Proč slavit Vánoce pohansky?

3. prosince 2014 v 11:57 | Neri |  Pohanství a druidismus
Vánoce jsou dnes považovány za křesťanský svátek, ale nebylo tomu tak vždy. Jejich základy vznikly už v dávných dobách a byly jimi pohanské oslavy zimního slunovratu. Všechny ty klasické věci, které nám s Vánoci dnes pojí, se přidružily až během pozdějších staletí. Málokdo si asi dokáže představit Vánoce bez dárků, stromečku, kapra a televizních pohádek, ale jak křesťanství ustupuje do pozadí a moderní doba do popředí, stále více lidí si Vánoce upravuje po svém. Nesetkáme se tak už tolik s Vánoci našich babiček, které dodržovaly všemožné zvyky, počínaje řetězem kolem stolu, přes několik tradičních chodů u večeře až po půlnoční mši.

Žijeme v moderní svobodné době a každá rodina si Vánoce upravuje podle sebe. Už je zcela běžné, že se k večeři jí místo kapra třeba řízek, husa nebo nějaké vegetariánské jídlo. Někdo jezdí na hory. Někteří třeba nemají ani ten stromeček. A Ježíšek? Starší si prostě dárky kupují mezi sebou zcela otevřeně sami, v obchodech probíhá vánoční horečka už od října a Vánoce se více než svátky klidu a rodinné pohody stávají konzumní honbou za co největším počtem dárků a druhů cukroví a hlavně, ať se je čím v lednu v práci nebo škole pochlubit. Slyšela jsem i o takových, co pořádají Vánoce zásadně až po novoročních výprodejích. Ano, pořád existuje spousta rodičů, která vykládá svým dětem pohádky, pouští koledy a staví jesličky, ale v mnoha případech jde jen o takovou přetvářku, snahu dodržovat zvyky náboženství, které tady mají sice tradici, ale už nám nic neříkají.

Nebudu se prát za moderní podobu Vánoc, kde se úspěšnost měří počtem iPhonů pod stromečkem, ani nehodlám oslavovat "staré dobré křesťanské časy". Schvaluji snahu lidí dát se vlastní cestou a vytvořit takové Vánoce, které si všichni užijí. A ačkoli "ať žije originalita!", přecejen tento díl Vílího magazínu přinese různé rady a tipy jak si udělat Vánoce víc po svém a po pohansku a pojmout to úplně nově. Můžete se inspirovat. Můžete je všechny zahodit a zasmát se tomu.

Mým cílem není prodat své rady, mým cílem je ukázat, že to může jít i jinak. Pomoci vám, čtenářům, abyste vymanili své myšlení ze zajetých kolejí zaprášených tradic a vytvořili si vlastní, osobité tradice, které budou blízké vašemu srdci, budou vám něco říkat a umožní vám prožít Vánoce po svém, pohodově, bez ohledu na společenské normy. Doufám, že si nakonec vezmete něco z původních tradic, něco z mých nápadů a přidáte něco svého a vznikne tak období roku, na které se budete skutečně a opravdově těšit.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama