Přejí Vánoce zvířátkům?

3. prosince 2014 v 11:11 | Neri |  Příroda a ekologie

"Zabij bobra, zachráníš strom! Zabij člověka, zachráníš strom i bobra."

Na úvod možná až příliš extrémistický výrok, ale když se nad tím zamyslíte, je v tom velká pravda. Je neoddiskutovatelným faktem, že příroda bez člověka je schopná žít naprosto skvěle, dokonce ještě v lepším stavu než jak to je teď (se všemi těmi násilnými zásahy, ničením přírodních zdrojů a vykořisťováním), zatímco člověk bez přírody nepřežije. Ano, před Vánoci se nikomu nechce uvažovat nad důsledky moderního životního stylu, ale tím ony nezmizí. A právě my, kteří se zajímáme o přírodní bytosti, jako jsou víly a o pohanství, které je náboženstvím v souladu s přírodou, jsme těmi, kteří na tohle musí myslet, když už nikdo jiný. Není vlastně možné slavit Vánoce pohansky a vůbec se nezamyslet nad tím, jestli jsou naše oslavy v souladu s naší vírou a s přírodou a jejími bytostmi.

Nenutím nikoho k vegetariánství a nikdy jsem to nedělala, ale existují období roku, kdy by bylo docela vhodné. Vždycky mě iritovaly stánky s kapry, obzvlášť ty, kde majitel bez okolků vytáhne kapra z kádě a zabije před očima kolemjdoucích, jako by to bylo zcela v pořádku a normální. Nemluvě o tom, že si rodiny kupují kapříka domů, nechají děti, aby se na něj koukaly, a pak ho zabijí, jako by to bylo zcela v pořádku a normální. Takhle děti učíme neúctě ke zvířatům, navíc v době, kdy máme všeho takový dostatek a hojnost, že opravdu nemusíme zabíjet, abychom přežili. Když už to maso potřebujete, lze si ho koupit v obchodě a obejít se bez těch sadistických rituálů okolo. Všimněte si, že většina dětí se s kapříkem skamarádí a lituje ho. To je pravý lidský cit neotupený léty zabíjení, cit, o který je obíráte. Začíná to u kaprů a může klidně pokračovat dál. Jste svým dětem vzorem.Jsem za to, aby se kapři na Vánoce nejedli. Měla by být nějaká rovnováha, a když už maso, tak různé, ne aby se na Vánoce vyzabíjel jen jeden druh. A nejlepší je samozřejmě (právě na Vánoce!) myslet na soucit a obejít se bez masa úplně. Alespoň ten jeden týden. Ostatně, co mají zvířata z Vánoc? Do lesů jim lezou lidé, kteří (a někdy i na černo) kácejí stromky na Vánoce, stromky, které roky rostou a pak zbytečně pár dní stojí v koutě nastrojené, uvadnou a vyhodí se. Jako by tady byl takový přebytek kyslíku. V zimě je už tak dost těžké shánět potravu bez všeho toho narušování klidu okolo.

Celkově jsou Vánoce asi nejvíce materialistickým obdobím. Prodává se a nakupuje ve velkém, každý potřebuje pořídit nějaké dárky svým blízkým. Což znamená zvýšenou výrobu. Což znamená větší využívání přírodních zdrojů a také plýtvání s nimi… kolik věcí se neprodá ani se slevou a vyhazuje? Plýtvání, v tom je dnešní člověk mistrem. Tak už víte, proč Vánoce zvířátkům nepřejí?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Surielem Surielem | 5. února 2017 v 19:16 | Reagovat

Zajímavý článek...ještě pořád jíš ryby? Četla jsem to myslím u popisku Tvé osoby...Zvířata s námi lidmi nezažívají utrpení jen o Vánocích, je to denodeně..kapři, čuníci, kravičky i ty ryby...lidé ještě zdaleka nepochopili, že zvířata jsou tady s námi, nikoliv pro nás

2 Nerisa Nerisa | E-mail | Web | 7. února 2017 v 18:40 | Reagovat

Ano, jednou za čas jím ryby.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama