Proč Tajemství ne vždy funguje

3. prosince 2014 v 11:00 | Neri |  Věci mezi nebem a zemí
Blíží se další rok a na Silvestra si obvykle dáváme předsevzetí. Ta mohou být různá, od hubnutí, přes "přestanu kouřit a začnu žít zdravěji" až po zlepšení vztahů v rodině. Často se stane, že se do něčeho pustíme, první dva, tři týdny to vydržíme, ale pak se vše zase vrátí do zajetých kolejí. Je vám to povědomé? S Tajemstvím je to stejné. Vybereme si jeden cíl či velký sen a začneme si představovat, jak se nám plní. Snažíme se to cítit, být za to vděční, představovat si to, používat všechny ty metody v knize uvedené. Možná jste ji nečetli, pak doporučuji přečíst. Ne proto, že vám během okamžiku změní život, ale proto, že pochopíte základní princip. V tom je ten problém. Tajemství ukazuje základní princip, ale jen mizivé procento lidí dokáže ze dne na den změnit své myšlení a začít si plnit sny. V realitě je to všechno jinak. Ano, Tajemství funguje bezchybně. Přitahuje to, na co myslíme, co cítíme, o čem jsme v duchu přesvědčeni. To je kámen úrazů. Své niterné přesvědčení nezměníte za den. Ani kdyby to byl Silvestr.

To asi trochu zchladí vaše nadšení. Ano, víra je potřebná. V prvé řadě je třeba věřit v to, že dokážete změnit své zaběhlé vzorce a splnit si svá přání. Vidíte, víra v určitou věc či přání je k ničemu, dokud nedokážete uvěřit sobě, že máte moc si ho splnit. Vůbec v něj skutečně uvěřit. Zní to složitě a nudně, co? Ale život takový občas je, hlavně, když s něčím začínáme. Chodit jste se také nenaučili za den. A vzdali jste to? Ne, protože jste věřili, že to dokážete. Lidé kolem vás chodili a vy jste věděli, že budete chodit také. Věděli jste, že se to naučíte. Věřili tomu. Už chápete, o čem to mluvím? Věřte, že se Tajemství naučíte používat a věřte tomu, že pak si své sny splníte. To je první krok.Dobrá, řekněme, že jste splnili první krok. Co dál? Už přejdeme k těm předsevzetím? Ano. Jako příklad použiju ono tisíckrát omílané hubnutí. Chcete-li zhubnout, nestačí prostě začít cvičit nebo jíst méně, tak to nefunguje. Nefunguje ani nedělat nic a jen věřit. Tajemství nelze brát doslova. Většina z nás se nedokáže ze dne na den začít soustředit na ideální váhu, na váhu, kterou ještě nemá. I když si každý den ráno budete říkat "Jsem štíhlá." tahle jedna afirmace vůbec nic nezmění. Proč? Protože tomu nevěříte. Přiznejte si, že i když se každé ráno podíváte do zrcadla a zalžete si do očí, tak to pro vás pořád bude jen lež. Něco, co říkáte, ale nemyslíte vážně. Proto to nikdy nebude fungovat.

Chcete-li zhubnout, nejprve si musíte uvědomit, proč to chcete. Co vám vadí na vaší váze? Vadí vám, že vás lidé kritizují? Že vás nemají rádi? Myslíte si, že je to překážka pro nalezení láskyplného vztahu? Nelíbíte se sami sobě? Oblečení, které chcete nosit, není ve vaší velikosti? Důvod je to první, co musíte v tomto případě zvážit. Vypište si, co a proč vám vadí na vaší váze, proč chcete zhubnout. Stejně budete postupovat i u každého jiného předsevzetí. Proč chcete víc cvičit? Abyste nebyli za lenochy nebo abyste se cítili lépe a zdravější? Chcete to opravdu vy nebo vás do toho tlačí společnost?

Už víte, proč to chcete. Podívejte se na své důvody. Možná zjistíte, že problém, který vyžaduje řešení, je někde jinde. Možná nepotřebujete zhubnout, ale naučit se sebelásce. Možná nechcete začít doopravdy cvičit, jen chcete držet krok s přáteli. V tom případě se vykašlete na cvičení a zamyslete se nad tím, co chcete vy, co vás baví. Začněte si hledat přátele, kteří vás budou brát takové, jací jste. Zpátky k hubnutí. Jestli chcete změnit své přesvědčení a zhubnout, nepůjde to hned. Nepůjde to násilím a ze dne na den, nepůjde to cvičením a sebenenávistí, když se cvičení nedaří. Musíte na to jinak. Chcete mít váhu, kterou budete milovat? Ok. Nejdřív si přiznejte, kde jste teď. Stoupněte si na váhu, i kdyby ukazovala 120 kilo. Fajn, máte 120 kilo. Začněte tuto svou aktuální váhu milovat.

A teď si říkáte: COŽE? Jak můžu milovat váhu, která je tak hrozně vysoká a jsem s ní nespokojená? A to je ono. Dokud budete nespokojení, ta váha bude taková, abyste s ní nespokojení byli. Ne, nevyčítejte si, že "jste tlustí". Vše má své důvody. Možná jste citoví jedlíci, možná se tím podvědomě chráníte. Tuk je z hlediska duchovna taková ochrana. Může to mít jiné důvody, proč jste, kde jste. To už je jedno. Teď se s tím naučte žít. Věřte mi, jakmile se začnete mít rádi, buď už nebudete mít důvod hubnout anebo se něco stane a ta váha půjde dolů. Buď sami zatoužíte po cvičení a lepší stravě a nebude vám to už dělat problémy anebo zhubnete sami od sebe. A teď k tomu, jak se naučit mít rád aktuální situaci. Najděte si na ní pozitiva, i když to zní jako klišé. Pokud to jde, naučte se dělat si ze své váhy legraci. Vezměte si příklad z Haliny Pawlovské. Když si sami ze své váhy nebudete nic dělat, ani ostatní už nebudou mít takové sklony kritizovat. Pokud nemůžete sehnat oblečení, jaké chcete, přestaňte se nimrat v tom, jak je to nemožné a pořádně hledejte. E-shopy, dokonce i švadlenka. I kdybyste měli mít jen pár kousků, které vám sedí, a cítíte se v nich dobře, pořiďte si je bez výčitek a bez ohledu na cenu. Nejdůležitější zkrátka je cítit se dobře s tím, jak to teď je.

A tohle platí o každé nepříznivé životní situaci. Máte málo peněz? Učte se si vážit toho, co už máte a co si můžete koupit. Když vás trápí věci, které mít nemůžete, snažte se je získat jinak, bez peněz. Vysněnou dovolenou možná nevyhrajete v televizní soutěži, ale místo kurzu španělštiny se můžete učit zatím doma, třeba z internetu. Pokud vydržíte, příležitost se najde. A třeba i ty peníze na ni. Občas si dopřejte něco dražšího, pro ten pocit luxusu, a jinak se učte vycházet s tím, co máte. Berte to jako hru. I když je to někdy otravné. Dokud se nenaučíte sledovat, kam mizí malé částky, budou mizet i ty velké a nebudete vědět kam, pokud je vůbec získáte. Snad už začínáte chápat. Vždy je třeba nejprve vyřešit pocity ohledně přítomnosti a pak se teprve pomalinku posunete dál. Držím vám palce.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama