Vlastní vánoční zvyky

3. prosince 2014 v 11:39 | Neri |  Kreativní nápady

Když jsem přemýšlela nad zvyky, jaké by mohly patřit k Vánocům a nebyly ryze staré a křesťanské, přemýšlela jsem z pohledu vyznání pohanského. Vy, drazí čtenáři, čtete Vílí magazín, a proto předpokládám, že máte blízko k tematice fantasy, esoterice a pohanství. Mnozí z vás jistě věří na víly, anděly či jsou jimi alespoň fascinováni. Andělé patří i ke křesťanským Vánocům a proto vám možná nebude připadat tak těžké je zakomponovat do vašich Vánoc. Proto začnu u nich.


Andělé

Štědrý večer je výjimečný především tím, že je tradicí. Vánoce slaví téměř každý a je to jediný zvyk, který s oblibou přetrvává ve většině domácností. Jediný den, který opravdu přichází jen jednou za rok a díky spoustě propriet, které se k němu pojí, se jen málokdo ubrání slavnostní a tajemné atmosféře ten den provázející. Hlavně děti jsou na toto citlivé. Navíc se blíží i nový rok a k němu se váží předsevzetí, sny a cíle do budoucna. I samotné Vánoce jsou přece obdobím splněných snů! Právě proto, díky této sváteční atmosféře a víře, že se mohou dít zázraky, je vánoční čas nejvhodnějším obdobím pro kontaktování svých andělů. Ještě v předvánočním čase si můžete vyrobit krabičku přání a strkat do ní lístečky se vším, co byste rádi, aby se vám třeba na Vánoce (nebo poté v novém roce) splnilo. Můžete s dětmi vyrábět nebo kreslit andílky a vysvětlit jim, že mají své anděly strážné, kteří je milují a dohlíží na ně bez ohledu na okolnosti a pomáhají jim s plněním snů. I když nejste nábožensky založení, můžete se pomodlit ke svým andělům anebo si jen představovat své sny splněné.Víly a skřítci

Pokud vám andělé až tak blízcí nejsou a máte radši přírodní bytosti, můžete výše popsaný způsob plnění přání použít s malou obměnou a kreslit si třeba zimní víly a přát si od nich. A pokud budete opravdu chtít pomoci přírodě a víly potěšit, udělejte jedním ze zvyků na Štědrý den třeba krmení ptáčků nebo pokud máte zahradu či pokojové rostliny, běžte si s nimi promluvit, doneste symbolický dáreček, zkrátka jim ukažte, že na ně pamatujete (rostliny totiž mají vlastní vědomí). Jediný zádrhel je v tom, že pokud není teplá zima, stromy a rostliny obvykle nevnímají, jsou zpomalené, v zimním spánku a těžko a nebudou vás vnímat. Zato zvířátka ano, ta nespící vždy. Veverky potěší nadílka oříšků, ptáčky to krmítko, vaši domácí mazlíčci se ostatně také chtějí podílet na oslavách. A pokud se vám zalíbí myšlenka domácích skřítků, on ani takový malý dáreček pro domácího skřítka neuškodí.Dárky

Ano, dárky nesmí chybět. Možná to není historické a dokonale pohanské a originální, ale Vánoce bez dárků by zklamaly nejednu lidskou bytost. Takže už jste možná obdarovali ptáčky, veverky, psa i kočku, ale co s lidmi kolem vás, co těm dát? Není nad klasické seznamy přání, kdy si každý sepíše, po čem touží a pak nechá ostatní, aby ho obdarovali. Je to racionální a prosté - pokud pomineme možnost, že některý dárek obdrží dvakrát a fakt, že každý ví, co chce, dokud to nedostane - i když nepříliš kouzelné a romantické. Nutno si přiznat, že ani zklamání není kouzelné a romantické a tomu se dá právě seznamy lehce zabránit a když bude seznam opravdu dlouhý, je v tom i to překvapení, co se splní a co ne. Samozřejmě existují lidé, kteří jsou rádi překvapováni a nic je nezklame (je jich velmi málo) a pak i lidé, kteří jsou skvělí v dávání dárků, přesně ví, kdo co má rád nebo co ocení a koupí to (těch je možná ještě míň), ale lepší je neriskovat. Dnes je v obchodech nepřekonatelný výběr všeho možného a málokdo se spokojí s ručně malovaným hrnečkem, jako tomu mohlo být kdysi. Bohužel.

Jídlo

Jiný kraj, jiný mrav, ale všichni víme, že v Česku je tradiční kapr s bramborovým salátem k večeři a vánočka k snídani spolu s horou cukroví. O cukroví bude pojednávat článek týkající se příprav na Vánoce, takže ho tady vynecháme. Co tedy k večeři? Jednoduše - co jen hrdlo ráčí. Máte dvě možnosti - buď zapomenete na všechny vánoční zvyky a dáte si jídlo, které je ve vaší rodině nejoblíbenější anebo si vyhradíte nějaké speciální jídlo, určené jen pro ten jediný večer, čímž zvýrazníte jedinečnost Vánoc. Vlastně je tady ještě třetí možnost a to pojmout celou věc opravdu pohansky a historicky, tedy připravit tabuli z potravin, které byly tradičně v zimě - křížaly a jiné sušené ovoce, různé zavařované potraviny, brambory, kaše z luštěnin, aj.


Výzdoba

Mnoho věcí souvisejících s výzdobou na Vánoce pochází právě z pohanských tradic, takže nemusíte být překvapeni, když navrhnu jmelí, jablka, svíčky, stromeček či slaměné ozdobičky. Můžete mít i věnec, proč ne? Asi není nutné zapalovat svíčky dle adventu, ale pověsit si někam věnec ozdobený věcmi, které ve vás probouzí vánoční atmosféru, ano. Navíc kruh je symbolem nekonečna, začátku obsaženém v každém novém konci, a Vánoce jsou svátkem právě zimy pořádané ke konci roku. Věnec tedy připomíná nejen dary zimy a podzimu, ale především fakt, že po zimě přijde opět jaro, nový začátek, a vše bude zase stejně zelené jako větvičky na věnci. Svíce pak můžete postavit na stůl k večeři. Někdo si dává pod talíř šupinku kapříka, někdo si může vystačit s planoucí zlatou svící, aby připomínala hojnost. Protože Vánoce jsou svátky hojnosti a naděje, alespoň tedy pro naše předky byly. Celou zimu se potravinami šetřilo, ale na Vánoce ne, to se rodina dosytosti najedla, strávila čas spolu, popovídala si a veselila se. Ostatně, nemusíte být věřící, abyste pocítili vděčnost za svou rodinu, za jídlo a za domov. Pro výzdobu je dobré zapojit i tvořivé děti, máte-li je. Mnoho z nich třeba rádo zabije odpoledne vystřihováním vloček nebo pečením perníkové chaloupky.


Společenské aktivity

O dárcích jsme si už řekli, ale kdy je dávat? Možnosti jsou: Na Štědrý den po večeři. Den následující ráno. To je vše. Nebo ne? Ne. Co na Štědrý den ráno? Netradiční, ale veskrze praktické. Tak třeba, děti nepobíhají kolem v šílené nedočkavosti, kdy už dostanou dárky až do večera, ale dostanou je rovnou, takže je jejich nadšení utlumeno na snesitelnou mez dřív. Ale hlavní je, že když se tohle odbude už ráno, zbývá celý den, kdy si mohou děti se svými hračkami hrát a dospělí si mohou hrát s nimi. To je taková nepsaná vánoční tradice, že se rodina sejde pohromadě a hraje si s dětmi. Také tam bývá ta televize, sledování pohádek, které už každý viděl nejmíň stokrát. V takovém případě je asi lepší si zahrát nějakou společenskou hru anebo si vyprávět vlastní příběhy. A proč ne? Vymýšlení vlastních pohádek, kdy se každý z rodiny střídá a říká jednu větu či pár vět, může být nakonec mnohem zábavnější. Když už jsme u těch her, vždycky je co vymyslet. Bezdětné páry si mohou udělat romantický den jen pro sebe a zaměřit se na utužování vztahu, třeba společné spřádání budoucích plánu, když se blíží ten Silvestr. Hádky o tchýni jsou zakázány! A odvážní rodiče malých dětí mohou dárky poschovávat po bytě a nechat děti, aby si je našly. Hrozí nebezpečí, že se byt promění z uklizené klícky v překladiště věcí poházených všude okolo, ale to nevadí. Pokud jste nedělali vánoční úklid. Když bude nejhůř, vždycky lze děti vyhodit ven na sníh, aby si stavěly sněhuláka. I ty přátelské a sourozenecké vztahy se musí utužit. Idylku kazí jen fakt, že sníh se stává spíše vzácnou a ne běžnou součástí Vánoc.


Věštění

Tolik pověr a tradic se k Vánocům váže, tolik, až je těžké vymyslet další novou pověru, kterou byste se mohli strašit za dlouhých zimních večerů, že se určitě vyplní. Pouštění lodiček a krájení jablka je přecejen poněkud drastické co do výsledků a která dnešní dívka bude házet střevíc ke dveřím? Já to nikdy nedělala, protože jsem myslela, že by se mi rodiče vysmáli. Navíc jsem v patnácti nemohla dost dobře odejít z domu. A když jsem pak odešla, tak ne vdaná. Ano, dnešní děvčata nehážou teniskou, aby zjistily, jestli se jim povede dostat do postele toho hezkého spolužáka, ale milovníci esoteriky si mohou s klidným srdcem zavěštit třeba z tarotových karet anebo si jen sepsat na papírky různé možnosti, co by se mohly splnit během dalšího roku… a jednu vytáhnout asi tak, jako když se tahá z klobouku náhodné jméno jakéhosi nešťastníka (pokud vám to připadá příliš nekouzelné, napište to na kartičky jmenovek k vánočním dárkům… samozřejmě ale ne těm, co už jste připevnili k některé krabici).


Jiné slavnostní drobnosti

Doteď šlo o rady hlavně velmi laxním pohanům nebo typickým ateistům, nyní se na to podíváme z více duchovního hlediska. Celý Štědrý den je totiž možno pojmout jako jeden velký rituál pohody, štěstí, snů a hojnosti. Většina takových rituálů začíná koupelí po ránu. Dopřejte si svíčky a vonné soli (možná už jste je předtím dostali pod stromeček při ranním rozdávání dárků…) a především tehdy, když se nikdy během roku takto nerozmazlujete. Jste-li na Vánoce s partnerem, přizvěte ho. Oblečte si něco slavnostního, své oblíbené šaty, přesně ty, které jinak během roku leží ve skříni a nikam si je neberete. Nemusí být vlastně ani slavnostní, stačí jen, že jsou vaše nejmilejší a cítíte se v nich pohodlně. Dejte si pořádnou snídani (zlaté prasátko stejně nepřijde) se vším tím sušeným ovocem, rozinkami a klidně i vánočkou, když ji máte rádi. Pak si všichni sedněte a rozdejte ty dárky (pokud jste to ještě neudělali), pusťte si tiše příjemnou hudbu a bavte se, hrajte hry. Pak si můžete udělat malý rituálek poděkování za všechno, co jste měli a máte a ještě mít budete. Pokud si to nechcete nechat na úplný konec roku, můžete si vytvořit svou tabuli vizí a snů, nakreslit obrázky splněných přání či alespoň nějaké vložit do schránky přání (s andílkem, zmiňována nahoře). Lze si s tímto pohrát i kolektivně, i když jste na Vánoce sami. Kolektivně je to možná ještě lepší, protože pokud si v rodině věříte a dokážete se navzájem se svými sny svěřit a ještě k tomu si vyjádřit podporu a společně na nich pracovat, máte obrovské štěstí. A dejte si k tomu to cukroví, alespoň nebudete mít do večeře hlad. Po společné večeři už pak můžete jen odpočívat (ne, že by předchozí aktivity nebyly veskrze pohodové…). Natáhnout se a číst si (nejlépe něco optimistického) nebo si pustit film (proč ne, nikdo nezapře, že jsme v té době moderní). Pro udržení té slavnostní atmosféry třeba zhasněte a nechte hořet jen svíčky. Dovedete si představit klidnější Vánoce? A ještě jedna maličká rada na závěr: Vybírejte si, s kým svátky trávíte. Pokud to v rodině není zrovna šťastné a máte přátele, kteří to mají podobně, určitě vám od stresu hodně pomůže společnost milujících přátel. Obklopit se milovanými lidmi je totiž asi tím nejdůležitějším.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama