Larpy a dřevárny

2. listopadu 2014 v 12:35 | RD |  Kulturní akce
Máte rádi fantasy literaturu, historii, hry na hrdiny a ještě nevíte, co to je LARP? Chyba!

Pokud jste pozorní, tak si převážně během letní sezóny můžete na nádražích všimnout čekajících skupinek lidí, kteří tam tak nějak nezapadají. Oblečeni jsou v podivných kostýmech a středověkých zbrojích, jako by nepostřehli, že tyto časy dávno skončily. Někteří dokonce vypadají, že vyskočili přímo z filmu Pán Prstenů nebo jiné fantasy ságy. Máte-li smysl pro detail, všimnete si na nich takové zvláštnosti, jako jsou špičaté elfí uši nebo nelidsky zabarvené oči. Ten však, kdo je trpělivý a na chvíli se zaposlouchá do jejich řeči, zjistí i to, že se oslovují jmény, která určitě nejsou z tohoto světa a dokonce se baví se o neskutečných dobrodružstvích a bitvách, které očividně prožili, i když vám je jasné, že nic z toho, o čem rozprávějí, se v 21. století stát nemohlo. Blázni, pomyslí si většina lidí a jdou si po svém. Zvědavějším ale vyvstanou otázky, kde se tam tito podivíni vzali, kam cestují, a co jsou vlastně zač. Tihle lidé si říkají dřevárníci, podle dřevěných zbraní, které s sebou zpravidla nosí. A jejich příběhy jsou pravdivé. Jsou to dobrodruhové, cestovatelé mezi světy. Náš svět používají jen jako středobod, dopravní tepnu, skrze kterou putují, když míří za dalším dobrodružstvím a do nového světa, kde je nutně potřeba jejich pomoc.

Co je to LARP?

LARP je zkratka z anglického Live Action Role Play. Jde o aktivitu, která spočívá v hraní rolí naživo v prostředí kulis fiktivních světů. Zpravidla to probíhá tak, že skupina organizátorů zajistí kulisy a prostředí pro hru, připraví příběh a svět, ve kterém se vše bude odehrávat. Hráči se pak sjedou na několik hodin nebo dní, aby ztvárnili postavy v tomto fiktivním světě a společně rozvinuli příběhy a vztahy svých postav a ovlivnily běh událostí celého tohoto světa. Přitom scénář obvykle nebývá pevně daný a je jen na hráčích, co příběhu přinesou navíc.

Jedná se především o volnočasovou aktivitu. Na pár dní si tak můžete odpočinout od reality a vlastních starostí a ponořit se do problémů a dobrodružství světů jiných, například světa Tolkiena, kde se vžijete do postavy hrdého trpasličího bojovníka, moudrého čaroděje, krásné elfky nebo i krvežíznivého skřeta. Samozřejmě se jedná jen o jednu z mnoha možností. Dnes už najdete mnoho akcí pořádaných na motivy různých knih, filmů, her… a to nejen fantasy. Běžné jsou historické, postapokalyptické, mafiánské a mnohé jiné světy. A pokud se vám nepodaří najít takovou akci, která by se vám líbila - můžete zorganizovat i svůj vlastní larp. Ale než se do něčeho podobného pustíte, raději naberte zkušenosti a na pár akcí zajeďte.


Trocha teorie - krátce

LARP: tyto akce se v českém prostředí nazývají dřevárny a lidé, kteří na ně více méně pravidelně jezdí, tvoří komunitu zvanou dřevárníci. Dřevárny se dělí na světy (larpy), komorní larpy a bitvy.

Světy (larpy) - obvykle probíhají venku, na louce, kde se postaví historické stany a budovy ze dřeva, ale v lepším případě organizátoři pronajmou například i prostory hradu. Mívají větší účast hráčů, u menších akcí kolem 50 u těch největších klidně kolem 300.

Svět (larp) klade už podle názvu důraz spíše na celkové dění ve fiktivním světě (a obvykle jeho záchranu nebo zničení), než na jednotlivé postavy - z čehož plyne i větší volnost při jejich ztvárnění. Herní plocha většinou představuje město a jeho okolí, ve kterém se příběh odehrává. Každý tu má svou roli ve fungování tohoto světa - ať už jako strážce, výběrčí daní, farmář, obchodník, lovec, kněz, zloděj, knihovník, markytánka… Pokud máte rádi volnost a otevřenost fiktivního světa, možnost prozkoumávat okolí, hledání pokladů, boj s bestiemi… a rádi si získáte věhlas jako zabijáci netvorů, bojovníci v arénách, moudří čarodějové, nepolapitelní zlodějové, bohatí obchodníci, zachránci světa… je pro vás Svět ta pravá akce, protože vám dá prostor jak k hraní role, tak i k prosazení cílů a choutek vaší postavy uvnitř celistvého systému plného ostatních hráčů.

Komorní larpy - jsou larpy s méně hráči (jednotky nebo desítky), které se většinou odehrávají uvnitř v interiérech. Kladou důraz na prožitek z hraní postavy a její interakci s ostatními. Nejde tolik o svět a jeho záchranu, jako o prožívání charakterů jednotlivých postav a budování jejich vztahů s ostatními. Obecně mají pevnější zasazení a omezenější možnosti než Světy, ale nabízejí o to intenzivnější prožitek a silnější ztotožnění se s rolí.

Bitvy - bitvy nabízejí minimum příběhu a maximum boje a adrenalinu. Koho baví postavit se společně se spolubojovníky do řady a čelit náporu nepřátelských hord, pro toho je bitva tou nejlepší volbou. Nejde tu tolik o příběh ani o prožívání hráčovy postavy, jako o boj a hrdinství. Vaše postava je bezejmennou součástí bojového oddílu a společně s ostatními se snaží porazit nepřítele a vyhrát. Pozornost si můžete získat svými bojovými dovednostmi, zbrojí a schopností velet. Díky tomu můžete povýšit a stát se jedním z důstojníků nebo i velitelů vaší armády a ovlivnit tak celkovou strategii i případnou výhru. Bitvy bývají jak malé (50 hráčů) tak i velké (kolem 1000 účastníků) a jak malá tak i velká bitva má svoje kouzlo. Bitvy jsou dřevěné, ale i železné. Pokud jste začátečníci a nemáte nikoho, kdo by vás zasvětil a pomohl s výbavou, rozhodně jeďte na dřevěnou.

Jak se zúčastnit?

Nejlépe je na dřevárnu vyrazit s někým, kdo už tam byl, a kdo vám poradí jak na to. Pokud nikoho takového neznáte a přesto chcete jet, nezoufejte. Připravil jsem pro vás takový rychlonávod, jak se dřevárny zúčastnit.
 1. Nebuďte lamy a získejte si širší obrázek o larpu a dřevárnách, třeba na portálu Larp.cz

 2. Vyberte si s dostatečným předstihem akci, na kterou chcete jet. Kalendář akcí najdete tady: http://www.larp.cz/cs/kalendar
  Když už si akci vybíráte, pamatujte, že je to vaše první akce, proto si vyberte nějakou reprezentativní, vhodnou pro nováčky. Nechoďte do prvních ročníků neznámých akcí neznámých organizátorů, které se dovedou zvrhnout v nudu a kopr. Raději volte pokračování ročníků některé z větších akcí s dobrými referencemi. O takové akci a jejich organizátorech si zjistěte maximum a zeptejte se, jestli je vhodná pro začátečníky. O proběhlých a chystaných akcích i s jejich hodnocením se mnoho dozvíte v larpové databázi: http://larpovadatabaze.cz
  O pomoc a radu si můžete napsat například ve skupině na Facebooku: www.facebook.com/groups/larpcz/ a určitě zmiňte, že jste nováček.

 3. Když máte vybranou akci, která vypadá dobře, tak se na ni zaregistrujte a zjistěte si všechny organizační věci kolem (místo a čas konání, požadavky organizátorů, pravidla…). Také si s organizátory ujasněte, jaká bude vaše postava, a jak bude do jejich světa zapadat. Určitě se nebojte psát organizátorům dotazy. Pokud vám neodpoví, máte záruku, že to jsou špatní organizátoři a hledejte raději jinde.

 4. U většiny akcí potřebujete kostým a případně i měkčené zbraně. Proto začněte s výrobou. Kostým by měl sedět k roli, kterou si pro akci vyberete nebo ji dostanete. Výroba kostýmu vlastnoručně je dřina, ale i zábava. Kostým tak trochu zvyšuje vaši prestiž mezi ostatními dřevárníky a za pěkný kostým často dostanete i výhody v samotné hře, takže si na něm dejte záležet. Používejte Google a hledejte všemožné postupy výroby, koukněte se na fotky z různých dřeváren pro inspiraci... prostě zamakejte. Pokud jste movitější, můžete si kostým koupit nebo půjčit. Na závěr byste mohli poslat fotku vašeho kostýmu organizátorům akce, na kterou jste se přihlásili, aby zhodnotili, zda je kostým pro daný svět a danou roli odpovídající.
  Odkazy na e-shopy pro dřevárníky: Fantasy obchod http://www.fantasyobchod.cz, Hůrka: http://hurka.uhobitu.cz, Odkazy na další e-shopy vhodné pro dřevárníky najdete na Larp.cz: http://www.larp.cz/cs/odkazy/obchody
  Stránky pro ty, co mají dost peněz a nechce se jim hledat levnější lokální výrobce: Outfits4Events: http://www.outfit4events.cz/czk/?v=1, Drakkaria: http://drakkaria.cz
  Jinak doporučuji zjistit si na netu nebo se doptat na dobré sedláře, kováře, švadleny… vyjde vás to levněji a můžete si zadat přímo věci na zakázku.

 5. Můžete vyrazit na akci. Pokud jedete sami, nebojte se… dřevárníci jsou většinou celkem přátelští lidé a známé si mezi nimi určitě najdete už po první akci. ;) Na první akci se ničeho nebojte, menší nedostatky se nováčkům tolerují, když něco nevíte, tak se raděj vždy zeptejte.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama