Temné tržiště v Brně

4. října 2014 v 23:58 | Neri |  Kulturní akce
Je něco před pátou a já vstupuji do brněnského klubu Fléda. U vchodu zaplatím vstupní poplatek a dostanu papírový náramek s logem pořadatele - brněnské hudební skupiny Tezaura. Jdu dál a vrhám se do víru lidí oblečených do nejrůznějších kreací, jaké jen lze v gothické subkultuře vidět. Někteří mají blízko k viktoriánskému stylu a najdu na nich i zcela "běžné" barvy, zbytek je černo-červeno-fialový. Ale hlavně černý. Jen já musím záměrně trochu vyčnívat, i když bych v šatníku našla nejen dost černé, ale i osamělý korzet. Nevadí. Proplouvám davem. Afterdark Fair právě začíná.

Obcházím stánky a prohlížím si zboží, které místní nabízejí. Několik tylových sukní, spousta nejrůznějších šperků. Mnoho z nich je skutečnými uměleckými díly a já zalituji, že si nemůžu vše koupit. Mezitím na hudební scéně probíhá koncert první skupiny. Brněnský Dálach předvádí ukázku irských rytmů. Zaujme mě hlavně výkon houslisty, ale i ostatní nástroje překvapují svou všestranností. Koncert končí a vracím se do místnosti s barem. Tam už začíná čtení poezie. Autor nabádá publikum k tomu, aby se nestydělo za své vlastní literární výtvory, a snaží se dokázat, že na jeho místě může být každý. Naneštěstí je přednášení tak tiché, že si nelze udělat přesný obrázek o schopnostech básníkových. Teprve až se obecenstvo rozhodne odejít na terasu, je poprvé slyšet o čem přednáší. V některých pasážích přichází smích. Není to tedy žádný propadák a hlavou mi proběhne myšlenka, jestli nemám zkusit své básně někde přednést i já.

Následují vystoupení dalších skupin, umělců a přednášejících. Za zmínku stojí výkon kapely The Eclipse, která roztančí svými elektronickými rytmy celý sál. Další kapela Butterfly Kiss už originalitu postrádá a publikum zůstává spíš z chuti podpořit začínající kapelu (a také proto, že není co lepšího dělat). Nástup Tezaury je jednou z nejočekávanějších událostí večera. Osobně oceňuji nejen hudbu, ale také jednání zpěvačky s publikem, které si ji okamžitě zamilovalo. Naneštěstí zpěvačku uprostřed koncertu začne trápit problém s hlasem, ale publikum ji podrží a výstup se nakonec podaří. Následující kapela jménem TBC už nemá šanci úspěch Tezaury překonat.

Na fotce zpěvačka Desdemony, zdroj:
http://galerie.rionka.cz/thumbnails.php?album=219

Jednou z posledních vystupujících skupin se stává Desdemona, a ač jsem nepřišla kvůli ní, nakonec si mě získá jak hudba, tak živelná zpěvačka a já se přistihnu při tanci. Na skupinu Arch of Hell už nezůstávám, protože mě nakonec přecejen dohnala (do té doby ignorovaná) únava.

I na druhé (nehudební) scéně je program pestrý. Návštěvníci se dočkají vystoupení poledance tří talentovaných slečen (jedna dokonce zatančí se zavázanýma očima) a přednášek Victorian Catherine a známé korzetiérky jménem Riwaa Nerona. Victorian Catherine prochází připravenou prezentací a odhaluje zvláštnosti viktoriánské éry, jak z oblasti oblékání, tak například zdravotní a sexuální. Věděli jste třeba, že byly v módě šperky z lidských vlasů? Riwaa se pochopitelně zaměří hlavně na korzety a vyvrátí několik mýtů kolem jejich nošení. Přesto dodává: "Nošení korzetu není pro každého." Krom toho se setkávám poprvé naživo i s gothic bellydance, který jsem do té doby mohla obdivovat jen z videí. Je to taneční styl tak málo rozšířený, že se během večera na pódiu vystřídají téměř všechny jeho české tanečnice. Poslední přichází Erínye. Mně učarovaly a tak odcházím spokojená a rozhodnutá, že zde určitě nejsem naposledy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama