Malá arkána letem světem

3. prosince 2014 v 11:20 | Neri |  Věštění

V minulých dílech jsme si představili jednotlivé karty Velké arkány, hlavních mystérií. Nyní nás čeká zbytek karet nazývaný Malá arkána. Celkově mají karty Malé arkány jasnější významy a jsou méně složité na výklad, jejich problémem však je, že je jich hodně a my si nebudeme rozebírat kartu za kartou, neboť si vystačíte s příručkou k vašemu balíčku. Přesto by byla škoda Malou arkánu z našeho tarotového seriálu úplně vynechat, a proto si ji probereme alespoň obecně.

Z duchovního hlediska Velká arkána vyjadřuje vnitřní svět a Malá arkána vnější. Vnitřní a vnější svět jeden bez druhého postrádá smysl, proto je i v tarotu nutno se věnovat oběma částem balíčku se stejnou vážností. Karty malé arkány jsou rozděleny na 4 typy, barvy, chcete-li. Jsou to hole, meče, poháry a pentakly. Každý z těchto prvků zastupuje jeden živel a tímpádem i charakteristiky tomuto živlu náležící. V některých balíčcích se toto rozdělení může lišit, obvykle však:


Hole náleží živlu ohně. Oheň je živel vášně, odvahy, nadšení, ale také boje a nerozvážnosti.
Meče patří pod živel vzduchu. Vzduch je živel intelektu, vynalézavosti, ale také chladu a odstupu.
Poháry jsou živlem vody. Voda je živel citů, lásky a empatie, ale také smutku.
Pentakly disponují živlem země. Země je živel materialismu, rozvahy, trpělivosti, ale také lakoty.

Malá arkána se skládá z karet dvorních a číselných, podobně jako je tomu třeba u klasických herních karet. Každý typ má své páže (nebo princeznu), rytíře, krále, královnu a deset číselných karet, v praxi to tedy vypadá tak, že máme např. páže holí, rytíře holí, královnu holí, krále holí, dvě hole, tři hole,… deset holí. Stejně je to i u mečů, pentaklů a pohárů. Každá z karet pak má svůj význam (k dohledání např. v příručkách k jednotlivým tarotovým balíčkům). Opět také, stejně jako u Velké arkány, lze karty vykládat i vzhůru nohama a tímpádem brát v potaz významy obrácené - anebo odvodit ze dvou významů, který z nich dává ve výkladu větší smysl.

A pokud chcete do tajů Malér arkány proniknout ještě hlouběji, můžete se krom živlů podívat také na významy dvorních karet a čísel jednotlivých karet.

Dvorní karty představují nejčastěji osobu, tedy nás nebo nějak se situací související, řidčeji vyjadřují samotnou situaci. První z dvorních karet je páže (neboli princezna). Pážata symbolizují mládí a začátky, tedy mladou a nezkušenou osobu nebo počátek nějaké situace, popř. její oživení. Páže může třeba symbolizovat, že v sobě nacházíte něco nového. Rytíř (či princ) je stále ještě mladou a nezkušenou postavou kypící nadšením, ale už je u něj impulz k akci, který pážeti chybí. Páže přináší novou akci a rytíř ji dává do pohybu. Královna o projekt pečuje, je mateřskou, ženskou postavou, která už je dospělejší, žije svými ideály a ochraňuje je. Král je poslední. Vládne a poroučí, má vše pevně v rukou. Je završením, dosažením cíle, moudrou a zodpovědnou postavou.

Nakonec ještě čísla, jen okrajově:

Eso ("jednička"): dary, začátky, potenciál, slib
Dvojky: vztah, volba, zkušenost
Trojky: tvořivost, vyjádření, naplnění
Čtyřky: struktura, materiální svět, jistoty, omezení
Pětky: krize, transformace, výzva, zdraví
Šestky: rovnováha, sjednocení, harmonie, shoda
Sedmičky: magie, spiritualita, bádání
Osmičky: hojnost, manifestace, sklizeň, pracovitost
Devítky: úplnost, idealismus, vůdcovství
Desítky: vyvrcholení a následný nový začátek

Pokud se v tom zatím ztrácíte, buďte bez obav. V příštím čísle si dáme první ukázkový výklad. Až začnete jednotlivé karty používat v praxi, postupně do jejich tajů proniknete a všechny dříve nabyté znalosti se vám začnou spojovat v ucelený obraz.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama