Základy šití

5. října 2014 v 0:06 | Neri |  Kreativní nápady
Proč v dnešní době ještě šít, ptáte se? Kupodivu se stále najde dost důvodů. Jednak mezi ně patří radost z tvoření a zábava pro volný čas, ale tím hlavním důvodem je fakt, že si můžete s dostatkem tréninku ušít téměř cokoli. Můžete nosit šaty, jaké nikdo jiný nemá, protože jsou vaším jedinečným výtvorem, jediné svého druhu, žádné jiné nemají stejný střih a materiál. Pokud vám vystačí výběr běžné konfekce v obchodech (jak ve velikostech, tak v druzích), nemáte vlastně proč šít. Chcete-li ale mít oblečení originální a chcete, aby bylo podle vašich představ, ne podle vůdců módního průmyslu, naučte se šít.

Upřímně, šití není pro každého. Vyžaduje trpělivost a určitou manuální šikovnost, takže nejlépe půjde těm, kteří se už nějaké drobné pečlivé práci věnují, umí třeba vyšívat, vyrábět, apod.
Pokud se do šití chcete opravdu pustit, potřebujete nejprve určité základní vybavení, bez kterého se neobejdete. Většinu seženete v galanterii, takže je dobré si ve svém městě jednu najít (s co největším výběrem). Jelikož počet lidí, kteří ještě šijí, není příliš vysoký, můžete mít problém některé věci sehnat, hlavně v malých městech (a na vesnici už vůbec).

Základní vybavení:

  • ostré nůžky dost velké na stříhání látky (a také dbejte na to, ať se vám s nimi stříhá dobře)
  • nůžky na papír
  • jehla a stehovací nit (stehovka)
  • průsvitný papír k obkreslování střihů (a tužka J)
  • modrá, růžová a bílá křída
  • krabička špendlíků
  • šicí stroj (v dnešní době už i ty nejlevnější umí vše potřebné - šití dvojjehlou, klasický i entlovací steh, obšívání dírek, …)

Tohle jsou věci, bez kterých se u žádného šití neobejdete, ale k ušití určitého modelu toho budete potřebovat ještě víc, především pak střihovou předlohu, látku, k ní barevně ladící nit a pokud to model vyžaduje, tak třeba i knoflíky, nažehlovací proužek vlizelínu (nejhorší na sehnání), zip, atd.

I když tady budu zveřejňovat návody k základním operacím, silně doporučuji si do začátku pořídit nějakou knihu o šití, dobrá je třeba tato. Co se týče střihů k šití, dají se zakoupit samostatně, ale lepší je odebírat časopis o šití, kde jsou střihy součástí. Např. Diana (jednodušší střihy) nebo Burda (originálnější). Nejlepší samozřejmě je, když znáte někoho, kdo už šít umí a přímo vám některé postupy ukáže (šití je koneckonců také řemeslná činnost). Šťastní ti, které to naučily maminky. Tady ve vílím magazínu se budeme specializovat hlavně na šití věcí neobvyklých, fantasy laděných atp.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama