Vánoce s pohanskými bohy

3. prosince 2014 v 11:22 | Neri |  Pohanství a druidismus
Z předchozích článků už byste měli vědět, co je to panteon, ale pro připomenutí: Panteon je soubor božstev určitého národa, kultury. Máme starořecký, staroegyptský, keltský, slovanský,… Jak to souvisí s Vánocemi, ptáte se? Pokud nejste pohan, pak nijak (ateisté se tímto článkem vůbec nemusí zabývat), ale pokud jste, jedná se o docela důležitou věc. Vánoce souvisí i s náboženstvím, o tom se není třeba hádat a proto pokud máte svou víru a svá božstva, směle je zakomponujte do svých oslav. A tady se právě dostáváme k panteonu - jaký je ten váš?


Egyptský panteon

Uctívání egyptských bohů se mezi pohany nazývá kemetismus a i v naší zemi, tak vzdálené Africe, má svou tradici. Přesto neexistují obecně nutná pravidla, každý své náboženství praktikuje po svém. Někdo uctívá přímo bohy, někdo spíše univerzální sílu, jejíž součástí jsou. Ať už tak či onak, každý kemetista nejlépe sám ví, jaké uctívání bohů je jeho srdci nejblíže. Tvrzením, že je u kemetistů obvyklé vlastnit sošku svého hlavního božstva a nosit ankh či jiný egyptský symbol, nelze šlápnout vedle. Otázkou je, jak je možné skloubit čistě evropské vánoční tradice s uctíváním bohů natolik exotických? Pochopitelně to jde, na úkor tradičnosti svátků.

Tak třeba, egyptský rok končil pravděpodobně jindy než rok dle současného kalendáře, proto se nedá říct, že můžeme slavit ve stejnou dobu a být jako staří Egypťané. Navzdory tomu, přihlédneme-li k faktu, že prostě žijeme v jiném pásmu a většina znalostí z té doby je ztracená, můžete klidně slavit konec egyptského roku na Vánoce. Konec jejich roku byl spojován s narozením božstev Isis, Osirise, Setha a Neftet (a ještě prvního Hora, o kterém je méně zmínek, nicméně dětí bylo 5 a tímpádem i 5 dní oslav, které šly mimo - nebyly součástí žádného roku, ani nového ani starého). Byla to božstva velmi oblíbená, proto se nelze divit, že oslavy byly opravdu bujaré. A tak ano, můžete spojit Vánoce s oslavou narození této pětice bohů, pustit si místo koled egyptsky inspirovanou hudbu, nachystat tabuli s fíky a datlemi a vychutnat si Vánoce po svém, po egyptsku.


Řecké a římské oslavy zimního slunovratu

Pro antické oslavy si dovoluji použít citaci: "Na 17. prosinec ve starověkém Římě připadal významný svátek Saturnálií. Postupem času se jeho oslava protahovala na několik dní, takže v pozdějších dobách víceméně přecházel v oslavu zimního slunovratu. Byla to doba všeobecného veselí a jisté míry tolerované společenské nekázně, vzájemných návštěv a obdarovávání, zkrátka všech věcí, na něž se jindy nedostávalo času. Běžný život Města se zastavil a Římané se symbolicky vraceli do dávného zlatého věku lidstva pod vládou Saturna, kdy všichni lidé žili ne nepodobni bohům: bezstarostně, jako sobě rovní, v míru a hojnosti." (Zdroj: http://spqr.cz/content/io-saturnalia)

Tato ukázka mluví za vše, všimněte si především zvýrazněných částí a pak pochybujte, že Vánoce nemají kořeny i v této části světa. Chcete-li prožít Vánoce po římském způsobu, dočtěte si zbytek článku a inspirace budete mít víc než dost.
Řecké oslavy zimního slunovratu se lišily podle oblastí (jistě dobře víte, že tehdy měli městské státy, Řecko nebylo jednotné). Většinou byly spojovány s bohem Poseidonem, ale existují zmínky i o zasvěcení tohoto období Afroditě nebo Démétér a Dionýsovi. V zásadě ale byly velmi podobné římským Saturnáliím.


Slovanští bohové

Lze předpokládat, že zvyky starých Slovanů budou ze všech nejpodobnější zvykům, které se ještě donedávna udržovaly a udržují v naší zemi. Sami jistě dovedete rozlišit, jaké zvyky jsou čistě křesťanské (nebo alespoň jimi ovlivněné) a které se dochovaly ve své původní podobě. A pro zajímavost je zde odkaz na zpěvník menší zpěvníček slovanských koled: http://rodnavira.cz/category/kultura/hudba/


Tradice wicca

Pro wiccany se Vánoce kryjí se svátkem jménem Jule, který bývá oslavován kolem 22. prosince. Opět si vypůjčím slova jednoho z wiccanů: "Yule je časem největší temnoty, kdy je den nejkratší a zdá se, že noc trvá celou věčnost. O půlnoci letního slunovratu se pak rodí mladý Bůh slunce, který je příslibem návratu léta a světla na zemskou pláň. Dítě je zlatým darem Velké Bohyně tomuto světu, který by bez Slunce nemohl existovat a všechen život by zanikl. Tento její dar si dodnes připomínáme starým zvykem vzájemného obdarovávání. Svět je nyní zachráněn před temnotou. A i když následující dva týdny budou ještě plné nejtemnější tmy, naše dítě příslibů a nových začátků je na světě a pohanské děti nemusí mít strach o nadcházející jaro, protože mladý Bůh jednoho dne zesílí, dospěje a zalije zemi svým zlatým svitem.

Čas zimního slunovratu je zároveň časem radovánek, které mají zahnat strach z temnoty, ve které se všichni ocitáme. Tma zahání všechny duše ke světlu a teplu rodinného krbu. A my hledáme své blízké, ať už z rodiny, z covenu nebo z řad našich nejbližších přátel, abychom se navzájem těšili ze své přítomnosti a jeden druhému pomohli překonat období nejdelších stínů. Proto se společně radujeme, oslavujeme narození Boha, dáváme si dárky a jeden druhého činíme šťastným. Tančíme, pijeme víno a medovinu, blázníme a smějeme se, neboť tma je všude kolem nás a stíny, ty se přece vždycky bály smíchu." (Zdroj: http://wicca.cz/clanky/koloroku.htm#Yule)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama