Totemové zvíře

2. listopadu 2014 v 11:48 | Neri |  Sebepoznání

Které zvíře máte ze všech nejradši? Které vás fascinuje? Které v zoo musíte pokaždé vidět? Které zvíře vás pronásleduje, objevuje se na obrázcích, v televizi, přechází vám přes cestu? Zodpovězte si tyto otázky a možná zjistíte, které zvíře je vaše totemové. Ale jsou i jiné způsoby.

Totemové zvíře, jinak také silové zvíře nebo zvířecí duchovní průvodce, je ta vaše část, která má nejblíže k vaší přírodní podstatě. Má podobu a vlastnosti určitého zvířete, hmyzu, ptáka. Učí nás více o nás samých, ukazuje, kde jsou naše silné a slabé stránky a co je třeba v životě zlepšit nebo uvést do rovnováhy. Můžete mít celý život jedno hlavní zvíře anebo se setkávat postupně s různými, podle toho, co zrovna v tu chvíli potřebujete. Ať už tak nebo onak, vaše zvíře je důležitou součástí vašeho osobního rozvoje a sebepoznání. Jakmile své zvíře jednou poznáte, silně doporučuji nastudovat si o něm co nejvíc. Čím se živí? Jak žije? Jak loví? Choďte ho pozorovat do zoo nebo ven, pokud máte tu možnost. Pusťte si dokument o něm. Poznejte ho. Na zahraničních stránkách nebo v knihách je možné najít přímo charakteristiky jednotlivých nejčastějších totemových zvířat. A nakonec máte i intuici. Pokud je vaše zvíře zrovna sup, možná jste příliš bezohlední. Možná se naopak musíte naučit, že koloběh života a smrti tady prostě je, nelze ho přerušit, je zbytečné se ho bát, je třeba ho přijmout. Vaše zvíře je váš velký učitel. Ale jak své zvíře najít?

Existuje vícero metod. Můžete porovnávat, klást si otázky, pozorovat, jaké zvíře se vyskytuje ve vašem okolí. Můžete si přečíst charakteristiky a zjistit, že jedno zvíře na vás naprosto sedí a jiné nikoli. Má to jeden háček. Budete mít sklony považovat své nejoblíbenější zvíře za své totemové, ale nebývá to pravidlem. Můžete si myslet, že jste "lepší" než nějaká myš nebo "horší" než lev a postrádáte jeho kvality a přesto je to vaše totemové zvíře. Má vás učit. Má vás učit tomu, co ještě nemáte nebo jste zapomněli. Dokonce i zvířata, ke kterým máme odpor, o něčem vypovídají. Co na sobě nesnášíte? Neshoduje se to náhodou s vlastnostmi nenáviděného zvířete?

Skvělá metoda, pro ty s představivostí a otevřeností vůči meditacím apod., je vizualizace. Jednoduše si lehnete nebo sednete, zavřete oči a ponoříte se do sebe. Představíte si, že jdete po schodech stále níž a níž, až dojdete do místnosti. Budete si přát spatřit své osobní totemové zvíře pro tuto chvíli svého života. Možná se tedy neobjevíte v místnosti, ale na skále. V savaně. V tundře. Nebo kdekoli jinde. Dovolte si vidět cokoli, co se objeví. Nezasahujte, nesuďte. Vaše mysl je moudrá. Chvíli počkejte. Vaše zvíře přijde. A až přijde, můžete si ho prohlédnout. Možná bude zdravé a čilé, možná unavené, možná bude vypadat nemocně. Možná někam půjde - jděte za ním. Nechte si ukázat, co vám chce ukázat. Promluvte s ním. A až bude čas, zase se vraťte k sobě. Odteď můžete své pouto s daným zvířetem dál zkoumat a rozvíjet a vracet se na to místo v sobě kdykoli, kdy budete mít chuť se zase něco nového dozvědět, požádat o radu nebo se jen potěšit společností své zvířecí stránky.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama