Kouzelná zahrádka

7. září 2014 v 13:53 | Neri |  Kouzelné bydlení
Víly jsou všude tam, kde je život. Ať už to znamená zvířata, rostliny nebo třeba broučky, je jen malá šance, že je potkáte a nikde poblíž nebude žádná víla. Přesto existují místa, která mají víly radši než jiná. Jak by mělo vypadat takové místo, které víly potěší, si povíme v tomto článku.

Rostliny & přirozenost


Co by to bylo za zahradu bez rostlin? Je mi jasné, že něco na té vaší zahrádce už roste, ale to ještě neznamená, že ji víly milují. Pokud tam máte tři políčka mrkve, cibule a salátu, bez milosti vytrháváte plevel, škůdce odháníte postřiky a trávník sekáte na velikost centimetru, víly z toho nebudou nadšené. Když to shrnu - čím přirozenější a zarostlejší zahrada, tím lepší. Žij a nech žít. Nechávejte alespoň ty méně používané části zahrady zarůst dlouhou trávou, do které se mohou ukrývat živočichové. Nechte, alespoň na těch místech mimo políčka, bujet plevel, především luční květiny. Naprosto ideální by samozřejmě bylo vyznávat zásady permakultury (o tom snad bude článek zase jindy), ekozemědělství, apod. Dobré je každé omezení chemie na zahradě. Dejte si tu práci a prostudujte alternativní metody boje proti škůdcům. Zjistěte, proč ve vaší zahradě chybí přirození nepřátelé, anebo které rostliny odpuzují škůdce na těch plodinách, co už máte. Takovým krásným zahradním pomocníkem je měsíček. Nejen, že krásně vypadá a dá se používat i k léčbě (především ženských) nemocí, ale také pomáhá udržet škůdce dál od jiných rostlin.

Co tedy vysévat nebo sázet? Travní směsi s lučními květinami, nenáročné kvetoucí trvalky, bylinky (mateřídouška, měsíček, levandule, heřmánek, …), ale také - na těch větších zahradách - stromy a keře (líska, hloh, dub). Ve skutečnosti na výběru až tak nezáleží, víly milují všechny rostliny, ale vaší zahradě dodají na živosti právě ty, co nejvíc kvetou, voní a lákají hmyz. Vám zase ulehčí práci rostliny, které se samy o sebe postarají, takže nebudete nuceni k neustálému pletí a používání chemie. Dobrý zahradník vám poradí. Pokud narazíte na někoho, kdo vyznává "postřikovat a postřikovat", hledejte rady u jiného - anebo sami. Internet je dnes plný nejrůznějších informací na toto téma.

Další tipy:

  • Neshrabujte listí na podzim. Nejen, že působí jako přirozený mulč a chrání kořeny stromů před mrazem, ale také slouží jako zimní úkryt mnohým živočichům (ježkům aspol.)
  • Vyzdobte zahrádku dle svého vkusu - dejte si tam třeba sošky, lucerničky, lavičky. Nemusí to být nutně ve "vílím" stylu, ale pokud máte blízko k podobným dekoracím… jen dobře.
  • Nechte na zahradě hrát hudbu, spíše jemnou nebo veselou než tvrdý rock nebo metal.
  • Chovejte venku nějaké zvíře nebo pouštějte ven psa - ale mluvím tady o mazlíčcích. Víly budou jen velmi těžce snášet pobyt na zahradě, kde došlo k "zabijačce" jiných živých tvorů. Zašlápnutého brouka vám ovšem prominou, to se prostě stane, i když nechcete.
  • Pozvěte si přátele, uspořádejte zahradní večírek, bavte se. Není to nutné, ale přinese to do vaší zahrady dobrou atmosféru a to mají víly rády i přes to, že jsou jinak plaché.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama