Pohanství

2. listopadu 2014 v 12:41 | Neri |  Pohanství a druidismus

Samotné slovo pohan či pohanství si velká část civilizovaného světa spojuje s bezvěrcem, ačkoli k tomuto významu má pohanství velmi daleko. Toto označení vzniklo za dob křesťanství a křesťané jím označovali všechny, kteří vyznávali jiné náboženství, než křesťanské. A protože jiná náboženství neuznávali, pohanství se na čas dostalo na úroveň ateismu. Ne tak dnes. Tzv. novopohané (tedy moderní vyznavači a pokračovatelé pohanství) jsou většinou polyteisté (věří ve víc bohů), ale dá se říct, že co pohan, to názor.

Někteří opravdu navazují na staré tradice a uctívají bohy starověkých pohanských kultů. Např. bohy staroegyptské, starořecké, římské, keltské, staroslověnské, atd. Tito lidé se často zajímají i o historii národa, jemuž určitý panteon (=soubor božstev uctívaných jedním národem) patřil, oživují staré tradice a svátky a celkově se cítí s onou zemí nebo jejími bohy spřízněni. Představte si typického kemetistu (uctívače egyptských bohů) jak slaví svátek Hathor, oblečeného do svého "kostýmu" ušitého dle představy o odívání starého Egypta, ozdobeného šperkem s kobrou a kadidlem v ruce před sochou Hathor. Tak by mohl vypadat ortodoxní (=oddaný a důsledný ve víře) kněz pohanského boha (bohů). Ne všichni jsou takoví. Další pohané nejsou až tak ortodoxní a bohy berou spíše jako ochranné duchy, přátele, ke kterým přistupují s úctou a láskou, ale ne ponížeností. A ne každý pohan uctívá určitý panteon. Někteří věří pouze v přírodní síly a duchy nebo Bohyni a Boha, mužskou a ženskou energii, zkrátka v něco vyššího, co není křesťanský Bůh. Vyznejte se pak v tom.

Přesto je pravděpodobné, že právě tato volnost výkladu přivádí k pohanství stále více lidí. Neexistují žádná pevně daná pravidla, žádné bible, nařízení nebo zákoníky. Každý může svou víru pojmout po svém, utvořit si ji tak, jak mu vyhovuje. Děsivé pro křesťana, který potřebuje mít vše řečeno v bibli, aby nemusel přemýšlet, ale úžasné pro svobodomyslnou lidskou bytost s vlastními názory. Chcete-li se stát pohanem, nepotřebujete nic, kromě víry. Nikdo vás nemůže nutit dělat to či ono nebo jinak omezovat. Vše je na vás.

O počtu dnešních pohanů si lze udělat lepší obrázek třeba z výsledků posledního sčítání lidu (ačkoli nás v počtu překonali buddhisté, islámisté a dokonce i Jedi!). Ne každý zatrhl svou víru, ale dost takových pohanů se našlo. Z části i díky kampani vyzývající: "Přihlaste se k pohanství!" Takže ano, nejste a nebudete v tom sami, pokud tuto víru přijmete za svou. Nejen v zahraničí, ale i v Česku máme organizace sdružující pohany, druidy, wiccany a další. Jsou jimi např.:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Luz Luz | 7. listopadu 2014 v 16:26 | Reagovat

Křesťané o své víře přemýšlejí a hodně, řekla bych víc než New ageři, kteří nekriticky přijímají leccos... Každopádně už v září jsem tu narazila na novou podobu stránek a překvapilo mě, že starý obsah je pryč, ale máš to tu teď krásné a obdivuju tvoji kreativitu.

2 Neri Neri | Web | 7. listopadu 2014 v 21:27 | Reagovat

[1]: Zajímavý příspěvek. Ještě jsem se nesetkala s někým z "New age", který by nekriticky přijímal vše... nebo o tom nevím. Na druhou stranu, křesťanů také příliš neznám a ti, co jsem potkala, byli bohužel spíše té starší generace, která trvala na svých dogmatech. Přesto uznávám, že můžeš mít pravdu. My obě. V obou táborech jsou tací, kteří nepřemýšlí a tací, kteří přemýšlí. Jen v tom křesťanství je ta podoba opravdu jasná, sepsaná, předávaná a tradiční, kdežto pohani nemají něco, čeho by se mohli tak pevně držet. Vše vědění je seskládáno ze zlomků. To víc nutí k uvažování, dle mého.

3 Luz Luz | 8. listopadu 2014 v 6:31 | Reagovat

Já znám osobně jen jednoho člověka, co se o to zajímá, a ta právě se chytne na kdeco, co vypadá duchovně, a co znám z různých stránek, tak ta nová spiritualita je taková nesourodá kompilace od všech možných autorů a směrů někdy si i vzájemně odporujících, nic jistého, o co by se dalo opřít. To mi tak moc jako výhoda nepřipadá, protože jak můžu vědět, co z toho se nejvíc blíží pravdě. Nějak mi připadá spolehlivější mít aspoň ten Nový Zákon jako nějaký pevný základ. I když ani to není úplná jistota, existuje mnoho názorů, jak interpretovat biblické texty, a proto existuje takové velké množství v různé míře se odlišujících církví a skupin, takže taky to není úplně jednoduché. Zůstávám u toho kvůli osobě Ježíše, kterou považuji opravdu za něco mimořádného a úchvatného, čemu se jiné duchovní směry nevyrovnají.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama