Samhain

4. října 2014 v 23:54 | Neri |  Pohanství a druidismus
Noc z 31. října na 1. listopadu je tradičním datem pro jeden ze starých keltských svátků, či čarodějnických sabatů, Samhain. Právě tento sabat se stal předlohou pro Halloween. Dodnes mají oba tyto svátky mnoho společných znaků. Krom dne konání je to především víra, že v tento den je hranice mezi světem mrtvých a živých nejtenčí. Duchové vycházejí do ulic mezi smrtelníky, a proto se lidé převlékají do roztodivných masek, aby je ony nadpřirozené bytosti považovaly za jedny z nich. Koledování už je věcí modernější, stejně tak jako Dušičky, které nejsou ničím jiným, než křesťanskou verzí Samhainu (není tajemstvím, že katolická církev mnoho starých svátků převzala a upravila dle obrazu svého, protože je nedokázala zcela vymýtit).

Původně se na Samhain slavil začátek keltského roku a, stejně jako to bylo s ostatními sabaty, šlo o svátek oslavující přírodu, od římských dob především sklizeň. Ke stolu se prostíralo i pro zemřelé příbuzné a ze starších dob pochází i zvyk vykrajovat dýni a dávat do ní světýlko, aby tvořila majáček pro bloudící duchy a přivedla ty správné domů k bývalé rodině. Také se pálily figuríny z hadrů, představující strasti minulého roku. Bylo to vhodné období k magii a věštění. Začínaly přípravy na zimu.

V dnešní době hypermarketů a celoroční práce si jen těžko dokážeme představit, jak naši předkové žili a proč byl Samhain právě tím nejdůležitějším dnem v roce. Už neděláme zásoby na zimu, nevyprávíme si příběhy u krbu a nechodíme kilometry v závějích, jen abychom došli k dalšímu domu ve vesnici. Samozřejmě existují odlehlá místa, kde se tak žije dodnes, ale moderní západní civilizace toto nezná. Věda se stala tou bohyní matkou, která říká, co je a není možné, ale i přesto tam někde uvnitř má každý z nás odkaz dob minulých a cítí, že příroda je jeho skutečným domovem. Možná tomu hlasu nenasloucháte, ale někde tam je. A možná, když se zkusíte alespoň v tento den na ten hlas naladit, konečně ho i uslyšíte.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Amálka Amálka | Web | 21. října 2014 v 15:19 | Reagovat

Samhain je můj nejoblíbenější svátek v roce. Představuje pro mě inspirativní, melancholické období - čas rodinných vzpomínek, ukončení starého roku. Fajn článek, jinak máš tu na stránkách pěkné obrázky :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama