S vánoční písní na rtech

3. prosince 2014 v 11:13 | Neri |  Hudba
Pohanské Vánoce s křesťanskou hudbou? To přece ne! Mnoho pohanů má jistě v nelibosti křesťanské koledy, někdy tuto nelibost lze nazvat až odporem. Ano, jsou i takoví, kterým koledy nevadí a jsou vánoční písně, které nemají nic společného s náboženstvím. Jsou písně s hezkou melodií, ale text iritující. Je snad nějaký důvod, proč by si měl pohan zpívat o Ježíškovi v jesličkách? A tak vznikají písničky, které jsou pohanským přepracováním koled. Anebo písničky nevánoční, které se ale alespoň zabývají zimní tématikou. A tak pokud nechcete mít v domě na Vánoce ticho, račte si vybrat.

Nejprve zapátráme v zahraničí, neboť tam jsou daleko před námi i v nekřesťanských koledách:

Můžete si všimnout, že v písni "13 days of Solstice" se text značně opakuje, všechny položky vyjmenuje zpěvačka až na konci, proto pro vás přeložím ten poslední úsek textu: Na třináctý den slunovratu mi můj coven dal… 13 hořících svící, 12 vařících kotlíků, 11 schnoucích bylin, 10 kvetoucích květin, 9 bubnujících šamanů, 8 tantrických lekcí, 7 knih stínů, 6 sošek bohyně, 5 dubových holí, 4 elementy, 3 kouzla na peníze, 2 pentakly a havrana na bříze.

Další inspirativní playlist je tento, dvě nebo tři písně se opakují, ale nabízí hlavně nové. Ačkoli zrovna píseň Yule je i přes svůj název textově nevhodná… U "What night is this?" si můžete všimnout, že píseň má melodii Greensleeves. Bohužel… ani v zahraničí nenacházíme moc čistě nových písní.

Z českých luhů a hájů pak stojí za zmínku třeba tento pokus o píseň k zimnímu slunovratu. Anebo pak tato píseň. A nakonec - Brontosauři. Ale samozřejmě, pokud máte trochu hudebního talentu, můžete nějakou pohansky vánoční/slunovratovou složit sami. A podělit se! Bude-li mít někdo tu odvahu se pochlubit, v příštím čísle bude písnička jistě zveřejněna.

A pro inspiraci zde krátký text:

Slavnostní noc

Ticho, klid…
jaký den dnes může být?
Ať sníh je či není,
je nám to fuk,
přišel čas veselení.
Mluvte o příhodách
co váš předek zažil
a kterak dědeček
jednou rybu smažil…

Ref. Dávejte na stůl vše
co nám podzim dal,
zapalte svíce
ať noc zkrátíme nám.
Brzy jaro přijde
do té doby však
vesele pijme,
míň zima bude nám pak.
Než jaro přijde.

Rozdejte dary
dokud jsme živí a zdraví.
Je nám tu dobře,
i když večer je tmavý.
Zapalte ohně,
nemějte strach
nevzplane stromek
vymetem prach
ze svých srdcí.

Ref.

A když slunce zapadlo
a příběhy dávno došly,
když všechny děti
do postýlek odešly,
půjdeme taky spát
a věštby ve snech
budou si s námi hrát,
není se čeho bát
neožijí… snad.

Ref.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama