Velká arkána - pokračování

2. listopadu 2014 v 12:10 | Neri |  Věštění

V říjnovém čísle jsme si rozebrali významy první poloviny karet Velké arkány. Nyní se podíváme na ty zbývající.

XI. Spravedlnost

Tato karta obvykle zobrazuje ženu, která drží váhy a meč, tedy klasické atributy spravedlnosti. Často má i zavázané oči (spravedlnost je slepá). Tato karta nás vyzývá k poctivosti a to nejen ve vztahu k druhým, ale především ve vztahu k sobě. Je na čase si přestat lhát a uvést svůj život do rovnováhy. Podívat se, co není v pořádku a je třeba napravit. Tato karta také představuje rozhodnutí, které je nutné učinit. Může naznačovat, že se k sobě nebo ostatním chováme nespravedlivě. Možná se za něco podvědomě trestáme a to musí skončit. Nebo vyčítáme partnerovi, zatímco bychom se měli zamyslet sami nad sebou. Třeba už dlouho nejdeme tou správnou cestou nebo nám chybí vyváženost práce s odpočinkem, zábavy s prací, apod. Pokud se otázka týkala sporu, záleží na ostatních kartách ve výkladu, jestli máme být obezřetní anebo se vše spravedlivě vyřeší.


XII. Viselec

Karta představuje muže, který visí hlavou dolů a jednu nohu má v pravém úhlu. Je obětí okolností, neschopný se sám uvolnit ze zajetí. Tak se právě možná cítíte a tato karta na tento fakt upozorňuje. Někdy se cítíme být oběťmi okolností, zatímco máme život i nadále ve svých rukou. Jindy se snažíme si věci příliš vynucovat a máme se naopak odevzdat, pustit otěže. Pokud jste vyložili tuto kartu, možná se změnil váš náhled na určitou životní situaci a vy teď vidíte věci z opačného úhlu pohledu. A pokud nevidíte, možná je na čase to zkusit. Vidět věci jinak. Buďte chápaví a trpěliví, nic netrvá věčně, ani období bezmoci a čekání.


XIII. Smrt

Tato karta je neprávem považována za jednu z nejzlověstnějších karet tarotu. Smrtka, dávný symbol konců a nebytí, se nám vysmívá, ukazuje, že je mocnější než my. Temná stařena, čarodějnice, vše, čeho se lidstvo bojí. Při vykládání této karty je nutné myslet na to, že smrt je vlastně transformace a každý konec v sobě skrývá nový začátek. Jedny dveře se musí zavřít, aby se jiné mohly otevřít. Staré musí odejít, aby uvolnilo místo novému. Toto je poselství karty Smrt. Často poukazuje na to, že něco končí a umírá, ale v symbolickém duchu - staré názory, přesvědčení, starý úhel pohledu, staré pořádky. Váš život se změnil nebo změní k nepoznání. Je to změna, která už byla nutná. Může končit vztah anebo jen jedno období v něm. Můžete končit s prací, abyste našli ještě lepší. Ale také můžete být zaseklí ve starých pořádcích, v depresi a pasivitě, protože vám chybí vášeň a změně se vyhýbáte. Možná bude nutné opustit staré pořádky, abyste se z této deprese a pasivity dostali.
XIV. Mírnost (umění, alchymie, fferyllt)

Tato karta má tolik jmen, kolik má významů pro lidi. Je obvykle považována za kartu veskrze pozitivní, často je na ní krásná žena. Je to karta štěstí, harmonie, kouzel a úspěchu. Začíná příznivé období, užívejte si ho, dokud tady je. Vše se dostává do rovnováhy, daří se ve všech oblastech. Těšte se z toho, ale neusínejte na vavřínech. Jelikož Mírnost následuje po kartě Smrt, poukazuje také na to, že jsme prošli úspěšně svou transformací. Štěstí, které přišlo, je odměnou za to, že jsme prošli temnotou a bolestí. Přesto se může pod touto kartou skrývat i nerovnováha. Teprve si zvykáme na nové pořádky a hledáme, jak vše uvést do klidu. Klid před bouří.


XV. Ďábel (Cernunnos)

Tato karta už je tou přicházející bouří. Ano, bouře přišla a vynesla na povrch věci, které bychom radši neviděli. Karta Ďábel představuje všechno to temné v nás, co jsme ze strachu ukryli do podvědomí, někam, kde se na ty škaredé věci nebudeme muset dívat. Ale ony tam jsou. Všechny naše strachy, touhy, pudy, nečisté vlastnosti. Jsou tam a zotročují nás stejně, jako dvojici milenců na této kartě (záleží na balíčku, ale obvykle je na ní démon spolu s dvěma zotročenými lidmi). Nejhorší je, že to není nic vnějšího, co nás ohrožuje, ale my sami. Tolik se bojíme své vrozené temnoty, že ji potlačujeme všemi způsoby a tím i svou svobodu. Tato karta ukazuje, že ta temnota tam je, bez ohledu na to, jak moc se jí chceme zbavit - a vystrkuje růžky. Nabádá ke zpracování těchto témat, k popuštění uzdy, ale varuje před přílišnou nestřídmostí a odevzdání se materialismu. Naše temnota nám má sloužit, ne nás ovládat. Je třeba si jí projít, poznat ji, pak nad námi ztratí moc. Karta varuje před zneužíváním moci, poživačností, ubližováním druhým, slepotou a nezodpovědností.


XVI. Věž

Prošli jste si temnotou a vše, co jste až dosud znali, se hroutí, už neexistují. Dvojice padá z věže, která je zničená. Je to blesk z čistého nebe, poznání nebo uvědomění, které vás ohromí a možná i vyděsí. Podobá se kartě Smrti, ale zdá se jaksi zlověstnější. Smrt v sobě skrývá nový začátek, ale po Věži už není nic. Nemáte ani tušení, co bude dál. Stojíte v troskách. Otevřely se vám oči, pravda vám je otevřela, ale co dál? To už karta neříká, protože je to na vás. Můžete si začít stavět novou věž, vytvořit novou masku, pod kterou se schováte anebo jít do světa a být svobodní. Z hlediska metafor je věž něčím, co nás dosud poutalo. Bylo to bezpečné, ale omezovalo rozhled. Teď jsou jistoty pryč a vy jste svobodní. Jenomže širý svět je strašidelně rozlehlý a změna pro vás možná byla moc náhlá, nevíte teď, co si s novým vědomím počít. Dejte si na čas, dovolte si oddech, než si vše zase srovnáte v hlavě a dospějete k nějakému závěru.XVII. Hvězda

Tato karta obvykle představuje krásnou nahou ženu u jezera. Je šťastná, spokojená, žije v míru a harmonii se sebou i světem kolem. Má ráda své tělo, nestydí se za něj, je prostá, přirozená a nevinná. Voda představuje city, empatii a lásku, kterou přetéká její srdce. Buď jste tento mír a lásku nalezli nebo po tom zoufale toužíte. Hvězda přináší naději. Lásku máte v sobě a nikdo vám ji nemůže vzít, takže i když se cítíte odloučeni od věcí, po kterých toužíte, zdá se vám, že jste ztratili nevinnost, vše je jen vaším úhlem pohledu. Můžete být šťastní, když si to dovolíte. Karta nabádá k hledání lásky v sobě samotném, k uchýlení se do svého nitra. Říká, že je ve vaší moci získat sebevědomí a změnit, co vás trápí. Padající hvězda plní přání, ale vytrácí se. Tato hvězda svítí jasně a je tu jen pro vás.
XVIII. Luna (Měsíc)

Dva sloupy, dva psi, rak a měsíc jsou klasické motivy na této kartě. Na většině ostatních karet je měsíc dobrým znamením, představuje bránu do jiného světa, tajemná mystéria, ženství. Tady je měsíc zlověstný. Je nad bránou do jiných světů. Světů, kde se můžete velmi snadno ztratit a už se nikdy nevrátit. Nic není jisté, nic není skutečné, všude kolem jsou závoje iluzí a chtějí vás lapit. Luna je fata morgana, je to lež. Jestli si to uvědomíte a prohlédnete, nebo jí podlehnete, záleží jen na vás. Velkou pomocí v tomto bludišti stínů může být vaše intuice, naslouchejte jí. Buďte obezřetní. V situaci, na kterou se ptáte, není vše tak, jak to na první pohled vypadá. Falešný přítel, partner, který se přetvařuje, pomluvy a zášť, věci, o kterých nevíte nebo vědět nechcete, to vše se může objevovat ve vašem životě právě teď. Někdy je jednodušší podlehnout snům než vidět krutou pravdu a riskovat, že se vaše přesvědčení sesypou (jako je tomu u karty Věž), ale štěstí vám to nepřinese. Můžete se spolehnout jen sami na sebe. Karta má i své pozitivní významy, jako je třeba příval inspirace a velká fantazie. Dokud dovedete odlišit co je skutečné a co ne, i svět neviděného vám může posloužit.


XIX. Slunce

Po hluboké noci přichází den. Slunce osvětluje všechny kouty a prozáří tmu, zahání měsíční světlo a všechny iluze. Prohlédli jste a vidíte věci tak, jak jsou. Určitě? Ne, i slunce oslepuje, když do jeho záře hledíte příliš dlouho. Vychutnejte si úspěch a poznání, ale nestaňte se slepými. Pýcha, přehnaná sebedůvěra, podceňování, to vše vám nyní hrozí, když se necháte příliš unést. Oslavy jsou i tak na místě. Teď jste sami sebou, vaše projekty se daří, sny uskutečňují, zaplavuje vás nadšení. Dokud jste na výsluní, můžete zase být chvíli jen blázny a šťastnými dětmi.XX. Znovuzrození (poslední soud, Aeon)

Život má v sobě i vyšší smysl. Každý z nás má nějaký úkol na světě a k tomu jste nyní povoláváni. Je na čase poslechnout toto volání a stát se tím, kým máte být. Splatit Vesmíru (Bohu, jakoukoli sílu jen ctíte,…) svůj dluh. Začíná něco nového, otevírá se před vámi nová cesta a vy se jí musíte dát. Možná to bude vyžadovat rozhodnutí, ale trubka (zobrazená na kartě) jen tak nepřestane troubit. Neutečete. Pokud překonáte strach, tato cesta se ukáže jako správná a přinese vám dobro.


XXI. Svět (Universum, Bůh)

Poslední karta Velké arkány představuje vyvrcholení všeho. Dosáhli jste svého cíle, jdete správně cestou svého života, poslechli jste volání trubek Soudu. Dosáhli jste harmonie se sebou nebo světem, dá se říct, že tato karta představuje Nirvánu nebo spojení s Bohem, dokonalé štěstí, po kterém každý z nás touží. Vše ve vesmíru je cyklické, i naše životy. Není možné dosáhnout naprosté dokonalosti během tohoto života a zůstávat tu dál, proto bude cesta pokračovat a tato karta představuje jen jeden bod v čase, okamžik, kdy jste zažili, jak chutná štěstí. Možná jste dosáhli vrcholu v jedné oblasti života, ale další zbývají. Možná je ten vrchol teprve na dosah. Nevzdávejte se.


Čerpáno z Tarot magie druidů
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama