A dokud nerozpoznáte ty hrubší emoce, nepoznáte ani hlásek intuice schovaný za nimi.


Proč vlastně používat intuici? A proč ji srovnávám s kompasem? Intuice je hlas naší duše. Dává nám instrukce, říká, co je pro nás dobré a co není a pomáhá nás udržet na správné cestě naším životem, takové, jaká nám přináší štěstí a pohodu a plní náš životní úkol. Intuice ke štěstí nestačí, ale pomáhá zamezit mnoha každodenním problémům. Skvělým příkladem je výběr - čehokoli. Intuice dokáže fungovat i v horších a složitějších situacích, znamenat rozdíl mezi životem a smrtí, ale poslechnout ji v takové situaci vyžaduje ještě pečlivější naslouchání, než jindy. Už proto, jaké může mít neuposlechnutí následky. Je tedy dobré naučit se jí věřit nejprve v situacích běžných. Časem se pak naučíte se na základě intuice rozhodovat bez přemýšlení.


Výborně to funguje při nakupování. Skvělá zpráva pro ženy! Ať už kupujete ovoce, zvíře, oblečení nebo elektroniku, dejte na svůj pocit. V případě elektroniky si rozmyslete, jaké chcete parametry a dle nich hledejte. Určitě se vám objeví spousta výrobků splňujíc parametry, co tedy dál? Jakého výrobce vybrat? Dobré jsou recenze, přečíst si, co kdo píše o výrobku. Ale třeba se vám nebude chtít číst o všech výrobcích. Tak si vyberte dle intuice. Prostě se blíže podívejte na ten, který vás na první pohled zaujme. Který si zamilujete. Ještě se mi nestalo, že by se mi nakupovat podle tohoto nevyplatilo. Pokud milujete ten bílý mobil, ale manžel vám doporučuje červený, který je dle něj "nadupanější", postavte si hlavu a kupte ten, který vás těší. Vesmír má tu nepříjemnou vlastnost, že když si vyberete dle názoru ostatních a ne své intuice, nevyberete si to pravé pro sebe. Kupte si šaty, které milujete vy, ne kamarádka. A tak je to se vším. Důležité je, abyste se obklopovaly věcmi, které vás těší. A když se naučíte toto a naučíte si věřit, že si umíte vybrat dobře, začne pro vás být snazší si vybírat, jak se zachovat, kterou cestou jít, kdy změnit svůj návyk jen na základě pocitu. Všímejte si svých pocitů, z čeho máte dobrý pocit a z čeho špatný. Neuškodí se na chvíli zastavit a zvážit, jestli ten špatný pocit přináší rozum a není to intuice anebo ani nevíte, proč ten pocit máte, ale máte ho. Když nevíte proč, s velkou pravděpodobností to bude intuice. Ta nehraje na logické důvody. A tak se časem zlepšíte v rozpoznávání. Věřte mi.

Dokonalé ženské tělo?

3. ledna 2015 v 13:44 | Neri |  Posvátné ženství

Není žádným tajemstvím, že tato společnost příliš nepodporuje zdravý sebeobraz a téměř každá žena nemá ráda své tělo. Vždycky si najdeme důvod, kterým si to omlouváme. Jsme moc tlusté, moc hubené, moc vysoké nebo moc malé, máme moc velká nebo moc malá prsa, odstáté uši či křivý zub. Dokonce i žena, která vypadá jako modelka, na sobě pravděpodobně něco nesnáší. Ano, existují i ženy, které jsou se svým tělem spokojené. To jsou ve většině případů ty, které pracovaly na svém sebevědomí a zasadily se o lásku ke svému tělu aktivně samy. Nikdo jiný vás totiž nenaučí spokojenosti s vlastním tělem.

K tomuto tématu by se daly psát desítky a stovky článků a tady je jen jeden jediný! Je třeba vypustit některé detaily a soustředit se na celkový obraz, i když by bylo velmi zajímavé ponořit se do tohoto tématu hlouběji. Přemýšleli jste někdy nad tím, co všechno musí dokázat lidské tělo? Jak je vlastně dokonalé? Dostanete teď maličký úkol. Podívejte se na svou dlaň. Vidíte ty čáry, které ji brázdí? Prohlédněte si svůj prst. I malé dítě ví, že otisk prstu je jedinečný. Nikdo na celém světe z těch pár miliard lidí nemá úplně totožný otisk prstů, jako vy. Není to úžasné? Nenutí vás to cítit se výjimečně? Jak geniální musí být příroda, která dokáže každého člověka vytvořit odlišného i v takových detailech, jako je pár linek na prstě. Propojení všeho se vším v těle je další neuvěřitelnou záležitostí. I myšlenka má vliv na vaše tělo. Čímž se dostáváme k tomu, že každá negativní myšlenka má na vaše tělo negativní vliv. Cokoli odmítáte, trpí. Vy také trpíte, když jste odmítnuti, že?

Co se o vílách říká vs. skutečnost

3. ledna 2015 v 13:40 | Neri |  Víly, bohyně a ostatní bytosti

Víly a jim podobné bytosti jsou mezi lidmi běžně považovány za kouzelné bytosti z pohádek a pověstí. Říká se o nich leccos, jak věci dobré, tak zlé.

Víly pohádkové

Taková klasická česká víla z pohádek je vysoká jako normální člověk a dost tak i vypadá. Má dlouhé vlasy (v nich věneček z květin) a jemné šaty, často bílé. Běhá po lese bosá, tančí při měsíčku, je dobrá a hodná, umí pár kouzel. Taktéž je nesmrtelná a obvykle žije "v houfu" dalších víl. Někdy mají vílí královnu. Existují různé pověry a pověsti o tom, co se s vílou stane, když se zamiluje do smrtelníka nebo chce žít mezi lidmi. Taková Malá mořská víla je přesným příkladem, ale lze se setkat i s pohádkami o vílách, které se vzdaly své nesmrtelnosti, když políbily člověka, vzal jim jejich šaty či závoj, apod. Pak tady máme bytosti zvané rusalky, které jsou naopak zlé a proradné a lidi topí podobně, jako vodníci. Bludičky zase, buď coby dívčiny nebo světýlka, svádějí chodce ze správné cesty a nechají ho zbloudit v noci v lese.




Melancholický a zatvrzelý KOZOROH

3. ledna 2015 v 13:33 | Neri |  Astrologie
Série horoskopy, Kozoroh, 22. prosince - 20. ledna

Kozorozi jsou často lidé, kteří nebudí až tolik pozornosti. Zapálení do své práce málokdy vystrčí nos někam ven mezi lidi, nepotrpí si na bujaré večírky a mají radši klid a pohodu domácího krbu. Jakožto zemní znamení si potrpí na pravidla, tradice, jistoty, finanční zabezpečení a ano, kariéru. To může dohromady znít, jako že každý kozoroh je nudný a zapšklý kariérista. Jsou i takoví, ale vůbec to není pravidlem. Kozorozi jsou totiž mnohem složitější, jen to jejich okolí často nepozná.

Typický kozoroh věří málokomu a své nejniternější emoce si schovává jen pro ty nejbližší.

Navenek působí chladně, silně, vyrovnaně, ale uvnitř to tak růžově nevypadá. Jsou to melancholici a často i kritičtí perfekcionisté. Stejně přísně (nebo ještě přísněji) jako okolí soudí i sebe.

Očekávají od sebe vysoké výkony, mohou mít problémy odpočívat a pracují přesčas, aby dosáhli svých cílů. Bojí se budoucnosti, proto jim tolik záleží na zabezpečení. Chtějí mít dost financí a nejlépe i dobré společenské postavení, aby se cítili v bezpečí. A přesto, stejně jako každé zemské znamení, mají na jenom z prvních míst i rodinu. Chtějí své úspěchy s někým sdílet a zanechat na tomto světě odkaz nejen ve formě uskutečněných pracovních projektů, ale i dobře vychovaných dětí.

Věřte tomu, že kozoroh dříve nebo později všech svých cílů dosáhne. Největší překážkou je mu pesimismus a sklony se vzdávat, někdy se ho zmocní i netrpělivost, ale většinou mezi jeho hlavní pozitiva patří právě trpělivost, odhodlání a ano, tvrdohlavost. Když si kozoroh něco usmyslí, tak to tak prostě bude. Navenek může vypadat, že si svůj nápad nechal rozmluvit, ale uvidíte, že to tak není. Je těžké je o něčem přesvědčit, mají rádi věci, na které jsou zvyklí, vše osvědčené. A své názory považují za osvědčené, však už jim nějakou dobu slouží. Mohou mít také sklony ustrnout v jakýchsi vzorcích myšlení společnosti a předků, ale jelikož jsou inteligentní, tvoří si i vlastní závěry. Tvrdohlavost je tedy výhodou hlavně v tom, že když se kozoroh usnese, že dosáhne nějakého postavení či cíle, tak udělá vše pro to, aby se jeho cíl splnil. Dokáže překonat překážky, stráví odmítnutí ostatních, jde dál i tam, kde už jiní nemohou. Jako jeho zvířecí protějšek překoná každý strmý kopec. Nakonec bude povýšen.

Ale nebude prosit. Kozorozi mají svou hrdost a mají velmi dobrou paměť. Jakmile je jednou urazíte, věřte, že si to budou pamatovat navždycky. Nejsou přímo mstiví, jejich zbraní je chlad a někdy i přesně a krutě mířená rána, které opravdu jsou schopni. Vidí vaše nedostatky a umí se trefit, když je raníte. A nepoznáte, že jste je ranili, to už jsme si řekli. Kozoroh své citlivé jádro chrání stometrovou zdí s ostnatým drátem. Z toho vyplývá, že je vybíravý při hledání přátel a ještě přísnější měřítka má na partnera. Až by se mohlo zdát, že láska je na druhém místě za seznamem logických požadavků. Nemusí to být mylné zdání. Přesto, když se kozoroh zamiluje, je ve své lásce stejně vytrvalý jako ve všem jiném. Svazek, který kozoroh uzavře je posvátný. Většinou je věrný a nechce v žádném případě rozvrátit rodinu. Ostatně, kozorozi dokáží být ke svým příbuzným asi nejvíc milující ze všech znamení.

Ženy kozorožky jsou často ty elegantní dámy, podnikatelky s ostrými lokty, které k lodičkám a dokonalému kostýmku (protože si potrpí na upravenost, i kdyby to měl být jen detail jako sladění barev) nosí brýle a pěknou dávku mužské průbojnosti. Pokud jste snili o poddajné kozoržce, zklamu vás. Tyto dámy jsou obvykle dominantní a pro některé muže i děsivé. Ne, že by neuměly být ženské. Ony to umí a umí být i křehké a zranitelné, jen musí najít muže, kterému důvěřují. Dokonce zahodí i kariéru a stanou se "pouhými" manželkami, prvními dámami, které nikdy nezanedbají vedení domácnosti ani výchovu dětí. Jen prostě potřebují cítit, že je o ně postaráno, jinak mají potřebu se postarat o sebe samy. Kdo by jim to mohl vyčítat? Ano, budou chtít manželství. Jsou přece tradicionalistky. Což neznamená, že žena v kozorohu si nikdy neužívá. Mnozí by byli překvapeni, kdyby věděli, jak vášnivá a smyslná tato žena pod povrchem je. Dokonce si, pokud je nezadaná, vybírá milence a zcela bez závazků a citů je střídá. To je ta část jejího života, kterou obvykle drží v utajení a neznamená pro ni nic vážného. Muže, pro kterého se rozhodne, si prostě chce vzít a tečka. Pak avantýry končí.

Muži v kozorohu jsou do práce ještě více zabraní než ženy, takže je snazší je poznat právě na pracovišti a možná ještě na obchodní cestě, než někde v baru. Jistě, mohou mít i své koníčky, třeba něco klidného, jako je golf nebo rybaření. Stále ne moc šancí. Ale když už na kozoroha narazíte, tak opravdu… narazíte. Přímo vrazíte do té stometrové stěny kolem srdce a to už jsme si říkali, je třeba trpělivost, ohleduplnost a velkých šplhacích schopností. Tím nikdo neříká, že máte podlézat. To kozorozi naopak nesnáší. Důležité je získat si kozorohovu důvěru a přátelství. Pro manželství mají radši inteligentní dámy, i když za jiných okolností jsou také jen muži se svými… potřebami. Stejně jako ženy tohoto znamení bývají dominantní a vyhovuje jim tradiční rozdělení rolí. Nesnesou omezování ve své práci a cílech, potřebují prostor. Nelze čekat, že to bude ten muž, co sedí celé dny doma (spíše bude celé dny v práci), ale dokáže být věrný a svou ženu zabezpečí, což je pro mnohé důležitější než cokoli jiného.

Posvátné ženské cykly

3. ledna 2015 v 13:30 | Vénya Lunová |  Posvátné ženství
Pokud se zamyslíme nad dnešní dobou, nemůžeme si nevšimnout, že se dnešní myšlení lidí orientuje spíše dle levé mozkové hemisféry - tedy je zaměřeno na logiku, paměť a s ní spojené memorování, organizování a analytiku. Tyto vlastnosti jsou odpradávna připisovány spíše mužům, můžeme tedy říci, že dnešní svět ovládá spíše ta mužská část populace, nejvíce to můžeme vidět například v politice, práci, sportu, školství, ale jsou i další roviny. Pravá hemisféra, tedy ta umělecká, emocionální a intuitivní byla spíše potlačena, a proto to na světě vypadá tak, jak to vypadá- převládá chladná logika, o všem se rozhoduje bez zapojení emocí, i lidé nejsou zdaleka tolik empatičtí a citově založení. Rozhodně se nedá říci, která mozková hemisféra je "lepší'", ideální stav by byl, kdyby obě dvě byly v rovnováze a tedy by fungovala ženská i mužská stránka myšlení v souladu a vzájemně by se doplňovaly. Bohužel to tak ovšem nefunguje.

Nejsem feministka a nemyslím si, že ženy by měly dělat některé mužské práce, měly by také chodit do války a podobně, jak některé muženy usilují. Nechci, aby tento článek byl špatně pochopen a proto se distancuji od těchto názorů. Myslím si ale, že ženský aspekt ve světe byl potlačen až zapomenut a celkově chování a úcta k Matce Zemi, která byla v období matriarchátu společnosti vlastní naprosto upadla, což pro naši populaci rozhodně není dobré. A s tím se pojí také to, že ženy, které byly dříve za svou intuici, uměleckou stránku a emotivnost povahy uctívány, jsou za tyto své dary utlačovány a není na ně brán zřetel, který by byl při mnohých řešení situací absolutně přínosný. A protože vše se pojí se vším, je nasnadě také fakt, že mnohé ženy mají dnes problémy s menstruačním cyklem, početím a podobnými ryze ženskými věcmi, kterými se dříve mohly pyšnit. Každá žena by si proto měla uvědomit, že tyto ryze ženské vlastnosti jsou jejím darem a měla by si jich vážit. Je také dobré si o tom něco nastudovat, například jak se indiánky řídily dle svého menstruačního cyklu, který je propojen s cyklem luny, což je velmi zajímavé a také si tak ušetří spoustu trápení.

Když je totiž měsíc v novu, žena by měla menstruovat a stejně jako luna odejít do ústraní, zakrýt svou tvář a přemýšlet nad sebou a světem, protože v tomto období je její schopnost intuice zesílená a tudíž jí může velmi využít k řešení různých problémů. Měla by si vzít i volno z práce a odpočinout si, protože tehdy má na to výsostné právo. Naopak když je měsíc v úplňku, i žena svou tvář opět odhaluje a je velmi společenská a příjemná. Je také krásné mít svoje rituály, kterými se toto období stane posvátným. V dnešní době je ovšem toto pro většinu běžných žen nemyslitelné. Užívají antikoncepci, a tak je jejich měsíční cyklus přesně definován pilulkou, o jejíž bezpečnosti se dnes velmi spekuluje. A nezáleží na tom, že devět z deseti gynekologů doporučují její užívání, protože povětšinou osm z nich jsou muži, kteří o těchto věcech nemají ani páru a devátou je nesebevědomá podřízená žena, kterou nikdy ani nenapadlo, v čem by mohla být její síla. Všechny uvědomělé ženy, se kterými jsem se setkala, však říkají, že antikoncepce naprosto mění psychické rozpoložení ženy, způsobuje deprese, podřízenost, nechuť souložit, v mnohých případech ohrožuje i život. Stejně na hlavu postavený je i fakt, že když jde žena rodit, ve většině případů z ní její dítě násilně "vydoluje" muž, který má o tom sice teoretické vědomosti, ale prakticky této situaci nemůže nikdy rozumět. O čemž svědčí následující rozhovor:

Doktor: "Tak co, už máte kontrakce??!!"
Rodička: "Já nevím, nevím přesně, jak by to mělo vypadat..."
Doktor: "Tak snad si o tom něco nastuduju, ne, když jdu rodit??!!" - netřeba dalšího komentáře.

Toto jsou zpočátku vtipné situace dnešní doby, které jsou ale při bližším prozkoumání spíše k pláči. Proto apeluji na všechny ženy - buďte Ženami s velkým Ž. Važte si samy sebe, zajímejte se o své tělo a své cykly a zažijete obrovskou proměnu, která vám změní život.


Vaše Vénya

Váš první tarotový výklad

3. ledna 2015 v 13:26 | Neri |  Věštění

Už znáte Velkou i Malou arkánu, tu druhou alespoň zběžně, a jistě už se nemůžete dočkat, až přejdete k praxi. Vím, že hned chcete zvládat i ty nejsložitější výklady a dozvědět se vše o vás i lidem kolem, ale začátky jsou vždy těžké a nic nejde hned. Proto je dobré začít zlehka a s méně kartami. Jeden z vašich prvních výkladů může být třeba jednoduchý výklad tří karet na minulost, přítomnost a budoucnost.

Než začnete s výkladem, je nutné si položit otázku, na kterou mají karty odpovědět. Výběr otázky je prvním a velmi důležitým krokem. Samozřejmě existuje mnoho druhů otázek. Můžete mít takovou, na kterou stačí pouhá odpověď ano/ne a taková není příliš vhodná pro výklad tarotu. Tarot nedává - a hlavně ne začátečníkům - jednoduché jednoslovné odpovědi. Karty nabízí vhled, obvykle hluboký, do celé záležitosti, na kterou se ptáte. Nepředvídají budoucnost, spíš ukazují možnosti a cesty. Toto musíte mít na paměti při výběru otázky. Neptejte se, jestli vás určitý muž miluje. Ptejte se, co můžete udělat pro zlepšení vašeho vztahu. Jak si spolu teď stojíte a jaká budoucnost vás čeká, pokud tím směrem půjdete dál. Neptejte se, jestli dostanete přidáno, ale jak můžete dosáhnout lepšího blahobytu. Hledejte spíš možnosti a způsoby, buďte ochotni sami pro výsledek něco udělat. Pak karty pomohou.

Pak balíček zamíchejte. Určitě máte své způsoby míchání, které používáte při hraní běžných karet. Podívejte se po jiných způsobech na internetu, nevyhovují-li vám anebo dejte na intuici. Budete tahat tři karty. Můžete je sejmout z vrchu jedné hromádky nebo si udělat hromádky tři. Dobré je se při tahání karet soustředit na otázku a svůj záměr, myslete třeba i na to, že první karta je minulost, druhá přítomnost a třetí budoucnost. Tento výklad na tři karty je často používán při ptaní se na nejrůznější záležitosti. Můžete si ho také upravit, to teď udělám já. Tři karty pro ukázkový výklad budou symbolizovat první, druhou a třetí třetinu roku 2015, který právě začíná. Otázka je tedy jednoduchá: Co mám očekávat v tomto roce?

Předem si určete, jestli budete vykládat s obrácenými kartami (a počítat u nich automaticky negativní význam) anebo je otočíte. Pokud toužíte po opravdu hlubokém vhledu, vykládejte pouze karty Velké arkány. Karty Malé arkány slouží lépe u konkrétních otázek, kde představují osoby či okolnosti.

Pro ukázkový výklad jsem použila karty na internetu, jelikož ty vám mohu snadno ukázat. Nenechte se zmást anglickými popisky, předem jsme si řekli, že karty budou představovat třetiny, nikoli plynutí času.



První třetina roku pro mě bude ve znamení Mága. Obvykle by to znamenalo spíše pozitivní věci, možnost úspěchu díky vlastní inteligenci a komunikačním schopnostem, ale v tomto výkladu je karta obrácená, což svědčí spíše o komplikacích a přehnaném sebevědomí. Může znamenat, že se vydám cestou za splněním svých cílů, ale nepoužiji ty správné (a férové) prostředky a tímpádem neuspěji. Varuje před zneužíváním své moci, neupřímností a intrikami - a to jak v okolí, tak v nás samých. Může také znamenat, že mi bude chybět sebevědomí a sebejistota nutná pro to pohnout se dál a to mi vzhledem k mému současnému psychickému stavu připadá nejpravděpodobnější.

V každém výkladu lze najít různé symboly a myšlenky, je třeba vztahovat karty a jejich významy k sobě navzájem a také používat rozum a intuici. Hrozí ovšem jedna věc a to je upravování výkladu dle toho, co slyšet chceme, místo dle reality a intuice. Před výkladem si zkuste představit, že se vás vlastně ani netýká, vykládejte, jako byste vykládali někomu jinému - někomu, koho dobře znáte, ale nevíte, v jaký výsledek doufá. Tak je větší šance, že výklad nebude ovlivněný představami a přáními.

Druhá karta je Poslední soud. Ač poslední, rok ještě nekončí. Po kartě Mága, kterou jsem vyložila jakožto vnitřní překážky, přináší kýžené vysvobození. V přirozené pozici je tato karta pozitivní a představuje dvě věci - volání k zodpovědnosti a znovuzrození. Tato karta říká, že po těžkém období přijde velká změna a bude změnou k lepšímu. Staré musí umřít a nové se zrodí. Je nutné následovat volání srdce a jít si za svými sny, především pak naplnit své poslání. Pokud vše půjde jak má, uprostřed roku tedy přijde zvrat a věci se začnou zlepšovat.

Třetí karta je jednou z nejpozitivnějších, rok uzavírá Mírnost. Vypovídá o klidu, ne klidu před bouří, ale spíše tom po něm. Po Posledním soudu se věci uklidní a nastane klidná, příjemná rutina. Karta slibuje, že se vše začne zase dařit. Pokud duše uposlechne volání, nejspíše půjde docela hladce i cesta za naplněním jejího poslání. Vyléčení, harmonické vztahy, radost ze života, to vše tato karta slibuje.


Nakonec berte prosím na vědomí, že patřím také mezi začátečníky a samouky, nemám patent na rozum ani na výklady. Chci jen přiblížit naprostým začátečníkům práci s tarotem, a jestli se pak obrátí na jiné zdroje, znalce či je tato cesta neosloví už je samozřejmě jen na nich. Doufám, že si najdete vlastní cestu. Já ukazuji tu svoji.

Elegantní královna

3. ledna 2015 v 13:15 | Neri |  Osobní styl
Jste tou dámou, která vždy obdivovala mocné a elegantní královny? Toužíte po dlouhých šatech, luxusu a špercích? Chcete být obdivovanou a nepohodlí Vám nevadí? Třeba se Vám zalíbí být královnou.

Trička, tílka: s krajkou, saténová, sametová, kaskádovité výstřihy, úplet, spíše luxusně vypadající látky a střihy, společenské, elegantní, výšivky, kamínky, ozdoby

Kalhoty, kraťasy, legíny: jednobarevné kalhoty nebo kalhoty s proužkem, kraťasy z lesklých materiálů

Kabáty, svetry: kabáty vypasovaného střihu, s volány, kožíškem, atd., kašmírový svetr

Korzet, vesta: korzety ano, vesta může být s kožíškem

Košile: saténové nebo jiné lesklé, ale jinak spíše ne

Sukně: po kolena, ale mohou být i dlouhé, opět bohatě zdobené, luxusní, elegantní

Šaty:stejně jako sukně, dlouhé večerní, mohou být i lehce vintage či fantasy, zastaralé, romantické

Boty: převážně lodičky nebo jiné elegantní dámské boty

Kabelka: klasickákožená nebo lesklá společenská

Punčochy, ponožky: punčochy všeho druhu, mohou být i přiměřeně vzorované, krajkové, ne nic vulgárního, ovšem mohou být i na podvazcích

Prádlo: luxusní, tmavé, saténové, krajkové, provokativní

Šperky: perly, drahé kameny, řetízky, sponky, brože, náramky, prsteny, jen ne laciná bižuterie

Doplňky: rukavičky, vějíře, šátky, popř. i klobouk

Barvy: černá, červená, fialová, zlatá, stříbrná, korálová

Návod na ušití jednoduché tašky - "žebradla"

3. ledna 2015 v 13:04 | Neri |  Kreativní nápady
Konečně se dostáváme také k přesnému popisu šití. Jelikož se počítá s tím, že čtenáři jsou úplní začátečníci, prvním pokusem bude plátěná taška přes rameno, tzv. žebradlo. Výhodou je, že dle jednoho postupu si můžete udělat několik naprosto odlišných tašek. Záleží, jaký si vyberete materiál, zapínání, ozdoby, … fantazii se meze nekladou. Jelikož už doma jednu plátěnou tašku tohoto typu mám (dobře posloužila na larpu, takže pokud tam jezdíte, taková taška z bavlny či lnu je skvělá… ostatně doufám, že právě larpařům tato škola šití pomůže k vlastním kostýmům), rozhodla jsem se udělat druhou ze zbytku krepsaténu, takže vypadá spíše slavnostně. Na fotografiích ovšem tento materiál trochu zlobí, vytváří odlesky a nevypadá to úplně nejlépe, však uvidíte. Fotit téměř neumím, tak prosím o shovívavost. Postup snad bude jasně patrný.


Nejprve, co budete potřebovat?
 • látku - vyberte si takovou, jakou chcete tašku, to je jasné; měla by být nejlépe pevná; množství zvolíte podle velikosti, metr by měl stačit, ale samozřejmě můžete být trochu kreativní a sešít tašku i z více druhů látek, jen takové složitější věci možná nechte až na druhý pokus po pochopení postupu
 • křídu, barevně takovou, aby byla na látce vidět
 • pár špendlíků
 • jehla a stehovka
 • krejčovské nůžky
 • papír, u menší tašky postačí A4
 • niť barevně ladící s látkou
 • šicí stroj


Postup:

Nejprve si z papíru vystřihneme čtverec ve velikosti, jakou chceme mít tašku. Přeložíme napůl tak, aby na sobě byly budoucí spodní rohy tašky, a ty zaoblíme. Sice je můžete nechat hranaté, bude se to lépe šít, ale vzhledově to nevypadá příliš dobře, takže já je vždy zaoblím.

Ženy, které jedí ve svitu luny - Anita Johnstonová

3. ledna 2015 v 13:01 | Vénya Lunová |  Knihy

Jak mohou ženy proměnit svůj vztah k jídlu a vlastnímu tělu prostřednictvím intuice, mýtů a prastarých příběhů.

Ačkoli by se mohlo zdát, že kniha by se podle své anotace na obálce (viz výše) měla pojednávat o poruchách příjmu potravy u žen a jejich vztahu k jídlu, opak je pravdou. Podává nejprve poměrně ucelený předobraz dřívějších dob, které se vyznačovaly úctou k ženství a matriarchátu, který dříve panoval, a to nejen strohými informacemi, ale za pomocí starých příběhů, které alegoricky odhalují tuto část minulosti. Dále se zabývá symbolickou podstatou hladu, který může být nejen fyzický, ale také emocionální, což je v dnešní době velmi častým jevem, který je třeba si uvědomit. Od těchto dvou aspektů hladu se kniha dostává k závislosti na jídle, a to nejen k přejídání, ale také hladovění a odhaluje jejich emocionální příčiny. Je velmi zajímavé se dozvědět vnitřní pohnutky k takovému jednání z tohoto pohledu. Autorka nezapomněla ani na další emocionální příčiny těchto problémů, jako je nízké sebevědomí, chybějící sebeláska, potlačování ženství v sobě a ztracená ,,moudrost těla'', která byla dříve každému člověku vlastní, avšak s nástupem moderního lékařství (které má ale samozřejmě také své kladné stránky) byla potlačena až zapomenuta.

Kniha citlivě promlouvá k ženám, aby opět pochopily svou ženskou sílu, kterou dříve disponovaly, aby v sobě opět objevily ztracenou intuici a mohly ji znovu využívat, také jim radí, aby v sobě nalezly určitou míru asertivity a schopnosti říkat pravdu nejen sobě, ale i okolí, aby se naučily odmítat a přijímat věci podle svého uvážení a láskyplně se chovat k sobě i svému tělu.

Ať již máte či nemáte poruchu příjmu potravy (což opravdu není jen těžká forma anorexie či bulimie, ale také závislost na cvičení, přílišné řešení a zabývání se jídlem, odpírání si určité potraviny nebo snaha neustále zkoušet nové diety), kniha vás může svými příběhy velmi zaujmout a můžete ji číst pouze jako oddechové čtení po práci. Je vhodná také pro muže, aby lépe pochopili a dokázali akceptovat ženský aspekt myšlení a mohli ji za její intuici a empatii začít opět obdivovat. Myslím, že si to ženy zaslouží.

Vaše Vénya

Anketa: Plní blog správně funkci blogového časopisu?

3. ledna 2015 v 12:57 | Neri
Tentokrát tady máme výjimečně i anketu. Už je za námi několik čísel, uběhlo pár měsíců od chvíle, kdy jsem oznámila, že dojde ke změnám a nyní už tyto změny můžete vidět v praxi. Ráda bych tedy věděla, jestli se stalo, co jste očekávali, očekávali jste něco jiného a jste příjemně/nepříjemně překvapeni, co by se dalo ještě změnit, přidat, aby to bylo lepší. Zkrátka - váš názor. Ale neboť vím, že mnoho lidí je plachých i na internetu a líných přijít se svým komentářem, stačí, když odpovíte na jednoduchou otázku. Jakou? Nadpis napoví. Pro anketu si rozklikněte celý článek.