Rodinná pohoda i o Vánocích

3. prosince 2014 v 11:36 | Neri |  Mezilidské vztahy

S kým budete letos trávit Vánoce? Budete s rodiči a sourozenci tak, jako předchozí léta? S partnerem a dětmi? S novým přítelem nebo přítelkyní? S přáteli? Sami? Pokud si můžete vybrat, buďte na Vánoce s těmi, které nejvíce milujete. Ano, to je ideální stav. Ale co když to nejde? Co když musíte strávit Vánoce sami nebo v rodině, kde nejsou zrovna nejlepší vztahy? To je problém. Vánoce jsou z pohledu vztahů zkouškou, jedním z nejtěžších období v roce. Je to zvláštní, protože právě o Vánocích má být rodina nejvíc pohromadě a šťastná, všichni lidé mají být milí a naměkko a ono to tak není. Není, protože každý má jinou představu o tom, jak má třeba Štědrý den probíhat.

Možná to znáte také. Děti samou nedočkavostí budí rodiče před devátou a hned by běžely strojit stromeček. Nevyspaný rodič si na ně zakřičí s gustem už po ránu anebo jen povzdechne a proti své vůli vstane. I strojení stromečku se může změnit v horor, když se do toho nikomu nechce a všichni se hádají, kdo to tedy udělá. Anebo nadšený dobrovolník shodí stromeček na televizor a je po Vánocích. Buďme optimisté, třeba je rodina výjimečně šťastná a šikovná a ochotná všechno provést, dokonce ani matka rodiny nemusí nadávat, že jí nikdo nepomůže s obalováním kapra a strávila celý den v kuchyni a děti nekřičí hlady, přehlušovány otcem, který se snaží vysvětlit, že uvidí zlaté prasátko. Nejmladší člen rodiny se mezitím schovává za stromečkem a ojídá kolekci.

Vzato kolem a kolem, čím víc si toho na Vánoce naplánujete a čím větší očekávání máte od všech a hlavně sami od sebe, tím horší to bude. Nejlepší věcí, jakou se můžete o svátcích obrnit, jsou ocelové nervy a nadhled. Ty vás mohou zachránit před mnoha a mnoha rodinnými konflikty. Zapomeňte na dokonalost. Nakonec je jedno, jestli je k večeři kapr nebo rybí prsty z polotovaru, jestli stromeček stojí rovně a má všechny baňky rovnoměrně rozmístěné a jestli jsou mašle na dárcích přesně uprostřed. Dokonce se dá přežít, když ten protivný teenager odmítá přijít k večeři, protože je zabraný do jakéhosi raidu v jakési pitomé hře zvané WoW, zatímco vy se snažíte o vánoční atmosféru.

Nejlepší, co můžete na Vánoce udělat, je nic nikomu nevyčítat, nehádat se, nekomandovat a nestěžovat si. Zní to hrozně trpitelsky, ale v konečném důsledku to pomůže k lepším vztahům v rodině, lepšímu pocitu z Vánoc a méně dní bude potřebných pro uklidnění nervů po svátcích. Zapomeňte na dokonalost a pochvalte maličkou ratolest, která křivě navěsila baňky na jedinou větev. Pomohla a má z toho radost a převěšovat ty baňky je stejně jen ztráta času a energie, když se ten strom za pár dní zase uklidí. Teenager ať si hraje, alespoň se nemusíte dívat na jeho otrávený obličej u stolu a pořád je lepší, že je doma a ne někde na večírku zpitý do němoty (což provede za pár dní na Silvestra). Manžel sedí na gauči u pohádek a nepomáhá? Sedněte si k němu. Schválně, za chvíli mu začne být divné, že nikdo nechystá večeři a pak třeba i pomůže, aby dostal kýžené jídlo. A pokud ne, také nevadí. Cukroví je doma beztak víc než dost, tak se přinejhorším nacpete jím. Vystresovaná žena v domácnosti stejně k vánoční pohodě nijak nepřispěje. A nakonec, pokud je to pro vás doma opravdu nesnesitelné, odjeďte na Vánoce k mamince, přátelům nebo na samotu u lesa. Nic nestojí za zničené nervy, ani Vánoce.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama